Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 18 Sty 2014 01:21 958983 5970
  • #1891 18 Sty 2014 01:21
    Thew_666
    Poziom 20  

Kto dziś też zgarniał śnieżek z paneli u mnie ładnie dziś odbijało od śniegu pomimo zachmurzenia promienie rozproszone dały 1850Wh sporo jak na taki dzień

• ambtechnic
  • #1892 18 Sty 2014 09:23
    maselko11

Poziom 13  

Thew_666 napisał:
    Kto dziś też zgarniał śnieżek z paneli u mnie ładnie dziś odbijało od śniegu pomimo zachmurzenia promienie rozproszone dały 1850Wh sporo jak na taki dzień

Niby blisko ale daleko u nas śniegu jak na razie nie widać wczoraj było 9,369 kWh a dzisiaj jak do tej pory 1,839 kWh zobaczymy co będzie dalej.

• #1893 18 Sty 2014 11:02
    Thew_666
    Poziom 20  

maselko11 napisał:
    Thew_666 napisał:

Niby blisko ale daleko u nas śniegu jak na razie nie widać wczoraj było 9,369 kWh a dzisiaj jak do tej pory 1,839 kWh zobaczymy co będzie dalej.

U mnie wczoraj rano był ale w południe już znikął a wieczorem i w nocy lało teraz błoto jak cholera, słońca brak.

• #1894 18 Sty 2014 14:15
    piotrp_NEW
    Poziom 15  

Witam
    Jak tam kolego „putas” uzysk z paneli. Swego czasu byłem zainteresowany zakupem ale ceny są straszne i ekonomicznie się nie opłacało. Czy możesz w skrócie powiedzieć jaki masz uzysk od momentu zainstalowania ? Mnie bardziej interesował system 3faz i bez akumulatorów o mocy 10 kW.
    Piotrek

• #1895 18 Sty 2014 17:53
    rwxw
    Poziom 22  

Założyłem sobie dziś licznik Orno WE-504 z interfejsem RS485 żeby monitorować sobie bieżące zużycie prądu. Sam licznik jest ok (cena koło 120zł), ale strasznie badziewne są złącza do podpięcia kabla z fazą, takiego dziadostwa jeszcze nie widziałem - w dużym otworze chyba na drut 20mm2, do którego wkłada się kabel jest sama jedna dosyć cienka śruba, więc trzeba się trochę pomęczyć, żeby złapać nią mniej więcej na środku linkę w okuciu. Poza tym licznik jest ok, tzn. działa. Jeszcze nie mam z niego wykresów, bo brakło mi portów rs232, ale mogę sobie go odczytywać przez przejściówkę za pomocą dodatkowego laptopa, który ma port rs232. Odczyt z licznika jest banalnie prosty, wystarczy przejściówka z RS485 na RS232 (lub usb) i oprogramowanie z graficznym interface Orno, albo lepiej w konsoli darmowy programik modpoll http://www.modbusdriver.com/modpoll.html który działa pod Windows i po Linuxa. Modpoll przyda się do automatycznego zbierania danych.
    Zadowolony z zakupu i testów podpiąłem licznik pod moją jedną fazę, na której wisi wszystko oprócz kuchni, odczytuję, i wielkie zdziwienie. Przypuszczałem, że moje zużycie "w podstawie" to niecałe 200W, a tu licznik pokazuje ponad 400W i nic nie chce niżej. Zacząłem odłączać wszystko co mam w domu: lodówkę, akwarium, światło, kompy, routery, rekuperator a tu dalej 200W stałego zużycia. Okazało się, że głupia brama garażowa na pilota to prawie 50W, kotłownia (a w zasadzie pompownia + nie pracujący kocioł gazowy) to ponad 100W a resztę zżerały inne drobiazgi, których nie da się wyłączyć. Dodatkowo co mnie wkurza, to prąd ten nawet nie jest wykorzystywany na ogrzewanie domu, bo ze 200W pożerane jest albo w piwnicy albo na strychu :-(
    Z tego co widzę, to moja instalacja 2kWp jest zdecydowanie niedowymiarowana i nie pokryje mojego bazowego zużycia - cóż zrobić, trzeba było pomierzyć wcześniej, albo teraz trzeba będzie pomyśleć o rozbudowie. Polecam taki licznik i sprawdzenie swojego zużycia każdemu, kto zastanawia się nad instalacją fotowoltaiczną i nie tylko ;-)

• #1896 18 Sty 2014 18:15
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

rwxw jeśli później będziesz miał ten licznik podłączony pod produkcję z inwertera to bez problemu dane będzie można wrzucić na nową stronkę - oczywiście jeśli będziesz chciał.

• #1897 18 Sty 2014 18:57
    rwxw
    Poziom 22  

Z inwertera czytam bezpośrednio po rs232 fslurp-em (https://sourceforge.net/projects/fslurp/) i rysują mi się takie wykresiki jak dla pompy ciepła. Udostępnię je jak mi podłączą dwukierunkowy licznik - mieli w ostatni piątek, ale liczników brakło :-( Oczywiście na waszą stronę też będę chciał wysyłać dane jak podacie interefejs.
    Ciekaw jestem jak ten licznik będzie reagował na produkcję z inwertera i co on właściwie teraz pokazuje, bo mam wpięty tak: instalacja domowa-inwerter-licznik Orno-sieć. Ciekawe czy będę musiał to przepiąć inaczej, żeby inwerter nie zaburzał pomiarów.

• ambtechnic
  • #1898 18 Sty 2014 19:57
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

rwxw napisał:

Okazało się, że głupia brama garażowa na pilota to prawie 50W, kotłownia (a w zasadzie pompownia + nie pracujący kocioł gazowy) to ponad 100W a resztę zżerały inne drobiazgi, których nie da się wyłączyć. Dodatkowo co mnie wkurza, to prąd ten nawet nie jest wykorzystywany na ogrzewanie domu, bo ze 200W pożerane jest albo w piwnicy albo na strychu :-(

Jak to brama nienapędzona 50 W? coś musi być z nią nie tak - przecież tam jest tylko odbiornik radiowy i nic? ;-)

ten kocioł 100 W to też niezły hit.. pompa C.O pracuje non stop czy nie - może masz pompkę co C.W.U albo recyrkulacyjną, która pracuje cały czas?

• #1899 18 Sty 2014 20:36
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

Mój piec na eko-groszek zjada 1,5kWh dziennie, (62,5W / h) ale cały obrót wodą, 2 grzejniki i całą podłogówkę mam w jednym, pompa cyrkulacyjna aż 3W.
    W sumie bramy wjazdowej nie sprawdzałem, jedna dioda świcie, ale w sumie....warto sprawdzić. Jak będę przepinał wszystko na jedną fazę, to po drodze chce wstawić wyłącznik czasowy. Powiedzmy RTV, zasilanie zewnętrzne, brama, klima, gniazda salon, płyta elektryczna wyłączone w godzinach 22:00-5:30.

• #1900 18 Sty 2014 20:43
    dominiks1
    Poziom 14  

Mając nockę w pracy miałem trochę czasu na przemyślenia.
    Nurtowało mnie jak zrobić żeby nie rozdzielać faz i nie przerzucać potrzebnych nam obwodów na jedną fazę.
    Wspominane było, że w dobrych dla nas licznikach 3 fazowych napięcie z jednej fazy produkcyjnej kumuluje się w nim i rozchodzi zpowrotem po pozostałych fazach gdy wystąpi zapotrzebowanie na nich.
    Czy byłaby możliwość, że podłączając nasz inwerter do jednej fazy, później rozdzielnia, nasz licznik 3faz. i później do właściwego licznika, pozbyli byśmy się problemu?
    I mając inwerter 1faz + licznik mielibyśmy tak jakby inwerter 3faz.?
    Ewentualnie może, między oba liczniki, na poszczególne fazy, przełącznik priorytetowy w stronę instalacji domowej. :D

Co o tym sądzicie?

• #1901 18 Sty 2014 21:06
    PV_Albert
    Poziom 19  

rwxw napisał:
    Założyłem sobie dziś licznik Orno WE-504 z interfejsem RS485

Gdzie ten licznik można kupić?
    Od regionalnego sprzedawcy ORNO dostałem taką odpowiedź:
    "MORS, DOKO, GRODNO, NOWA FRANCE, DORIAN, KABIS, to są hurtownie elektryczne, które z nami współpracują..."

• #1902 18 Sty 2014 21:27
    rwxw
    Poziom 22  

PV_Albert napisał:
    Gdzie ten licznik można kupić?

Ja kupiłem na znanym portalu aukcyjnym za około 120zł z przesyłką.

Dodano po 16 [minuty]:

CzystyZYSK napisał:
    Jak to brama nienapędzona 50 W?

Też się zdziwiłem. Na razie wyłączałem kolejne bezpieczniki, aż z 400 zeszło do kilku W. Muszę dokładniej się poprzyglądać, ale gdzieś zapodziałem miernik do gniazdka. W kotłowni mam kocioł gazowy, pompę ciepła, sterownik solarów, pompkę napowietrzającą szambo działającą non-stop to się w sumie 100W nazbiera mimo powyłączanych obiegówek. Gdy pracuje grzanie, to same obiegówki w piwnicy biorą 215W, ale o to nie mam do nich pretensji, są 3. W garażu nie kojarzę, żeby jeszcze coś było podpięte pod gniazdka - muszę pobiegać z watomierzem i sprawdzić. Nie mniej jednak 400W leci non-stop. Za parę dni będzie na wykresach do wglądu.
    Znalazłem watomierz. I tak z pomiarów poszczególnych urządzeń:
    w garażu brama bierze 15W, ale jak się wyłączy i włączy bezpiecznik, to na pół minuty zapala się led na zewnątrz, który bierze 20-30W ale trudno dokładnie odczytać na tym Orno, w sumie wychodzi koło 40W.
    W piwnicy/kotłowni: napowietrzanie 35W, pompa ciepła 15W, kocioł 15W, sterownik solarów 7W, w sumie 73W.
    Puszczę na noc zbieranie danych, a jutro wkleję wykres z excela.

• #1903 18 Sty 2014 21:45
    wojna
    Poziom 10  

Witam

Licznik orno OR -We to tester nie licznik z legalizacją .Wyniki pomiarów różne ,nie liniowe przełożenie tzn większa moc większe wskazanie . Nie należy się sugerować jego wskazaniami.

• #1904 18 Sty 2014 21:59
    rwxw
    Poziom 22  

Zgadza się, ale nikt nie będzie się nim rozliczał. Nawet gdyby miał błąd rzędu 10%, a takiego nie ma, to do zorientowania się i optymalizacji zużycia wystarczy.

• #1905 18 Sty 2014 22:03
    PV_Albert
    Poziom 19  

wojna napisał:
    Witam

Licznik orno OR -We to tester nie licznik z legalizacją .Wyniki pomiarów różne ,nie liniowe przełożenie tzn większa moc większe wskazanie . Nie należy się sugerować jego wskazaniami.

tak, tak, sprzedawca wyraźnie użył słowa 'wskaźnik' na moje zapytanie o licznik.

• #1906 18 Sty 2014 22:07
    Wiktor813
    Poziom 16  

dominiks1 napisał:
    Wspominane było, że w dobrych dla nas licznikach 3 fazowych napięcie z jednej fazy produkcyjnej kumuluje się w nim i rozchodzi zpowrotem po pozostałych fazach gdy wystąpi zapotrzebowanie na nich.
    Czy byłaby możliwość, że podłączając nasz inwerter do jednej fazy, później rozdzielnia, nasz licznik 3faz. i później do właściwego licznika, pozbyli byśmy się problemu?
    I mając inwerter 1faz + licznik mielibyśmy tak jakby inwerter 3faz.?
    Ewentualnie może, między oba liczniki, na poszczególne fazy, przełącznik priorytetowy w stronę instalacji domowej. :D

Co o tym sądzicie?

To działa inaczej, jeżeli pod pojęciem "dobrych dla nas licznikach" rozumiesz licznik indukcyjny to jego dobroć polega na tym, że kręcąca się w nim tarcza jest napędzana poprzez cewki. Prosto tłumacząc każda z faz ma w nim swoją cewkę, i każda z nich "produkuje" strumień magnetyczny, strumień z poszczególnych faz się sumują i przez to tarcza się kręci w zależności od poboru energii w domu wolniej albo szybciej. Jeżeli za licznikiem patrząc od strony ZE włączymy inwerter który będzie produkował energie to spowoduje to na tej fazie powstanie strumienia przeciwnego, co z kolei spowoduje zwolnienie kręcenia się tarczy jej zatrzymanie lub jeżeli ten strumień będzie na tyle silny(produkcja energii przewyższy potrzeby domu)zacznie się kręcić do tyłu. Natomiast liczniki elektroniczne mają pomiar zrealizowany inaczej, pomiar odbywa się niezależnie na każdej fazie, czy to energii pobranej czy oddanej i dopiero jest to sumowane na liczydle głównym. I stąd to wpinanie odbiorników na jedną fazę, bo jeżeli wepniesz inwerter na fazę na której nie masz obciążenia to cała energia zostanie policzona jako oddana i dostaniesz za nią tylko te 16 gr.

• #1907 18 Sty 2014 22:39
    putas

W sumie można by się pokusić o przełącznik, który łączyłby wszystkie fazy z podpiętymi odbiornikami w domu na jedną fazę - oczywiście odłączając na ten czas 2 pozostałe od ZE. Łączny pobór wszystkich urządzeń w domu pomijając płytę indukcyjną raczej nie przekracza możliwości 1 fazy.
    Tylko w sumie po co taki przełącznik skoro od razu wszystko można podpiąć do 1 fazy. Przecież normalnie w domu nie ma żadnych urządzeń 3-fazowych poza płytą indukcyjną i może czasem pompą głębinową do wody.

• #1908 19 Sty 2014 10:45
    lukaz
    Poziom 13  

Pompa głębinowa może być na jedną fazę .
    Ja założyłem hydrofor omnigena WZ250 24L i bierze 250W mocy i co najważniejsze chodzi mi na APC Smart-UPS 1500VA bez problemu .
    Wiadomo ciśnienie kranów nie urywa ale zamiast węża 1/2'' mam wąż1" i jest ta sama ilość wody na podlewaniu i przy tym kilkukrotnie mniejsze zużycie prądu bo pompa nie musi się męczyć by tłoczyć wysokie ciśnienie .
    A wystarczy ,że dam cienki wąż i już moc wzrasta do około 400W .

• #1909 19 Sty 2014 10:57
    putas

lukaz napisał:
    Pompa głębinowa może być na jedną fazę .

Oczywiście, że większość pomp jest na 1 fazę.
    Ja mam studnię 50m i pompa też jest na 1 fazę, ale niestety bierze 1,5kW bo ma podnoszenie do 70m i chyba 5m³/h. No coś za coś. Mam duży ogród do podlania.
    Ale czasem się może zdarzyć jakaś pompa na 3 fazy.

• #1910 19 Sty 2014 13:15
    rwxw
    Poziom 22  

Po nocnych pomiarach zużycia energii elektrycznej mam wyniki:
    Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra
    Mój dom, gdy "nic" nie jest w nim włączone, pobiera w nocy minimum około 270W, w porywach do około 370W. Wskazania powyżej 1,3kW to włączająca się do ogrzewania 3-fazowa pompa ciepła o mocy grzewczej 11kW (pomiary wykonałem na 1 fazie). Skoki z 300W do 600W to prawdopodobnie ogrzewanie akwarium, ale tego nie jestem pewien. W sumie nie za bardzo mam co wyłączyć...
    Ogólnie polecam wykonanie takich pomiarów każdemu, kto planuje założenie lub rozbudowę instalacji pv. Fakt, że zakupione Orno OR We 504 nie jest dokładnym licznikiem przeznaczonym do rozliczeń, tylko wskaźnikiem, ale z tego się nie strzela i do celów porównawczych jest w zupełności wystarczające.

• #1911 19 Sty 2014 13:50
    putas

rwxw napisał:
    Skoki z 300W do 600W to prawdopodobnie ogrzewanie akwarium, ale tego nie jestem pewien.

A ja u siebie w akwarium mam zupełnie wyłączoną grzałkę, akwarium trzyma 23-24°. I chyba rybom nie jest źle do co chwila pływają małe. A mam Malawi - to ciepłe jezioro.

• #1912 19 Sty 2014 13:59
    rwxw
    Poziom 22  

putas napisał:
    A mam Malawi - to ciepłe jezioro.

Ja mam paletki i 28*, może trzeba przejść na 26*

• #1913 19 Sty 2014 14:04
    putas

Ja swoje od początku przyzwyczaiłem. I nawet w wigilię mi nie nagadały, więc chyba jest im dobrze. A i dużo prądu zaoszczędzone. Troszkę ciepła idzie w powietrzu z pompki i z oświetlenia.

• #1914 19 Sty 2014 14:09
    dominiks1
    Poziom 14  

Wiktor813 napisał:

To działa inaczej, jeżeli pod pojęciem "dobrych dla nas licznikach" rozumiesz licznik indukcyjny to jego dobroć polega na tym, że kręcąca się w nim tarcza jest napędzana poprzez cewki. Prosto tłumacząc każda z faz ma w nim swoją cewkę, i każda z nich "produkuje" strumień magnetyczny, strumień z poszczególnych faz się sumują i przez to tarcza się kręci w zależności od poboru energii w domu wolniej albo szybciej. Jeżeli za licznikiem patrząc od strony ZE włączymy inwerter który będzie produkował energie to spowoduje to na tej fazie powstanie strumienia przeciwnego, co z kolei spowoduje zwolnienie kręcenia się tarczy jej zatrzymanie lub jeżeli ten strumień będzie na tyle silny(produkcja energii przewyższy potrzeby domu)zacznie się kręcić do tyłu. Natomiast liczniki elektroniczne mają pomiar zrealizowany inaczej, pomiar odbywa się niezależnie na każdej fazie, czy to energii pobranej czy oddanej i dopiero jest to sumowoane na liczydle głównym. I stąd to wpinanie odbiorników na jedną fazę, bo jeżeli wepniesz inwerter na fazę na której nie masz obciążenia to cała energia zostanie policzona jako oddana i dostaniesz za nią tylko te 16 gr.

Zasadę tą co opisujesz znam, ale w wątku było wspominane, że właśnie prąd z inwertera dochodzi do licznika i tutaj gdy wystąpi zapotrzebowanie na innej fazie to przechodzi na nią i tym sposobem zużywa się swoją energię.
    Nie wiem kto to pisał, ale pisał. :cry:
    A z tego co piszesz, to tak nie jest, tylko tak, że nadmiar nie zużytej energii idzie do ZE a na innej fazie na której np. włączyłem czajnik pobiera już z ZE i za to płacę.
    Jeżeli faktycznie tak jest to niestety czeka mnie modernizacja instalacji. :cry:

• #1915 19 Sty 2014 17:28
    Wiktor813
    Poziom 16  

dominiks1 napisał:
    Jeżeli faktycznie tak jest to niestety czeka mnie modernizacja instalacji. :cry:

Ja też byłem zmuszony do przepięcia obwodów w domu, niestety takie nam przepisy zafundowali nasi posłowie. Ale zanim zaczniesz modernizację, można ją poprzedzić takim małym "przeglądem" obwodów w domu i poboru energii przez poszczególne odbiorniki, taj ja kto robią koledzy powyżej. Taka informacja co ile pobiera i na jakim obwodzie (fazie), może być przydatna przy dokonywaniu modernizacji instalacji. :D

• #1916 19 Sty 2014 18:10
    dominiks1
    Poziom 14  

Pomiarów raczej nie będę robił bo mam nową instalację i kilkanaście obwodów.
    Instalacja bez puszkowa. I wiem które gniazdka są najczęściej używane. :D
    Teraz tylko kwestia przepięcia.
    Teraz idzie mi dziennie ok 10kw. Wiadomo dzień krótki.
    Jak duża instalacja byłaby optymalna, żeby ( w świetle obow. przepisów) narazie jak najmniej oddawać?

• #1917 19 Sty 2014 18:21
    Thew_666
    Poziom 20  

Co do ryb w akwarium i grzałki fakt niestety grzałka to pożeracz prądu wiem coś o tym można policzyć że pracuje przez połowę czasu chyba ze ktoś ma w domu bardziej ciepło to grzałka sie nie napracuje u mnie akwarium jest na parapecie nad grzejnikiem z dobudowaną konstrukcji co innego że nie przepadam za ciepłem i grzejnik z reguły skręcam wtedy grzałka mocniej pracuje niestety a jak bym był ciepło lubny to powietrze idące do góry z grzejnika opływa akwarium i ładnie grzeje.

Oświetlenie 2 paski ledowe w sumie z 20W
    Filtr z na-powietrzaniem 2 w 1 25W

Co do pomiarów domu co ile zużywa energii miałem już to dawno zrobione po o poamiarowaniu wszystkiego z modyfikacji
    Wyleciały pozostałe zwykłe żarówki zastąpione świetlówkami wtedy jeszcze były drogie diody to było z 2 sztuki obecnie 90% mam na ledach na zewnątrz do oświetlenia podwórka profesionalna lampa uliczna LED 28-30W nie takie badziewne halogeny jak na allegro ale lampa LED uliczna s soczeweczkami i bardzo szerokim kątem świecenia.

Z powodu nadmiernego zużycia energii przez starą radziecką lodówkę wyleciała zastąpiona została nową energo oszczędną ze względu na znaczni większy zamrażalnik mogłem zrezygnować z dużej zamrażarki jest całkiem odpięta.

Bojler CWU został ocieplony pianką z alu 10-15 warstw straty cieplne są mniejsze.
    Komputer stacjonarny akurat sam se zepsuł wiec wymiana 130-150W stacjonarnego na 15W(internet,notatnik,film,inne) laptop przy obciążeniu 25W(50W max przy maksymalnym wykorzystaniu obróbka zdjęć lub inne)
    To też znaczna oszczędność.

Czasem jak zmarzną nogi lub szybko trzeba ubranie dosuszyć to zamiast 2000W termo-wentylatora stosuję grzejnik kwarcowy 400//800W nagrzewa tylko to co trzeba np suszone ubranie a nie powietrze które suszy ubranie i grzeje zbędnie pomieszczenie ubrania schną 3-5x szybciej i pobierana moc jest 2x mniejsza.

Po za tym cały system OZE mała sieciówka system bateryjny grzanie wody ze słońca i wiatru to ostatnio rachunek półroczny 50zł.
    Obecnie system bateryjny już rozebrany baterie trakcyjne tylko zostały mi w sumie do sprzedania.
    Wode podgrzewa fotowoltaika i wiatrak 2,2kW.

W planie jest pompa ciepła (juz stoi małą ale nie wiem kiedy uda i czy uda się wszystko poskładać)

Dodano po 5 [minuty]:

putas napisał:
    Ja swoje od początku przyzwyczaiłem. I nawet w wigilię mi nie nagadały, więc chyba jest im dobrze. A i dużo prądu zaoszczędzone. Troszkę ciepła idzie w powietrzu z pompki i z oświetlenia.

Ile masz litrów do ogrzania wody w akwa?

• #1918 19 Sty 2014 18:50
    greenpeace
    Poziom 23  

Witam Kolegów,

Thew_666 napisał:
    Co 2 miesiace zawsze kiedyś 320-350zł sie płaciło i 3 blankiety przychodziło na pół roku obecnie tak wygląda mój ostatni rachunek za pół roku.
    2 puste na1 balnkiecie 52 zł ;P
    [...]
    Po za tym cały system OZE mała sieciówka system bateryjny grzanie wody ze słońca i wiatru to ostatnio rachunek półroczny 50zł.

Czy to dotyczy całego domu czy tylko grzania wody - są dwie różne choć mające wspólny mianownik informacje. Pytam dlatego, gdyż czytając Twoje wpisy odnoszę wrażenie że handlujesz systemem, bo takich cudów to nawet na alledrogo nie widziałem.

Nie wychodzi mi to matematycznie. Odpowiedz mi proszę jak, skoro Twoje zużycie wcześniej było na poziomie ok 280kWh/m-c, teraz za pomocą fotowoltaiki i wiatru zszedłeś do poziomu 14kWh/m-c.
    Czy nie wynika to przypadkiem z tego faktu, że ostatnio miałeś wymieniony licznik? Ta procedura faktycznie tak "zmniejsza" rachunki i zdziwienie nadchodzi przy pierwszym odczycie fizycznym...

Ale wracając do matematyki (bo może nie miałeś wymienionego licznika).
    75% z tych 280kWh zgodnie z tabelami zużycia przypada na godziny pomiędzy 16 a 21.
    75% z 280 to 210. W której części świata mieszkasz, że po godzinie 16 z fotowoltaiki i wiatru uzyskujesz 7kWh dziennie?

• #1919 19 Sty 2014 19:39
    seba_x
    Poziom 31  

rwxw napisał:
    Z inwertera czytam bezpośrednio po rs232 fslurp-em (https://sourceforge.net/projects/fslurp/) i rysują mi się takie wykresiki jak dla pompy ciepła.

Możesz napisać jak uruchomić ten program ?

• #1920 19 Sty 2014 19:55
    rwxw
    Poziom 22  

Jeśli masz Froniusa IG, to żeby fslurp działał, potrzebna jest karta Fronius Interface Card (można ponoć monitorować kilka inwerterów) lub Fronius Interface Card Easy (tylko 1 inwerter). Karta ta ma RS232 i podłączasz ją po prostu kablem do kompa. Jeśli masz IG Plus'a to trzeba w nim ustawić odpowiedni protokół, a RS485 inwertera podpiąć konwerterem na RS232 lub usb do kompa. To tyle jeśli chodzi o sprzęt. Teraz oprogramowanie. Potrzebujesz linuxa, wgrywasz fslurp-a do jakiegoś katalogu, rozpakowujesz, kompilujesz (make) - u mnie poszło od strzału i można odpalić. Żeby działał musisz mieć uprawnienia do portu (np. do /dev/ttyS0 jeśli to com1) lub uruchomić fslurpa spod sudo.