Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 21 Lip 2015 09:47 1031115 5970
    leonada
    Poziom 15  
    putas napisał:
    Nie ma to znaczenia.
    Licznik dwukierunkowy (wymieniony po podpisaniu umowy prosumenckiej) sam dokonuje chwilowego bilansowania międzyfazowego. Co innego jakby licznik nie był wymieniony.

Witam , u mnie licznika nie wymieniali , mam elektroniczny , powiedzieli , że zdalnie coś odblokowali . Miałem dobowe zużycie między 8 a 16KW i po zgłoszeniu do Energa w ciągu dnia jak falownik pracuje nadal mi wykazuje zużycie . Dodaje , że w słoneczne dni leci z inwertera ponad 2 KW i na stronie Energa Ebok widać wykresówkę zużycia w danym dniu gdzie przykładowo nikogo nie ma w domu a na wykresie pokazuje zużycie . Co prawda po zamontowaniu inwertera jak jest słońce to zużycie dobowe mam między 3 a 6KW a gdy słońca niema jest pochmurno to zużycie sięga 10KW oczywiście dobowo . Zastanawia mnie skąd wykazuje zużycie na Eboku Energa skoro jest produkcja na poziomie 2KW . Jak nie było inwertera to mi raczej nie przekraczało 1KW . Zauważyłem też , że na liczniku przy parametrze - kodzie 1.6 pokazuje max zużycie poniżej 1.6KW . Czy ktoś może wytłumaczyć zasadę liczenia tego prądu przez licznik .
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    Tech132
    Poziom 24  
    Jaki masz licznik, że zdalnie ci go przestawili?
    idepopizze
    Poziom 33  
    @leonada
    Wyłącz na jeden dzień falownik i sprawdzisz sobie później na Eboku zużycie w tym dniu.
    soundmaxxx
    Poziom 16  
    Ja mam solary już ponad 10 lat i nigdy nie był płyn wymieniany i wszystko jak na razie działa poprawnie, więc z tymi 2 latami to chyba lekka przesada.
    prose
    Poziom 33  
    soundmaxxx napisał:
    Ja mam solary już ponad 10 lat i nigdy nie był płyn wymieniany i wszystko jak na razie działa poprawnie, więc z tymi 2 latami to chyba lekka przesada.
    To lepiej sprawdź bo jak przyjdzie silniejszy mróz to ci rozsadzi.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    nowex
    Poziom 17  
    Sebi77 napisał:
    Mam u siebie zamontowany licznik dwukierunkowy(trójfazowy) Landis+gyr E550, falownik mam jednofazowy, moje pytanie jest czy muszę mieć podpięte odbiorniki o największym zużyciu pod fazę do której podpięty jest falownik czy nie ma to znaczenia ?

Ja mam taki sam licznik w PGE i u mnie jest tak zaprogramowany, że bilansuje chwilowe moce i rozlicza całość, mam wgląd w dane i profile mocy i dokładnie to weryfikowałem. Natomiast słyszałem głos jednego z użytkowników, że u niego się nie bilansuje - zależy to od zaprogramowania licznika, albo nie dokładnie to badał. Generalnie wiedza ludzi z PGE jest na ten temat znikoma, wcześniej próbowałem to ustalić z nimi ale gadali bzdury, że nie warto tego słuchać. Jak dostałem dostęp do swoich danych licznikowych to dopiero udało się ustalić stan faktyczny. U mnie na 100% bilansuje moce chwilowe i całkuje sumy mocy z 3 faz.
    Sebi77
    Poziom 14  
    Ja właśnie czekam na dostęp do swoich danych bo na Eboku pokazuje mi 0 zużycia, licznik mam od 15 Maja nowex jak dlugo czekałeś na dostęp do danych.
    Tech132
    Poziom 24  
    Sebi77 W jaki sposób dostaje się te dane , czy trzeba jakiś wniosek wypełnić w PGE?
    Sebi77
    Poziom 14  
    Ja mam w ENERGA i jak mi założyli nowy licznik to w Eboku nie pokazuje zuzycia mam nadzieję po pierwszej fakturze zacznie mi pokazywać ale pewności nie mam.
    leonada
    Poziom 15  
    licznik mam założony w 2012 roku , typ licznika NP73E.1 ,
    nowex
    Poziom 17  
    Sebi77 napisał:
    Ja właśnie czekam na dostęp do swoich danych bo na Eboku pokazuje mi 0 zużycia, licznik mam od 15 Maja nowex jak dlugo czekałeś na dostęp do danych.
    Czekałem dosyć długo ponad miesiąc od złożenia wniosku do operatora danych pomiarowych
    wnoto
    Poziom 32  
    Właśnie uruchomiłem eBok. Ale dostępu do eLicznik (wizualizacja zużycia) we Wrocławiu (Tauron) na razie nie jest możliwa :(
    A może źle zapytałem ?
    sikor
    Poziom 19  
    Zmiany w tauron od 1 sierpnia.

Cytat:

Uprawniony instalator powinien dokonać montażu mikroinstalacji zgodnie z dokumentacją techniczną, a także w oparciu o Kryteria przyłączania oraz wymagania techniczne dla mikroinstalacji i małych instalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia TAURON Dystrybucja S.A. W istniejącej instalacji elektrycznej należy przygotować dodatkowe miejsce pod zabudowę układu pomiarowego do rejestracji energii wytworzonej w mikroinstalacji (energia brutto). Powinien się tam znajdować rozłącznik/wyłącznik zainstalowany na przewodach zasilających przed oraz za licznikiem w obrębie tablicy licznikowej. Umożliwi to beznapięciową obsługę układów pomiarowo-rozliczeniowych energii elektrycznej przez służby eksploatacyjne TAURON Dystrybucja S.A.

UWAGA! Dla zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji dokonywanych od 01 sierpnia 2015 roku TAURON Dystrybucja S.A. instaluje licznik energii elektrycznej brutto wyłącznie dla przedsiębiorstw na potrzeby potwierdzania świadectw pochodzenia. Chęć potwierdzania świadectw pochodzenia należy zadeklarować na druku Zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej TAURON Dystrybucja S.A. (Druk ZM) w rubryce „Dodatkowe uwagi Zgłaszającego.

Od pierwszego sierpnia nie montują drugiego licznika a montaż instalacji może wykonać tylko osoba posiadająca SEP D.
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    sikor napisał:

Od pierwszego sierpnia nie montują drugiego licznika a montaż instalacji może wykonać tylko osoba posiadająca SEP D.

Z tym montażem to podobnie jak z instalacjami elektrycznymi do odbioru - wykonuje "każdy", podpisuje się odpowiednia osoba i następuje zgłoszenie, także myślę, że tutaj nie powinien ZE robić problemów, co nie zmienia faktu, żeby zrobić wszystko z głową i ze sztuką zawodu.
    pzdr
    idepopizze
    Poziom 33  
    Klasyka w tym kraju. Wcale się nie zdziwię jak za jakiś czas dodadzą wymóg pokropku instalacji.

-----------------------

A czy przypadkiem któryś dystrybutor nie miał już takiego wymagania i nie musiał się z tego wycofać? Bo z któregoś wątku mi się to kojarzy. O tu, 2 lata temu:

Link

sikor
    Doczytaj, może tego całego Taurona trzeba przywołać do pionu.
    sikor
    Poziom 19  
    kasprzyk napisał:
    Z tym montażem to podobnie jak z instalacjami elektrycznymi do odbioru - wykonuje "każdy", podpisuje się odpowiednia osoba i następuje zgłoszenie, także myślę, że tutaj nie powinien ZE robić problemów, co nie zmienia faktu, żeby zrobić wszystko z głową i ze sztuką zawodu.
    pzdr

I tu sie mylisz/

byCris
    Poziom 11  
    Witam

a mnie nurtuje takie zagadnienie:
    opisze to na przykładzie (rozpatruję to teoretycznie):
    1. panele 6 szt. x 250W + inwerter + legalne podłączenie do sieci 230V
    2. bojler 100 Litrów + grzałki 500Wat + 500Wat na 230V
    jak sterować grzałkami aby wykorzystywany był tylko "prąd z paneli" ?

w szczegółach chodzi o to, aby wykorzystać energię "tylko" z paneli - jeśli panele "dają" ponad 2 Ampery na wyjściu
    z inwertera to załączana jest jedna grzałka 500Wat, jeśli dają 5 amper na
    wyjściu z inwertera to złącza się druga grzałka 500 Wat (razem 1000Wat)
    - pytanie: jak tym sterować automatycznie w zależności od "prądu z paneli" ?
    sikor
    Poziom 19  
    @idepopizze Ja nie muszę doczytywać i gdybać to są fakty :D
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    sikor napisał:
    kasprzyk napisał:
    pzdr

I tu sie mylisz/

Dlaczego się mylę ? Napisałem - "podpisuje się odpowiednia osoba" - czyli osoba z ważnymi uprawnieniami - to miałem na myśli. Nie ma w tym nic dziwnego, że odrzucili dokumenty - u nich wszystko w papierach musi się zgadzać.
    Odpowiadają za odbiór instalacji, w razie "w" mają dokument, że instalacja była wykonana prawidłowo a ten co się podpisał będzie się włóczyć po sądach a nie oni - dla nich jest to po prostu "dupochron".
    W piśmie proszą o poprawnie wypełnione zgłoszenie - czyli nie powinno być problemu - musisz jednak zawołać jakiegoś pomiarowca który wystawi protokół, oraz podpisze się pod wnioskiem.
    pzdr
    htc.arek
    Poziom 9  
    Witam,

uruchomilem właśnie małą instalacje PV na działce, 1kV. $ panele 255W + inwerter MKS 2kV 48V/230V.
    Połączone dwa w szeregu i później równolegle.

Na wyświetlaczu inwertera na out 230V pokazuje mi moc na poziomie 230W.

Robiłem pomiar na przewodach od paneli 67V i 21A co daje po stronie napięcia stałego 1407W.

Czy na wyświetlaczu inwertera nie powinno być podobnie około 1kV ?

Pozdrawiam,
    Arek
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Ile masz tych paneli ? Nie myl kV z kW
    htc.arek
    Poziom 9  
    OK,

4 panele, czy na wyświetlaczu po stronie 230V nie powinno być również około 1000W ?
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Nie znam tego inwertera, może pokazuje inną wartość (minimalną, chwilową ? ) przy maks. produkcji taką moc powinieneś uzyskać z tych modułów, czyli około 1kW
    Dlaczego wszystkie moduły nie połączyłeś w jednym łańcuchu ?
    htc.arek
    Poziom 9  
    w instrukcji mam :

Max. PV Array Open Circuit Voltage 75Vdc max 102Vdc max 145Vdc
    PV Array MPPT Voltage Range 30~66Vdc 60~88Vdc 30~115Vdc 60~115Vdc

w takim przypadku mogę podłączyć 4 panele szeregowo ? będzie na wejściu 134V dc

będzie OK ?

Arek

Dodano po 2 [minuty]:

Max. PV Array Open Circuit Voltage max 145Vdc
    PV Array MPPT Voltage Range 60~115Vdc

Teraz poprawnie :)
    idepopizze
    Poziom 33  
    @sikor
    Jasne że nie musisz. Możesz sobie po prostu kogoś przyprowadzić, podpisze się w papirusologi i po wszystkim. Z tego co jednak w 2013 pisał putas nie mają prawa tego wymagać. No, ale ja w to wgłębiał dalej się nie będę.
    sikor
    Poziom 19  
    @kasprzyk Sorki zrozumiałem twój post jakbyś napisał ze może wykonać każdy byle się kupy trzymało i z głową :d
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    htc.arek napisał:
    w instrukcji mam :

w takim przypadku mogę podłączyć 4 panele szeregowo ? będzie na wejściu 134V dc

będzie OK ?

Jakie maks. napięcie wytwarza jeden moduł PV?
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    sikor napisał:

I tu sie mylisz/

No akurat się doczepili że ma być Sep D.
    Ciekawe bo w każdym miejscu w Polsce jest niestety inaczej - BRAK REGULACJI, każdy wymyśla co chce.

Tauron jest chyba mistrzem bo ostatnio wymagają liniowej redukcji mocy powyżej 50,2 - tak jak w niemczech, a przecież u nas nie ma takiej normy obowiązującej - nie obowiązuje VDE4105.

Chcą SEP D.... inne spółki "zapychają" się Sep E. Ale dla odmiany Enea do każdego falownika chce wykaż harmonicznych - pełna lista, nie wystarczy deklaracja producenta o zgodności z LVD i EMV - musi być lista z badania żeby było trudniej.

Co poradzisz - trzeba walczyć ;-) Sep D to żaden cud znajdziesz kogoś, podpisze się i juz.
    PV_Albert
    Poziom 20  
    CzystyZYSK napisał:
    dla odmiany Enea do każdego falownika chce wykaż harmonicznych

Mnie też o to męczyli ale w końcu "oddaliłem pytanie" (czyli zignorowałem) i więcej już się nie czepiali.
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    No to tak jakbyś chciał zarejestrować samochód w wydziale komunikacji.
    Przedstawiasz im papier, że samochód posiada homologację (w naszym przypadku deklarację zgodności), a oni by chcieli od producenta samochodu części dokumentów, które umożliwiły uzyskanie homologacji.
    Chore urzędasy, które na siłę chcą wszystko utrudnić...