Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 14 Feb 2016 10:22 1056885 5970
Optex
    fionax
    Level 9  
    idepopizze wrote:
    Mniej więcej mogłoby to wyglądać tak:

Wszystko zależy od tego co tam już masz. Sterownik jakiś z termistorem lub z DSem. Ma mieć 2 ustawiane temperatury włączania i wyłączania. Przykładowo uruchamia się przy 35 i wyłącza przy 70. Jeżeli masz jakiś układ zegarowy włączający/wyłączający to on powinien uruchomić sterownik o tej 22/23. Tego na schemacie nie ma.

Jeżeli miałbyś elektroprzekaźnik taki jak na schemacie podwójny to można wykorzystać. Jeżeli masz styczniki to potrzeba podpiąć 2. Tu jest sama idea. Detale dopasowujesz pod to co masz i mógłbyś wykorzystać.

Przekaźniki sądzę że mógłbyś użyć na 230V bo one nie będą przełączać napięcia stałego, będą przełączane w nocy gdy masz tylko 230V z sieci.

Do paneli wskazany jest sterownik PWM bądź lepiej MPPT. Tylko że może okazać się że paneli wtedy będzie za dużo i będą gotować baniak. Wtedy układ powinien wyłączać jakiś polowy tranzystor mocy bądź przekaźnik próżniowy.

Obecnie mam zamontowane :
    -Bojler orginalny z grzałką i regulatorem ręcznym temperatury wody .
    -włacznik czasowy który mi włacza bojler w nocy od 22-6 rano to już mam zamontowane ,
    więc tylko trzeba w ten system wpiąć stycznik dla obwodu PV ,żeby działało to tak jak proponujesz czyli właczało się w nocy w odpowiednich godzinach natomiast obwód PV już byłby włączony na okres dnia .

Sprawdzałem już grzanie wody w najbardziej słoneczne dni ,wodę miałem gorącą 75 stopni więc ta ilość PV jest taka optymalna dla mojego bojlera ,cóz w sierpniowe upały i skwar wydajność mocy PV amorficznych spada znacząco i nie ma zagrożenia wrzeniem wody .
    Czyli jaki stycznik kupić najlepiej dla układu czy może jeszcze warto zabezpieczyć jakimś bezpiecznikiem ?
    Pozdraw
  • Optex
    BILGO
    Level 38  
    fionax wrote:
    Czyli jaki stycznik kupić najlepiej dla układu czy może jeszcze warto zabezpieczyć jakimś bezpiecznikiem ?

Grzałka ma własny termostat ?? jak regulowana jest temperatura?

Dodano po 17 [minuty]:

Ja bym to tak widział. Oczywiście zakładam że grzałka ma własne zabezpieczenie czyli termostat.
    Druga sprawa to styczniki muszą być zastosowane bez możliwości ręcznego sterowania z wiadomych powodów :D
    Jakby komuś przyszło do głowy cisnąć drugi stycznik.... to z paneli by pewnie niewiele zostało ;)

Dodano po 17 [minuty]:

Jeśli chodzi o stycznik to wpisz w znanym portalu aukcyjnym: XBS 25A STYKI 2Z+2R CEWKA 230V
    Myślę że będzie OK ten stycznik.
  • Optex
    igorelectronics
    Level 11  
    Zamierzam zbudować instalację on-grid, w przypadku inwertera padł wybór na: ABB AURORA PVI-3600-DE.
    Nie wiem tylko czy Tauron będzie honorował ten typ inwertera. Czy komuś już taki inwerter działa z siecią Tauron ???
    prose
    Level 35  
    igorelectronics wrote:
    ABB AURORA PVI-3600-DE.
    Słyszałem że w PGE nie tolerują tych inwerterów było pisane na forum w którymś temacie.
    sq9fmc
    Level 28  
    Bilgo, pamiętaj, że łuk elektryczny powstający na rozłączanych stykach jest dużo większy przy prądzie stałym z paneli niż ze zmiennego sieciowego. Zwyczajny termostat spłonie przy próbie rozłączenia grzałki zasilanej z paneli. Musisz zastąpić go n.p. przekaźnikiem o dużej przerwie styku lub przepuścić przez kilka styków szeregowo aby zwiększyć drogę dla łuku.
    idepopizze
    Level 33  
    sq9fmc
    A doczytałeś że ta instalacja będzie przełączana jedynie w nocy gdy nie ma tam wcale prądu stałego ??

BILGO
    Zapomniałeś dodać prosty termostat z czujnikiem na baniaku, sterowany przez programator czasowy.

Ważną sprawą też jest ustawić układ tak, żeby bez prądu na cewkach styczników podłączone do grzałki były panele PV. Wtedy zanik napięcia w sieci ~230V nie powodowałby eksplozji na stycznikach spowodowanej rozwarciem obwodu paneli. Mogłoby się tam coś od tego zapalić.
    BILGO
    Level 38  
    sq9fmc wrote:
    Bilgo, pamiętaj, że łuk elektryczny powstający na rozłączanych stykach jest dużo większy przy prądzie stałym z paneli niż ze zmiennego sieciowego. Zwyczajny termostat spłonie przy próbie rozłączenia grzałki zasilanej z paneli. Musisz zastąpić go n.p. przekaźnikiem o dużej przerwie styku lub przepuścić przez kilka styków szeregowo aby zwiększyć drogę dla łuku.

Zawsze można dodać przekaźnik próżniowy do oryginalnego termostatu w grzałce.
    idepopizze wrote:
    Ważną sprawą też jest ustawić układ tak, żeby bez prądu na cewkach styczników podłączone do grzałki były panele PV

Teoretycznie mogłoby tak być to tylko kwestia użycia odpowiednich styczników. Ja wstawiłem schemat z ogólną koncepcją :)

Dodano po 9 [minuty]:

Tak od strony sterowania. Trzeba się jeszcze dowiedzieć czy grzałka ma swój termostat czy nie.
    Jeśli tak to trzeba dołożyć przekaźnik próżniowy.
    hostii
    Level 25  
    Jak do prądu stałego tylko przekaźnik półprzewodnikowy sam w off-gridzie używam ich do grzałki 48V - zrzutka nadprodukcji minusem cena i trzeba dać radiator
    sq9fmc
    Level 28  
    @idepopizze doczytałem a owszem i napisałem co napisałem gdyż termostat musi kiedyś to rozłączyć. Posty poniżej podają rozwiązania możliwe do zastosowania. Znam tak działająca instalację z zastosowanym przekaźnikiem 3 stykowym zamiast typowego termostatu a styki jego są połączone szeregowo. Działa to już kilka lat bezawaryjnie. Jeszcze jedno spostrzeżenie; ciągnący się łuk w przekaźnikach zwierać może stronę DC z siecią a to już zagraża kosztownym panelom.
    BILGO
    Level 38  
    Do sterowania stycznikami można dołożyć przekaźnik czasowy aby przypadkiem przez łuk nie połączył paneli z siecią ;)
    idepopizze
    Level 33  
    BILGO
    Opóźnienie jest tutaj jak najbardziej wskazane.

sq9fmc
    To proste rozwiązania, bo miało być "po taniości" z tego co jest.
    Oczywistą sprawą jest że bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale i tak wszystko zależy od właściciela.
    Czy mógłbyś podać parametry tej drugiej instalacji ? Pojemność baniaka i moc paneli, ewentualnie sterownik (PWM, MPPT) bo interesuje mnie wydajność w takich instalacjach.
    fionax
    Level 9  
    BILGO wrote:
    fionax wrote:

Grzałka ma własny termostat ?? jak regulowana jest temperatura?

Dodano po 17 [minuty]:

Ja bym to tak widział. Oczywiście zakładam że grzałka ma własne zabezpieczenie czyli termostat.
    Druga sprawa to styczniki muszą być zastosowane bez możliwości ręcznego sterowania z wiadomych powodów :D
    Jakby komuś przyszło do głowy cisnąć drugi stycznik.... to z paneli by pewnie niewiele zostało ;)

Dodano po 17 [minuty]:

Jeśli chodzi o stycznik to wpisz w znanym portalu aukcyjnym: XBS 25A STYKI 2Z+2R CEWKA 230V
    Myślę że będzie OK ten stycznik.

Bojler jest wyposażony w regulator ręczny temperatury wody wyłacza się po uzyskaniu odpowiedniej temperatury ustawionej pokrętłem gdy temeratura wody obniży się to włacza się sam i podgrzewa wodę .
    Stycznik będzie jeden czy muszą byc dwa .
    BILGO
    Level 38  
    fionax wrote:
    Bojler jest wyposażony w regulator ręczny temperatury wody wyłacza się po uzyskaniu odpowiedniej temperatury ustawionej pokrętłem gdy temeratura wody obniży się to włacza się sam i podgrzewa wodę .

I teraz masz pod ten regulator podłączone panele bezpośrednio??
    Jeśli tak to musi być dołożony odpowiedni przekaźnik/stycznik.
    Muszą być dwa styczniki/przekaźniki + przekaźnik czasowy dla uzyskania odpowiednich opóźnień w sterowaniu żeby łuk elektryczny nie połączył paneli razem z siecią... nie było by to dobre dla paneli ;)
    fionax
    Level 9  
    BILGO wrote:
    fionax wrote:

I teraz masz pod ten regulator podłączone panele bezpośrednio??
    Jeśli tak to musi być dołożony odpowiedni przekaźnik/stycznik.
    Muszą być dwa styczniki/przekaźniki + przekaźnik czasowy dla uzyskania odpowiednich opóźnień w sterowaniu żeby łuk elektryczny nie połączył paneli razem z siecią... nie było by to dobre dla paneli ;)

Już pisałem ,ale powtórze ,
    PV podłaczam bezpośrednio do grzałki pomijam regulator i termostat i tak grzeję wodę w dzień ,Teraz gdy jest pochmurno i brak słońca odłaczam PV i na noc podłaczam kabelki od regulatora i termostatu jako całość bojlera ,
    ,dlatego szukam rozwiązania automatycznego ,czyli bezpiecznej separacji prądu stałego z PV i z siecią 230V ,
    BILGO
    Level 38  
    fionax wrote:

Najlepiej narysować a nie pisać ;)
    Czyli woda może się gotować na PV...
    Wszystko jest do zrobienia. koszty nie będą małe bo napięcie stałe będzie przełączane.
    igorelectronics
    Level 11  
    prose wrote:
    igorelectronics wrote:
    ABB AURORA PVI-3600-DE.
    Słyszałem że w PGE nie tolerują tych inwerterów było pisane na forum w którymś temacie.

Możesz dać linka do tej wypowiedzi lub wskazać autora ?
    fionax
    Level 9  
    BILGO wrote:
    fionax wrote:

Najlepiej narysować a nie pisać ;)
    Czyli woda może się gotować na PV...
    Wszystko jest do zrobienia. koszty nie będą małe bo napięcie stałe będzie przełączane.

Widzę ,że jest to temat zbyt trudny do zrealizowania .

Woda może się gotować gdy będzie więcej PV lub mniejszej pojemności bojler z wodą .
    BILGO
    Level 38  
    To jeśli przełączanie miałoby następować w godzinach gdy nie ma produkcji to w sumie nie ma potrzeby stosować jakiś specjalnych stycznikow. (22 i 6).
    Należałoby zastosować tylko dodatkowy przekaźnik czasowy.

Dodano po 52 [minuty]:

fionax wrote:
    sq9fmc
    Level 28  
    @idepopizze Zbiornik jest 250L i jedna grzałka w połowie wysokości a druga na dole zbiornika. Po nagrzaniu górnej części przełącza się to na dolną i dogrzewa wodę w pozostałej części. Umyślnie tak aby jak najszybciej osiągać zadaną temperaturę w mniejszej objętości a potem grzeje się reszta. Moc paneli to ok 4,5kWp i grzałki po 2 kW. Bez żadnego MPPT ani regulatora napięcie blisko 250V pod obciążeniem. Po nagrzaniu zasilacz buforowy 24V/600W ładuje akumulatory 100Ah. Od wiosny do jesieni lata bez zarzutu a zimą i w chłodnych dniach nagrzewa się to z CO i na zasilacz do oświetlenia led wystarcza. Czasem w zimie w pełnym,słonecznym dniu da się nagrać 1/2 zbiornika. W domu ok 7-8 osób.
    idepopizze
    Level 33  
    fionax wrote:

Dostałeś proste przykłady, pokaż że sam też coś potrafisz.

@sq9fmc
    Dziękuję za odpowiedź, właśnie takiej się spodziewałem.
    Jakiś czas temu szacowałem moc PV pod 80 litrowy zasobnik i wychodziło że 1kWp paneli nie bardzo sobie z tym poradzi. Jedynie w najcieplejsze letnie miesiące grzałoby to do przyzwoitych 50-60 stopni. Sterownik pewnie mógłby ograniczyć trochę liczbę paneli zwiększając wydajność.
    Ta druga grzałka pewnie zamontowana jest w pokrywie od otworu rewizyjnego w zasobniku.
    januszss
    Level 16  
    Pomyśl nad innym rozwiązaniem, jeśli to jeszcze możliwe.
    Daj tylko 1 grzałkę na dole, ale wstawioną w perforowaną rurę biegnącą z dołu do góry. Ciepła woda w tej rurze będzie unosić się i wypływać z niej w strefie swojej temperatury. Woda będzie grawitacyjnie się uwarstwiać, zimna na dole, ciepła na górze, bez styczników i przełączania grzałek.
    idepopizze
    Level 33  
    @januszss
    Fachowo to się nazywa rura termosyfonowa.
    Gotowce pracują z wężownicą w środku. Nie widziałem takich pod grzałkę, ale może słabo patrzyłem.
    januszss
    Level 16  
    To może być zwykła rura gęsto ponawiercana, czy ponacinana szlifierką kątową.
    idepopizze
    Level 33  
    @januszss
    Tylko zauważ że są dwa przypadki gdzie taka rura termosyfonowa będzie pracować:
    1. Zasobnik CWU
    2. Bufor taki 1000 litrów i więcej do grzania domu i ewentualnie CWU.

O ile w buforze montowanie tego ma sens bo z nim praktycznie nic się nie dzieje w dłuższej perspektywie czasu to zasobnik CWU może być dyskusyjny do takiej przeróbki bo ze względu na ciągle świeżą w nim wodę mają one dłuższe lub krótsze życie. No chyba że to nierdzewka.
    sq9fmc
    Level 28  
    @idepopizze Ten zbiornik posiada 2 otwory pod grzałkę.
    Miałem wcześniej 1kWp monokrystalicznych pracujący na 1,5kW grzałkę w galmecie leżącym, płaszczowym i dawał radę od kwietnia do października bez konieczności dogrzewania z pieca.Wystarczało na 3 osobową rodzinę.
    harii
    Level 13  
    Posiada ktoś tłumaczenie dokumentów Mastervolta Sunmaster xs3200 ? Odkupie . proszę na pw
    adamrex
    Level 13  
    Pewnie już niektórzy z Was otrzymali podobne prognozy.
    Prośba do Kolegów o interpretacje zapisów.
    Zwróćcie uwagę na kolumny "Ilość KWh, Pobór , Oddawanie".

Seas
    Level 22  
    Czy mogę wykorzystać Twoje załączniki i popytać po ludziach w sprawie akcyzy. Napisz jaki to OSD To jest nowy element, który nigdzie nie był brany pod uwagę. Bilansowana miała być energia i nikt do tej pory nie wspomniał, że bez akcyzy. Ja rownież dostałem prognozy z niskim poborem energii, ale bez prognoz bilansowania. Typowa prognoza jak do tej pory, tyle że na 220 zł za poł roku.