Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 15 Sty 2015 00:28 1024476 5970
    grzegorz dob.
    Poziom 20  
    Nie mam doświadczenia z inwerterami solarnymi jak i większość z nas, ale inwertery do silników elektrycznych pracują po 20 lat. Słabymi punktami w elektronice są kondensatory, zimne luty i brak podstawowego serwisu (chociaż oczyszczenia z kurzu). To są podstawowe samoistne przyczyny uszkodzeń elektroniki.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Bumcys
    Poziom 13  
    Witam kolegów
    Zainspirowany źródłami energii odnawialnej, postanowiłem zbudować małą elektrownię fotowoltaiczną. Obecnie posiadam posiadam 6 baterii fotowoltaicznych, niestety o różnych mocach (wiem, że powinny być takie same, ale nie mam już możliwości wymiany) 3 sztuki PHOTOWATT PW 1650 o charakterystyce Vmp-34,4V Imp-4,8A Isc-5,1A Voc 43,2V oraz 3 sztuki CONERGY JAPAN 120P o charakterystyce Voc-31,9V Imp-4,67A Isc-5,31 Vmp25,7V (myślę o dalszej rozbudowie, bo inwerter SUNTEAMS 2000 ma moc 2KW).Baterie mam zamiar połączyć szeregowo w jednym stringu.
    Ustawione będą na metalowym stojaku, na dachu garażu, skierowane w kierunku południowym pod kątem 40 st. I tu pytanie, czy łączenie baterii o różnych mocach, ale o zbliżonych parametrach( jak w moim przypadku) może spowodować jakieś uszkodzenia lub zakłócenia pracy inwertera?
    Miejsce jest słoneczne i wolne od przeszkód które mogłyby zacieniać baterie. Posiadam jeszcze Wyłącznik nad prądowy FOTTON 2P 550VDC, Im-16A, Um-4KV, Wyłącznik nad prądowy 1P C16A 230/400VAC, wyłącznik różnicoprądowy 2P25A Un-230V 50Hz <0,1s. Potrzebuję chyba jeszcze jakiś ogranicznik przepieć, ale nie wiem, czy jest on konieczny. Przyznaję, że jest to moje pierwsze doświadczenie z budową elektrowni słonecznej i nie wiem jak to wszystko ze sobą połączyć, aby nie uszkodzić paneli i inwertera. Mam pytanie, czy do uziemienia inwertera należy wykorzystać PE z instalacji domowej, czy też z - baterii? Czy przy łączeniu baterii stosować jakieś dodatkowe diody? Czy stojak do baterii należy uziemić? Może ktoś pomoże mi i podrzuci schemat połączenia tych wszystkich elementów. Mam jeszcze pytanie, czy ktoś może posiada instrukcje obsługi w języku polskim do inwertera KLNE SUNTEAMS 2000 lub certyfikat? Z góry dziękuję za okazana mi pomoc.
    Pozdrawiam.
    Zdzisław7
    Poziom 21  
    U mnie w jednym stringu pracują panele mono z poli o zbliżonym prądzie. Nie zauważyłem
    gorszych uzysków. Nie wpływa to też na pracę inwertera. Dodatkowe diody nie są potrzebne.
    Uziemienie inwertera z instalacji domowej. Odległość od bednarki uziemiającej 3m, przewód 10 mm^2. Sam string nie jest uziemiony. Stojak ma uziemienie przez fundamenty, dwie rury 120mm
    posadowione na głębokości 140cm
    Bumcys
    Poziom 13  
    Witam
    Dziękuję Zdzisław7 za cenne dla mnie informacje. Ja mam garaż o konstrukcji metalowej osadzony na rurach 200mm, które są głęboko w ziemi. Myślę więc, że gdy stojak przytwierdzę do konstrukcji garażu to złapie uziemienie. Żeby mieć głowę spokojną, to zrobię jeszcze instalację odgromową. Może jeszcze ktoś podpowie jak te wszystkie elementy elektroniczne połączyć żeby było ok. Czy ten wyłącznik SL7 63 2P 550VDC 16A, może służyć jako główny wyłącznik po stronie DC między bateriami a inwerterem?, czy też potrzebuję jakiś inny?
    Pozdrawiam.
    retrofood
    Moderator
    Bumcys napisał:
    Żeby mieć głowę spokojną, to zrobię jeszcze instalację odgromową.

Trochę na uboczu tematu głównego, ale zwracam uwagę, że wszelkie instalacje uziemiające należy pomierzyć po ich wykonaniu, oraz wystawić metrykę urządzenia piorunochronnego. Podpisać ją musi osoba uprawniona.
    Bez tego, ubezpieczyciele żadnej instalacji odgromowej nie uznają.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    BILGO
    Poziom 38  
    A jak to będzie z tymi co mają już założoną instalację PV np od 5 miesięcy... 5 miesięcy była oddawana energia do sieci po marnych 15 groszy /kWh.... Będzie jakieś wyrównanie ?? do tych 75 czy 65 groszy /kWh ?
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Prawo nie działa w tył.
    Więc wyrównania nie może raczej być.
    Nie wiadomo czy ta ustawa będzie dotyczyła tylko instalacji oddanych po wejściu w życie ustawy, czy też już te działające. Piszą tylko o 15 latach od oddania instalacji.
    retrofood
    Moderator
    putas napisał:
    Wbrew stanowisku rządu i PO, posłowie sensacyjnie zagłosowali za większym wsparciem dla prosumentów[/url]

Przypominam, że istnieje jeszcze Senat.
    BILGO
    Poziom 38  
    putas napisał:
    Nie wiadomo czy ta ustawa będzie dotyczyła tylko instalacji oddanych po wejściu w życie ustawy, czy też już te działające

Zawsze będzie można "zdemontować" instalację i ponownie starać się o przyłącz. :D
    putas
    Racja, jest.
    Ale Wszyscy mają taką sra...kę z czasem (chodzi o kary z KE), że nie sądzę żeby teraz jeszcze tygodniami radzili co zrobić.
    retrofood
    Moderator
    Przypomniałem o tym dlatego, że Senat już niejedną poprawkę uwalił, jeśli była rządowi nie na rękę. Teraz podejrzewam, że decyzja Senatu będzie zależała od wyników sprawy górniczo - kopalnianej. Jeśli będzie to kosztowało budżet dużo, to czarno widzę zatwierdzenie tej poprawki.
    Bumcys
    Poziom 13  
    Witam
    Kolego putas, widzę, że posiadasz dużą wiedzę w temacie fotowoltaiki, może mi pomożesz ogarnąć ten mój projekt. Będę wdzięczny :)
    Bakalo
    Poziom 15  
    Nie podniecajcie się Panowie zbytnio. Niestety nas te poprawki nie dotyczą :(
    Dziadostwo, kurestwo i jeszcze zapewne parę innych epitetów wymyślicie, no ale cóż... życie...
    Oto wychwalana wniebogłosy poprawka o instalacjach do 3kW:
    Cytat:
    Sprzedawca zobowiązany jest obowiązany do zakupu energii elektrycznej z
    nowobudowanych instalacji odnawialnego źródła energii, od wytwórcy energii, o
    którym mowa w art. 4 ust.
    1, z mikroinstalacji o mocy do 3 kW po określonej stałej
    cenie jednostkowej, która w przypadku następujących rodzajów instalacji
    odnawialnych źródeł energii wynosi odpowiednio:
    1) hydroenergia

0,75 zł za 1 kWh;
    2) energia wiatru na lądzie

0,75 zł za 1
    kWh;
    3) energia promieniowania słonecznego

0,75 zł za 1 kWh.

i druga - dla instalacji do 10kW:
    Cytat:
    Sprzedawca zobowiązany jest obowiązany do zakupu energii elektrycznej z
    nowobudowanych instalacji odnawialnego źródła energii, od wytwórcy energii, o
    który m
    owa w art. 4 ust. 1 i art. 19 ust. 1 z mikroinstalacji o mocy powyżej 3 kW i
    nie przekraczającej 10 kW po określonej stałej cenie jednostkowej, która w
    przypadku następujących rodzajów instalacji odnawialnych źródeł energii wynosi
    odpowiednio:
    1) biogaz rolniczy

0,70 zł za 1 kWh;
    2) biogaz pozyskany z surowców pochodzących ze składowisk odpadów

0,55 zł
    za 1 kWh;
    3) biogaz pozyskany z surowców pochodzących z oczyszczalni ścieków

0,45 zł
    za 1 kWh;
    4) hydroenergia

0,65 zł za 1 kWh;
    5) energia wiatru na
    lądzie

0,65 zł za 1 kWh;
    6) energia promieniowania słonecznego

0,65 zł za 1 kWh

Nie ma się co jarać. Występuje tam jedno magiczne słowo - NOWOBUDOWANYCH instalacji. Czyli takich, które zostaną zbudowane po wejściu w życie ustawy (lub też rozdziału 4 czyli po 1 stycznia 2016 - tego jeszcze nie doczytałem). Tak czy siak mamy plecy. Mam do montażu przygotowane 6kWp paneli i zastanawiam się, czy je uruchamiać czy nie... Trzeba poczekać na wersję finalną i zdecydować, ale generalnie znów nas ładują w rogi. Bardzo proszę - wyprowadźcie mnie z błędu bo naprawdę chcę się mylić...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    putas
    Niech to najpierw przejdzie do końca.
    Wtedy mając większą fotoelektrownię najlepiej chyba mieć 2 taryfy.
    Tania to wiadomo, a droga porównywalna z ceną oddawanego prądu do ZE.
    W pochmurny dzień licznik nabije zużycie po ok. 65-70 groszy, a w słoneczny dzień i tak odsprzedaż po ok. 65 groszy (na pewno minus podatek). I tak będzie cool.
    Ale nie chwalmy dnia....
    Bakalo
    Poziom 15  
    A ja na to tyle, że ta ustawa w takiej postaci nie opuści Sejmu i albo zrównają tą poprawkę dla wszystkich (zniknie słowo "nowobudowanych"), albo też zniknie cała ta poprawka, a zostanie bilansowanie dla indywidualnych, a bilansowanie lub przetargi dla przedsiębiorców nie będących producentami (w sejmie mówią na tą grupę "taksówkarze"). Tak czy siak idzie ku lepszemu lub bardzo dobremu, a przeprogramowanie sterowników to pikuś, tylko trzeba wiedzieć na czym się stoi.
    Nie byłoby źle, gdybyście dotarli do swoich przedstawicieli uczestniczących w tworzeniu tej ustawy, i dali im jasno do zrozumienia, że czujecie się dyskryminowani tą poprawką i domagacie się zniesienia zapisu o nowych. Wszystko jest w necie, więc nie ma dużo roboty, a przypominam, że w tym roku mamy dwie kampanie wyborcze i nasze głosy są bardzo cenne.
    Jakby co ja swoje już zrobiłem...
    bimki
    Poziom 15  
    wg mnie to słowo "nowowybudowanych" chroni sprzedawców przed tym, żeby nie musieli dla podpisanych umów nagle płacić 4x więcej.

Tak czy siak taka zmiana przepisów trochę namieszała mi w planach, bo gromadzę sobie już elementy instalacji, a tu się okazuje, że może opłaca się poczekać rok z opdpaleniem systemu...
    Mam tylko nadzieję, że "nowowybudowana" to będzie zgłoszona w danym roku, bo jakoś będą musieli to określać.

No bo jeśli ta ustawa zostałaby podpisana i miała wejść w życie od 1.01.2016, to chyba nie opłaca się zgłaszać w 2015?
    igipl
    Poziom 2  
    Witam,
    mam pytanie dotyczące stosowania wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji fotowoltaicznej po stronie AC. W projekcie instalacji mam inwerter Fronius CL 60.0, którego max. prąd wyjścia to 87A. Dostępne wyłączniki typu B są do 63A, więc za mało. Znalazłem wyłącznik kombinowany typu B+, ale nie wiem czy coś takiego można zastosować. http://www.low-medium-voltage.siemens.pl/solutionandproducts_lmv/12088.htm#

Może ktoś mi doradzić?
    retrofood
    Moderator
    Cytat:
    Wyłączniki typu B przeznaczone są do użytkowania w sieciach prądu przemiennego, przed obwodami wyjściowymi zawierającymi prostowniki.

Ty masz na wyjściu sieć, a nie prostownik.
    photonlab.pl

Poziom 12  
    Bumcys napisał:
    czy łączenie baterii o różnych mocach, ale o zbliżonych parametrach( jak w moim przypadku) może spowodować jakieś uszkodzenia lub zakłócenia pracy inwertera?

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

Prąd w całym łańcuchu modułów będzie nie większy niż ten z "najgorszego odniwa" i będzie ograniczał zdolności produkcyjne pozostałych ogniw.

U Ciebie te różnice nie są duże, więc strata z tego powodu nie będzie dramatyczna.

Więcej podstaw dotyczących łączenia modułów PV, znajdziesz tu:
    http://www.solwis.pl/laczenie-szeregowe-paneli-fotowoltaicznych

--
    Kalkulator opłacalności instalacji PV (usługa dla partnerów) http://www.solwis.pl/pvcalc || Szkolenia dla instalatorów organizowane przez Producenta modułów PV (art. 20h pkt. 3e. Prawa Energetycznego) http://www.fotowoltaika-szkolenia.pl
    Bumcys
    Poziom 13  
    Witam
    Dziękuje photonlab.pl za informację. Tak też myślałem, ale wolałem się upewnić. Łańcuch jest tak mocny, jak mocne jest jego najsłabsze ogniwo, taka jest zasada.
    Ale życie czasami skłania do łapania okazji jakim był zakup baterii po "atrakcyjnej" cenie. Dlatego mam różne, ale nie jest tak źle bo kupując zwracałem uwagę na ich charakterystyki, nie mam aż tak dużych różnic, więc straty będą znikome.
    Mam jednak problem ze zdobyciem instrukcji obsługi w języku polskim do inwertera KLNE SUNTEAMS 2000. Jakby ktoś z kolegów takową posiadał to będę wdzięczny za podrzucenie.
    Wczoraj zrobiłem mocowania baterii, już schną. Jutro będą na dachu :D
    igipl
    Poziom 2  
    No właśnie ten wyłącznik ma być po stronie AC instalacji PV, czyli za inwerterem w stronę sieci operatora.
    Bumcys
    Poziom 13  
    Witam
    Słuchaj igi.pl, dane z inwertera to jedno, a moc instalacji to druga sprawa. Oblicz sobie jaką będziesz miał moc swojej instalacji i dobierz wyłącznik. Ja ostatnio też szukałem wyłącznika różnicoprądowego do swojej instalacji i większego od 63A nie znalazłem. Nadto bardziej doświadczeni instalatorzy twierdzą, że jeżeli inwerter jest fabrycznie wyposażony w takie zabezpieczenie, to nie warto go montować, szkoda kasy. Wystarczy zastosować wyłącznik nadprądowy po stronie AC między siecią domową a inwerterem.
    dominiks1
    Poziom 14  
    igipl napisał:
    Witam,
    mam pytanie dotyczące stosowania wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji fotowoltaicznej po stronie AC. W projekcie instalacji mam inwerter Fronius CL 60.0, którego max. prąd wyjścia to 87A. Dostępne wyłączniki typu B są do 63A, więc za mało. Znalazłem wyłącznik kombinowany typu B+, ale nie wiem czy coś takiego można zastosować. http://www.low-medium-voltage.siemens.pl/solutionandproducts_lmv/12088.htm#

Może ktoś mi doradzić?

Kolego to, że inwerter ma takie zabezpieczenie, nie znaczy, że taki prąd uzyskasz.
    Podstawowe pytanie to jaką planujesz instalację? Może w ogóle takich wysokich prądów nie będziesz miał. Wszystko zależy od połączeń szeregowo-równoległych. :|
    CKCK
    Poziom 14  
    Witam!
    Kol. 63A wyłącznika różnicowego to nie jego wartość zabezpieczenia lecz prąd długotrwale mogący płynąć przez jego styk nie powodując jego uszkodzenia.
    Jego "zabezpieczenie " to czułość np.0,03mA oraz charakterystyka np.A
    Pozdrawiam CK

Dodano po 4 [minuty]:

Witam!
    Kol. są i "większe" różnicówki.
    np.http://www.schrack.pl/sklep/wylacznik-roznicowopradowy-100a-3-n-30ma-typ-ac-10ka-bc000103.html
    Proszę popytać np. ETI, Legrand, schrack itp.itd
    NP. ETI robi gotowe zestawy do fotowoltaiki.
    Pozdrawiam CK

Dodano po 2 [minuty]:

Witam!
    Tu przykład ETI Polam:
    http://www.etipolam.com.pl/files/userfiles/ET...zury_ulotki_karty_katalogowe/Fotowoltaika.pdf
    Pozdrawiam CK