Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 05 Wrz 2014 12:59 993786 5970
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Lesio_Q napisał:
    Kolejnym krokiem rozwoju PV będzie przydomowe tankowanie auta wodorem z elektrolizy z nadwyżek PV. :arrow:

Na tą chwile....to Romet 4E lub 7E będzie łatwiejszy w obsłudze.
  • Computer Controls
    age1
    Poziom 12  
    Lesio_Q napisał:
    Kolejnym krokiem rozwoju PV będzie przydomowe tankowanie auta wodorem z elektrolizy z nadwyżek PV. :arrow:

O ile znajdzie się jakiś materiał na zbiornik, bo jak wszyscy wiedzą wodór uchodzi na zewnątrz między atomami materiału z jakiego wykonany jest zbiornik.

Można załadować wodór do zbiornika powiedzmy 30l a po nocy pozostanie nam połowa.

Lepiej chyba silnik spalinowy (benzynowy)800 cm3 z podłączonym generatorem z AVR, 3f np 10kW i dostarczać jako paliwo czysty wodór z elektrolizy z paneli PV na start. Po uruchomieniu część energii wyprodukowanej z generatora przekazać na elektrolizę, resztę w zależności od zużycia przeznaczyć na co w tej chwili potrzeba

Świetną sprawą tego rozwiązania jest produkt uboczny w postaci en. cieplnej (normalna praca silnika i ciepło wynikające z jego pracy) do zagospodarowania CO, CWU, zasobniki bufory. Chociaż niespecjalnie należy martwić się o ciepło i jego gromadzenie gdyż z silnika o mocy 30kW mamy dodatkowo spokojnie 25kW samego ciepła.

Ktoś powie co w nocy jak nie ma prądu z paneli PV do elektrolizy, ano rozwiązań jest kilka: prąd z gniazdka, lub trochę benzyny w 5 l bańce na rozruch.

I znowu wróciłem do początku. Czy potrzebne są panele PV?????

.
    Sawart
    Poziom 8  
    Zdziwił bym się jeżeli A lub V by coć pokazał, ponieważ ten typowy przekładnik prądu przemiennego potrzebuje zmiennego pola magn., do poniarów prądu DC są chyba inne bardziej skaplikowane, lub ja wykorzystuję bocznik.
  • Computer Controls
    PV_Albert
    Poziom 20  
    adamrex napisał:
    http://www.tme.eu/pl/details/az-0500/przekladniki-pradowe/talema/#
    Chciałem zapytać czy prąd DC można przepuścić przez ten przekładniczek ? Ciekawe czy coś/co wskaże ?

Użyłem ostatnio do pomiarów prądu moduł ACS712. Działa poprawnie. Nie pomierzy się tym bardzo precyzyjnie, ale do celów PV pasuje. Ważne, żeby dobrać odpowiedni, bo są na 5A, 20A i 30A. Przetwornik arduino A/D to tylko 1024 progi więc dla modułu 30A byłby duży błąd. Jednak przy zastosowaniu zasilacza o niskich szumach i dobrym przetworniku A/D może i nawet rezultaty byłyby bardzo dobre.
    Udało mi się napisać soft do pomiaru ("czystego") sinusa AC. Dzięki temu mierzę prąd co 30ms.

ps.
    Prace nad Strażnikiem Mocy by pv_albert przechodzą w tryb akceptacji.
    Tarcza licznika ZE opanowana. Muszę jeszcze sprawdzić czy nie jest to przypadkowy sukces. Przypadkowy bo do sterowania musiałem użyć 2xORNO504 (takie były założenia), ale dołożyłem ACS712. Steruje grzałką 1400W przez triak.
    Muszę sprawdzić jak będzie działało po zmianie grzały. Zauważyłem, że praca triaka (cięcie sinusoidy AC) powoduje duże błędy pomiarowe wskaźnika ORNO.
    Opiszę dokładnie po testach. Niestety opór materii (naciski połowicy) spowodował, że musiałem wyjechać na urlop i oddalić się od instalacji.
    tomelee
    Poziom 10  
    A mógłby się ktoś jeszcze wypowiedzieć na temat Inwerterów GAPS, czy używa ktoś z Was tego, bo dostałem taką propozycję z opisem jak poniżej
    "To nowa linia produktów przeznaczona do pracy autonomicznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
    Inwertery GAPS umożliwiają stabilne zasilanie wydzielonych odbiorników
    energii elektrycznej z wykorzystaniem energii słońca bez użycia
    akumulatorów. Rozwiązanie to polega na połączeniu elektrowni
    słonecznej z siecią energetyczną, która stanowi rezerwowe źródło zasilana.
    Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, elektrownia GAPS może być całkowicie
    pozbawiona magazynu energii (nie trzeba używać akumulatorów), a
    niedobory mocy wynikające z braku energii słonecznej pobierane są w sposób
    płynny z sieci energetycznej. Przy czym pierwszeństwo w zasilaniu zawsze będzie
    miała energia odnawialna.
    W rezultacie niezależnie od natężenia światła przetwornica GAPS
    gwarantuje stabilne napięcie (230 V, 50 Hz), które może zasilać dowolne, domowe
    odbiorniki energii elektrycznej np. oświetlenie, urządzenia RTV lub
    bojlery.
    Elektrownia GAPS niezależnie od warunków atmosferycznych może zasilać
    urządzenia o łącznej mocy równej mocy znamionowej przetwornicy GAPS.
    tomelee
    Poziom 10  
    No właśnie?
    Ja planuję zrzucić na grzałki i klimatyzację ale jak autor miał zamiar to robić to nie wiem jeszcze. Zaraz mu to pytanie prześlę
    TALUX
    Poziom 10  
    Mam pytanie. Czy można podłączyć przetwornicę 24/230V do sieci domowej, po odłączeniu oczywiście zasilania i przewodu zerowego z sieci. Jeśli tak to który zacisk przetwornicy połączyć z zerem a który z fazą, chodzi mi o względy bezpieczeństwa, instalacja stara dwużyłowa. Wskaźnik neonowy świeci na obydwóch zaciskach przetwornicy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
    prose
    Poziom 33  
    Podłączasz normalnie nieważne który przewód z przetwornicy.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    W dniu dzisiejszym nastąpiło "połączenie" instalacji. Do dotychczasowych 4,94kWp na polikryształach doszło 2,88kWp Inventux X3 (24sztuki), a kolejne 21 sztuk czeka na transport. Wpiąłem pod licznik impulsowy. Wieczorkiem może załączę zdjęcia.
    mopl
    Poziom 1  
    Witam
    przeczytałem całe ten temat, dużo tu różnych kombinacji mniej lub bardziej skomplikowanych ale....
    chciałbym zrealizować następującą instalację:

1. instalacja on-grid (chyba) dla moich codziennych potrzeb max 1kW (4 panele 250W) +plus jakiś inwerter lub 4 mikro inwertery.

2. w założeniu np. odbiory ciągną 250W (wg moich obliczeń i pomiarów u mnie max to 500W-700W) - chciałbym aby cały nadmiar poleciał do ogrzania ciepłej wody - nie mam pojęcia jak to zorganizować. Czyli priorytet to odbiory w domu a nadmiar do grzania wody

3. wyciągniecie z tej instalacji takich informacji: wyprodukowana energia przez inwerter (kW) (może wykres), ile zużyły odbiory a ile grzanie wody

w założeniu poprostu chciałbym aby nadmiar energii poleciał do grzania wody
    pozdrawiam
    z góry dziękuję za pomoc
    hostii
    Poziom 23  
    Hej, widać niezbyt uważnie czytałeś temat, bo jest tego za dużo. :) 1kW nie zawojujesz, a właściwie prawie nic nie zrobisz. 1kW dobry na TYLKO słońce jak jest czyste niebo inaczej klapa (wiem po sobie, zaraz będę miał 3,4kW, a mam 1kW). 1kW możesz sobie podłączyć on-grida zgłosić i zaoszczędzić tyle ile dadzą PV bez kombinacji, o grzaniu wody zapomnij. Nie da się małym nakładem kasy mieć dużej oszczędności. :)
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    mopl napisał:
    3. wyciągniecie z tej instalacji takich informacji: wyprodukowana energia przez inwerter (kW) (może wykres), ile zużyły odbiory a ile grzanie wody

Zapraszam na monitoring PV - tam masz monitoring instalacji.

Dodano po 23 [minuty]:

No i kolejne panele przywiezione.
    22 sztuki paneli INVENTUX seria X3 moc 120 Wp
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    putas napisał:

No i kolejne panele przywiezione.
    22 sztuki paneli INVENTUX seria X3 moc 120 Wp

Jak pogoda dopiszę, to będę dziś likwidować "zacienienia" na Inventuxach. Mimo że 4 z 24 paneli było "zacienionych" i tak podawało 1,7kW z 2,88, czyli jakieś 60% mocy. Sprawdzę po odsłonięciu i podobnej pogody jak ostatnio. Porównam z uzyskami na poli na innym kącie. Obie instalacje opomiarowane. Gdybym miał miejsce, to pewnie jeszcze bym coś postawił :P Może kiedyś dołożę 2 kW na zachód i 1 kW na wschód na osobnym MPPT.
    Bakalo
    Poziom 15  
    Czy ktoś przeszedł może ścieżkę zdrowia z PGE Dystrybucja? Zaczynam wypełniać kwity i żeby nie być odsyłanym kilka razy, wolałbym iść po przetartym...
    Czy koniecznie życzą sobie wszystkich certyfikatów i kart charakterystyki ruchowej i eksploatacyjnej paneli i inwertera po polsku?
    Mam w formularzu w sekcji "Ogniwo fotowoltaiczne" pozycję Maksymalne napięcie. I zagwozdki są już dwie. Bo jeśli miałbym to czytać dosłownie to jeden mój panel zawiera 72 ogniwa i ich parametrów nie znam, ale zakładam, że chodzi im o pojedynczy panel. Co podać jako wartość tego napięcia ? 1000V jako max napięcie systemu ? Czy napięcie otwartej pętli powiększone o te kilka % na spadek temperatury ?
    Podobnie w sekcji "Informacja o instalacji fotowoltaicznej" mam pozycję "Maksymalne dopuszczalne napięcie". Jaką wartość tutaj wpisać ?
    Panele mam takie:
    http://pvsilesia.pl/dok/mono+156+module.pdf
    300Wp
    Edek45
    Poziom 28  
    Mógł by ktoś pokazać jak są mocowane panele INVENTUX ?. I jak się spisują.
    putas
    Bakalo napisał:
    Mam w formularzu w sekcji "Ogniwo fotowoltaiczne" pozycję Maksymalne napięcie. I zagwozdki są już dwie. Bo jeśli miałbym to czytać dosłownie to jeden mój panel zawiera 72 ogniwa i ich parametrów nie znam, ale zakładam, że chodzi im o pojedynczy panel. Co podać jako wartość tego napięcia ? 1000V jako max napięcie systemu ? Czy napięcie otwartej pętli powiększone o te kilka % na spadek temperatury ?
    Podobnie w sekcji "Informacja o instalacji fotowoltaicznej" mam pozycję "Maksymalne dopuszczalne napięcie". Jaką wartość tutaj wpisać ?
    Panele mam takie:
    300Wp

Moim zdaniem:
    - "Ogniwo fotowoltaiczne" - max napięcie bez obciążenia
    - "Informacja o instalacji fotowoltaicznej" - max napięcie inwertera, bo ponad to nie można się wychylać
    Bakalo
    Poziom 15  
    putas napisał:
    Bakalo napisał:
    Panele mam takie:
    300Wp

Moim zdaniem:
    - "Ogniwo fotowoltaiczne" - max napięcie bez obciążenia
    - "Informacja o instalacji fotowoltaicznej" - max napięcie inwertera, bo ponad to nie można się wychylać

No właśnie chyba nie, bo napięcie przy otwartej pętli to oddzielna pozycja. Patrząc po następnych pozycjach, dotyczących prądu, może tu chodzić o napięcie przy warunkach optymalnych...
    Tutaj jest ten załącznik:
    http://www.lodz.pgedystrybucja.pl/docs/others/zalacznik_c_01_01_2013.pdf
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    No i dodaje fotkę, 24 szt x 120Wp.
    Elementy montażowe własnego pomysłu. Z racji że panele nie maja ramek i zachodziła obawa (niska) że panele będą obtłukiwać się o siebie, dodałem pomiędzy nie na narożnikach uszczelkę dwustronną szyby składanej od C-360 - rozmiar idealny :) Dla pewności każdy panel został "chwycony" śrubką (blachowkręt) do dolnego profila. Ostatni panel po lewej wymaga małej poprawki, nie wiem czemu się "obwiesił". Sprawdzę i poprawie przy sprzyjających warunkach. Zacienienia zostały usunięte tylko częściowo, bo domu sąsiada no...wiecie...ciężko :)

Dodano po 10 [minuty]:

Edek45 napisał:
    Mógł by ktoś pokazać jak są mocowane panele INVENTUX ?. I jak się spisują.

A na czym chcesz instalować? Grunt, dach (jaki kąt?) Ja mam na dachu 15* i łatwy montaż (brak ryzyka zjechania z dachu), orientacja lekko na południowy wschód, także z tabelki wychodzi że max 95% osiągnę. Dotychczas miałem "zacienienie" i było 2,33kWh / 2,88kWp ale wczoraj zostało zlikwidowane i teraz musze czekać na ładniejszy dzień, aby sprawdzić czy miało to wpływ. Na tą chwile osiągnąłem 81%, ale biorąc pod uwagę max jaki mogę uzyskać, to osiągnąłem 85% z 2,73kWp. Jakaś strata na przejściu DC/AC, także uważam że jestem blisko maksymalnej.
    prose
    Poziom 33  
    usmarinecoventry Widzę że na dachu masz ćhyba eternit a jak będą ci go kazali zutylizować co wtedy zrobisz ,w naszym regionie wszyscy dostali nakazy ,dają na to środki finansowe.Lepiej przemyśleć tą sprawę.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    prose napisał:
    usmarinecoventry Widzę że na dachu masz chyba eternit a jak będą ci go kazali zutylizować co wtedy zrobisz ,w naszym regionie wszyscy dostali nakazy ,dają na to środki finansowe.Lepiej przemyśleć tą sprawę.

U mnie gmina jest taka do przodu że.....jeszcze nie wiedzą co to koło. 80% zabudowy w gminie eternitem stoi, a gmina kasy nie ma, nawet żeby wyłożyć, żeby potem odzyskać. Poza tym najpierw niech ukrócą sąsiadów w paleniem śmieciami w piecach i parę innych rzeczy, a potem niech się za eternit biorą. Mam 2 x M4A1, B-92F, 3 x Interceptor z wkładami kevlarowymi i płytami ceramicznymi. Żywcem eternitu nie wezmą. A tak poza konkursem, demontaż 3 dni, ponowny montaż 4 dni, i tak robiłbym to we własnym zakresie. Nie ma stresu, no chyba że Putin będzie poganiał przy demontażu.
    putas
    usmarinecoventry napisał:
    Elementy montażowe własnego pomysłu. Dla pewności każdy panel został "chwycony" śrubką (blachowkręt) do dolnego profila.

Ja się dziś lub jutro biorę za montaż 21 takich paneli.
    Na zdjęciu nie wylukałem dokładnie, ale panele mocowałeś czymś na ich krawędzi, a te blachowkręty wkręcone do profila przy panelu tylko dodatkowo, czy jak?
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    putas napisał:
    Elementy montażowe własnego pomysłu. Dla pewności każdy panel został "chwycony" śrubką (blachowkręt) do dolnego profila.

Ja się dziś lub jutro biorę za montaż 21 takich paneli.
    Na zdjęciu nie wylukałem dokładnie, ale panele mocowałeś czymś na ich krawędzi, a te blachowkręty wkręcone do profila przy panelu tylko dodatkowo, czy jak?

Jak się obrobię, to wstawię jakiś "projekt" w paintcie :P
    prose
    Poziom 33  
    Ja dzisiaj dodatkowo wstawiłem 3x180 będzie więcej kWh w zimie.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    No i wstawiam rysunek poglądowy. Śruba dwugwintowa M8.
    Należy pamiętać że nakrętkę górna trzeba dokręcać jako ostatnią, czyli musi być wystarczająca przestrzeń na nasadkę 13. Oczywiście można to zrobić łatwiej, o ile ma się człowieka do pomocy i rusztowanie, bo można wsadzić od razu profil U i przesuwać panele po całej długości. Jednak nadal trzeba łapać wkrętami, bo profil U misi być chociaż odrobinę większy niż profil montażowy Inventuxa. Gdybym miał to instalować na gruncie, lub na irokeza sposobów znalazłoby się więcej (lepszy dostęp do tylnej strony panela). A tak musiałem nieco pokombinować, dwa inne sposoby mocowania które wymyśliłem nie sprawdziły się. Teoria a praktyka....sami wiecie. Czy taniej wyszły mnie elementy montażowe? hmmmm....dajcie chwile to obliczę.

Dodano po 9 [minuty]:

203zł brutto za 1kWp elementów montażowych. Lwia część to profile alu. Na alledrogo zestaw na eternit to ok 450zł/kWp na polikryształach. Można powiedzieć że w kieszeni pozostało 250zł/kW elementów montażowych i przynajmniej 1000zł/kWp na paneleach. Założyłem 5,4kWp, to sami podliczcie ile zostało mi w kieszeni. Tylko na chwile w kieszenie, bo właśnie zakupiłem PC, bufor i wszystko co potrzeba....także jeszcze trzeba dołożyć :P
    putas
    Ja swoje chciałem montować w trochę podobny sposób, ale jak obmacałem palcami ten profil pod panelami to doszedłem do wniosku, że może być za lichy żeby utrzymać panel z warstwą śniegu zimą. Osobiście obawiam się, że załapanie tego profila tylko kilka cm na końcach może nie wytrzymać (ale oczywiście mogę się mylić)
    I ostatecznie na swoje stojaki dospawałem profi stalowy 40/27/2 postawiony na boku 27 tak, żeby profil panela leżał cała długością na tym profilu 40/27/2.
    Wiem, może znowu "robię czołg do przewozu puchu", ale koszt profili i farby to jakieś 500 zł, w pewność że panel przez to nie pęknie.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    putas napisał:
    Ja swoje chciałem montować w trochę podobny sposób, ale jak obmacałem palcami ten profil pod panelami to doszedłem do wniosku, że może być za lichy żeby utrzymać panel z warstwą śniegu zimą. Osobiście obawiam się, że załapanie tego profila tylko kilka cm na końcach może nie wytrzymać (ale oczywiście mogę się mylić)
    I ostatecznie na swoje stojaki dospawałem profi stalowy 40/27/2 postawiony na boku 27 tak, żeby profil panela leżał cała długością na tym profilu 40/27/2.
    Wiem, może znowu "robię czołg do przewozu puchu", ale koszt profili i farby to jakieś 500 zł, w pewność że panel przez to nie pęknie.

Mocowanie śruby dwu gwintowej jest to pół metra max, jakby co metr, to profil się uginał pod ciężarem paneli. Gdyby kąt dachu był inny/większy, to wymyśliłbym coś innego. Tu nie obawiam się że panel zsunie się, ograniczniki na końcach + każdy profil panela na blachowkręt z obu stron. Nie ma możliwości aby panel wyskoczył z prowadnicy, nawet jak dosunę na maxa na jedna stronę, to pozostaje ok 1cm na profilu z drugiej. Wiadomo, w miarę jak się z tym pracuje, lepsze pomysły wpadają, jednak jak towar zakupiony to trzeba wykorzystać.
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    ... Założyłem 5,4kWp, to sami podliczcie ile zostało mi w kieszeni. Tylko na chwile w kieszenie, bo właśnie zakupiłem PC, bufor i wszystko co potrzeba....także jeszcze trzeba dołożyć :P
    No jeszcze musisz doliczyć drabinę do odśnieżania i przedłużkę do łopaty ;-)
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Lesio_Q napisał:
    ... Założyłem 5,4kWp, to sami podliczcie ile zostało mi w kieszeni. Tylko na chwile w kieszenie, bo właśnie zakupiłem PC, bufor i wszystko co potrzeba....także jeszcze trzeba dołożyć :P
    No jeszcze musisz doliczyć drabinę do odśnieżania i przedłużkę do łopaty ;-)

Wszystko przewidziane, pomiędzy panelami jest 40cm, będzie tam podest. Przedłużka do łopaty, no raczej nie, prędzej do ściągaczki.