Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 04 Mar 2015 22:08 1005690 5970
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    xfiless
    Poziom 10  
    Witam,

Trochę z innej beczki.
    Czy ktoś próbował używać zamiast przetwornicy/zasilacza LED zasilacza z serwera HP Proliant ML 350G4 ?
    Przetwirnica ma oznaczeni PS3701.

Przetwarza 100 - 240V AC na 12V DC. Dokładnie na wyjściu jest 12,6V DC.

Po rozkęceniu są trzy regulacja, jedną z nich udało mi sie osiągnąć 13,6V DC, pozostałe dwie nic nie zmieniały.

Prąd wyjścia to aż 60A, moc 725W, więc spore wartości.

Fajnie można by ładować akumulatory, tylko czy 13,6 V wystarczy do ładowania aku?

Zdjęcia poniżej.
    Trzeba dokonac zwarcia styków, aby uruchmoić zasilacz poza serwerem.Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Taki zasilacz serwerowy przecież to prawie taka sama przetwornica jak do zasilania LED, tylko trochę lepsza i stabilniejsza - w końcu serwery na tym pracują.
    Jak dobrze poszukasz w necie to znajdziesz opisy jak regulować napięcie, żeby podbić do 14,5V.

Ja tego typu (nie identyczne) zasilacze stosuję do koparek BTC. Śmigają aż buczy - dosłownie ;-)
  • Relpol przekaźniki
    xfiless
    Poziom 10  
    Miło, że jest jakis odzew.

Właśnie szukałem w Internecie, poszło mi sporo czasu.
    Nic nie znalazałem na temat jak wyregulować napięcie z 12,6 V DC na 14,4 V DC.

Postanowiłem więc rozkręcić przetwornicę i sam się pobawić.

No i jak napisałałem dwa regulatory/pokrętła nic nie zmieniały.
    A ten jeden zazaczony na zdjęciu czerwoną strzałką (oczywiście jest pod blachą obudowy) dał zmiane o jeden volt - nic więcej.

Wydaje mi się, że trzeba wgłębić się w schemat i elektronikę.

Schematu niestety nie odnalazłem w Internecie a spędziłem sporo czasu.

Gdyby ktoś wiedział jak uzyskać te 14,4 V na wyjściu?

Byłbym bardzo wdzięczny.

Pewnie nie tylko ja.

PS. Ja pod ten zasilacz podłączyłem wiertarkę 12V DC, zamiast betary pack podłączyłem ten zasilacz.
    Głowicy nie sposób zatrzymać, potężna siła :)

Pozdrawiam
    putas
    Ja do swoich zasilaczy znalazłem opisy na jakichś forach z USA.
    W moim przypadku trzeba było skorzystać z pinów wielozłącza i tam dolutować jakiś potencjometr, żeby oszukać zasilać. Ale już nie pamiętam, bo nie potrzebowałem większego napięcia. Mi wystarczyło 12V/65A.
    koniszua
    Poziom 15  
    xfiless napisał:

....
    Fajnie można by ładować akumulatory, tylko czy 13,6 V wystarczy do ładowania aku?
    ....

Wystarczy do ładowania aku w zupełności normalnie aku ma 12,6V w pełni naładowany i sprawny oczywiście ;)
    Tu masz rozpiskę napięć z instrukcji kontrolera ładowania TRACERT:

13.8V powyżej to już tylko dopychanie do maxa mocy w niego ;) Chociaż co prawda napięcie ładowania powinno być 14.4/6V max tak jak w aucie wtedy aku nie przeciążysz czyli przeładujesz/zagotujesz przy 13.6V co najwyżej aku nie będzie doładowany na 100% tylko na 99.9% ;)
    xfiless
    Poziom 10  
    To super wiadomość, po co kombinować z zasilaczem, gdy 13,6V wystaczy do ładowania aku.
    Co najwyżej aku nie będzie naładowane w 100%, niech będzie naładowane nawet w 95% - dla mnie ok.

Zastanawiam się jeszcze na podaniem 120V DC zamiast 120V AC na wejście, czy to nie uszkodzi tego zasilacza/przetwornicy?

Zauważyłem, że na samym wejściu AC zasilacza jest jakiś filtr: dwa kondensatory i i dwie cewki toroidalne.
    Może go wylutować, przed podaniem napięcie stałego z ogniw?
    koniszua
    Poziom 15  
    Napięcie większe od 12.6V już ładuje masz 13.6V to będzie ładować aku ale do ilu % to nie mnie się pytac ;)
    Masz wejście AC to musisz podać AC! Chyba że ominiesz Trafo czy inne ustrojstwo prostujące i tam się wepniesz DC ale wtedy już musisz takim napięciem wejść jakie powinno być po 'prostowaniu i mocą nie większa! Dasz większe spalisz dasz mniejsze nie będzie działać prawidłowo!

A ja mam pytanie z innej beczki z kolei czy ktoś używa/używał desuflatora do swoich aku?? Interesuje mnie czy to faktycznie działa znaczy likwiduje kryształy siarczanu na płytach?
    putas
    Nie wiem jakie masz akumulatory (albo nie doczytałem).
    Ja na początku instalacji PV miałem układ off-grid i aku samochodowe.
    Napięcie ok. 13,5V nie było w stanie dobrze naładować aku - po krótkim czasie prąd ładowania znacząco spadał i ładowanie prawie się kończyło.
    Dopiero jak dałem ok. 14,5V aku ładowały się dobrze.

A co do zasilania DC to osobiście sprawdzałem kilka różnych zasilaczy do laptopa i kilka zasilaczy do LED. Wszystkie pracowały prawidłowo bo taki układ to nie jest jak kiedyś transformator + dioda + kondensator. To są tak na prawdę przetwornice DC/DC. Na wejściu jest mostek Gretza i cały układ pracuje na DC.
    koniszua
    Poziom 15  
    Bo 14.4/6V jest przewidziane do pełnego ładowania aku niższe po prostu nie doładowuje do 100% aku jest dostosowany do aut a alternatory dają właśnie 14.4/6V takie napięcie jest optymalne do naładowania i nie przeładowania aku, czy to zelówka czy agm czy kwas najbardziej optymalne napięcie ładowania to właśnie to 14.4/6V.
    xfiless
    Poziom 10  
    Chce zbudowac na początek instalację off-grid, 2 albo 3 panele amofriczne podłączone szeregowo do tej serwerowej przetwornicy.

Pewnie lepiej będzie gdy będą 3 panele, ze względu na napięcie i przetwonicę pracującą w zakresie 100-240V. Układ zdaje się będzie bardziej elastyczny i będzie pracował przy słabszym oświetleniu a tym samym niższym napięciu z układu paneli.

A aku jakiś używany bym chciał kupić, czyli z samochodu najlepiej z tira, czyli chyba kwasowy?

Czyli co do napięcia 13,6V najlepiej żelowy? dobrze myślę?

A mam jeszcze takie pytanie, może i głupie, ale warto zapytać..

Skoro to przetwornica DC/DC, to co się stanie jak odwrócę wejście z wyjściem, czyli podam te zał. 12,6 V, czy z drugiej strony uzyskam DC 230V? A najlepiej 230V AC (Sinus) - to byłaby super wiadomość !
    Chodzi mi o użycie takiej przetwornicy jako inwertera 12V DC na 230V AC i zasilać w układzie aku/taka przetwornica urządzenia np komputer TV itd
    BILGO
    Poziom 38  
    xfiless napisał:
    Skoro to przetwornica DC/DC, to co się stanie jak odwrócę wejście z wyjściem, czyli podam te zał. 12,6 V, czy z drugiej strony uzyskam DC 230V? A najlepiej 230V AC (Sinus) - to byłaby super wiadomość ! :wink:
    Chodzi mi o użycie takiej przetwornicy jako inwertera 12V DC na 230V AC i zasilać w układzie aku/taka przetwornica urządzenia np komputer TV itd

Hehe to nie takie proste :D To nie transformator że odwrócony też działa, w przypadku przetwornicy nic się nie stanie jak tak zrobisz ;) Jak chcesz z DC na AC to potrzebny jest falownik.
    xfiless
    Poziom 10  
    HeHe chciałem za dużo zakombbinować :)

Ale co jakbym wywalił ten filtr i układ diod(mostek Gretza), to uzyskam z 12,6 V DC te 230V DC?
    BILGO
    Poziom 38  
    xfiless napisał:
    Ale co jakbym wywalił ten filtr i układ diód(mostek Gretza), to uzyskam z 12,6 V DC te 230V DC?

Nie. Przetwornica zasilona z drugiej strony po prostu nie zadziała... Musi być zbudowana na 12V/230V
    koniszua
    Poziom 15  
    xfiless napisał:
    Chce zbudowac na początek instalację off-grid, 2 albo 3 panele amofriczne podłączone szeregowo do tej serwerowej przetwornicy.

Pewnie lepiej będzie gdy będą 3 panele, ze względu na napięcie i przetwonicę pracującą w zakresie 100-240V.

Zalezy jakie amorfy kupisz np. q.cells 75W mają punk pracy optymalnej przy 52 +/-V 90W już około 58 lub 61/2V?
    Cytat:

A aku jakiś używany bym chciał kupić, czyli z samochodu najlepiej z tira, czyli chyba kwasowy?

Tirowski praktycznie na bank w 99.999...% kwasowy będzie nie żelowy czy AGM (chociaż są AGM i Zele po 100Ah dostępne) ale cenowo przebijają kwasy zwykłe!

Cytat:

Skoro to przetwornica DC/DC, to co się stanie jak odwrócę wejście z wyjściem, czyli podam te zał. 12,6 V, czy z drugiej strony uzyskam DC 230V? A najlepiej 230V AC (Sinus) - to byłaby super wiadomość !

No to by była rewelka jak by to działało! :P Ale... nie zadziała na 99.9999..% bo urządzenia sa robione w 100% jednostronnie czyli wejście AC wyjście AC/DC wejście DC wyjście DC/AC AC->DC konwersja zmiana zmiennego na stały AC->AC zmiana napiecia to samo dla DC-AC/DC.
    Dwukierunkowych to praktycznie nie ma dostepnych no chyba że ktoś jest magikiem elektronikiem i se zrobi! :P

P.S.
    AC->DC->AC jest jedno urządzenie zwie się UPS z tym ze wejście AC jest inne niż wyjście AC ;) Ale spinać ich razem nie można!

P.S.2
    Było już kilka razy poruszane to na forum przy instalacjach on-grid chodzi o to ze jak energetyka zrobi of zasilanie to inwertery też robią of i kilka osób usiłowało postawić je na agregatach a jak wiadomo agregaty to agregaty działają ale czy mają normy jakościowe na 100% to mało prawdopodobne ponieważ one działają niezależnie od sieci i mogą być skoki/wahnięcia napięć a szczególnie już te 50Hz to na bank skacze!
    W związku z tym pytanie następujące czy ktoś z UPSem próbował porządnym nie tandetnym odpalić instalacje/inwerter on-grid gdy energetyka off zrobi??
    BILGO
    Poziom 38  
    A powiedz w jakim celu chcesz uruchomić ON gdy elektrownia zrobi off? Chcesz kogoś zabić?
    Przecież wyłączenia zasilania należą do rzadkości. U mnie jest może 5 x w roku wyłączone nie dłużej niż 1h i zawsze wtedy gdy ON już nie działa.
    Wyłączenia są gdy pogoda nie dopisuje więc nie ma co liczyć wtedy na pv :D
    koniszua
    Poziom 15  
    BILGO napisał:
    A powiedz w jakim celu chcesz uruchomić ON gdy elektrownia zrobi off? Chcesz kogoś zabić?
    ....

Chodzi o możliwość wystartowania po UPRZEDNIM ODŁĄCZENIU!!! od sieci inwertera nie podpiętego do niej!
    A czemu się pytasz a chociażby dlatego że mając ze nawet z 1kW w PV i w razie wichury sieć zdechnie na 2tygodnie co się często zdarza nawet w tych czasach zwłaszcza jesienią i początkiem zimy a nawet w jej trakcie ludzie zostają bez zasilania a posiadana instalacja stoi bezczynnie pacząc w niebo a w przypadku możliwości jej odpalenia zawsze coś się uzyska chociażby skromne światełko aby nie siedzieć po ciemku :/
    Tak pewnie powiesz że każdy sobie może aku trzymać naładowany dla pewności z tym że aku padnie po kilku/nastu godz. a instalacja stoi bezczynnie poza tym nie każdy ma aku pod ręka lub też że może se duplikować system na 2 inwertery on i off a po kiego i za ile?! Inwerter nie jest tani!
    Poza tym ludzie mieszkający na końcach lini w razie awarii są najczęściej podpinani na końcu a w takich rejonach możliwość odpalenia systemu on-grid często jest deską ratunku!

Oczywiście jestem przeciwny temu by ktoś wpinał cokolwiek do sieci bez odłączenia od niej bo przecież nie chodzi o problemy i czyjąś krzywdę tylko o rozwiązanie swojego problemu zasilania mając już instalacje którą do tego można wykorzystać.

A już kilka razy przeżyłem takie sytuacje najdłuższa to było około 1tydzień bez prądu.
    BILGO
    Poziom 38  
    koniszua napisał:
    zawsze coś się uzyska chociażby skromne światełko coby nie siedzieć po ciemku :/

Przeważnie jak słońce świeci to dodatkowe źródła światła są niepotrzebne ;)

Jeśli wydzielisz obwody od sieci energetycznej i do niej podłączysz inwerter to możesz próbować odpalić On-grida.

Według mnie będzie to nie możliwe, inwertery są zbyt "inteligentne". Nie obejdzie się bez ingerencji w inwerter, co będzie skutkowało utratą gwarancji i możliwym uszkodzeniem samego inwertera. Jak lubisz ryzykować to działaj! ;)
    koniszua
    Poziom 15  
    Aktualnie nie mam inwertera a jak już będę miał to w aktualnej sytuacji w pl na pewno będzie of-groid nie on-grid no chyba że wejdzie faktycznie ta ustawa nowa na zasadach rzetelnego rozliczania nie pseudo grabienia! :/
    Aktualnie jedyny problem to magazynowanie mocy w aku bo to nie jest przewidziane do takich zastosowań :/ Kwasóki to najgorsze do tego są AGM lepsze a żelowe najlepsze jednak cenowo są nieopłacalne :/ Przynajmniej dla przeciętnego polaka tz. typowego kowalskiego, niestety ludzie sa tak 'zniewoleni' energią aktualnie że nie wyobrażają sobie życia bez niej ja już te lejce dawno zerwałem i nie zamierzam więcej sobie go zakładać na takich warunkach jakie są aktualnie w pl dlatego interesuje mnie odpalenie inwertera on-grid na warunkach of-grid bo po wejście w życie tej ustawy OZE może być już dla mnie korzystne odpalenia tego inwertera i podpięcie do sieci natomiast jak będę kupował to aktualnie tylko i wyłącznie of-grid bo nie zamierzam oddawać nic na takich warunkach jak obecnie! Za moję pieniądze zainwestowane w PV nie zamierzam nabijac kasy prywatnym spółkom ani państwu a w zamian nic nie dostając poza marnymi gr. na otarcie łezek i zamydlenia oczu! :<
    Wolę nie wykorzystać tych kV (kilowatów wytworzonych) niż za free je oddawać :/ Ile 'złapię' tyle mam a reszta co 'uciekła' niech se krąży po atmosferze i tyle ;)
    nethorse
    Poziom 13  
    BILGO napisał:
    ...Jeśli wydzielisz obwody od sieci energetycznej i do niej podłączysz inwerter to możesz próbować odpalić On-grida.

Według mnie będzie to nie możliwe, inwertery są zbyt "inteligentne". Nie obejdzie się bez ingerencji w inwerter, co będzie skutkowało utratą gwarancji i możliwym uszkodzeniem samego inwertera. Jak lubisz ryzykować to działaj! ;)

Tak więc nie potrzebuje wydzielać obwodów. Wystarczy układ SZR, zgłoszenie go do dostawczy prądu i już wszystko jest legalne i bezpieczne.
    Co do "inteligencji" inwerterów ON-Gird to się zgodzę, na razie nikt się nie pochwalił czy obszedł "ten" problem. Ale na to też jest rozwiązanie, mianowicie:
    koniszua napisał:
    Aktualnie nie mam inwertera a jak już będę miał to w aktualnej sytuacji w pl na pewno będzie of-groid nie on-grid no chyba że wejdzie faktycznie ta ustawa nowa na zasadach rzetelnego rozliczania nie pseudo grabienia! :/

Skoro nie masz jeszcze inwertera, a założenia masz takie a nie inne to zastanów się nad inwerterem "wyspowym". Działa on jak połączenie ON/OFF grida. Trochę droższy ale spełnia twoje wymagania, albo działa jak "pełen" ON-Grid, albo jak "pełen" OFF-Grid z akumulatorem, albo jak jedno i drugie połączone ze sobą. Na forum nawet jeden z kolegów ma takiego...
    ptaszek72
    Poziom 2  
    Witam serdecznie,słonecznie zakręconych :D Czy ktoś z kolegów nabył na znanej aukcji panele GS-50 te 9-letnie z niemiec .Czy jest sens zainwestować w nie -chodzi mi o grzanie wody. Miejsca montażowego mam pod dostatkiem ,tylko czy będą miały chociaż 80% sprawności .Będę bardzo wdzięczny za informacje od osób które mają panele o podobnym stażu lub takowe zakupili i podłączyli
    koniszua
    Poziom 15  
    [quote="nethorse"]
    BILGO napisał:
    ...
    Skoro nie masz jeszcze inwertera, a założenia masz takie a nie inne to zastanów się nad inwerterem "wyspowym". Działa on jak połączenie ON/OFF grida. Trochę droższy ale spełnia twoje wymagania, albo działa jak "pełen" ON-Grid, albo jak "pełen" OFF-Grid z akumulatorem, albo jak jedno i drugie połączone ze sobą. Na forum nawet jeden z kolegów ma takiego...

Tak są ale cenowo odbijają od of i on-gridów a znam prostsze rozwiązanie: PL to niezły rynek zbytu wiec wystarczy by się zmówić i do producentów wysłać kilka tysięcy maili z mniej więcej takim samym zapytaniem : Bardzo fajne inwertery produkujecie tylko... brak jest opcji przełączenia inwertera w tryb of-grid z zachowaniem bezpieczeństwa dla pozostałej sieci do której jest przyłączony... w naszych warunkach technicznych klimatycznych często występują awarie z przyczyn klimatycznych/przyrodniczych/klęsk żywiołowych ( wybierta sami co wam psuje ;)) dlatego jest to dośc istotna opcja w naszym rejonie gospodarczo/klimatycznym.... ble cos tam coś... ;)

Wiem że teraz posypia się gromy ale... doświadczenie z innej niby beczki komputery- mianowicie miałem określona płytę która nie współpracowała z danym/mi dyskami optymalnie cześć problemów rozwiązała aktualizacja biosu natomiast nowy stworzył inny problem, ja kumpla poprosiłem o przetłumaczenia mojego maila(treść info do firmy które wysyłałem w mailu) na eng z wyjaśnieniami bo eng nie znam a translatr nie dawał rady technicznego po wielu dyskusjach kumpel przetłumaczy jak mógł najlepiej, oczywiście padło z jego i nie tylko jego stwierdzenie ze firma będzie mnie miała w du...szy, wysłałem maila 2tyg. potem otrzymałem odpowiedz w rz z załączony plikiem nowego biosu zrobionego "TYLKO DLA MNIE" i nie wolno go było nigdzie więcej podać wraz z informacją ze w razie gdy będzie nie tak jak trzeba coś dalej prośba o kontakt, wgrałem bios wsio było oki wiec nie kontaktowałem się więcej z firma bo nie było takiej potrzeby po 4tyg. od otrzymania tego maila z biosem firma widząc ze nie odzywam się wydała oficjalny na swojej stronie z informacja o rozwiazaniu kolejnych problemów a zwłaszcza tych co dotyczyły te same problemy;)

Podsumowując: dział marketingu analizuje wpływające zapytania analizuje pod kątem opłacalności i potencjalnych możliwości zbytu uzyskując w efekcie wskaźnik na + zysk kieruje do działu projektantów nowe zalecenia dotyczące możliwie taniej do wdrożenia dodatkowej funkcji podnosząc po jej wdrożeniu lekko cenę w efekcie otrzymujemy produkt który działa dla nas rewelacyjnie czyli jest on-grid ale ma opcję działania awaryjnego of-grid :P

Nie Takie Rzeczy Się Dawało Rade To i Temu Można DAC TeZ ;)

A co nas PL PV maniaków (bo tak w świetle aktualnych przepisów można nas tylko określić:/!) jest coraz więcej a rynek zbytu nie jest mały zwłaszcza ze nie jest nasycony i długo z takim wsparciem władzy nie będzie a dla firm jest to wyznacznik potencjalnych zysków! ;)

Ja takiej akcji nie poprowadzę bo... szczerze? jestem jeszcze za ciemny i brak mi możliwości ale ktoś kto ma je może to zrobić a ja chętnie pro ty się 'lapkami odbiję!' na przekór władzy pl i dla nas wszystkich ;)
    putas
    koniszua napisał:

A czemu się pytasz a chociażby dlatego że mając ze nawet z 1kV w PV ...

No mając 1kV z PV to na prawdę trzeba bardzo uważać ;-)
    borysns22
    Poziom 11  
    W swojej instalacji PV o napięciu 350V DC, przy całodniowym braku prądu używam awaryjnie trzech zasilaczy od konsoli Ps3 połączonych szeregowo- co daje 36V i 32A . Zasilacze podłączone są pod UPS Ever 36V. Zasilacze zasilane są bezpośrednio przez wejście AC przetwornicy. Sprawdzają się znakomicie. Teraz mam zasilacz z siłowni telekomunikacyjnej z regulowanym napięciem od 7 V do 60 V i prądem od 10 A do 36 A. Powinien być lepszy. Planuję dołożyć akumulatory jako bufor , a 36 V to trochę za mało . Taki off-grid po kosztach .
    koniszua
    Poziom 15  
    putas napisał:
    koniszua napisał:

A czemu się pytasz a chociażby dlatego że mając ze nawet z 1kV w PV ...

No mając 1kV z PV to na prawdę trzeba bardzo uważać ;-)

Sorki za nie fachową terminologię :/
    Niech będzie kW ;) poza tym każdemu według potrzeb wiec dla jednego instalacja 1kW jest wystarczająca d innego 10kW będzie mało, ja w tym roku jak bozia da to chcę postawić około 1kW w PV of-grid.

Bo... sztuka polega na tym by z niczego coś zrobić a z czegoś coś jeszcze lepszego... najważniejsze jest... uruchomienie przede wszystkim 'mózgownicy' po to bu działała i rozwiązań szukała... no fakt zabawa w odpalenie inwertera on-grid zaczyna się od... posiadania takiego i... podjęcia ryzyka spalenia go testami sprawdzaniami! :/ Znając życie wszystko da się obejść choćby nie wiem jak było skomplikowane wiec na 100% można odpalić on-grida na wyłączonej sieci tylko... trzeba znaleźć sposób!

Ja czytając ten watek to nie widzę sensu w on-gridzie jak na razie wcale :/
    putas
    koniszua napisał:
    Ja czytając ten watek to nie widzę sensu w on -gridzie jak na razie wcale :/

On-grid ma wielką zaletę: prostota instalacji. Bierzesz panele, trochę kabli, jakieś zabezpieczenia i inwerter. I po podpięciu wszystko działa i koniec "kombinacji".
    "Kombinowane" of-gridy na pewno cieszą jak zadziałają, ale przy obecnej technologii i cenach czy są uzasadnione ekonomicznie jak ktoś ma podłączenie do ZE? Może jak można wyrwać część elementów za free lub za flaszkę. Ale kupując wszystko za w miarę normalne ceny to chyba już nie.
    A za rok to już wcale nie będzie chyba sensu robić offa.
    Jakby jeszcze jakoś zaczarowali i zamiast taryf gwarantowanych zrobili pełne bilansowanie to już była by bajka na całego.
    hostii
    Poziom 24  
    putas napisał:
    Jakby jeszcze jakoś zaczarowali i zamiast taryf gwarantowanych zrobili pełne bilansowanie to już była by bajka na całego.

Putas czyli nowa ustawa nic nie mówi o bilansowaniu tylko że zapłacą za nadmiar oddanej energii ?
    Pioter-
    Poziom 11  
    Proponuję poczytać ustawę. Gwarantuje ona odkup przez ZE po cenach zależnych od mocy instalacji. Ale i tak ceny odkupu są niższe od cen zakupu energii.

Putas mówi o pełnym bilansowaniu. Oddajemy za tyle za ile pobieramy.