Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 19 Paź 2014 16:58 1015473 5970
    Marcin_MLG
    Poziom 12  
    PV_Albert napisał:
    Wkrótce opiszę moja drogę przez mękę.

Ja czekam z niecierpliwością ;)
  • IGE-XAOIGE-XAO
    koniszua
    Poziom 15  
    A ja mam problem mam 2 x 75W Q.CELLS chciałem dokupić kolejny i niestety nie ma nigdzie na razie :/ Za to jest 90W i tu problem - 75W mają inne napięcia maksymalne niż 90W:

90W
    -Moc nominalna: 90 W
    -Prąd zwarcia: 1,58 A
    -Prąd przy mocy maksymalnej: 1,32 A
    -Napięcie przy mocy maksymalnej: 68,2 V
    -Napięcie rozwarcia: 89,7 V

90W
    -Moc nominalna: 75 W
    -Prąd zwarcia: 1,66 A
    -Prąd przy mocy maksymalnej: 1,42 A
    -Napięcie przy mocy maksymalnej: 70,5 V
    -Napięcie rozwarcia: 52,7 V

Pytanie czy 90W można podpiąć równolegle z 75W pod kontroler ładowania Tracer 1210RN 12V/24V 10A MPPT?

Czy po prostu kontroler obniży napięcia na 90W do tych z 75W?
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    koniszua napisał:
    A ja mam problem mam 2 x 75W Q.CELLS chciałem dokupić kolejny i niestety nie ma nigdzie na razie

Podaj nazwę panelu, który chcesz dokupić.
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    koniszua napisał:
    Czy po prostu kontroler obniży napięcia na 90W do tych z 75W?

Możesz podłączyć.
    Różnica napięć jest niewielka, a poza tym parametry podawane przez producentów to czysta teoria, zawsze są lekki odchyłki.
    Regulator dostosuje się i będzie git.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:
    usmarinecoventry napisał:
    tomelee napisał:
    No te 6,5 MWh jest mało budujące.

Na tą chwile Wattrouter "zatrzymał" w bojlerze CWU 850kWh, spodziewam się że do ok 1000 dociągnie, zanim odpalę ekogroszek. Czyli 1000kWh x 0,62gr = 620zł. Jeśli zostawić ten wynik, to zwrot w 2,5 roku, jednak ja tu dodaje jeszcze 160zł/miesiąc które normalnie wydawałem na groszek w okresie letnim. 160zł x 5=800zł. Co już daje razem 620+800=1420zł, także okres zwrotu w moim przypadku zwróci się po jednym sezonie.

Za 160 zł miesięcznie masz 533 kWh prądu w II taryfie. Tym prądem możesz podgrzać 15 300 litrów wody z 10 do 40 stopni. Daje to 500 litrów ciepłej wody dziennie czyli np prysznic dla 25 osób. :D
    Najszybszy okres zwrotu czyli cztery miesiące miałbyś inwestując 500 zł w termę z zegarem czasowym i zmieniając taryfę na G12.

Termy nie muszę kupować, bo mam bojler z grzałką, do tego w razie potrzeby programator czasowy. Wattrouter również wysyła nadwyżkę energii w bufor CWU. Zaznaczam, że te 160zł miesięcznie już wydałem, teraz czekam na zwrot, a potem zysk-oszczęśdność. Przy Twoim rozwiązaniu ponosiłbym tylko koszty. Jak wspomniałem, ten sezon pojadę na G11, potem podstawie ilość kWh do G12w i zobaczę, co się bardziej opłaca. Na chwile obecną nie planuje już żadnych inwestycji. Nie twierdze że nie masz racji, jednak muszę to przeliczyć.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Z obliczeń wychodzi mi że mała instalacja 2-5kW zwróci mi się do 5-7 lat. Duża to kilkanaście. Chyba że się okaże że w zimie da energię pozwalającą dogrzać dom, ale dopóki nie przetestuję, to nie uwierzę. Dla mnie i dużej instalacji alternatywny koszt energii do grzania wody i domu to nie 0,50zł/kWh, jak u Ciebie, ale 0,30 zł/kWh w drugiej taryfie. Za tyle mogę kupić energię zimą i przechować ją przez cały dzień w formie ciepłej wody lub cegiełkach pieca akumulacyjnego. Za to koszt alternatywny energii zużywanej w dzień to 60 groszy. Jeśli sobie policzę instalację w cenie 4zł/kWh i założę że się nigdy nie będzie psuła i ma się zwrócić w 10 lat, to koszt "darmowej" energii którą wyprodukuje wynosi 13 groszy. Czyli tyle ile mi za nią zapłacą jeśli nie wykorzystam sam. Wiadomo jednak że wszystko się psuje i wystarczy porządna burza żeby to spalić. Dlatego nadmiernie duża elektrownia słoneczna może przynieść straty zamiast zysku. Sens rozbudowy jest dopóki sami ją zużywamy na potrzebne rzeczy, a nie grzanie basenu w ogrodzie.
    PS Terma to właśnie bojler z grzałką.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:

PS Terma to właśnie bojler z grzałką.

Nomenklatura zależna od miejsca zamieszkania :)

Moja instalacja nie kosztowała jakiś wielkich pieniędzy, wraz z Wattrouterem za wszystko zapłaciłem poniżej 3zł/W.
    Thew_666
    Poziom 20  
    putas napisał:
    Ogólnie żeby podłączyć się do www.PVmonitor.pl za pośrednictwem LK i tak potrzebne są liczniki energii z wyjściem impulsowym. F1 czy F3 to zależy od rodzaju Twojej instalacji PV i instalacji w domu.

LK ma działać tak:
    - na bieżąco pomiar mocy z PV i pobór domu (z liczników impulsowych)
    - płynne odprowadzanie nadwyżki na grzałki przez PWM
    - możliwość podłączenia jakiegoś urządzenia (np. PC) po przekroczeniu zadanej nadwyżki przez zadany czas i utrzymanie włączenie tego urządzenia przez zadany czas po spadku nadprodukcji, chodzi tu o to, że jak np. nadprodukcja wyniesie 2kW i utrzyma się przez 5 minut to PC zostanie załączona i tak będzie przez 5 minut po spadku nadprodukcji przez 5 minut - żeby PC nie załączała się przy każdym rozbłysku słonka i nie stawał przy każdej małej chmurce
    - możliwość podłączenia dodatkowego obciążenia po DC (przed inwerterem) jeśli moc z PV przekroczy zadaną wartość - chodzi o zabezpieczenie inwertera przy przewymiarowaniu paneli przez załączenie np. grzałki (tak jak ja mam: PV 8kW inwerter 6kW)

Tylko podstawą musiało by być bezawaryjna nieprzerwana praca lk bez zawieszeń

Dodano po 10 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:
    tomelee napisał:

Na tą chwile Wattrouter "zatrzymał" w bojlerze CWU 850kWh, spodziewam się że do ok 1000 dociągnie, zanim odpalę ekogroszek. Czyli 1000kWh x 0,62gr = 620zł. Jeśli zostawić ten wynik, to zwrot w 2,5 roku, jednak ja tu dodaje jeszcze 160zł/miesiąc które normalnie wydawałem na groszek w okresie letnim. 160zł x 5=800zł. Co już daje razem 620+800=1420zł, także okres zwrotu w moim przypadku zwróci się po jednym sezonie.

Za 160 zł miesięcznie masz 533 kWh prądu w II taryfie. Tym prądem możesz podgrzać 15 300 litrów wody z 10 do 40 stopni. Daje to 500 litrów ciepłej wody dziennie czyli np prysznic dla 25 osób. :D
    Najszybszy okres zwrotu czyli cztery miesiące miałbyś inwestując 500 zł w termę z zegarem czasowym i zmieniając taryfę na G12.

W kosztach policzyłeś sam koszt energii czy opłaty też bo wg mnie wychodzi drożej 2 taryfa
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Liczę stawkę 0,629/kWh, to energia + przesył bez opłat abonamentowych.
    Adam4321
    Poziom 15  
    BILGO napisał:
    Adam4321 napisał:
    Po ponownym przeanalizowaniu tego układu stwierdzam, że nie będzie on prawidłowo działał.

Też tak myślę i proponuję się zainteresować scalonym licznikiem energii ADExxxx z interfejsem SPI ;)

Dla zainteresowanych, znalazłem dzisiaj bibliotekę dla ADE7758 pod arduino:
    https://github.com/engkan2kit/ADE7758
    Zaznaczam, nie wiem czy działa.

Bilgo, korzystałeś z gotowej biblioteki czy sam ją tworzyłeś?
    seba_x
    Poziom 31  
    czesiek669 napisał:
    To nie jest reklama
    Widzieliście taki kosmos?
    http://inteltronic.pl.tl/
    Pozdr.

Sprawdzałeś ceny ? :!: a tak poza tym straszne chaotyczna ta strona, zdjęć nie można powiększyć i w ogóle coś to podejrzane.
    BILGO
    Poziom 38  
    A od kiedy osoba prywatna płaci karę za przekroczenie mocy umownej ??

Dodano po 13 [minuty]:

Znacie jakieś wiarygodne strony www/literaturę gdzie są wszelkie informacje na temat POMP CIEPŁA ? Chodzi mi o informacje na temat budowy, zasady działania itd. :)
    Muszę zrobić prezentacje na temat pomp ciepła.
    Z góry dziękuje za linki ;)

PS. Sorry za offtop ale jestem przekonany że ten temat przeglądają w dużej mierze specjaliści z dziedziny OZE i myślę że się wypowiedzą :)
    PS2. Żeby nie zaśmiecać tematu można wysyłać linki na PW.
    czesiek669
    Poziom 9  
    seba_x napisał:

Sprawdzałeś ceny ? :!: a tak poza tym straszne chaotyczna ta strona, zdjęć nie można powiększyć i w ogóle coś to podejrzane.

Dlatego napisałem, że "kosmos". Strona wygląda jak zrobiona na zajęciach w podstawówce, a ceny i opis z innego świata :)
    Bakalo
    Poziom 15  
    A ja dziś podpisałem umowę z dystrybucją i zakończyłem papierologię. Czekam na licznik. Jak dobrze pójdzie zamknę się w miesiącu lub ciut ponad od złożenia zgłoszenia. Oprócz braku wiedzy i ogólnego zaskoczenia tematem w lokalnym BOKu nie odczułem niechęci czy też robienia problemów.
    Moja umowa ma nr 5 na województwo. Po prawie roku działania ustawy...
    nowex
    Poziom 17  
    Bakalo napisał:
    A ja dziś podpisałem umowę z dystrybucją i zakończyłem papierologię. Czekam na licznik. Jak dobrze pójdzie zamknę się w miesiącu lub ciut ponad od złożenia zgłoszenia. Oprócz braku wiedzy i ogólnego zaskoczenia tematem w lokalnym BOKu nie odczułem niechęci czy też robienia problemów.
    Moja umowa ma nr 5 na województwo. Po prawie roku działania ustawy...

Gratulacje, witam sąsiedzką instalację. :)
    hostii
    Poziom 24  
    Jan_Werbinski napisał:
    tomelee napisał:

Termy nie muszę kupować, bo mam bojler z grzałką, do tego w razie potrzeby programator czasowy. Wattrouter również wysyła nadwyżkę energii w bufor CWU. Zaznaczam, że te 160zł miesięcznie już wydałem, teraz czekam na zwrot, a potem zysk-oszczęśdność. Przy Twoim rozwiązaniu ponosiłbym tylko koszty. Jak wspomniałem, ten sezon pojadę na G11, potem podstawie ilość kWh do G12w i zobaczę, co się bardziej opłaca. Na chwile obecną nie planuje już żadnych inwestycji. Nie twierdze że nie masz racji, jednak muszę to przeliczyć.

ktoś tu chyba coś źle liczy bo usmarinecoventry masz oszczędności tylko na ekogroszku a nie także na prądzie bo jakbyś grzał jednym i drugim CWU to zgoda. Bo prąd jest w zamian za ekogroszek.Chyba że coś źle myślę ?
    Zdzisław7
    Poziom 21  
    Po zamontowaniu 73 paneli na stojakach wokół domu zbrakło miejsca. Został mi dach 45st
    o kier. wschód - zachód. Dla rozpoznania tematu chcę zamontować pierwsze 4 panele
    ramowe mono o wymiarach 80 x 157 cm. Dziś dostałem taka ofertę.
    Co o tym myślicie.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    160zł to koszt grzania groszkiem lub elektryką CWU. Tyle zapłaciłem w zeszłym roku/miesiąc CWU. W tym roku już tego nie płacę, dodaje do 160zł ilość kWh x stawka 0,629 wykorzystana przez bojler tylko z PV.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    To że tyle zapłaciłeś i potem wyliczasz zwrot wattroutera w miesiącach, a nie latach wynika tylko z niewłaściwie zaprojektowanego grzania wody. Gdybyś grzał w II taryfie, to inwestujesz 30 zł w zegar i nie musisz palić w piecu.
    hostii
    Poziom 24  
    dodaje do 160zł ilość kWh x stawka 0,629 wykorzystana przez bojler tylko z PV.

Nie, nie masz zwrot tylko 160zł bo tyle pozostaje Ci w garści bo nie musisz komuś zapłacić za ciepłą wodę i wtedy masz zwrot. Z jednej inwestycji niema podwójnego zwrotu. Dajmy na to że płaciłeś za prąd 300zł a teraz masz 100zł czyli zwrot 200zł, za kWh które zużyłeś w domu nikt Ci nie płaci i nie masz tego w garści. Ty za swoje kWh już zapłaciłeś inwestując w PV
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    hostii napisał:
    dodaje do 160zł ilość kWh x stawka 0,629 wykorzystana przez bojler tylko z PV.

Nie, nie masz zwrot tylko 160zł bo tyle pozostaje Ci w garści bo nie musisz komuś zapłacić za ciepłą wodę i wtedy masz zwrot. Z jednej inwestycji niema podwójnego zwrotu. Dajmy na to że płaciłeś za prąd 300zł a teraz masz 100zł czyli zwrot 200zł, za kWh które zużyłeś w domu nikt Ci nie płaci i nie masz tego w garści. Ty za swoje kWh już zapłaciłeś inwestując w PV

Owszem, nikt nie płaci za kWh które zużyję na własne potrzeby. Ale właśnie one stanowią mój zwrot. 160zł to bonus. Ja liczę to w ten sposób. Gdybym miał nie dodawać każdorazowo 160zł, to i tak od kwietnia zwrot z własnego PV wynosi na tą chwilę 1751zł.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Jeśli moje panele mają maksymalny prąd wsteczny 6,5A, a maksymalny prąd zwarcia 1,6A to ile stringów można podłączyć równolegle bez zabezpieczania ich szeregowymi diodami? Cztery na styk, czy zwiększyć zapas i mniej?
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Zdzisław7 napisał:
    Po zamontowaniu 73 paneli na stojakach wokół domu zbrakło miejsca. Został mi dach 45st
    o kier. wschód - zachód. Dla rozpoznania tematu chcę zamontować pierwsze 4 panele
    ramowe mono o wymiarach 80 x 157 cm. Dziś dostałem taka ofertę.
    Co o tym myślicie.

Cena jest do przełknięcia, szczególnie że nie bierzesz dla 10kW, tylko małą ilość.
    Pi111
    Poziom 19  
    Znalezione w internecie.
    EasySolar: montaż paneli PV w kierunku wschodnio-zachodnim korzystniejszy?
    Popularność instalacji fotowoltaicznych, w których panele są zainstalowane w kierunku wschodnio-zachodnim (WE), zamiast w kierunku południowym, rośnie.
    Moduły zwrócone w kierunku południowym produkują więcej energii w ciągu dnia. A jednak, jak wykazują różnorakie analizy, systemy WE w niektórych przypadkach dają możliwość uzyskania większych oszczędności, ponieważ lepiej wpasowują się w zapotrzebowanie obiektu, w szczególności w przypadku gospodarstw domowych. Dodatkowo, jak podaje GreenTechMedia, instalacja typu WE pozwala na zainstalowanie o 20 proc. do 50 proc. paneli więcej na standardowych, płaskich dachach w zależności od ich pokrycia i dodatkowych elementów.

Według raportu zatytułowanego Evaluating the Impact of PV Module Orientation on Grid Operation, wykorzystanie gruntu przy instalacjach WE wynosi 70 proc. w porównaniu do zaledwie 35 proc. dla południowego kierunku z uwagi na brak potrzeby zachowania znacznych odstępów eliminujących wzajemne zacienianie się stringów.

Krzywa produkcji energii przez systemy WE zamontowane na dachu płaskim przebiega znacznie łagodniej niż w przypadku paneli zainstalowanych w kierunku południowym. Charakteryzuje się większymi uzyskami w godzinach rannych i południowych, natomiast dużo mniejszymi w okolicy południa, jeśli porównamy je ze standardowym ułożeniem modułów.

Brak gwałtownego skoku produkcji energii z paneli w okolicy południa, gdy zapotrzebowanie jest zwykle bardzo niskie, jest bardziej korzystne dla sieci. Spłaszczenie „piku“ krzywej produkcji, umożliwia również lepszy dobór inwertera. Nie jest on bowiem dobierany pod szczytową produkcję, która będzie miała miejsce zaledwie przez kilka minut w ciągu dnia. W związku z tym, inwerter jest bardziej równomiernie obciążony przez niemal cały dzień. Dzięki temu rozmiar i koszty tego urządzenia również są mniejsze.

Dotychczas uważano, że zachodnia i wschodnia część systemu WE wymagają stosowania osobnych inwerterów lub osobnych układów śledzących punkt maksymalnej mocy w inwerterze. W przeciwnym razie różny poziom nasłonecznienia obu części, mógłby spowodować straty typu „mismatch“ (wynikające z niedopasowania parametrów modułów).

Studium Efficient East-West Orientated PV Systems with One MPP Tracker [1] przedstawiło wyniki analizy uzysku z paneli ustawionych w kierunku WE, podpiętych do jednego układu MPP. Uzyski zmierzono osobno dla paneli cienkowarstwowych oraz z krzemu krystalicznego. Jak wykazały badania, straty mismatch są minimalne (ok.0,1 proc.), bo choć przez stringi przebiega inna wartość prądu w zależności od pory dnia, wartości napięcia w okolicy punktu maksymalnej mocy są niemal identyczne. Straty są również rekompensowane poprzez lepszą pracę inwertera.

Dowiedziono również, że dodatkowym czynnikiem, który wpłynie na straty mismatch będzie kąt nachylenia paneli oraz zastosowana technologia. Im większy kąt, tym większe straty mismatch. Wiadomo również, że panele cienkowarstwowe posiadają w większości przypadków mniejszy współczynnik wypełnienia. To właśnie od tego parametru będzie zależało, na ile gwałtownie nastąpi spadek mocy przed i po osiągnięciu punktu MPP. W związku z tym najczęściej do strat mismatch dochodzi w panelach cienkowarstwowych.
    Potwierdzono, że niska temperatura i dobra wentylacja paneli skutkuje lepszą pracą systemów usytuowanych na wschód i zachód. W takim przypadku system zwrócony na wschód i zachód z jednym inwerterem operuje z większą efektywnością przez więszość czasu niż w przypadku zastosowania kilku inwerterów. Najwyższe straty odnotowywane są podczas słonecznych dni, gdy różnica pomiędzy stringiem zachodnim a wschodnim jest wysoka. Najmniej strat następuje przy promieniowaniu rozproszonym (dni pochmurne), którego w Polsce mamy wiele w porównaniu z promieniowaniem bezpośrednim.

Panele zainstalowane na dachu płaskim w kierunku południowym są korzystniejsze dla użytkowników o ogólnym wysokim zapotrzebowaniu na energię. Obserwując dzienny profil zużycia energii elektrycznej, wyższe zapotrzebowanie na energię w okolicach południa (a więc szczytu produkcji przy klasycznym ustawieniu paneli) następuje w miesiącach zimowych. Jednak, jeżeli przyjrzymy się dogłębniej profilowi zużycia, to okazuje się, że w niektórych obiektach panele skierowane na WE mogą produkować o 49 proc. więcej energii w godzinach wyższego zapotrzebowania niż te ustawione w kierunku południowym (na podstawie badania Pecan Street Research ).

Dodatkowo badanie przeprowadzone na modelowej instalacji w Aachen w Niemczech [2] pokazało, że ustawienie paneli w pozycji wschód-zachód skutkuje zmniejszeniem uzysku o zaledwie do 10-20% w przypadku nachylenia paneli do 35 stopni.
    Przy doborze systemu fotowoltaicznego, warto zatem zasugerować się dziennym profilem zużycia energii elektrycznej oraz charakterystyką obiektu. Czasami systemy fotowoltaiczne ustawione w kierunku wschodnio-zachodnim mogą się okazać znacznie korzystniejsze niż południowe systemy, do których przywykliśmy.

źródła:
    [1] Efficient East-West Oriented PV Systems With One MPP Tracker, Dipl.-Ing.(FH) Dietmar Staudacher FRONIUS International GmbH Froniusplatz 1, A – 4600 Wels [2] Evaluating the Impact of PV Module Orientation on Grid Operation, Eckehard Tröster
Jan David Schmidt, 
Lisbon, 13th November 2012, 
2nd International Workshop on Integration of Solar Power into Power Systems
    EasySolar
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Na poważnie się zastanawiam czy połowy paneli nie umieścić w kierunku 225, a drugiej połowy na 135. W ten sposób brzegi dachu będą równoległe do brzegów paneli. Ustawienie na południe, to po przekątnej dachu.
    Ten artykuł przekonuje mnie do ustawienia zgodnie z dachem.
    Nie wiem jednak czy podłączać obie strony do jednego MPPT? Pł-zach. będzie wyłączony diodą do południa, potem przez pewien czas będą pracować oba, a potem dioda wyłączy pł-wsch.?
    BILGO
    Poziom 38  
    Jan_Werbinski napisał:
    Nie wiem jednak czy podłączać obie strony do jednego MPPT?

Na pewno nie do jednego MPPT. Przynajmniej każdą stronę do jednego MPPT ;)