Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 13 Sty 2014 08:25 1024806 5970
    felekfala
    Poziom 19  
    Witam, czy koledzy mogli by wrzucić bardziej szczegółowe zdjęcia wnętrzności waszych falowników sieciowych ? Głównie interesują mnie zdjęcia płytek drukowanych w raz z scalakami. Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu będzie się chciało to robić, ale może przy jakieś okazji...
  • IGE-XAOIGE-XAO
    pv1
    Poziom 15  
    placekjw napisał:
    Mam jedno pytanko, posiadam działającą instalację PV 3,4kW mono zbudowaną na płaskim dachu ale panele ustawione pod kątem 30°. Chcę podwoić moc i następne zamontować na dachu z blachodachówki, i tu mam wątpliwości dach nie ma założonego piorunochronu a moja instalacja PV nie ma uziemienia, czy nie ma żadnych przeciwwskazań takiemu instalowaniu paneli, czy podczas wyładowań atmosferycznych mogę uszkodzić panele lub co gorsza inwerter. W instrukcji inwertera są dopuszczalne instalacje z uziemionym plusem lub minusem oraz całkowicie bez ale blachodachówka na moim domu mnie trochę martwi- co o tym myślicie?

Powiem na przykładzie kilkuset instalacji wykonanych w Niemczech.
    Na dachach bez piorunochronów nie montowane były zabezpieczenia nadnapięcowe po stronie DC.
    Wystarczyło tylko uziemienie wewnętrzne(przewody wyrównujące potencjał instalacji fotowoltaicznej o przekroju 16mm2) tak samo
    w przypadku gdzie odległość instalacji od piorunochronu była większa niż o,5 metra.
    Ważne też jest połączenie modułów i układanie przewodów DC tak by (+) i (-) leżały blisko siebie.
    To wystarczyło dla większości firm ubezpieczeniowych.
    Na dachach z piorunochronem musiało być zainstalowane zabezpieczenie nadnapięciowe po stronie DC a instalacja fotowoltaiczna
    połączona przewodem 16mm2 z instalacją odgromową.
    Sporadycznie też widziałem zabezpieczenia nadnapięciowe po stronie AC.
    Podczas wyładowań atmosferycznych najczęściej uszkadzały sie moduły RS485 i solarlog.
    W warunkach przyłączenia jest dużo o tych zabezpieczeniach ale kończy się na zabezpieczeniu prądowym bo inwerter jest mój i jak walnie piorun to moja strata i dodatkowo(SMA) ma warystory które łatwo samemu wymienić.
    Jaki jest koszt zabezpieczeń mikroinstalacji(inwertera) po obu stronach DC i AC pewnie z 1000zl trzeba to porównać z kosztem ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej gdzie ubezpieczamy również moduły i wybrać lepszy wariant.
    PV_Albert
    Poziom 20  
    pv1 napisał:

Ważne też jest połączenie modułów i układanie przewodów DC tak by (+) i (-) leżały blisko siebie.
    T

Czy można to zdanie wyjaśnić?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    PV_Albert napisał:
    pablo_belchatow napisał:

Zamiast falownika można oczywiście dac drugi licznik.

Ten licznik wstawić na 'wyjściu' falownika?
    Podoba mi się to rozwiązanie.

Dokładnie. Te liczniki nie rozróżniają kierunki przepływu prądu, więc w sumie obojętne czy falownik podepniesz od strony wejścia , czy wyjścia licznika.
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    pablic napisał:

Dziękuję. Dużo już mi pomogłeś.
    Mam kolejne pytanie.
    Jakiej grubości kabel zastosować do połączeń czy mam to uziemić ? Czy zastosować jakieś dodatkowe diody?
    Czy pozostawiając grzejnik 1000 W włączony do instalacji fotowoltanicznej na te 3 dni bez kontroli (pobyt poza domem) mogę spokojnie spać?

Mając 1300W przy napięciu 220-240V w układzie będzie max 5-6A. Wystarczą kable 2,5mm² ale lepiej daj 4mm².
    Co do pozostawienia grzejnika bez nadzoru - zawsze jest ryzyko, Nawet jak wychodzisz na 2-3 godziny to wracając można zastać straż pożarną.
    Pytanie jeszcze czy ten piecyk będzie działał na DC? Zależy co i jak ma w sobie z elektroniki. Gdyby to było stare "słoneczko" no na pewno ruszy, przy nowych w środku zazwyczaj jest elektronika. Trzeba by sprawdzić lub nabyć/zrobić po prostu spiralę grzejną w jakiejś bezpiecznej obudowie.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    PV_Albert napisał:
    pv1 napisał:

T

Czy można to zdanie wyjaśnić?

Polecam lektury w sieci, chodzi o robienie zamkniętych pętli...

http://www.microgen-database.org.uk/uploads/3..._Guide_to_installlation_of_PV_systems-MCS.pdf

W załączniku foto - o co chodzi.

EDIT: dodałem jeszcze jeden jpg.
    Załączniki:
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    putas napisał:
    pablic napisał:

Dziękuję. Dużo już mi pomogłeś.
    Mam kolejne pytanie.
    Jakiej grubości kabel zastosować do połączeń czy mam to uziemić ? Czy zastosować jakieś dodatkowe diody?
    Czy pozostawiając grzejnik 1000 W włączony do instalacji fotowoltanicznej na te 3 dni bez kontroli (pobyt poza domem) mogę spokojnie spać?

Mając 1300W przy napięciu 220-240V w układzie będzie max 5-6A. Wystarczą kable 2,5mm² ale lepiej daj 4mm².
    Co do pozostawienia grzejnika bez nadzoru - zawsze jest ryzyko, Nawet jak wychodzisz na 2-3 godziny to wracając można zastać straż pożarną.
    Pytanie jeszcze czy ten piecyk będzie działał na DC? Zależy co i jak ma w sobie z elektroniki. Gdyby to było stare "słoneczko" no na pewno ruszy, przy nowych w środku zazwyczaj jest elektronika. Trzeba by sprawdzić lub nabyć/zrobić po prostu spiralę grzejną w jakiejś bezpiecznej obudowie.

Te najprostsze działać raczej nie będą. Po paru rozłączeniach prądu stałego posklejają się styki na termostacie
    putas
    No to ja mam dobrze położone kable. Na stojakach + i - idą razem obok siebie. Reszta instalacji - kable też idą razem. :D :D :D
    Robiąc instalację nie miałem takich schematów, tak jakoś z głowy wymyśliłem i jest OK.

Dodano po 2 [minuty]:

pablo_belchatow napisał:
    Te najprostsze działać raczej nie będą. Po paru rozłączeniach prądu stałego posklejają się styki na termostacie

Tak, masz rację. Dlatego najlepiej wziąć zwykły grzejnik bez wentylatora i od razu grzałkę spiąć na krótko.
    Przy niskich temperaturach na dworze i warunkach oświetleniowych w zimie chaty i tak raczej nie przegrzeje.
    Thew_666
    Poziom 20  
    CzystyZYSK napisał:
    Co do inwertera - polecam zakup u mnie.

3 MPPT, nieduże moce - idealne na początek, możliwości rozbudowy:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2660107.html

Zostało mi ostatnie 6 sztuk 4000 MV. ;-)

Parę osób z forum już ma i się cieszy sprzętem - Thew, Zbyszeek.

Mogliby się pochwalić ;-)

Tak mam model 6000 i chwalę sobie bo to jak by Danfoss w innej obudowie dziś będzie rekord 9-10kWh
    chwalę też Danfossa 15kW TLX którego ostatnio używam pod wiatraka.
    W przyszłości może podepnę do niego jakieś ogniwa.
    dominiks1
    Poziom 14  
    CzystyZYSK napisał:
    Co do inwertera - polecam zakup u mnie.

3 MPPT, nieduże moce - idealne na początek, możliwości rozbudowy:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2660107.html

Zostało mi ostatnie 6 sztuk 4000 MV. ;-)

Parę osób z forum już ma i się cieszy sprzętem - Thew, Zbyszeek.

Mogliby się pochwalić ;-)

Rozumiem, że te ULX 4000 to inny model niż te PSy z charakterystyki na podanej stronie.
    Bo 4kW (4,7kWp) nie widzę i to jeszcze z 3 mpp. :|
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    Thew_666 napisał:

Tak mam model 6000 i chwalę sobie bo to jak by Danfoss w innej obudowie dziś będzie rekord 9-10kWh

Marzy mi się, taki system online jakie np istnieją w DE, żeby można te nasze instalacje powpinać w jakis monitoring online i porównywać sobie nawzajem jak działają pod kątem wydajności różne technologie paneli i falowników.
    putas
    pablo_belchatow napisał:
    Marzy mi się, taki system online jakie np istnieją w DE, żeby można te nasze instalacje powpinać w jakis monitoring online i porównywać sobie nawzajem jak działają pod kątem wydajności różne technologie paneli i falowników.

Można by za tanie pieniądze (max 150-250PLN, w zależności od potrzeb) zrobić dla każdego uproszczony, ale działający w miarę dokładnie monitoring on-line z wykresami. Dla PV i dla wiatraków.
    Taki jak ja mam. Nie jest idealny, ale dobrze obrazuje produkcję.
    Pisałem o tym wcześniej. Mam serwer z odpowiednią ilością miejsca i mogę doradzić co i jak.
    Kto będzie chciał w to wejść, za darmo oczywiście.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    dominiks1 napisał:

Rozumiem, że te ULX 4000 to inny model niż te PSy z charakterystyki na podanej stronie.
    Bo 4kW (4,7kWp) nie widzę i to jeszcze z 3 mpp. :|

PS 5000 to odpowiednik ULX 4000

a PS6000 to odpowiednik ULX 5400.

Są to kopie 1:1 - różnią się tylko napisem na obudowie i odrobinę ratingami.

PowerStocc dopuszcza trochę więcej modułów (5,1 kWp dla 5000 i bodajże 5,8 dla 6000)
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    felekfala napisał:
    Witam, czy koledzy mogli by wrzucić bardziej szczegółowe zdjęcia wnętrzności waszych falowników sieciowych ? Głównie interesują mnie zdjęcia płytek drukowanych w raz z scalakami. Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu będzie się chciało to robić, ale może przy jakieś okazji...

Oto steampunkowo-budżetowy EverSolar :D
    Ale scalaków nie poczytasz, a cała logika siedzi w pionowej płytce.
    No, widać mój interfejs Eth :)
    Piotr.K
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    putas napisał:
    pablo_belchatow napisał:

Można by za tanie pieniądze (max 150-250PLN, w zależności od potrzeb) zrobić dla każdego uproszczony, ale działający w miarę dokładnie monitoring on-line z wykresami. Dla PV i dla wiatraków.
    Taki jak ja mam. Nie jest idealny, ale dobrze obrazuje produkcję.
    Pisałem o tym wcześniej. Mam serwer z odpowiednią ilością miejsca i mogę doradzić co i jak.
    Kto będzie chciał w to wejść, za darmo oczywiście.

Ja mogę pomóc w tworzeniu www, skryptów do tworzenia wykresów ale na grafice to się nie znam ;)
    Przy elektronice także ale z wykonaniem u mnie kiepsko bo brak czasu. Mogę dostarczyć działającego pająka, a ktoś musiałby to przygotować do produkcji (płytka, polutowanie itd)
    pv1
    Poziom 15  
    pablo_belchatow napisał:

No tak tylko tam jest kilka stron internetowych i każda opiera się o inny sprzęt.
    Większość inwerterów ma dedykowany sprzęt i stronę np:Webbox SMA ma Sunny Portal.
    Wyjątkiem jest chyba Solarlog który obsługuje wszystkie inwertery i dodatkowo jest do ściągnięcia darmowy Homepage kit który można zainstalować na swoim serwerze i jest chyba najtańszy bo najprostszy model solarlog 300 do 15kW kosztuje w granicach 250Euro.Może kolega CzystyZysk ma dostęp do starszych modeli solarlog(200,500) które nie posiadają funkcji PowerMenagment i nie są instalowane w Niemczech a tym samym tańsze.Albo każdy zainwestuje w używany terminal HP + lan kontroler + licznik energii tak jak kolega Putas ale w 250zl się chyba nie zmieści.
    rwxw
    Poziom 22  
    Fronius IG 15 po zdjęciu plastików wygląda tak, że w sumie nic nie widać, ale kondensatory ma na dole:

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    pv1 napisał:
    Albo każdy zainwestuje w używany terminal HP + lan kontroler + licznik energii tak jak kolega Putas ale w 250zl się chyba nie zmieści.

Można to zrobić spokojnie w tych pieniądzach. Licznik + atmega + jakiś moduł LAN - nie powinno więcej wyjśc niż 200 PLN. Wtedy wysyłka na serwer i strona do podglądu i porównań. Jak inwerter ma jakieś złącze komunikacyjne to się pewnie udało by w max 100 PLn zmieścic
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    pv1 napisał:
    No tak tylko tam jest kilka stron internetowych i każda opiera się o inny sprzęt.
    Większość inwerterów ma dedykowany sprzęt i stronę np:Webbox SMA ma Sunny Portal.
    Wyjątkiem jest chyba Solarlog który obsługuje wszystkie inwertery i dodatkowo jest do ściągnięcia darmowy Homepage kit który można zainstalować na swoim serwerze i jest chyba najtańszy bo najprostszy model solarlog 300 do 15kW kosztuje w granicach 250Euro.Może kolega CzystyZysk ma dostęp do starszych modeli solarlog(200,500) które nie posiadają funkcji PowerMenagment i nie są instalowane w Niemczech a tym samym tańsze.Albo każdy zainwestuje w używany terminal HP + lan kontroler + licznik energii tak jak kolega Putas ale w 250zl się chyba nie zmieści.

No ja do Danfossa mam monitoring co wrzuca wszystko na CLX Portal:

http://clxportal.danfoss.com/en_GB/PlantList

Niestety to wszystko drogie zabawki i koszt to niecałe 500 pln netto - co jak na monitoring jest i tak bardzo tanio.

Co do solarloga 200 to niestety cena też w okolicach 200 eur netto.
    Wiktor813
    Poziom 16  
    pablo_belchatow napisał:
    pv1 napisał:
    Albo każdy zainwestuje w używany terminal HP + lan kontroler + licznik energii tak jak kolega Putas ale w 250zl się chyba nie zmieści.

Można to zrobić spokojnie w tych pieniądzach. Licznik + atmega + jakiś moduł LAN - nie powinno więcej wyjśc niż 200 PLN. Wtedy wysyłka na serwer i strona do podglądu i porównań. Jak inwerter ma jakieś złącze komunikacyjne to się pewnie udało by w max 100 PLn zmieścic

Złącze komunikacyjne posiada pewnie większość inwerterów, tylko jak rozkodować informacje zawarte na wyjściu np. RS485. Na przykład informacje w moim SMA jest wysyłana w postaci paczek. Podglądałem je z programu Sunny Boy Control i jest to ciąg jakiś liczb przesyłany jakimś tam protokołem. Czy da się takie informacje rozszyfrować ? Gotowe dane posiadają wiele informacji jak produkcja chwilowa po stronie AC napięcie, prąd i częstotliwość AC ,czas pomiaru i data, podobne parametry po DC, kopalnia informacji. Ale jak to wykorzystać bez drogich Web Box-ów?

I zdjęcie do kolekcji wnętrz inwerterów SB1200
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    Wiktor813 napisał:

Złącze komunikacyjne posiada pewnie większość inwerterów, tylko jak rozkodować informacje zawarte na wyjściu np. RS485. Na przykład informacje w moim SMA jest wysyłana w postaci paczek. Podglądałem je z programu Sunny Boy Control i jest to ciąg jakiś liczb przesyłany jakimś tam protokołem. Czy da się takie informacje rozszyfrować ? Gotowe dane posiadają wiele informacji jak produkcja chwilowa po stronie AC napięcie, prąd i częstotliwość AC ,czas pomiaru i data, podobne parametry po DC, kopalnia informacji. Ale jak to wykorzystać bez drogich Web Box-ów?

W przypadku SMA już z jednym kolegą z forum robimy właśnie testy, jest to dosyć pokopany sposób zapisu ale pierwsze podejście wygląda obiecująco. Inni producenci często mają wręcz otwarty i tekstowy (KACO) protokół lub czystego modbusa
    Wiktor813
    Poziom 16  
    No właśnie SMA to strasznie miesza, wcześniej dane można było przesyłać na ich stronę za pomocą Sunny Boy Control ale zablokowali i wprowadzili Web Box-y. Dla Niemca to żaden wydatek 500 euro.
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    Po dokładnym przyjrzeniu się , sprawa nie wygląda tak źle. Bardziej zastanawiam się nad sposobem wyrzucenia tego gdzieś na serwer.
    Na razie myślałem o czymś takim:

inwerter(licznik) ---- RS485 ----> atmega ---> ethernet ----> serwer rejestrujący.

Niestety, moje zdolności programowania jeżeli chodzi o AVR ograniczają się tylko do bascoma. Zebrać dane, zbiorę, ale z wysyłką przez ethernet pewnie bedzie problem
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    Jeżeli masz wyjście 485 w inwerterze to modułem gotowym wyrzucisz to na port pod IP, bez programowania Atmel-a.
    Piotr.K
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    wiem że są konwertery 485/lan tylko kasa spora. Z tego co się orientowałem to 4-5 stówek
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    Grrrr, za dużo. Ja doświadczam z tymi:

Link

Ale fakt, po stronie PC-ta pozostaje konieczność złożenia kilku komend, a następnie parsowania odpowiedzi. Ale PERL się chyba nada.
    Piotr.K
    pablo_belchatow
    Poziom 15  
    właśnie o to chodzi, że dla wygody chciałbym uniknąć PC-ta w ogóle. Wysyłać to po prostu na serwer http. Tam odpowiedni skrypt w php zapisywał by to do bazy i tyle.
    Ten moduł co podesłałeś - cena fajna, tylko pytanie czy on nie działa tylko z Modbusem?

Dodano po 2 [minuty]:

Lesio_Q napisał:
    Grrrr, za dużo. Ja doświadczam z tymi:

Link

Ale fakt, po stronie PC-ta pozostaje konieczność złożenia kilku komend, a następnie parsowania odpowiedzi. Ale PERL się chyba nada.
    Piotr.K

Ja myślałem o czymś takim Link po drodze atmega za pare PLN i by było. Zamówiłem sobie , zobaczymy