Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 12 Sty 2014 00:03 966564 5970
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #1742 12 Sty 2014 00:15
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

O kudre, tam poza dużą obudową prawie nic nie ma.
    I za co tyle kasy chcą?

• #1743 12 Sty 2014 00:48
    prose
    Poziom 32  

Trzeba patrzeć do środka żeby kota w worku nie kupić.

• #1744 12 Sty 2014 01:01
    maselko11

Poziom 13  

Faktycznie w porównaniu do środka SMA nie za bogato.

• #1745 12 Sty 2014 01:14
    prose
    Poziom 32  

Dokładnie nie wiem cz to ten model ale tej firmy ,może kolega age1 zrobi fotkę.Ciężko coś znaleść o tym modelu

• #1746 12 Sty 2014 07:14
    pablic
    Poziom 10  

Proszę o poradę.
    Zakupiłem miesiąc temu 12 szt paneli cienkowarstwowych Q.Cells 110W, 80V o wymiarach 120x80 cm, planuję umocować poziomo na ścianie budynku dokładnie kierunek południe. Chciałbym je połączyć bezpośrednio do grzałki 230V 400+600 W, która już jest w bojlerze 140 l Mam tez nowy grzejnik "Alaska" z płytą panelową 1000W. W domu przebywam 4 dni i 3 dni poza. Chciałbym by grzejnik w okresie jesień zima, wiosna dogrzewał mi pomieszczenie 25 m2 przez okres 3 dni poza domem (nieobecność w domu), a na te 4 dni pobytu skierować grzanie na bojler.
    Proszę poradzić jak połączyć panele najprościej bez dodatkowej automatyki.

• #1747 12 Sty 2014 09:27
    putas

Połącz panele po 3 w szereg, będziesz miał 4 równoległe stringi.
    Jak chcesz uniknąć dodatkowych sterowników itp to po prostu na krótko podepnij pod obie grzałki w bojlerze i ręcznie przełączaj na grzejnik panelowy.
    Montując je pionowo na ścianie (zakładam że się pomyliłeś pisząc, bo nie wiem jak na ścianie można je dać poziomo) i biorąc pod uwagę, że mówisz o eksploatacji jesień-wiosna raczej nie przeciążysz grzałek. CWU też nie zagotujesz, bo mówisz, że jesteś 3 dni w domu, jak ma być grzana CWU - tylko w słoneczne dni będziesz musiał kontrolować temperaturę wody.
    I tyle. Bez autamatyki, bez dodatkowych kosztów.

Dodano po 4 [minuty]:

maselko11 napisał:

Ale w sumie skoro działa i ma certyfikaty, a musi mieć żeby mógł być w sprzedaży w UE to może bardziej wypasione w środku inwertery to zbytek łaski i strata kasy?
    W końcu inwerter ma dawać prąd do sieci, a nie musi przy tym super wyglądać...
    Jesli trzyma parametry i mieści się w normach to dlaczego nie?
    A pamiętajmy, im prostszy tym mniej w nim jest do nawelnia. :D :D :D

• #1748 12 Sty 2014 12:34
    Thew_666
    Poziom 20  

prose napisał:

Trosze kiepski w środku ten inwerter. Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

A no właśnie mówiłem koledze że nie markowe to lipa czasem markowane europą są robione w chinach.

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #1749 12 Sty 2014 12:52
    Herbatniczek
    Poziom 15  

A po co tam więcej ?
    Im mniej tym lepiej...jeśli działa.
    Moim zdaniem powinieneś się cieszyć, że jest taki bo będzie mniej awaryjny.
    Zwykła przetwornica sterowana jakimś prockiem....moim zdaniem jest ok.

Półprzewodniki i cewki się nie psują z czasem zatem jedyne co może paść to te duże kondensatory ale one są daleko od nagrzewających się cewek i łatwo je będzie wymienić. MASZ BARDZO DOBRY UKŁAD !
    Najlepsze są rzeczy proste !

p.s. Zapłaciłeś za wiedzę a nie za części. Sam byś tego nie zrobił a na dodatek według mojej oceny układ jest wykonany OK. W dzisiejszych czasach specjalnie dają kondensatory w najcieplejszym miejscu bo wtedy wytrzymują tylko okres gwarancji. Tutaj nikt Ci takiego "bubu" nie zrobił.

• #1750 12 Sty 2014 13:01
    Thew_666
    Poziom 20  

Dzisiaj słoneczka wiatr za to dmucha ładnie

2021W wiatrak na systemie sieciowym a to nie był jeszcze szcyt mocy
    [b]http://www.youtube.com/watch?v=jvgVJZU8JWE&feature=youtu.be

Co do inwertera w sumie puszka i niewiele po za tym 2000zł inwerter na jedną grupę ok
    Ale w przyszłości w razie rozbudowy musimy taką samą ilość ogniw dobrać o tych samych parametrach i na tej samej powierzchni chodzi o ten sam kat pochylenia
    a jak mamy 2-3 stringi i jeden bedzie w cieniu to już sprawność pozostałych dwóch leci w dół.Przecietny kowalski cieszy sie z oszczedności a potem kłopot nie markowy falownik bedzie problem z serwisem pogwarancyjnym a gwarancji przecież na to cudo brak podejrzewam że to w chinach zdziełano tak że o serwisie można zapomnieć, tak samo o spełnieniu wysokich norm jakości.
    A w przypadku rozbudowy o inne panele na innym kącie pochylenia mamy albo straty albo lipe.
    Wiadomo też że słąby inwerter bedzie miał gorsze mppt i niższą sprawność.

Porównajcie wnętrze tamtego z moim Danfossem 15kW TLX PRo
    We wnętrzu są dwie płytki sporo rzeczy i cała masa na zewnątrz jest wyprowadzona sprytny radiator dodatkowo w razie upałów wentylatory.
    Pracuje na zewnątrz bo ma wysokie IP.[/b]

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

Tu macie też film a propos urządzenia.
    http://www.youtube.com/watch?v=db8SmrF1L_c

• #1751 12 Sty 2014 13:15
    maselko11

Poziom 13  

putas napisał:

Dodano po 4 [minuty]:

maselko11 napisał:

Ale w sumie skoro działa i ma certyfikaty, a musi mieć żeby mógł być w sprzedaży w UE to może bardziej wypasione w środku inwertery to zbytek łaski i strata kasy?
    W końcu inwerter ma dawać prąd do sieci, a nie musi przy tym super wyglądać...
    Jesli trzyma parametry i mieści się w normach to dlaczego nie?
    A pamiętajmy, im prostszy tym mniej w nim jest do nawelnia. :D :D :D

W sumie tez się z tym zgadzam im mniej w środku tym lepiej i może jak by co da się naprawić samemu jak się coś uszkodzi mam WB 2500 i na razie mam problem z rozszyfrowaniem co to za elementy w ogóle padły hi hi.
    A czy działa i jak działa i czy spełnia normy tego nie wiem bo na oczy nie widziałem niech się ktoś wypowie co ma zamontowane coś takiego i chodzi.

• #1752 12 Sty 2014 13:15
    Thew_666
    Poziom 20  

Herbatniczek napisał:
    A po co tam więcej ?
    Im mniej tym lepiej...jeśli działa.
    Moim zdaniem powinieneś się cieszyć, że jest taki bo będzie mniej awaryjny.
    Zwykła przetwornica sterowana jakimś prockiem....moim zdaniem jest ok.

Półprzewodniki i cewki się nie psują z czasem zatem jedyne co może paść to te duże kondensatory ale one są daleko od nagrzewających się cewek i łatwo je będzie wymienić. MASZ BARDZO DOBRY UKŁAD !
    Najlepsze są rzeczy proste !

p.s. Zapłaciłeś za wiedzę a nie za części. Sam byś tego nie zrobił a na dodatek według mojej oceny układ jest wykonany OK. W dzisiejszych czasach specjalnie dają kondensatory w najcieplejszym miejscu bo wtedy wytrzymują tylko okres gwarancji. Tutaj nikt Ci takiego "bubu" nie zrobił.

Oj nie powiedział bym marka żadna znana normy jakościowe nie wiadomo jakie jak jest mało w środku to nie znaczy że będzie wydajnie to niestety jak z regulatorami mppt mozna mały chinski plastikowy kupic niby z mppt a tam jest 6 zwoi drutu miedzianego na palcu nawiniete i niewiele po za tym a tracery już mają wiecej i łądnie pracują a o etracerach nie powiem.
    To tak jak by malucha z mercedesem porównywać chodzi o to ze markowy dobry inwerter nawet dużej mocy da dużo przy niskim naświetleniu a jakaś prościzna przy małym słońcu lub jego braku będzie bardzo niską sprawność mieć.

To popatrz sobie na kondensatory w Danfossie są po za obudową chłodzone są najniżej tuż za wentylatorami nie koszą sie w obudowie wiec mają chłodek
    Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

Niektróe urządzenia są projektowane z głową i tak aby pracowały 20-25lat bez problemu zapoznaj sie z filmem
    http://www.youtube.com/watch?v=db8SmrF1L_c

• #1753 12 Sty 2014 13:20
    Herbatniczek
    Poziom 15  

MPPT zrobi byle procek i nie potrzeba do tego wielkiej elektroniki.
    Zaś w jednym z powyższych zdjęć markowego sterownika widać kondensatory pomiędzy radiatorami....dlaczego one tam są ? Dlatego, żeby urządzenie się popsuło i by użytkownik musiał kupić nowe.
    Chłodniej by im było w innym miejscu a tam je dano dlatego, że w temp np 40C wytrzymują np 10000 godzin pracy i ani chwili dłużej. W temp o 10C niższej wytrzymały by 4 razy dłużej.

• #1754 12 Sty 2014 13:27
    Thew_666
    Poziom 20  

A Inwerter z 3 x MPPT każde oddzielne to tak jak by kupić 3 inwertery po cenie nieco wiekszej niż np jeden 15kW.

Dodano po 2 [minuty]:

Herbatniczek napisał:
    MPPT zrobi byle procek i nie potrzeba do tego wielkiej elektroniki.
    Zaś w jednym z powyższych zdjęć markowego sterownika widać kondensatory pomiędzy radiatorami....dlaczego one tam są ? Dlatego, żeby urządzenie się popsuło i by użytkownik musiał kupić nowe.
    Chłodniej by im było w innym miejscu a tam je dano dlatego, że w temp np 40C wytrzymują np 10000 godzin pracy i ani chwili dłużej. W temp o 10C niższej wytrzymały by 4 razy dłużej.

NA zewnątrz mają chłodniej niż w środku cały czas je powietrze opływa z radiatorów wychodzi górą ciepłe powietrze dopiero po za tym kondensatory są markowe i nie takie rzeczy wytrzymują to nie są kondensatory jak dup##ym komputerze (zasilaczu)

• #1755 12 Sty 2014 13:54
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Dalej tematu nie pociągnę bo to jest OFF-topic zatem dodaję na ten tamat ostatni post.

Wielokrotnie zdarzyło mi się, że niemarkowe a nawet chińskie urządzenie działało lepiej i dłużej od markowego. Winę za to ponosi dzisiejszy typ biznesu. Urządzenia specjalnie się projektuje pod względem popsucia a nie wytrzymałości. Markowe firmy zatrudniają w tym celu specjalistów i projekt jest zły jeśli jest zbyt długowieczny.
    Markowy kondensator z górnej półki wytrzyma w zadanej temperaturze np 10tys godzin a niemarkowy 8tys ale jeśli markowy zostanie umieszczony w wyższej to wytrzyma kilka razy krócej niż ten niemarkowy dany tam gdzie powinien być.
    W urządeniach niemarkowych bywa różnie i zdarza się, że projektant też wymyśli "dobre" miejsce dla kondensatorów....już widziałem płytki gdzie kondensator mógłby być w dobrym miejscu ale pociągnięto długie ścieżki aby był w "lepszym" i szybciej się popsuł.
    Jednakoż niemarkowe firmy zatrudniają niemarkowych projektantów i oni czasem chcą aby urządzenie było dobre. Wynik z tego jest taki, że markowość mówi tylko o tym, że urządzenie wytrzyma okres gwarancji zaś niemarkowość mówi o tym, ze jeśli wytrzyma okres gwarancji to jest duża szansa, że będzie działać kilka razy dłużej niż markowe.....w przypadku pokazanego inwertera wydaje się, że tak właśnie jest.

a teraz koniec Off-Topu.

• #1756 12 Sty 2014 14:06
    rwxw
    Poziom 22  

Znalazłem info, że Pairan zbankrutował jakiś czas temu.

• #1757 12 Sty 2014 14:52
    maselko11

Poziom 13  

Thew_666 napisał:
    Dzisiaj słoneczka wiatr za to dmucha ładnie

2021W wiatrak na systemie sieciowym a to nie był jeszcze szcyt mocy
    [b]http://www.youtube.com/watch?v=jvgVJZU8JWE&feature=youtu.be

No super ci to chodzi tylko ja nie mam jak tego przy moim falowniku SUNNY TRIPOWER 5000TL-20 sprawdzić mój wiatraka jest na 48v i niby ma 1kW dać choć na tym falowniku co jest zapięty WB(SB) 1100LV chodzi jakoś marnie może coś trzeba by w ustawieniach pogrzebać przy takich wiatrach a raczej podmuchach często przekracza mi napięcie dopuszczalne czyi 60V i falownik się odpina pisze DC overload tak jak by nie dawał rady go obciążyć tak szybko nie wiem czemu wtedy pozostaje mi grzałka w wiaderku hi hi na wyhamowanie do momentu ponownego uruchomienia się WB(SB) 1100LV.

Thew_666 napisał:

Porównajcie wnętrze tamtego z moim Danfossem 15kW TLX PRo
    We wnętrzu są dwie płytki sporo rzeczy i cała masa na zewnątrz jest wyprowadzona sprytny radiator dodatkowo w razie upałów wentylatory.
    Pracuje na zewnątrz bo ma wysokie IP.[/b]

No nie da się ukryć ze to inna półka ale i również inna półka cenowa :D
    Jak znajdę chwile to zrobię parę fotek mojego TRIPOWERA

• #1758 12 Sty 2014 17:36
    Thew_666
    Poziom 20  

No super ci to chodzi tylko ja nie mam jak tego przy moim falowniku SUNNY TRIPOWER 5000TL-20 sprawdzić mój wiatraka jest na 48v i niby ma 1kW dać choć na tym falowniku co jest zapięty WB(SB) 1100LV chodzi jakoś marnie może coś trzeba by w ustawieniach pogrzebać przy takich wiatrach a raczej podmuchach często przekracza mi napięcie dopuszczalne czyi 60V i falownik się odpina pisze DC overload tak jak by nie dawał rady go obciążyć tak szybko nie wiem czemu wtedy pozostaje mi grzałka w wiaderku hi hi na wyhamowanie do momentu ponownego uruchomienia się WB(SB) 1100LV.

Przy podmuchach wiatru prądnica szybko wchodzi na wysokie napięcie i po prostu w małym zakresie napiecia inwerter nie ma szans zareagować, ale popatrz np u mnie na filmie widać podmuchy mocne a reakcje inwertera są błyskawiczne miałem kilka różnych ale tak szybko nie reagował jeszczee żaden praktycznie napięcie trzyma łądnie tylko amperaż i mocs skacza a zazwyczaj w sieciówce zanim złapie obciążenie po podmuchu mija dłuższa chwila tu w Danfossie reakcje są błyskawiczne i każdy podmuch jest wykorzystany.
    Moim zdaniem u Ciebie coś szybkiego by sie przydało ale na 48V jest ciężko z tematem.

Co do reakcji miałem mała kiedyś turbinke air-x to inwerter na 14-28V sie nie wyrabiał zanim obciążył to już by był spalony z kolei 28-52V radził sobie już w miare ok, ale najlepiej jak sie ma zapas duży

• #1759 12 Sty 2014 19:07
    maselko11

Poziom 13  

Thew_666 napisał:

Przy podmuchach wiatru prądnica szybko wchodzi na wysokie napięcie i po prostu w małym zakresie napiecia inwerter nie ma szans zareagować, ale popatrz np u mnie na filmie widać podmuchy mocne a reakcje inwertera są błyskawiczne miałem kilka różnych ale tak szybko nie reagował jeszczee żaden praktycznie napięcie trzyma łądnie tylko amperaż i mocs skacza a zazwyczaj w sieciówce zanim złapie obciążenie po podmuchu mija dłuższa chwila tu w Danfossie reakcje są błyskawiczne i każdy podmuch jest wykorzystany.
    Moim zdaniem u Ciebie coś szybkiego by sie przydało ale na 48V jest ciężko z tematem.

Co do reakcji miałem mała kiedyś turbinke air-x to inwerter na 14-28V sie nie wyrabiał zanim obciążył to już by był spalony z kolei 28-52V radził sobie już w miare ok, ale najlepiej jak sie ma zapas duży

No właśnie szukam coś takiego już dłuższy czas i nic nie mogę znaleźć chyba zrobiłem błąd biorąc ten wiatrak na 48V trzeba było chyba brać na 24V. Cóż uczymy się na błędach czasem swoich czasem innych :D

• #1760 12 Sty 2014 19:26
    placekjw
    Poziom 14  

Mam jedno pytanko, posiadam działającą instalację PV 3,4kW mono zbudowaną na płaskim dachu ale panele ustawione pod kątem 30°. Chcę podwoić moc i następne zamontować na dachu z blachodachówki, i tu mam wątpliwości dach nie ma założonego piorunochronu a moja instalacja PV nie ma uziemienia, czy nie ma żadnych przeciwwskazań takiemu instalowaniu paneli, czy podczas wyładowań atmosferycznych mogę uszkodzić panele lub co gorsza inwerter. W instrukcji inwertera są dopuszczalne instalacje z uziemionym plusem lub minusem oraz całkowicie bez ale blachodachówka na moim domu mnie trochę martwi- co o tym myślicie?

• #1761 12 Sty 2014 21:48
    Wiktor813
    Poziom 16  

placekjw napisał:
    Mam jedno pytanko, posiadam działającą instalację PV 3,4kW mono zbudowaną na płaskim dachu ale panele ustawione pod kątem 30°. Chcę podwoić moc i następne zamontować na dachu z blachodachówki, i tu mam wątpliwości dach nie ma założonego piorunochronu a moja instalacja PV nie ma uziemienia, czy nie ma żadnych przeciwwskazań takiemu instalowaniu paneli, czy podczas wyładowań atmosferycznych mogę uszkodzić panele lub co gorsza inwerter. W instrukcji inwertera są dopuszczalne instalacje z uziemionym plusem lub minusem oraz całkowicie bez ale blachodachówka na moim domu mnie trochę martwi- co o tym myślicie?

Co do zasady powinna być wykonana instalacja odgromowa, bo blachę na dachu jest ciężko dobrze uziemić, są arkusze które do siebie przylegają są niby poskręcane specjalnymi śrubami no ale uszczelki na śrubach i farba na powierzchni blachy może skutecznie izolować poszczególne arkusze. dla instalacji PV są oczywiście szkodliwe wyładowania ale także wyładowania elektrostatyczne które na dachach z blachy są groźne. Poruszane wiatrem cząsteczki powodują odkładanie się ładunków na powierzchni blachy.
    I tu ważne jest odpowiednie zabezpieczenie inwertera który powinien posiadać takie zabezpieczenie wewnątrz ale czasem nie posiada, to tak do tej powyższej dyskusji odnośnie markowych i nie markowych inwerterów. Instalacje można jednak dodatkowo zabezpieczyć jak poniżej:

Na zdjęciu widać zabezpieczenie przepięciowe dla instalacji o nie uziemionych panelach. Można takie znaleźć zarówno dla uziemionych i nie uziemionych i nie koniecznie tej firmy. Podłączenie jest proste podłączasz + i - instalacji PV oraz przewód ochronny PE.

• #1762 12 Sty 2014 21:55
    lukaz
    Poziom 13  

Radzę zrobić piorunochron .
    U mnie PV jest na dość dobrze uziemionym stojaku na ziemi i zabezpieczona od strony sieci przepięciówką .
    W lato łupną piorun w linie nad moim podwórkiem 15KV i ją wyłączył .
    Wtedy uderzyły jednego dnia jeszcze dwa pioruny blisko domu a sądziłem , że pobliska szklarnia z dość wysokim metalowym kominem wszystko wyłapie bo to przecież kupa dobrze uziemionej stali i wydawać się mogło , że prędzej wygram 4 w totolotka niż by u mnie piorun uderzył a jednak .
    Byłem wtedy w domu i miałem wrażenie , że stojak też oberwał bezpośrednio .
    Spaliło mi wtedy tylko sterownik od kolektorów bo czujnik cyfrowy znajdował się na kolektorach a sam sterownik pracował na 5V .
    U sąsiada 100m dalej spalił się telewizor .
    Po tym zdarzeniu dołożyłem przepięciówkę z elektronicznym zapłonem iskierników na PV na napięcie 0,9KV i dodatkowe warystory i transile w krytycznych miejscach instalacji .
    Ważne jest wyrównanie potencjałów i ograniczanie przepięć indukowanych na kablach wchodzących do budynku , bo wystarczy podczas burzy nie odłączony kabel telefoniczny do komputera by go sfajczyło tak było u znajomej a wszystko poza tym jednym kabelkiem było odłączone .

• #1763 12 Sty 2014 22:07
    putas

Podrzućcie może schematy jak zabezpieczyliście instalacje od powyższego.
    Z podaniem urządzeń, gdzie wpiąć transila i jakiego itp. Wielu pewnie to zainteresuje.

• #1764 12 Sty 2014 22:20
    Wiktor813
    Poziom 16  

putas napisał:
    Podrzućcie może schematy jak zabezpieczyliście instalacje od powyższego.
    Z podaniem urządzeń, gdzie wpiąć transila i jakiego itp. Wielu pewnie to zainteresuje.

Ja się na tym wzorowałem:
    http://www.etipolam.com.pl/files/userfiles/ET...zury_ulotki_karty_katalogowe/Fotowoltaika.pdf

A wewnątrz falownika powinieneś mieć warystory one spełniają funkcje zabezpieczającą elektronikę. Ale jak piorun walnie bezpośredni to pewnie i żadne zabezpieczenie nie zabezpieczy.

• #1765 12 Sty 2014 22:54
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

Wiktor813 napisał:

To podobnie jak ja założyłem miernik cęgowy na fazę L i mierzyłem prąd. I tak jak po włączeniu odbiornika pobór prądu mi spadał to wiedziałem że coś oddaję do sieci. Ale jak przeholowałem z obciążeniem to nie wiedziałem czy ten prąd który wskazuje miernik jest jeszcze oddawany czy już pobierany :D

Podobnie w ten sam sposób realizowałem pomiar za pomocą licznika. Sterowałem grzałką triakiem i włączałem ją w płynny sposób. Po włączeniu na parę procent, wiedziałem, po zmianie obciążenia, czy oddaję, czy pobieram prąd z ZE. W zależności od tego dokładałem lub zdejmowałem obciążenie z grzałki. Grzałkę mogłem regulować płynnie w od 0 to 100%. Prosty regulator fazowy na atmedze.

Później dołączyłem odczyt parametrów po RS z falownika. Sytuacja się uprościła, bo z jednego licznika czytałem zużycie, z falownika produkcję i odpowiednio regulowałem grzałką. Oczywiście , taka regulacja reagowała na wszelkie zmiany obciążenia w domu. Włączenie np żarówki, powodowało zdjęcie mocy z grzałki.

Zamiast falownika można oczywiście dac drugi licznik.

• #1766 12 Sty 2014 23:00
    lukaz
    Poziom 13  

Transile i warystory oraz iskierniki to dość tanie elementy i znajdują się w większości urządzeń elektronicznych ale trzeba mieć na uwadze , że nagrzewają się i mogą się zapalić jak są uszkodzone , może być na nich zwarcie lub wybuchnąć i trzeba mieć to na uwadze .
    W wykonaniu firmowym są w obudowach wraz z zabezpieczeniem termicznym często ze wskaźnikiem poprawnej pracy i uszkodzenia czasami z brzęczykiem lub wyjściem przekaźnikowym co niestety często znacznie podraża koszty ale jest bezpieczne .

• #1767 12 Sty 2014 23:15
    Wiktor813
    Poziom 16  

pablo_belchatow napisał:
    Wiktor813 napisał:

To podobnie jak ja założyłem miernik cęgowy na fazę L i mierzyłem prąd. I tak jak po włączeniu odbiornika pobór prądu mi spadał to wiedziałem że coś oddaję do sieci. Ale jak przeholowałem z obciążeniem to nie wiedziałem czy ten prąd który wskazuje miernik jest jeszcze oddawany czy już pobierany :D

Podobnie w ten sam sposób realizowałem pomiar za pomocą licznika. Sterowałem grzałką triakiem i włączałem ją w płynny sposób. Po włączeniu na parę procent, wiedziałem, po zmianie obciążenia, czy oddaję, czy pobieram prąd z ZE. W zależności od tego dokładałem lub zdejmowałem obciążenie z grzałki. Grzałkę mogłem regulować płynnie w od 0 to 100%. Prosty regulator fazowy na atmedze.

Później dołączyłem odczyt parametrów po RS z falownika. Sytuacja się uprościła, bo z jednego licznika czytałem zużycie, z falownika produkcję i odpowiednio regulowałem grzałką. Oczywiście , taka regulacja reagowała na wszelkie zmiany obciążenia w domu. Włączenie np żarówki, powodowało zdjęcie mocy z grzałki.

No i też bardzo fajne rozwiązanie ,czyli zamiast mierzenia spadku napięcia na przekładniku mierzyłeś czy zużycie energii na liczniku spadało lub się zwiększało po dołączeniu grzałki ?

• #1768 12 Sty 2014 23:30
    pablo_belchatow
    Poziom 15  

Teraz układ rozbudowałem. W instalacji mam w sumie trzy różne "podinstalacje" i zależało mi na monitorowaniu i porównywaniu wartości z każdej z nich. Jak ktoś ma falownik z 485, to ma sprawę prostszą. Czyta bezpośrednio falownik, licznik i dobiera obciążenie.

• #1769 13 Sty 2014 05:19
    pablic
    Poziom 10  

putas napisał:
    Połącz panele po 3 w szereg, będziesz miał 4 równoległe stringi.
    Jak chcesz uniknąć dodatkowych sterowników itp to po prostu na krótko podepnij pod obie grzałki w bojlerze i ręcznie przełączaj na grzejnik panelowy.
    Montując je pionowo na ścianie (zakładam że się pomyliłeś pisząc, bo nie wiem jak na ścianie można je dać poziomo) i biorąc pod uwagę, że mówisz o eksploatacji jesień-wiosna raczej nie przeciążysz grzałek. CWU też nie zagotujesz, bo mówisz, że jesteś 3 dni w domu, jak ma być grzana CWU - tylko w słoneczne dni będziesz musiał kontrolować temperaturę wody.
    I tyle. Bez autamatyki, bez dodatkowych kosztów.

Dziękuję. Dużo już mi pomogłeś.
    Mam kolejne pytanie.
    Jakiej grubości kabel zastosować do połączeń czy mam to uziemić ? Czy zastosować jakieś dodatkowe diody?
    Czy pozostawiając grzejnik 1000 W włączony do instalacji fotowoltanicznej na te 3 dni bez kontroli (pobyt poza domem) mogę spokojnie spać?

• #1770 13 Sty 2014 08:23
    PV_Albert
    Poziom 20  

pablo_belchatow napisał:

Ten licznik wstawić na 'wyjściu' falownika?
    Podoba mi się to rozwiązanie.

Bylem w Enerdze zrobić rozpoznania i po pierwszym spotkaniu wyszedłem miło zaskoczony. Pan na początku lekko pobladł, ale za chwile się pozbierał i stwierdził że damy radę. Umówiłem się w ten sposób że wszystkie pisma będę najpierw skanował i wysyłał do sprawdzenia i dopiero ostatnia uzgodniona wersja pójdzie na papierze.
    Powinno to znacznie przyśpieszyć formalności.
    (upewniłem się że pan regularnie i często zagląda do skrzynki)

lukaz, dzięki za ostrzeżenie. Taki drobny wpis, a może komuś tyłek uratować