Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 30 Cze 2014 15:24 925347 5970
  • #2821 30 Cze 2014 15:24
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

dominiks1 napisał:
    Witam.
    Obiecane fotki już podłączonej instalacji.
    Dokumentacja złożona 15.05, licznik założony 25.06.
    Cały komplet od pana Szymona, Powerstocc PS5000 panele 6x250Wp
    Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

No i fajnie wyszło ;-) 11 dni wymiana licznika to chyba rekordowo szybko. No ale papiery były to i przyłączenie bez problemu. Fajnie, że wszystko już wisi i produkuje. Landis Gyr z antenką jest - trochę skrzywili bo się chyba nie zmieściła hehe.

Licznik, licznikiem a umowę już dali do podpisu na odkup?

Pozdrawiam

• Megger
  • #2822 30 Cze 2014 15:26
    dominiks1
    Poziom 13  

Wszystko z grubsza ok. 8tyś. I robocizna własna.
    Moc 1,5kWp z zapasem mocy na inwerterze do 5kW.

Nie 11 a 42. Papiery w maju a licznik czerwiec :D
    W sprawie umowy mają zadzwonić.
    Ale dobrze, że to już z górki. :D

• #2823 30 Cze 2014 15:34
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Aha ;-) sorry mój błąd bo musiałem przeoczyć 05 i 06 :P no to jednak nie rekord prędkości :D

• #2824 30 Cze 2014 21:10
    bimki
    Poziom 15  

dominiks1 napisał:

hej,

powiedz co generuje dodatkowe koszty, bo z tego co się orientuję to 6x650 + 2500 to jakieś 6400. Okablowanie i mocowanie wychodzi ponad tysiak?
    Daj znać, bo ja już prawie żonę przekabaciłem i wkrótce będę chciał finalizować - chciałem wiedzieć ile jest kosztów, o których nie wiem :)

pozdrawiam

• Megger
  • #2825 30 Cze 2014 23:44
    koniszua
    Poziom 15  

bimki napisał:
    dominiks1 napisał:

hej,

powiedz co generuje dodatkowe koszty, bo z tego co się orientuję to 6x650 + 2500 to jakieś 6400. Okablowanie i mocowanie wychodzi ponad tysiak?
    Daj znać, bo ja już prawie żonę przekabaciłem i wkrótce będę chciał finalizować - chciałem wiedzieć ile jest kosztów, o których nie wiem :)

pozdrawiam

Okablowanie złączki uchwyty to jest trochę kosztowne :/

łączenie w stringi po 2 3 4 PV a równolegle masz zawsze ina ilość elementów dwójników czy trójników do tego dochodzą na każdy dwójnik czy trójnik kolejne złączki takie jak w PV są najczęściej MC4 łącząc w stringi musisz pomiędzy jednym a drugim PV liczyć dodatkowo kilka metrów kabla odpowiedniej grubości które z kolei musisz wyposażyć w 4 złączy dodatkowe.
    dla przykładu połączenia w stringi 2 PV konieczne są 2 dwójniki i 4 dodatkowe złącza pojedyncze:
    2 dwójniki x około 30zł + 4 złączki pojedyncze x około 5zł + 2/4m kabla solar 4mm/6mm około 5/6 zł (ile dokładnie zależy od sposobu montażu i długości montowanych przewodów w PV) + dioda bocznikująca około 30zł (tu z kolei konieczne są dodatkowe dwójniki + przewody +złączki :/) do zbiorczego czyli po stringu do inwertera w zależności od mocy dochodzi grubszy kabel nawet 8/10mm

2x30+4*5+3m*5+30=125zł dla stringu z 2PV + 2 dwójniki dla odejścia diody bocznikującej para +/-kosztuje 30zł a potrzebna jest z nich tylko 1 druga jest nie wykorzystana :/ + 2x złącza + dodatkowy kabel solarny.
    to x 3 (bo dla 6 PV liczone bedzie docelowo i już masz kilka stówek dodatkowych :/)

Może za bardzo skomplikowanie rozpisałem ale policzyć dokładnie to trza wiedzieć jak będą łączone dokładnie jaki rodzaj PV jakie napięcia gdzie zamówisz podzespoły itd.

Dobrze jest siąść z kartką i na spokojnie rozrysować se co jak będzie montowane i z reguły i tak okaże się ze czegoś za mało policzyliśmy a czegoś za dużo :/ :P

• Megger
  • #2826 01 Lip 2014 00:13
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

koniszua napisał:
    Może za bardzo skomplikowanie rozpisałem ale policzyć dokładnie to trza wiedzieć jak będą łączone dokładnie jaki rodzaj PV jakie napięcia gdzie zamówisz podzespoły itd.

Dlatego ja większość połączeń robiłem np. w puszkach elektrycznych, z których wystają tylko przewody z wtyczkami do PV. Połączenie między stringami do głównego kabla też na zwykłych złączach elektrycznych itd.
    Idzie zaoszczędzić na prawdę dooobrych kilka stów, no ale nie każdy lubi bawić się kabelkami.
    Część przewodów, tam gdzie nie są narażone na bezpośrednie działanie słońca dałem nie solarne, ale znacznie tańsze zwykłe elektryczne - kolejna zauważalna oszczędność.
    Np. główny przewód od stringów do inwertera dałem w ziemi Al4*16 w cenie jakieś 5zł/mb - a tam jest 50-60mb.

• #2827 01 Lip 2014 00:56
    koniszua
    Poziom 15  

No zgodzę się z tobą ze ceny są kosmiczne dla przeciętnego polaka masz niezły zestaw stawiając to na kablach solarnych to musiałbyś i tak kilka na plusa i minusa solarów splatać a to za 1m 10mm x po 3 na +/- to jakieś z 60zł :/ więc samo dociągniecie do domu to było by w cenie pv co najmniej prawie :O
    To samo będę robił na zewnątrz gdzie słońce deszcz sorarny i złączki a pod dach wejdę to puszka i dobry sieciowy ;) mam tylko 15m x 2 a to około 150zał jak liczyłem z tego miejsca gdzie planuję je zamontować. Jest do kupienia podobny do solarnego plecionka tyle ze nie nadający się na zewnętrzne warunki ale pod dachem to już warto na takim puścić a koszt jego to 1.5zł chyba jak dobrze pamiętam ;)
    Mam mało mocy to mogę cienkim lecieć ale wiadomo im większa moc tym większe straty na takim i im dalej.
    Ale diody bocznikujące na stringach to przy solarach trzeba dawać albo kable do jakiejś skrzynki ciągnąć czyli suma summarum na jedno wychodzi, prościej w takiej sytuacji diody przy PV jednak zostawić a wtedy te dodatkowe dwójniki są konieczne.

• #2828 01 Lip 2014 08:21
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

dominiks1 napisał:
    Witam.
    Obiecane fotki już podłączonej instalacji.
    Dokumentacja złożona 15.05, licznik założony 25.06.
    Cały komplet od pana Szymona, Powerstocc PS5000 panele 6x250Wp
    Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

Widzę jeszcze spory potencjał w metrażu dachowym. Rozbudowa murowana :)

Dodano po 7 [minuty]:

CzystyZYSK napisał:
    Aha ;-) sorry mój błąd bo musiałem przeoczyć 05 i 06 :P no to jednak nie rekord prędkości :D

Moje zgłoszenie trafiło w odpowiednie ręce ok 27 lutego, a 18 marca licznik już był. Zmieścili się poniżej miesiąca.

• #2829 01 Lip 2014 17:30
    piotrp_NEW
    Poziom 15  

bimki napisał:
    chciałem wiedzieć ile jest kosztów, o których nie wiem

Też się przymierzam od dłuższego czasu i obserwuję wątek. Tanio niestety nie jest, ale które hobby nie kosztuje ? Obecnie patrzę że jeszcze ten rok sobie daruję, a później się okaże czy coś w tym temacie się zmieni. Dobre wizualizacje ma kolega CzystyZYSK z realizacji jakie robi. Także poobserwuję co wyjdzie z tej lokalizacji w Poznaniu.

• #2830 01 Lip 2014 18:49
    adamrex
    Poziom 12  

Dziękuję koledze Putas za rady i pomoc w uruchomieniu LanKontrolera (LK1.2 soft 3.25p).
    Na jednym LK działają:
    - licznik energii falownika (wyprodukowana),
    - licznik energii odbiorników domowych (konsumpcja),
    - pomiar temp. wody CWU,
    - pomiar napięcia DC z paneli PV,
    - dodatkowo podpiąłem wentylatorek pod OUT0 aby obniżyć temperaturę płytki (LK zawieszał się przy ok. 45st.C).
    Natomiast mam problem z prądem DC z paneli. Po podpięciu zgodnie z ze schematami na pvmonitor.pl - wejście nic nie wskazuje, totalne zero.
    Po zdjęciu sygnału z wejścia prądowego na LK pokazywana jest wartość ujemna.
    Czy jest uszkodzone wejście prądowe? Jak mierzę napięcie na boczniku bez podpięcia pod LK to też jest napięcie ujemne. Bocznik to 4 równolegle spięte bezpieczniki 0,1ohma 5W każdy.
    Załączam zdjęcia z LK z podłączeniem i bez podłączenia wejścia INP5.
    Jeśli możecie to pomóżcie.
    Z podłączeniem sygnału z bocznika.
    Bez podłączenia sygnału z bocznika.

Dodaję jeszcze schemat całej instalacji elektrycznej w budynkach. Na pewno przyda się niejednemu koledze.

• #2831 01 Lip 2014 20:19
    umcus
    Poziom 15  

Tak z ciekawostek, rusza w końcu dofinansowanie z NFOSiGW za pośrednictwem WFOSiGW. Tzn. już prawie, bo najpierw Wojewodzkie muszą wziąć kasę od Narodowego, ale w końcu widać światełko w tunelu. Jakby ktoś chciał się załapać na dotację, lepiej tak niż za pośrednictwem banków, tam na pewno będzie drożej (o prowizję).

• #2832 01 Lip 2014 21:47
    putas

adamrex napisał:
    Natomiast mam problem z prądem DC z paneli. Po podpięciu zgodnie z ze schematami na pvmonitor.pl - wejście nic nie wskazuje, totalne zero.
    Po zdjęciu sygnału z wejścia prądowego na LK pokazywana jest wartość ujemna.
    Czy jest uszkodzone wejście prądowe? Jak mierzę napięcie na boczniku bez podpięcia pod LK to też jest napięcie ujemne. Bocznik to 4 równolegle spięte bezpieczniki 0,1ohma 5W każdy.

Zmień polaryzację przewodów doprowadzających sygnał pomiarowy z bocznika.
    I powinno być OK.

• #2833 02 Lip 2014 16:56
    placekjw
    Poziom 14  

Coraz częściej słyszy się na forum o podłączeniach instalacji PV do ZE, ale nie słychać aby kogoś podłączyła Enea, czy dalej są z nią takie problemy, czy jest już ktoś podłączony?

• #2834 02 Lip 2014 17:32
    kitolcio
    Poziom 17  

Teoretycznie podłączona jest jedna instalacja prosumencka i jedna na DG, o szczegóły pytaj założyciela wątku, a wykaz masz tutaj: Link

• #2835 02 Lip 2014 18:35
    placekjw
    Poziom 14  

Czyli Enea na zasadach prosumenckich nie przyłączyła jeszcze nikogo, pozazdrościć kolegom którzy należą pod innego dystrybutora.

• #2836 02 Lip 2014 23:22
    putas

Może nie pozazdrościć, a zmienić operatora ;-)
    Na jakiegoś bardziej proludzkiego...

• #2837 03 Lip 2014 00:19
    Slak68
    Poziom 15  

Dofinansowanie z NFOSiGW za pośrednictwem WFOSiGW - tylko czemu wymagają złożenia dwóch wniosków - jeden na dotacje, drugi na kredyt?
    A jak kupiłem instalację wcześniej a dopiero montuję pod koniec lipca to coś będzie można uszczknąć?

• #2838 03 Lip 2014 07:48
    piotrp_NEW
    Poziom 15  

Slak68 napisał:
    Dofinansowanie z NFOSiGW za pośrednictwem WFOSiGW - tylko czemu wymagają złożenia dwóch wniosków - jeden na dotacje, drugi na kredyt?

Już wiele razy było pisane o dofinansowaniu przez nasze kochane państwo. To nie Ty masz czerpać zysk, tylko Państwo, bank, pośrednicy, sprzedawcy itp.. Ty tylko masz płacić 2x tyle co byś to kupił bez tego dofinansowania, ot cała idea.

• #2839 03 Lip 2014 10:08
    umcus
    Poziom 15  

Slak68 napisał:
    A jak kupiłem instalację wcześniej a dopiero montuję pod koniec lipca to coś będzie można uszczknąć?

Naah. To nie tak. Te wnioski są dla danego wfośigw, który składa wniosek (zapotrzebowanie) na dotację i kredyt na minimalną kwotę 1 mln pln. Dopiero z tych środków wfośigw będzie przyznawał dotacje/kredyty.

Procedura uzyskania środków z wfośigw dla konsumenta będzie dopiero później podana, ale niewykluczone, że też będziesz zawierał dwie umowy. Kwestie podatkowo-prawne jak się domyślam, to już jest niezależne od nich.

Na pewno nic nie da się zrobić z instalacjami już zamontowanymi. Przynajmniej oficjalnie czyli legalnie. Papier musi poświadczyć montaż po dotacji. Polecam telefon do nfosigw, mnie wszystko wytłumaczyli.

Dodano po 3 [minuty]:

piotrp_NEW napisał:

Już wiele razy było pisane o dofinansowaniu przez nasze kochane państwo. To nie Ty masz czerpać zysk, tylko Państwo, bank, pośrednicy, sprzedawcy itp.. Ty tylko masz płacić 2x tyle co byś to kupił bez tego dofinansowania, ot cała idea.

W przypadku wfośigw płacisz tylko 1% w skali roku. Problem tylko w odpowiednio wyśrubowanych parametrach instalacji i jej warunków gwarancyjnych. To zwiększa koszty po stronie dostawcy sprzętu. A że niektórzy sprzedawcy to wykorzystają do uszczknięcia tortu, to insza inszość.

Przy kolejnej transzy dla banków, warunki już nie będą tak dobre.

• #2840 03 Lip 2014 10:20
    putas

Takie dotacje są dobre dla tych co chcą palcem pokazać Panu od instalowania PV gdzie ma to być założone, a po kilku dniach ten Pan od instalacji inwestorowi pokazuje gdzie trzeba podpisać że założone.
    Dla tych, którzy mają trochę własnej inwencji, lekkie zdolności i ciut wolnego czasu takie dotacje NIGDY nie będą opłacalne.

• #2841 03 Lip 2014 10:38
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Smutna prawda.
    Takie dotacje poprawią wypływ kasy z Unii do Chin (głównie za 5 letnie gwarancje).
    Piotr.K

• #2842 03 Lip 2014 11:32
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

putas napisał:
    Może nie pozazdrościć, a zmienić operatora ;-)
    Na jakiegoś bardziej proludzkiego...

No niestety operatora systemy dystrybucyjnego nie da się zmienić ;-(

tylko dostawca energii. Operator który dostaje zgłoszenie no to ten co obsługuje infrastrukturę ;-)

• #2843 03 Lip 2014 15:53
    Slak68
    Poziom 15  

To jeszcze jedna kwestia.
    Instalacja off-grid - czysta wyspa.
    Trzeba zgłaszać do dystrybutora energii czy nie?

• #2844 03 Lip 2014 16:01
    pawel123321
    Poziom 13  

Slak68 napisał:

A czy np UPS podtrzymujący Komputer zgłaszasz Dostawcy Energii ???

Pozdrawiam

• #2845 03 Lip 2014 16:35
    prose
    Poziom 31  

Slak68 napisał:

Kolego to chyba każdy jurz wie że nie.

• #2846 03 Lip 2014 21:07
    raf-ber
    Poziom 9  

Korzystając z popularności tego wątku chciałem zapytać o nurtującą mnie sprawę:

Pierwotna koncepcja rozliczania energii OZE zakładała obowiązek odkupu przez ZE po cenach rynkowych (czyli energii "brudnej") i wystawienie tzw. "zielonego certyfikatu" którymi obracano na giełdzie.
    Formuła "prosument" zakłada odkup energii po cenie 80% ceny rynkowej energii "czarnej",a "zielone certyfikaty" ZE dostają gratis? - chyba należało by zmienić nazwę na "profrajer", nie?

Czy ktokolwiek z obserwujących ten wątek korzysta lub skorzystał z jakiejś formy dofinansowania swojej instalacji PV?

Pytam bo coraz częściej spotykam się z zainteresowaniem wśród znajomych, proszą mnie o opinię i oczywiście interesuje ich wątek finansowy. W końcu mam stojaczek z panelami, póki co pierwszy we wsi więc coś powinienem wiedzieć. Moja wiedza pozbawia ich złudzeń, a przecież tak być nie powinno.

Przecież jest to chore że inicjatywy entuzjastów którzy finansują to z własnych pieniędzy są hamowane. Cieszymy się że ZE łaskawie podłączają nasze skromne instalacje płaszcząc się jak by nam ktoś łaskę robił. Jako "posiadacz" licznika indukcyjnego bez blokady ruchu wstecznego czuje się jak bym 6-tkę w totka wygrał, a tymczasem są kraje gdzie to jest norma.

Zobowiązaliśmy się jako członek UE do redukcji co2 o 30% i przypuszczam że liderzy tego wątku w swoich gospodarstwach domowych już to osiągnęli. Gdyby ZE razem z dystrybutorem był zobowiązany do odbierania całości energii po kosztach energii "brudnej" a dystrybutor naliczał opłaty za przesył jedynie od różnicy pobranej energii to większość obserwujących/niezdecydowanych wybudowała by swoje instalacje.

W naszym kraju PV traktuje się jak hobby dla zamożnych na równi ze spadochroniarstwem czy nurkowaniem. zupełnie nie wykorzystuje się potencjału rzeszy drobnych ciułaczy który mogli by ulokować swoje oszczędności, wytworzył by się rynek usług a być może i produkcji. Nie trzeba wielkich dotacji jak w Niemczech, wystarczy rozsądna kalkulacja a tzw. "zyski społeczne" nie współmierne.

Nie słyszałem by ktokolwiek dostał w Polsce dotacje na instalację LPG do auta, a zarejestrowano ponad 2mln pojazdów, powstały zakłady produkujące komponenty - branża wg. różnych szacunków to 100-300 tys miejsc pracy na które żaden z rządów nie wyłożył złotówki.

Przecież tu mogło by być tak samo, a jedynie ZE będące w rękach obcego kapitału mniej zarobią (jakież to smutne).

Pytam hipotetycznie "czy zainwestował(a) byś w instalację PV, gdyby twoje rachunki za energię elektryczną (i przesył) opiewały by jedynie na różnicę między energią wyprodukowaną i pobraną?" - może autor wątku może zrobić małą ankietę?

• #2847 03 Lip 2014 21:27
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Kolego nikt nie dostaje zielonych certyfikatów - bo aby takie uzyskać należy mieć koncesję. Ure nie wyda certyfikatów operatorowi bo nie jest właścicielem źródła.

Generalnie z czym się spotkałem to widziałem w umowach Tauronu, że właściciel zrzeka się "gwarancji pochodzenia". To też jest trochę złodziejstwo bo tym tez będzie się chyba niedługo handlować.

Gratuluję netmeteringu ;-) i to pełnego. Znam jeszcze kilku szczęśliwców. Niestety w naszym kraju jest tak, że trzeba nielegalnie brnąć w tym netmeteringu bo na legalny nie chcą dać. Zamiast wymieniać liczniki na cuda z GSM daliby każdemu taki cofający się właśnie - tak jest w USA np i holandii. Tanio i z korzyścią dla prosumenta. Ale u nas lepiej napędzić rynek liczników po 3k pln niż oddać to 3k pln prosumentowi przez kilka lat w prądzie ;-)

Jakby był pełen netmetering to zwrot z inwestycji byłby na poziomie 7-9 lat w zależności jaki będzie wzrost cen prądu w przyszłych latach a to już jest dobry zwrot i każdy by się na to zdecydował. Wiadomo to nie jest w celach zarobkowych - ale zwrot jest z oszczędności. Także jak ktoś ma 5000 kWh rocznie poboru postawiłby 5 kWp i zbił rachunek w okolice zera.

• #2848 03 Lip 2014 21:47
    prose
    Poziom 31  

Oj narobiło się w tym naszym kraju ,wszędzie ankiety ,jak by kos rozumu nie miał o co chodzi.

• #2849 03 Lip 2014 23:27
    putas

raf-ber napisał:
    Przecież jest to chore że inicjatywy entuzjastów którzy finansują to z własnych pieniędzy są hamowane.

Przecież ci na górze mają to w du.ie
    Co ich obchodzi inicjatywa jednostki.
    Bo niby dlaczego Kowalski miałby cokolwiek zaoszczędzić, skoro może bulić jak za zborze. Poza tym co to za strata dla nich skoro instalację PV i tak robi się za własną kasę, czyli Kowalki zapłaci VAT, firma która mu to sprzeda zapłaci dochodowy, zatrudni kilku ludków itd. Czyli w skali kraju może to być na prawdę ogromna skala zatrudnienia i dochodów dla Państwa. Ale przecież łatwiej dać zawodowym bezrobotnym kolejny zasiłek i udawać dobre Państwo, niż stworzyć możliwość tysięcy miejsc pracy. Przecież dla nich łatwiej jak co obrotniejszy naród wyjedzie za granicę, bo w kraju by się jeszcze zaczął mądrować... Szkoda słów.

Górnicy postraszą, tupną nóżką, podpalą kilka opon na Wiejskiej i mają.
    Problemem jest to, że obecnych i przyszłych prosumentów jest dużo, na prawdę dużo - ale to duża ilość jednostek bez siły przebicia. Pewnie jest nas więcej niż górników, ale co z tego.
    My możemy sobie popisać tu i na tym koniec.
    Niestety taka jest prawda na dziś.
    Jakby się jakoś konkretnie zjednoczyć to co innego.
    Mam pewien projekt w przygotowaniu, ale to na razie za wcześnie żeby cokolwiek mówić.

• #2850 03 Lip 2014 23:56
    koniszua
    Poziom 15  

putas napisał:
    raf-ber napisał:
    Przecież jest to chore że inicjatywy entuzjastów którzy finansują to z własnych pieniędzy są hamowane.
    ...

Niestety taka jest prawda na dziś.
    Jakby się jakoś konkretnie zjednoczyć to co innego.
    Mam pewien projekt w przygotowaniu, ale to na razie za wcześnie żeby cokolwiek mówić.

Wyjdziem a4 zablokujem... jok nos byndom chcieli siłom wziąć... to my ichnich prondem potraktujem!

Byle kożdy mioł na plecoch PV mocny i SŁUNCE ŚIWCIŁO!!

P.S.
    Ciekawi mnie jaki projekt?? Może ... Każdemu rzad da po 3 PV i niech się cieszy? Na papierze wtedy pobijemy wszystkie zaplanowane przez UE 'Normy'! :> ;)

Bez obrazy i nabijania się po prostu z przymrużeniem oka ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME