Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 29 Lis 2014 05:47 1026354 5970
    koniszua
    Poziom 15  
    Zdjęcia PV tego uszkodzonego:

Na ostatnim zdjęciu widać ze w miejscu gdzie było uderzenie z wierzchu powstały aż 2 pęknięcia jedno małe i duże drugie poza tym przy dużym widać ze idzie w pierwszym momencie pionowo w lini z tym małym prosto po czym rozchodzi się na boki.

Ewidentnie powstało to od uderzenia nie od naprężenia!
  • AdexAdex
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Sorry ze krytykę w takim momencie, ale patrząc na konstrukcję z listewek i klemy z drewna to i tak dobrze, że tak mało tych paneli jest uszkodzonych.
    koniszua
    Poziom 15  
    CzystyZYSK napisał:
    Sorry ze krytykę w takim momencie, ale patrząc na konstrukcję z listewek i klemy z drewna to i tak dobrze, że tak mało tych paneli jest uszkodzonych.

A jakie ma znaczenie czy na drewnianej konstrukcji czy na stelażu są? Uderzenie z odpowiednią siłą na wszystkim rozwali:/ Własnie może dlatego ze na 3 listwach jest wsparty przez całą długość nie rozleciał się całkiem przyjrzyj się dobrze ze właśnie na wysokości listwy było uderzenie iw tym miejscu pekł czyli listwa przejeła na siebie cześć sił. Co do tych 'klem' one nie dociskają PV tylko zabezpieczają przed podmuchem wiatru od tył coby nie odleciał ;) wcześniej były wyżej ale podniosłem o 1 listwe do góry dlatego zostały w połowie PV i jakoś wystarcza to na razie :) na górnej będą podobne dodatkowo.

Co do zniszczenia poszły by oba może ale trafili w 1 tylko, znając ich mogę się spodziewać że za 3-4miechy jak 'przycichnie' to będzie ponownie to samo:/
    Sytuację uratuje tylko dokupienie kolejnych 3 czujników ruchu do tego co mam już i bedzie pokrycie całego terenu dookoła wtedy to kto wejdzie bedzie sygnalizowane niestety tak trzeba robić z tymi daunami :/ Nie mi pierwszemu się szkoda trafiła w styczniu sosiadowi altankę podpalili wcześniej kolejnemu ogródek ze wszystkim przekopali innemu wapnem auto oblali :/
    Najlepsze jest to ze psy nic nie robią już wielokrotnie zgłaszałem ten problem im:/ Jedyne rozwiązanie to 24h/7 monitoring mieć
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Nie chodzi już o ten incydent, tylko konstrukcja wydaję się trochę mało wytrzymała. Przyjdą mocne powiewy i może odlecieć to. Podkonstrukcja to jeszcze ok, ale na "klemy" działa duża siła wyrywająca jak są powiewy od tyłu.

Co do samego wandalizmu no to niestety ciężko temu zaradzić, jedynie kamera, czujniki. Samo nagranie też może nic nie dać później ;-(
  • AdexAdex
    koniszua
    Poziom 15  
    Mam uchwyty do nich ale właśnie chodzi o to ze nie mogę ich zamontować bo jak wyjeżdżam to PV muszę chować wiem ze te drewniane trochę słabe są dlatego kolejne chcę zamontować, a za PV jest ściana ceglana więc tylko około 10-15cm wystają nad nią ona robi za ochronkę a po 2 solidniejsze grubsze na każdy powinno starczyć ;)
    Od przodu jest budynek duży który osłania je od wiatru ( przy okazji zacieniając mi PV już teraz od południa:/ ) a od tyłu spora góra wiec nie ma typowego bezpośredniego wiatru w nie jedynie podmuchy natomiast układ jest taki ze 90% wiatrów silnych wieje od przodu u nas wiec raczej dociska je do stelaża ;)
    Bezpiecznie na tym stoją już około 6miechów :D Przecież nie będę narażał się na to ze przypadkowy wiaterek je zdmuchnie i rozwalą się przez to, 98% zagrożenia to właśnie ci co mi załatwili 1 rzucając pozostałe % to gradobicie konkretne :/ Sam wiatr to może z 0.3% będzie zagrożenia
    kriss032
    Poziom 20  
    Tracer2 napisał:
    Przed założeniem licznika PGE ,żąda ode mnie cytuję ;
    'umowa z podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe na Rynku Bilansującym"
    Słyszał ktoś o czymś takim ?
    Ma wrażenie ze odp która od nich dostałem była skopiowana z pisma dla podmiotów gospodarczych...

Czarna magia może chodzi o umowę:
    1. sprzedaży energii z PV
    2. dystrybucji, przesyłu energii z PV
    Te dwie umowy trzeba zawrzeć z ZE.
    hostii
    Poziom 24  
    CzystyZYSK napisał:

Kolega czysty ma racje nie stawia się paneli na konstrukcji drewnianej bo to się za dużo pręży a przy cienkowarstwowych rzeź. Ja mam cigsy i sprzedawca uprzedzał mnie i śmiał się z tych co na drewnie stawiają, bo jest parę groszy taniej.........od uderzenia kamieniem był by pajączek, te pęknięcia raczej na pewno od konstrukcji.
    BILGO
    Poziom 38  
    hostii napisał:
    od uderzenia kamieniem był by pajączek, te pęknięcia raczej na pewno od konstrukcji

Też mi się tak wydaje.
    Panele powinny być na sztywnej konstrukcji, gdzie między panelami a konstrukcją i klemami maja być gumowe podkładki....
    Kolega putas tak montował.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Co do pęknieć to nie wiem czy konstrukcja... raczej nie bo drewno jest miękkie i raczej nie jest w stanie tak podłamać modułu.

Ale generalnie demontowanie modułów co wyjazd to jakaś masakra...

Ogólnie widzę na zdjęciach jakieś białe ślady na narożnikach modułów - co to? Skruszenia czy coś innego?
    BILGO
    Poziom 38  
    CzystyZYSK napisał:

Pewnie dlatego ktoś się nimi zainteresował.... zobaczyli że panele są ważne dla właściciela gdy są zdemontowane jak go nie ma... ;)
    koniszua
    Poziom 15  
    CzystyZYSK napisał:
    Co do pęknieć to nie wiem czy konstrukcja... raczej nie bo drewno jest miękkie i raczej nie jest w stanie tak podłamać modułu.

Ogólnie widzę na zdjęciach jakieś białe ślady na narożnikach modułów - co to? Skruszenia czy coś innego?

Nie ma żadnych uszkodzeń ani nic w tym stylu!!

BILGO napisał:
    CzystyZYSK napisał:

Pewnie dlatego ktoś się nimi zainteresował.... zobaczyli że panele są ważne dla właściciela gdy są zdemontowane jak go nie ma... ;)

A zainteresowani to tylko sąsiedzi byli bo już mi groziła "długo szybkami się nie nacieszusz" cytat jej!
    A wojna z nimi to już się ciągnie dla mnie około 7miechów z innymi wojuje ponad 2lata! :/

Tak poza tematem wezwanie na mnie o chałas podobno :O

Link
    [/film]

to tak mam :/ i inni też z nimi :/ :(

To był własnie dzień kiedy zobaczyłem rozwalone na mnie zadzwoniła :O
    Tak mam cały czas a PV właśnie dlatego nie mogę na stelażu zamontowac bo rozpieprza! :/
    prose
    Poziom 33  
    Tracer2 napisał:
    Przed założeniem licznika PGE ,żąda ode mnie cytuję ;
    'umowa z podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe na Rynku Bilansującym"
    Słyszał ktoś o czymś takim ?
    Ma wrażenie ze odp która od nich dostałem była skopiowana z pisma dla podmiotów gospodarczych...

http://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogo...-ramach-bilansowania-handlowego-uzytkown.html
    Może oto chodzi.
    dominiks1
    Poziom 14  
    Jeżeli o to im chodzi. To, to stare jest. Data 27.05.2010 :-)
    Ja bym się do nich przejechał i delikatnie przycisnął, bo co ZE to wymyślają inne dziwy.
    U mnie też wymyślali, aż gościu dzwonił do instancji wyżej i się wyjaśniło, dla mnie na +.

A co do tych 100% to szału nie ma. teraz jest 80% i płacą 15gr. Czyli za 100% będzie 18gr :-)

Lepsza wiadomość, ten bilans półroczny.
    prose
    Poziom 33  
    dominiks1 napisał:
    Lepsza wiadomość, ten bilans półroczny.

Zobaczymy jaki ten bilans będzie lepiej za bardzo się na przód nie cieszyć.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Bilans jest lepszy, ale bilansować będą i tak tylko CENĘ ENERGII - bez dystrybucji.

Czyli w cenach brutto około 30 gr na kWh. Lepsze to niż 15 wiadomo ;-)
    bimki
    Poziom 15  
    co będzie jeśli w danym okresie rozliczeniowym wyprodukujesz więcej niż zużyjesz - zapłacą po 30 groszy czy po prostu przedanie nadprodukcja?
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No za nadmiar chyba zapłacą 100% ceny z rynku czyli 18 groszy - z resztą kto to wie co wymyślą ;-)
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Gdyby zrobili bilansowanie styczeń-czerwiec i lipiec-grudzień to raczej nie powinno być nadprodukcji.
    Ale patrząc na złośliwość włodarzy (przepraszam - "interes społeczny") pewnie zrobią kwiecień-wrzesień i październik-marzec ;-)
    dominiks1
    Poziom 14  
    Z tego co słyszałem ostatnio na szkoleniu pv, podobno ma być bilansowanie właśnie dosłownie DO pół roku i PO. Czyli I-IV i VII-XII .
    Pożyjemy, zobaczymy.
    Sebi77
    Poziom 14  
    Jeżeli posiadam sześć paneli 200W łącznie 1200W w następnym etapie rozbudowy chciałbym dokupić kolejne 1000W i chciał bym podłączyć pod jeden traker (na pewno nie dostane idealnie takich samych paneli)moje pytanie jest takie ile procent może wynosić różnica w parametrach paneli (napięcie, prąd).
    prose
    Poziom 33  
    Sebi77 napisał:
    Jeżeli posiadam sześć paneli 200W łącznie 1200W w następnym etapie rozbudowy chciałbym dokupić kolejne 1000W i chciał bym podłączyć pod jeden traker (na pewno nie dostane idealnie takich samych paneli)moje pytanie jest takie ile procent może wynosić różnica w parametrach paneli (napięcie, prąd).

Do 10 % w stringu może być różnica nic się stanie ,szeregowo to raczej nie polecam dasz słabsze stracisz na tych mocniejszych.Napisz jak chcesz łączyć te panele i do jakiego urządzenia ?
    Sebi77
    Poziom 14  
    zastanawiam się na przyszłość, te co mam czyli 1200 będą połączone w szereg daje to 180V napięcia pracy, obecnie szukam odpowiedniego falownika, nie mam zbyt dużych środków finansowych żeby od razu kupić 5000 W paneli, ja chce rozbudowywać instalacje stopniowo czyli co roku po 1000 W
    prose
    Poziom 33  
    Sprawdz moc przyłączeniową twojej instalacji ZE i rozłóż na 3 fazy będziesz wiedział jaki falownik kupić max na jedną fazę chyba że zwiększysz moc przyłączeniową . 3 fazowy jeden albo 3 jednofazowe.
    Sebi77
    Poziom 14  
    Pisałem wcześniej, że będę przepisywał umowę na siebie i od razu zmienię moc przyłączeniową
    kriss032
    Poziom 20  
    W związku z rozbudową instalacji PV wreszcie przebrnąłem przez procedurę papierkową zwiększenia przydziału mocy mojego przyłącza do 16 kW, czas oczekiwania ponad miesiąc, niestety to nie koniec, nadal czekam na nową umowę z ZE o zwiększenie przydziału mocy przyślą ją za ok 2 tygodnie po tym jak ZE przyjedzie i zrobi protokół wymiany głównego zabezpieczenia i zaplombuje je.
    (Wymianę zrobił prywatny elektryk z uprawnieniami za opłatą)

Odpadła mi dodatkowa procedura instalacji licznika dwukierunkowego jako że był zainstalowany wcześniej
    Jeżeli ktoś planuje budowę instalacje PV, jeżeli ma za mały przydział mocy sugeruje by wniosek o dodatkowy przydział mocy by zaoszczędzić na czasie składał jak najszybciej
    W zgłoszeniu instalacji PV należ wpisać jak największą moc czyli moc przyłącza mimo że ktoś zaczyna swoją zabawę od małej mocy PV
    Bakalo
    Poziom 15  
    Ja w chwili obecnej mam 3kWp. Przyłącze 3faz. 11kW. Zabezpieczenie przedlicznikowe w skrzynce licznikowej w linii ogrodzenia) 3x20A, zabezpieczenie zalicznikowe (w budynku) 4SC20. Do jakiej mocy mogę rozbudować, żeby nie leciały zabezpieczenia (zwłaszcza przedlicznikowe, bo wymiana i ponowne plombowanie ciut kosztuje). Planowałem 5kWp, ale to już chyba trochę dużo. W ostateczności ARDUINO wszystko ponad np. 4kW będzie zrzucało w grzałkę. Ile % z Waszych instalacji udało się Wam max. wycisnąć ? Przeglądam pvmonitor, ale moc instalacji tak często się zmienia, że trudno się odnieść. Widziałem, że 90% niektórzy wyciągali (o ile dobrze sprawdzałem). Sprawdzaliście, czy np. zabezpieczenie 16A wywali przy 16,5A, czy też mają jakąś tolerancję ?
    Sebi77
    Poziom 14  
    Mam pytanie czy falowniki transformatorowe są lepsze od tych bez transformatora, jaka jest różnica.