Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 12 Gru 2013 19:04 966258 5970
  • #1381 12 Gru 2013 19:04
    Wiktor813
    Poziom 16  

Ta ja się we wcześniejszych postach produkowałem a tu:

alvander napisał:
    Mógłbyś rozwinąć dlaczego się inwerter wyłącza, jak nie ma zasilania z ZE?

To teraz już wiem czemu się nie rozumieliśmy :idea:
    pozdrawiam :D

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #1382 12 Gru 2013 22:11
    alvander
    Poziom 12  

Zasadniczo można przecież ten inwerter włączyć potem do sieci, by działał na zasadzie ongrid, ale jakoś nie chce mi się oddawać energii na 20 groszy i kupować za 50. Zakładam, że najlepszym rozwiązaniem będzie zatem oszczędzanie kilowatogodzin kupowanych za 50 groszy. Jest jednak pewien mankament tego rozwiązania: przy produkcji w okresach szczytowych będą pewne nadwyżki. Chciałbym je skierować na bufor.
    Jak to się robi jeżeli mam taki układ jak pisałem?

PS. Wybaczcie, że tu z takimi pytaniami wypadam...

Dodano po 2 [minuty]:

Cytat:
    To teraz już wiem czemu się nie rozumieliśmy Idea
    pozdrawiam Very Happy

Wiktor, ja planuję użyć tego jako UPS, więc zbił mnie z tropu mój własny tok myślenia. A, że nie do końca się na tym znam, to już inna sprawa :-)
    Pozdr.
    Po prostu moje UPSy się nie wyłączają w przypadku braku zasilania z ZE i nikogo prąd jeszcze nie kopnął :-)

• #1383 13 Gru 2013 08:35
    Wiktor813
    Poziom 16  

alvander napisał:
    Wiktor, ja planuję użyć tego jako UPS, więc zbił mnie z tropu mój własny tok myślenia. A, że nie do końca się na tym znam, to już inna sprawa :-)
    Pozdr.
    Po prostu moje UPSy się nie wyłączają w przypadku braku zasilania z ZE i nikogo prąd jeszcze nie kopnął :-)

Nie ma nic złego w zadawaniu pytań, po to jest to forum, teraz się nie znasz a za jakiś czas będziesz ekspertem. Mnie osobiście cieszy fakt ,że kolejne osoby interesują się odnawialnymi źródłami energii i stosują je w życiu codziennym. :D
    Pozdrawiam

• #1384 13 Gru 2013 08:59
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Wiktor813 napisał:
    Nie ma nic złego w zadawaniu pytań, po to jest to forum, teraz się nie znasz a za jakiś czas będziesz ekspertem.

Popieram w całej rozciągłości.
    Nie ma ludzi wiedzących wszystko, no może Jarek i Antek... Ale to już inna bajka, a w zasadzie tragikomedia...
    Każdy z nas się uczy i wymienia swoimi doświadczeniami. I jak czegoś nie wie to pyta na forum lub na PW.
    Po to tu wszyscy jesteśmy i będziemy.

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #1385 13 Gru 2013 11:24
    proximus323
    Poziom 2  

Witam wszystkich.
    Mam pytanie jakie macie odległości od paneli do inwertera, oraz jakimi kablami jest ta odległość pokonana ?

Dziękuję za odpowiedzi.

• #1386 13 Gru 2013 11:28
    putas

Ja mam panele na kilku stojakach i na dachu wiaty.
    Odległość do najbliższego panela ok. 15m, do najdalszego ok. 70m.
    W domu przewód Cu10mm², poza domem AL4*16mm² (zmostkowane po 2 żyły, czyli tak jakby był 2*32mm²). Od głównej "magistrali" Al4*16 do stojaków odgałęzienia Cu2*4mm².

• #1387 13 Gru 2013 19:00
    Zdzisław7
    Poziom 21  

U mnie panele na stalowych konstrukcjach. Na jednym od 3,6,9 do 12 paneli, moc 660Wp do 2700Wp na jednej konstrukcji.Odległość najbliższego 12m, najdalej 47m. Łącznie zużyłem 120m kabla ziemnego 4*6m2 na 8000Wp. Jeszcze nie podłączone 4800Wp,ale to już na wiosnę. Obecnie pracują 2 z pięciu inwerterów /2 AURORY 3,8kW POWER ONE/. Poprzednie 4 lata system autonomiczny 5400Wp plus 3 elektrownie amerykanki.Przetwornice MAN WEELA 3kW i 1,5kW sinus.Obecnie przechodzę na on grid.

• #1388 13 Gru 2013 21:04
    Thew_666
    Poziom 20  

[quote="putas"]

Thew_666 napisał:
    Jeśli chcesz zasilać lodówkę i inne urządzenia to na lodówkę zwykłą musisz policzyć znacznie więcej mocy bo jak UPS będzie miał 1500W a np w danym momencie korzystasz z tv pompa co jakieś inne gadżety powiedzmy na 600-800W to przy UPS 1500W raczej prawie pewne że przy próbie włączenia lodówki wybije UPS'a z powodu silnego obciążenia na starcie lodówka potrafi szarpnąć 950-1200W na rozruch a potem około 80-120W wiec UPS musi być z zapasem..

Tu się z kolegą nie zgodzę.
    Ja miałem podłączony UPS APC1400 - 950W. W układzie było zasilane całe oświetlenie domu, 2 * TV, komp itp. Do tego 2 duże lodówki w zabudowie. I nie wywalało UPS'a przy starcie sprężarek. Z pomiarów watomierzem wychodziło, że przy starcie każda brała ok. 200-250W.
    Więc wszystko było OK.

A ja też się nie zgodzę z kolegą bywają różne ups'y i różne lodówki ja miałem APC 1500 i xxxx lodówkę i wywalało mi UPS'a potem po przejściu z 24V na 48V APC3000 radził sobie z lodówką i bieżącymi obciążeniami.

Dodano po 4 [minuty]:

Moja lodówa jest inna i bierze ponad 1000W w starcie.
    Wiem bo nawet ten APC 3000 jak startuje lodówa to to czuć.
    Ale jet przynajmniej bardzo oszczedna

• #1389 13 Gru 2013 21:08
    placekjw
    Poziom 14  

Przed wczoraj też przyszedł do mnie terminal hp t5710 z którym też się męczę i nie mogę go skonfigurować nawet aby pracował w sieci domowej opartej z trzech kompów na windach7. Wracając do monitoringu to może lepszym rozwiązaniem byłby SolarViev pytanie czy zatrybi z terminalem HP?

• #1390 13 Gru 2013 21:30
    rwxw
    Poziom 22  

placekjw napisał:
    Przed wczoraj też przyszedł do mnie terminal hp t5710

Z tego co pamiętam masz Froniusa ig plus. Próbowałeś może http://sourceforge.net/projects/fslurp/files/ ? Czyta z otwartego formatu (też IG Plusa) i ma także skrypty do wgrywania statystyk na pvoutput. U mnie po zakupie karty interface rs-232 pięknie działa i pozwala mi na rysowanie wykresów jakie lubię. Chyba jest to najlepsze i najtańsze rozwiązanie monitoringu dla Froniusa. Datalogger współpracuje tylko z drętwym firmowym oprogramowaniem Solar Access i trudno z niego coś więcej wykrzesać.

• #1391 13 Gru 2013 21:56
    placekjw
    Poziom 14  

rwxw napisał:
    placekjw napisał:
    Przed wczoraj też przyszedł do mnie terminal hp t5710

Z tego co pamiętam masz Froniusa ig plus. Próbowałeś może http://sourceforge.net/projects/fslurp/files/ ? Czyta z otwartego formatu (też IG Plusa) i ma także skrypty do wgrywania statystyk na pvoutput. U mnie po zakupie karty interface rs-232 pięknie działa i pozwala mi na rysowanie wykresów jakie lubię. Chyba jest to najlepsze i najtańsze rozwiązanie monitoringu dla Froniusa. Datalogger współpracuje tylko z drętwym firmowym oprogramowaniem Solar Access i trudno z niego coś więcej wykrzesać.

Ok czyli tak na chłopski rozum powiedz po kolei jak to wszystko powinienem zrobić co z czym. Bo byłem już o krok zakupu weblogera ale jednak tą kasę lepiej przeznaczyć na dokupienie kolejnych paneli.

• #1394 13 Gru 2013 22:34
    rwxw
    Poziom 22  

To Cię za rękę nie poprowadzę. Ja kupiłem kartę Interface Easy za 15E+10E przesyłka, podpiąłem kablem do kompa z rs-232, skompilowałem pod linuxem fslurpa i poszedł od strzału. Z tego co czytałem na stronie fslurp-a, to powinno się dać z ig plusem nawet po rs422. W ig plus możesz ustawić różne protokoły komunikacji, w tym też ten otwarty, na którym działa fslurp. Potrzebna będzie pewnie przejściówka na usb lub rs232. Jednak przed zakupami o szczegóły trzeba by popytać tam kogoś, kto to już robił: http://sourceforge.net/p/fslurp/discussion/.
    Na pewno musisz jeszcze kupić coś, co by pozwoliło podłączyć się do kompa/terminala po usb lub rs232. Poszukaj i zobacz co się uda znaleźć, czy usb converter, jakiś logger, kartę rs, czy coś innego.

• #1395 13 Gru 2013 23:01
    placekjw
    Poziom 14  

Czyli na terminalu hp muszę mieć jakiś system linuks?

• #1396 13 Gru 2013 23:17
    rwxw
    Poziom 22  

placekjw napisał:
    Czyli na terminalu hp musze mieć jakiś system linuks.

Do fslurpa tak. Zazwyczaj na terminalach da się zainstalować linuxa.

• #1397 14 Gru 2013 10:55
    putas

Thew_666 napisał:
    A ja też się nie zgodzę z kolegą bywają różne ups'y i różne lodówki ja miałem APC 1500 i xxxx lodówkę i wywalało mi UPS'a potem po przejściu z 24V na 48V APC3000 radził sobie z lodówką i bieżącymi obciążeniami.

Dodano po 4 [minuty]:

Moja lodówa jest inna i bierze ponad 1000W w starcie.
    Wiem bo nawet ten APC 3000 jak startuje lodówa to to czuć.
    Ale jet przynajmniej bardzo oszczedna

OK, masz rację. Są różne lodówki.
    Ja pisałem na przykładzie APC1400 i 2 lodówek Aristona do zabudowy, wysokość 180-190cm klasa A+ lub A++ nie pamiętam dokładnie. I każda z nich przy starcia bierze 200-250W, przy pracy jeśli dobrze pamiętam 90-120W.

Dodano po 19 [minuty]:

Może dziś lub jutro uda mi się potestować prototyp układu do odprowadzania nadprodukcji z inwertera na grzałki, zamiast do ZE.
    Ale jak na razie leje, ciemno i szaro. A z inwertera idzie jakieś 100W, więc co tu odprowadzać...

• #1398 14 Gru 2013 11:14
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Jutro maja zejsc chmury i mgla troche a od poniedzialku full slonce widzialem takze bedzie produkcja ;-)

• #1399 14 Gru 2013 11:18
    rwxw
    Poziom 22  

putas napisał:
    Może dziś lub jutro uda mi się potestować prototyp układu do odprowadzania nadprodukcji z inwertera na grzałki, zamiast do ZE. Ale jak na razie leje, ciemno i szaro. A z inwertera idzie jakieś 100W, więc co tu odprowadzać...

U mnie za to wczoraj i dziś pełne słońce, tylko co tu na razie robić z prądem, bo ile można grzać klimą... Wracając do tematu, niektórzy producenci mają w ofercie podobny patent, choć cena twojego pewnie będzie o wiele niższa, a i elastyczność pewnie lepsza. Fronius ma Power Control Card, która monitoruje moc inwertera i załącza 4 przekaźniki w przypadku 0%, 30%, 60% i 100% generowanej mocy. Niestety nie monitoruje bieżącego zużycia prądu przez dom, co jest dużą wadą dla prosumenckich zastosowań.

• #1401 14 Gru 2013 13:12
    putas

Mój układ ma mierzyć produkcję inwertera i pobór domu z dokładnością 10-15%. Więcej raczej nie potrzeba, a i cena by się mocno różniła. Różnicę ma płynnie odprowadzać na grzałki. Do ustawienia są 2kW, 4kW i 6kW.
    Nie będzie to załączania na zasadzie przekaźnika, czyli włącz 2kW, potem włącz 4kW, a potem włącz 6kW.
    Tylko ustawiasz jaka moc grzałki jest podłączona i układ płynnie odprowadza nadprodukcję, coś na zasadzie PWM.
    Układ był przetestowany do mocy ok. 1200W (230V/5A), bo kolega nie miał mocniejszego zasilacza laboratoryjnego 230VAC.

• #1402 14 Gru 2013 13:57
    rwxw
    Poziom 22  

CzystyZYSK napisał:
    Pelne slonce? A lokalizacja? :-)

Południe PL.

Dodano po 1 [minuty]:

putas napisał:
    Mój układ ma mierzyć produkcję inwertera i pobór domu z dokładnością 10-15%. ...Tylko ustawiasz jaka moc grzałki jest podłączona i układ płynnie odprowadza nadprodukcję, coś na zasadzie PWM.

Super, o to chodzi.

• #1403 14 Gru 2013 15:48
    putas

Czy komuś udało się zainstalować PV Bean Counter v2
    Ja walczę z różnymi wersjami.
    Instaluję na Windzie7.

• #1404 14 Gru 2013 16:22
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Ja mam u siebie win7. Zainstalowalem i wlaczylem, przejrzalem tylko.opcje ale sie wlaczyl normalnie.

• #1405 14 Gru 2013 16:30
    putas

A zapodaj instalkę.
    Może masz jakąś inną działąjącą.
    I czy zmieniałeś coś w ustawianiach windy, czy po prostu zainstalowałeś?

• #1406 14 Gru 2013 17:21
    Wiktor813
    Poziom 16  

Ja wczoraj walczyłem na wszelkie sposoby z PV Bean Counter v2.0.2.0 ale nic z tego dalej ten komunikat o braku uprawnień do instalowania. Może koledzy o większej wiedzy informatycznej coś doradzą. :cry:
    Czytałem opis do tej wersji dość mocno rozbudowany jest pod kątem inwerterów SMA.

• #1407 14 Gru 2013 17:58
    kitolcio
    Poziom 17  

CzystyZYSK Jaką wersję systemu masz?
    Przypadkiem nie jakąś obcojęzyczną?
    Mam wrażenie, że problem leży w polskiej wersji językowej systemu, ale to tylko przypuszczenia.

• #1408 14 Gru 2013 18:20
    putas

Mam polską windę.
    Ale jakie to może mieć znaczenie.

• #1409 14 Gru 2013 18:27
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Tak ja mam angielska i w dodatku jakia tryb test mode wlaczony. Moze to to? I mam updaty porobione te dotnety i inne cuda.

• #1410 14 Gru 2013 19:01
    kitolcio
    Poziom 17  

Dzięki, to potwierdziło moją teorię, pora na praktykę, czyli trzeba pobrać angielską windę np. stąd: Link i potestujemy (link legalny)

putas czasem instalatory programów mają zabezpieczenia regionalne, inne nie wspierają niektórych wersji językowych itd.