Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 17 Paź 2014 12:18 972339 5970
  • #3541 17 Paź 2014 12:18
    BILGO
    Poziom 38  

putas napisał:
    Ja jestem zwolennikiem prostych i łatwych rozwiązań.
    W tym przypadku dokonujemy dwóch niezależnych pomiarów:

To nie jest proste rozwiązanie ;) Prosty jest pomiar w jednym punkcie z którego uzyskujemy wszelkie potrzebne nam info. Scalone liczniki energii ADE potrafią to robić.
    Koszt układu do 30zł + wykonanie płytki do 20zł + obudowa 10zł + przekładniki 30zł + drobnica 10zł i za ok 100zł mamy moduł pomiarowy z którego uzyskujemy wszelkie nam potrzebne informacje o mocy :)
    Jedyne co to może nie jest to takie bardzo łatwe do wykonania, ale jak się ma odpowiednie zdolności to nie ma problemu...

Dodano po 1 [minuty]:

prose napisał:
    Mój Fronius ig 60 hv zżera 15 W.

Dużo. Fronius Symo <1W. W nocy żaden elektroniczny licznik nie jest go wstanie wykryć...

• Metal Work Pneumatic
  • #3542 17 Paź 2014 12:27
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Wyświetlacz inwertera pokazuje moc np 30W i taka jest średnia, tylko oddaje ją impulsami np .
    100W. Stanowi to tylko problem przy kalkulowaniu obciążenia grzałki. Przy zgłoszonej instalacji
    można całkowicie pominąć kompensowanie nadwyżki przy produkcji inwertera poniżej 200W.

• #3543 17 Paź 2014 12:33
    prose
    Poziom 33  

BILGO napisał:

prose napisał:
    Mój Fronius ig 60 hv zżera 15 W.

Dużo. Fronius Symo <1W. W nocy żaden elektroniczny licznik nie jest go wstanie wykryć...
    Ja pisałem o poborze w dzień w nocy 0 W.

• #3544 17 Paź 2014 13:14
    BILGO
    Poziom 38  

prose napisał:
    Ja pisałem o poborze w dzień w nocy 0 W.

Aaa to pewnie z 5 do 10W zżera :)
    0W masz jak wyciągniesz wtyczkę z sieci ? :D

• Metal Work Pneumatic
  • #3545 17 Paź 2014 13:25
    prose
    Poziom 33  

BILGO napisał:
    0W masz jak wyciągniesz wtyczkę z sieci ?
    Dokładnie 0,15 W .

• #3546 17 Paź 2014 13:37
    BILGO
    Poziom 38  

prose napisał:
    Dokładnie 0,15 W .

0,0015 [kWh] /noc 0.0465 [kWh] /miesiąc 0,558 [kWh] /rok
    To bardzo oszczędnie :D

• #3547 17 Paź 2014 14:35
    Adam4321
    Poziom 14  

Przedstawiam pomysł realizacji SM oparty o pomiar sumy prądów z inwertera i od strony ZE oraz porównanie z prądem pobieranym przez nasze odbiorniki (DOM), da nam to podgląd, w którym kierunku płynie prąd. Różnica wynikająca z tego porównania wskaże nam jaka jest nadprodukcja. SM musiałby pilnować by różnica pomiędzy{(prąd invertera+prąd ZE)-prąd DOM} mieściła się w odpowiednim przedziale pomiędzy Iz i Iw (Iz- prąd przy którym zwiększamy PWM triaka sterującego grzałką, Iw- prąd przy którym zmniejszamy PWM grzałki). Myślę, że nie byłoby to trudne w realizacji. Kwestia tylko doboru odpowiedniej wielkości przekładników prądowych, by zmieściły się w nim dwa przewody (od strony ZE i z invertera). Obecnie testuję Przekładnik AC1020 TALEMA i wydaje się mieć troszkę za małą średnicę.
    Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

• #3548 17 Paź 2014 15:16
    Marcin_MLG
    Poziom 12  

Adam4321 napisał:

A czy nie dostaniesz różnych wyników pomiaru "E1" w zależności od sytuacji? Tzn PV produkuje np 600W a dom nie pobiera nic to nie wyjdzie na tym przekładniku 1200W? Odejmując zerowy pobór domu wyjdzie 1200W
    2. sytuacja: PV produkuje 600W dom pobiera 500W (100W się cofa do ZE) to na E1 nie wyjdzie 700W? odejmując pobór domu wyjdzie nadprodukcja 700-500=200W?

• #3549 17 Paź 2014 15:33
    BILGO
    Poziom 38  

Adam4321 napisał:
    Kwestia tylko doboru odpowiedniej wielkości przekładników prądowych, by zmieściły się w nim dwa przewody (od strony ZE i z invertera)

Ale ty nic w ten sposób nie uzyskasz...
    Dom = 0W Grzałka = 0W Inwerter = >0W to na wyjściu przekładnika E1 nic nie będzie.... ;)

• #3550 17 Paź 2014 15:42
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Zdzisław7 napisał:
    Pomarańczowe zaciski - wyjście impulsowe licznika WE-505 Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

Byłem w hurtowni i obejrzałem ten licznik. Rzeczywiście są dwa zaciski dodatkowe, ale one rzekomo oficjalnie nie służą do odbierania impulsów. Tzn zapewne coś się może uszkodzić i być może trzeba ograniczyć prąd albo napięcie?
    Cena WE-505 to 160 zł czyli taniej niż Allegro, a FF 03d jest za 360 zł. Warto dołożyć dwie stówki?

• #3551 17 Paź 2014 15:50
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

Na alledrogo są jednofazowe analogowe z wyjściem impulsowym od 60zł, 1000imp/h.

• #3552 17 Paź 2014 16:29
    Zdzisław7
    Poziom 21  

To jest wyjście z otwartym kolektorem, i nie służy do obierania impulsów lecz do wysyłania.
    Przed zakupem rozmawiałem z serwisem ORNO. Jeśli nie przeciążymy tranzystora nic się nie
    stanie. Nie podłączamy grzałki, tylko pobieramy sygnał, max kilka mA.

• #3553 17 Paź 2014 16:34
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

usmarinecoventry napisał:
    Na alledrogo są jednofazowe analogowe z wyjściem impulsowym od 60zł, 1000imp/h.

To będę musiał montować trzy sztuki na trzy fazy i nieznaną ilość inwerterów. Czy urządzenie LK lub inne obsłuży trzy wejścia impulsów?

• #3554 17 Paź 2014 16:40
    Zdzisław7
    Poziom 21  

ORNO pracuje od końca kwietnia nieprzerwanie.Zliczyło ponad 5MW energii. Wysyła impulsy
    do LK /bez żadnych rezystorów itp/ na stronę pvmonitor.

• #3556 17 Paź 2014 18:17
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Ja mam ORNO505 i jest podłączone do LK. Działa od wiosny i dym nie idzie z układu.
    Poza tym przed zakupem rozmawiałem z serwisem ORNO i potwierdzili, że to jest zwykłe wyjście impulsowe.
    Na dodatek takie wyjście impulsowe działa na zasadzie zwierania sygnału do masy, inaczej mówiąc jeśli weźmiesz przewody podpięte do LK i będziesz je zwierać ze sobą to też będą zliczane impulsy.

• #3557 17 Paź 2014 18:58
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

No to chyba kupię tego ORNO.

Teraz mam takie pytanie. Inwertery wepnę patrząc od strony elektrowni tuż za licznikiem, zabezpieczeniem nadprądowym i przepięciowym. Bezpośrednio przed różnicówkami i zabezpieczeniami nadprądowymi obwodów domu. Zgadza się?
    Mam przygotować miejsce na podlicznik zliczający zieloną energię dla ZE. Gdzie oni go będą montować? Tuż koło miejsca wpięcia? Czy może w osobnym pomieszczeniu, gdzie będą inwertery? Które z tych połączeń będą zaplombowane? Mam mało miejsca w szafce licznika, a być może będę chciał wpiąć jeszcze drugi ORNO szeregowo z licznikiem głównym. Do tego pewnie w przyszłości wattrouter i coś jeszcze. Wolę nie marnować miejsca w szafce na anteny GSM i niepotrzebne liczniki, a zamiast tego zaoferować miejsce w nowej rozdzielni dedykowanej do inwerterów.

Jak rozwiązaliście u siebie taką rozdzielnię AC? Jaka wielkość? Jakie zabezpieczenia tam montować? Mi wychodzi tak: 5 modułów licznik ORNO mój, 3 na trzy jednofazowe bezpieczniki nadprądowe (konieczne?). Do tego zapas ze cztery miejsca i wychodzi 12-ka.
    Czy w tej skrzynce powinienem montować różnicówkę jeżeli potem i tak obwody są nią zabezpieczone? Chyba tak? A może różnicówkę zamiast nadprądowego?

• #3558 17 Paź 2014 19:04
    BILGO
    Poziom 38  

Jan_Werbinski napisał:
    Inwertery wepnę patrząc od strony elektrowni tuż za licznikiem, zabezpieczeniem nadprądowym i przepięciowym. Bezpośrednio przed różnicówkami i zabezpieczeniami nadprądowymi obwodów domu. Zgadza się?

Tak
    Jan_Werbinski napisał:
    Mam przygotować miejsce na podlicznik zliczający zieloną energię dla ZE. Gdzie oni go będą montować? Tuż koło miejsca wpięcia? Czy może w osobnym pomieszczeniu, gdzie będą inwertery? Które z tych połączeń będą zaplombowane? Mam mało miejsca w szafce licznika, a być może będę chciał wpiąć jeszcze drugi ORNO szeregowo z licznikiem głównym. Do tego pewnie w przyszłości wattrouter i coś jeszcze. Wolę nie marnować miejsca w szafce na anteny GSM i niepotrzebne liczniki, a zamiast tego zaoferować miejsce w nowej rozdzielni dedykowanej do inwerterów.

Masz przygotować miejsce pod licznik obok inwertera. Zwykła tablica licznikowa.
    Jan_Werbinski napisał:
    Czy w tej skrzynce powinienem montować różnicówkę jeżeli potem i tak obwody są nią zabezpieczone? Chyba tak?

Nie
    Jan_Werbinski napisał:
    A może różnicówkę zamiast nadprądowego?

Nadprądowy ma być.

Dodano po 1 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:
    3 na trzy jednofazowe bezpieczniki nadprądowe (konieczne?

Zależy jaki inwerter, jak 3f to zabezpieczenie 3f. Jak inwertery 1f to zabezpieczenia 1f :D

• #3559 17 Paź 2014 19:13
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Dzięki. Czy z uwagi na plombowanie kabel od skrzynki z podlicznikiem energii z solarów montowanym przez ZE musi być w jednym kawałku, czy może być łączony w jeszcze jednej skrzynce? Nie chcę pruć świeżo remontowanej ściany i wolę wykorzystać nieużywaną instalację 3F podłączając się do niej. Im przecież nie powinno zależeć na zabezpieczeniu tego odcinka, bo ten licznik nie ma dla mnie znaczenia.

• #3560 17 Paź 2014 19:23
    BILGO
    Poziom 38  

Jan_Werbinski napisał:
    Czy z uwagi na plombowanie kabel od skrzynki z podlicznikiem energii z solarów montowanym przez ZE musi być w jednym kawałku, czy może być łączony w jeszcze jednej skrzynce?

Może być łączony. ZE plombuje zaciski swojego licznika.

Licznik ZE (tablicę licznikową) umieść jak najbliżej inwertera. A to ile razy przewód będziesz łączył za licznikiem ich nie interesuje.... W sumie ZE też nie interesuje ile razy jest łączony przed licznikiem, ale dla świętego spokoju między INWERTEREM a LICZNIKIEM zielonej energii nic nie montować :)

• #3561 17 Paź 2014 19:34
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Muszę zamontować choćby zaciski, bo będą minimum dwa jednofazowe inwertery. Najwyżej zrobię jeden kabel, a potem sobie go przetnę. :)

• #3562 17 Paź 2014 19:36
    BILGO
    Poziom 38  

Jan_Werbinski napisał:
    Muszę zamontować choćby zaciski, bo będą minimum dwa jednofazowe inwertery. Najwyżej zrobię jeden kabel, a potem sobie go przetnę. :)

Ale ZE i tak zamontuje licznik 3f... przynajmniej mi się tak wydaje :)
    Zależy czy wszystko z PV pójdzie do jednej czy więcej faz...

• #3563 18 Paź 2014 22:53
    Adam4321
    Poziom 14  

Marcin_MLG napisał:
    Adam4321 napisał:

A czy nie dostaniesz różnych wyników pomiaru "E1" w zależności od sytuacji? Tzn PV produkuje np 600W a dom nie pobiera nic to nie wyjdzie na tym przekładniku 1200W? Odejmując zerowy pobór domu wyjdzie 1200W
    2. sytuacja: PV produkuje 600W dom pobiera 500W (100W się cofa do ZE) to na E1 nie wyjdzie 700W? odejmując pobór domu wyjdzie nadprodukcja 700-500=200W?

BILGO napisał:
    Adam4321 napisał:
    Kwestia tylko doboru odpowiedniej wielkości przekładników prądowych, by zmieściły się w nim dwa przewody (od strony ZE i z invertera)

Ale ty nic w ten sposób nie uzyskasz...
    Dom = 0W Grzałka = 0W Inwerter = >0W to na wyjściu przekładnika E1 nic nie będzie.... ;)

Koledzy Marcin_MLG i BILGO, wydaje mi się, że nie macie racji. Już tłumaczę dlaczego. Prąd z Invertera i ZE będzie sumował się tylko wtedy jeżeli z ZE będzie pobór. Jeżeli do ZE będziemy oddawali (będzie nadprodukcja) to prądy na E1 będą się odejmowały! a nie sumowały. Jest to sprawdzone, robiłem testy różnego rodzaju. Jeżeli PV wyprodukuje 600W a dom pobierze 500W i mamy 100W nadprodukcji to na E1 będzie prąd odpowiadający poborowi 500W.
    Jeżeli przez przekładnik przełożymy przewód fazowy i zerowy zasilający np. żarówkę 100W to przekładnik nic nie wskaże! Ale jeżeli przełożymy tylko jeden przewód, nie ma znaczenia który (L czy N) to otrzymamy wskazanie odpowiadające poborowi 100W. Co dalej, jeżeli tym przewodem na przekładniku zrobimy jeden zwój to otrzymamy wskazanie odpowiadające 200W. A teraz na przekładniku mamy jeden zwój z poprzedniego założenia i do tego przez ten sam przekładnik przekładamy przewód od drugiej żarówki 100W ale w przeciwnym kierunku (tz. jeżeli pierwsza żarówka była 'zasilona' z lewej strony przekładnika to drugą 'zasilamy' z prawej strony) to przekładnik wskaże prąd odpowiadający poborowi 100W. I dalej, drugim przewodem również robimy zwój a przekładnik nic nie wskaże.
    Nie są to moje teoretyczne wymysły a wyniki moich 'badań' nad prostym pomiarem kierunku przepływu prądu AC.
    Co dalej: na ten sam przewód (L lub N) zasilający żarówkę zakładamy dwa przekładniki ale przeciwsobnie (odwrotnie) to na oscyloskopie obserwujemy ładne sinusoidy odwrócone w fazie ale jest to odbiornik rezystancyjny i dlatego mamy ładną sinusoidę ale w warunkach rzeczywistych obserwując charakterystykę prądu od strony ZE to już nie wygląda to tak różowo, tylko trochę przypomina to sinusoidę.

Na tym poprzestałem i stwierdziłem, że lepiej będzie odczytać kierunek prądu i nie tylko... z gotowego licznika i teraz 'meczę się' na tym by wyciągnąć te dane. Kolega PV_Albert już się z tym uporał, podzielił się z nami nawet kawałkiem kodu odpowiadającym za komunikację z licznikiem przez RS485, za co bardzo mu dziękuję.

• #3564 19 Paź 2014 12:20
    Marcin_MLG
    Poziom 12  

Adam4321 napisał:
    Prąd z Invertera i ZE będzie sumował się tylko wtedy jeżeli z ZE będzie pobór. Jeżeli do ZE będziemy oddawali (będzie nadprodukcja) to prądy na E1 będą się odejmowały!

Możliwe, nie mam tak dokładnej wiedzy, wziąłem to na logikę - błędnie. Ale w takim razie kolega Bilgo ma chyba jednak rację ;)

• #3565 19 Paź 2014 12:24
    Adam4321
    Poziom 14  

Po ponownym przeanalizowaniu tego układu stwierdzam, że nie będzie on prawidłowo działał. Przy oddawaniu nadprodukcji do ZE E1 i I3 będą równe ale i tak nic nam to nie da. Aby udalo się to zrealizować trzeba dołożyć jeszcze jeden przekładnik na ZE. Jak ustalę kiedy będzie nadprodukcja a kiedy pobór z ZE to narysuje jeszcze raz schemat.

• #3566 19 Paź 2014 14:28
    BILGO
    Poziom 38  

Adam4321 napisał:
    Po ponownym przeanalizowaniu tego układu stwierdzam, że nie będzie on prawidłowo działał.

Też tak myślę i proponuję się zainteresować scalonym licznikiem energii ADExxxx z interfejsem SPI ;)

• #3567 19 Paź 2014 15:22
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

usmarinecoventry napisał:
    tomelee napisał:
    No te 6,5 MWh jest mało budujące.

Na tą chwile Wattrouter "zatrzymał" w bojlerze CWU 850kWh, spodziewam się że do ok 1000 dociągnie, zanim odpalę ekogroszek. Czyli 1000kWh x 0,62gr = 620zł. Jeśli zostawić ten wynik, to zwrot w 2,5 roku, jednak ja tu dodaje jeszcze 160zł/miesiąc które normalnie wydawałem na groszek w okresie letnim. 160zł x 5=800zł. Co już daje razem 620+800=1420zł, także okres zwrotu w moim przypadku zwróci się po jednym sezonie.

Za 160 zł miesięcznie masz 533 kWh prądu w II taryfie. Tym prądem możesz podgrzać 15 300 litrów wody z 10 do 40 stopni. Daje to 500 litrów ciepłej wody dziennie czyli np prysznic dla 25 osób. :D
    Najszybszy okres zwrotu czyli cztery miesiące miałbyś inwestując 500 zł w termę z zegarem czasowym i zmieniając taryfę na G12.

• #3568 19 Paź 2014 15:59
    Adam4321
    Poziom 14  

BILGO napisał:
    Adam4321 napisał:
    Po ponownym przeanalizowaniu tego układu stwierdzam, że nie będzie on prawidłowo działał.

Też tak myślę i proponuję się zainteresować scalonym licznikiem energii ADExxxx z interfejsem SPI ;)

BILGO Zgadzam się z tobą, że najlepiej zastosować wyspecjalizowany układ scalony ale podjąłem ten temat i chciałbym udowodnić, że w ten sposób również da się zrealizować ten układ.
    Narysowałem nowy schemat, w którym jest potrzeba zastosowania trzech przekładników. Przez jeden przechodzą cztery przewody, i po jednym dodatkowo zakładamy na linie invertera i Dom. Regulacje rozpoczynamy gdy prąd invertera będzie większy o prądu pobieranego przez Dom. Jezeli ten warunek jest spełniony to dążymy by suma prądów na głównym przekładniku była w okolicy zera. Kwestia tylko by wykombinować jak ustalić, z której strony zera się znajdujemy. Poniżej schemat.

• #3569 19 Paź 2014 16:12
    PV_Albert
    Poziom 20  

Dziś dokończyłem crashtesty Pozytona sLAB i jest pełny sukces.
    Działa, stabilizuje i pięknie na to patrzeć.
    Wkrótce opiszę moja drogę przez mękę.
    Może założę osobny wątek dotyczący SM i innych zboczeń?

• #3570 19 Paź 2014 16:25
    BILGO
    Poziom 38  

PV_Albert napisał:
    Może założę osobny wątek dotyczący SM i innych zboczeń?

Można założyć nowy wątek tylko do prezentacji SMów :D