Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 04 Kwi 2016 08:30 996312 5970
    harii
    Poziom 13  
    putas napisał:
    Poprzednio podłączałem się kablem o długości ok 60bm i była lipa. Ale nie sądzę, że przez długość, bo RS485 powinien działać na kablu nawet 1km.

60mb niby nie za długie ale krótko też nie , wszystko zależy od jakości skrętki , jak jest dobra to do 100m powinno działać powyżej już mogą być zakłócenia , co prawda robiłem sieci w których było i 160 mb i chodziło ale zdarzało się że i przy 30 mb były problemy ( kiepski tani kabelek ).
  • Sklep ECSYSTEM
    chrobry25
    Poziom 14  
    Ale tu nie chodzi o sieć LAN. RS485 spokojnie chodzi na kilkaset metrów i nie koniecznie musi być to skrętka UTP.
    zibq
    Poziom 28  
    chrobry25 napisał:
    RS485 spokojnie chodzi na kilkaset metrów i nie koniecznie musi być to skrętka UTP

Zgoda, tylko z jaką prędkością? Tu jest chyba sedno sprawy.
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Na tym kablu spokojnie łączyłem się z SMA i pokazywało jakość połączenia na 100%.
    Co ciekawe wczoraj jak się połączyłem z tym Mastervoltem kabelkiem długości 2,5m to pokazywało połączenie 90%. Chyba krótkie kable nie służą.
    Co do prędkości to port i tak mam zjechany do 1200b/s.
    zibq
    Poziom 28  
    Cytat:
    Chyba krótkie kable nie służą.

Krótkie nie, nawet na 1cm powinno działać. Próbowałeś różnych ustawień portu: długość słowa, parzystość, DTR itp?
    Czy poszczególne moduły masz połączone i zaterminowane jak producent sobie życzy?
    Kawałek instrukcji w załączniku.
    putas
    Ale pisałem, że ruszyło i działa.
    Poza tym producent nic nie podaje o konieczności podłączenia terminatora ;-).
    zibq
    Poziom 28  
    Wspomina, że są konieczne do pracy trójfazowej kiedy inwerter ma się wyłączyć przy awarii którejkolwiek z faz (zależnie od lokalnych regulacji ;))
    putas
    No ale nie RS485.
    To o czym piszesz dotyczy tego drugiego złącza - MasterBus.
    akrawiec
    Poziom 15  
    Miałem sporo doświadczeń z RS485 i przy krótkich kablach (do 30 m) nie było konieczności stosowania terminatorów. Ale już przy dłuższych pojawiały się odbicia i trzeba było zakładać terminatory (120 ohm).
  • Sklep ECSYSTEM
    Michał031987
    Poziom 11  
    Panie Putas od dłuższego czasu oglądam Pana instalacje i czytam posty na elektrodzie. Mam następujące pytanie które ogniwa lepiej się sprawują u Pana.
    Ja narazie swoją instalacje kompletuje, mam już 56 ogniw abound solar CdTe o mocy 55W każdy. 1 szt. spaliłem mierząc ostatnio prąd zwykłym miernikiem zmierzyłem napięcie 41V i prąd 1,88 i po chwili mierzenia prądu kolektor tylko zaskwierczał i już po nim - szkoda ale mam nauczkę że nie wytrzymuja prądu zwarciowego zbyt długo.
    harii
    Poziom 13  
    putas napisał:
    No ale nie RS485.
    To o czym piszesz dotyczy tego drugiego złącza - MasterBus.

Doszła przejściówka i za pierwszym razem połączył się .Spróbuję podpiąć go do jakiegoś routera z wifi , ciekawe czy połączą się , robił to już ktoś?
    miireek
    Poziom 9  
    putas napisał:
    Siesie123 napisał:
    Grzałki załączam ręcznie każdą z osobna przewaznie jest tylko 600w załączona w te pochmurne dni jak teraz.Wiem mogę wpiąć sterownik do grzałek ale jest mi trochę za drogi, możne polecicie coś za rozsądną cenę.

Ja Ci z czystym sumieniem mogę polecić Lan Kontroler (LK) za ok. 120PLN + do zrobienia końcówki mocy za 50-100PLN.
    Na tym, LK możesz zrobić kaskadę 5-cio stopniową + sterowanie grzałkami przez PWM. Jakby co to służę radą i pomocą.
    Sam na nim teraz pracuję, co prawda wykorzystuję jego inne funkcje bo mam inwerter on-grid.
    .
    Witam,
    właśnie zaczynam przygodę z LK1.2. Mam pytanie (przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi) czy mogę z wyjścia PWM lan kontrolera wysterować wprost tranzystor załączający grzałkę, czy trzeba układ dopasowujący? Soft 3.2 ma wszystkie ustawienia do sterowania grzałką.
    Pisałeś, że nad tym pracujesz.
    Pozdrawiam
    Mirek
    BILGO
    Poziom 38  
    Panowie, szybkie pytanie, znajomy planuje zbudować jakiś system przygotowania ciepłej wody. Źródłem energii ma być słońce :D Teraz tak, co proponujecie, panele PV czy kolektory ciepła??
    Może ktoś ma na sprzedaż w dobrej cenie panele PV?
    Zasobnik około 250l.
    Panele PV przemawiają w prostocie montażu no i bezobsługowy system który praktycznie nie generuje dodatkowych kosztów ;) Ile paneli najlepiej do takiego zasobnika? Prosiłbym o wypowiedzenie się ludzi którzy mają podobne systemy zbudowane którzy chcieliby cenne uwagi przekazać :)
    marekj31
    Poziom 19  
    Biorąc pod uwagę ilość zajmowanego miejsca i koszty to wydaje mi się ze rury próżniowe to rozsądny wybór .No chyba ze ma ktoś w dobrej cenie panele PV to ja też chętnie kupie :D
    nowex
    Poziom 17  
    Ja bym polecał 6-8 paneli do tego układ dopasowywujący punkt pracy - koszty podobne do kolektorów próżniowych a większa prostota i brak ryzyka, że się zagotuje glikol gdy wyłączą prąd i nie chodzi pompka obiegowa. Jedyny minusem jest zajmowanie większego miejsca. Ja od czegoś takiego zaczynałem swoją przygodę z fotowoltaiką, dziś jest już elektrownia powyżej 10kW.
    BILGO
    Poziom 38  
    Też właśnie jestem za panelami PV ze względu na prostotę ;) Jakby były po dobrej cenie jakieś używki takie do 1roku to chętnie przygarnę :D
    około 7 paneli po 250W to daje około 1750W no już jest coś.
    Ale ogólnie próżniowe panele lepsze jak płaskie??? (kolektory ciepła)
    marekj31
    Poziom 19  
    Ja mam 22 rury próżniowe z wyprzedaży magazynowej za 1000 zł i zasilam tym CWU 150l. Do tego sterownik rurki izolacja pompka i poniżej 2 tyś wychodzi, oczywiście montaż we własnym zakresie .Do 200l zbiornika potrzeba 30 rur do 300l 44 rury . Trzeba sobie przeliczyć koszty i dostępne materiały , robota itd . Obecnie nie powiem panele PV też by mi odpowiadały ale raczej bym to wykorzystał w pierwszej kolejnosci do zasilania odbiorników w domu a nadmiar w grzałke
    idepopizze
    Poziom 32  
    BILGO
    Kiedyś się nad tymi dwoma rozwiązaniami zastanawiałem i robiłem małe kalkulacje.
    Przy 250litrach potrzebujesz dwie, trzy płaskie płyty. Nad próżniówkami się nie zastanawiałem bo rozszczelnienie takiej rurki to koszt 2 stów, a więc bez sensu bo może być tak że to co system zaoszczędziłby na ogrzewaniu pożre wymiana rurek.

Moc takiej płyty cieczowej przy 1000W/m2 to jakieś 1200W (to tak z pamięci z przeglądania różnych not z pomiarów takich kolektorów). Na 200 litrów przy założeniu 2 kolektorów płaskich dostajesz więc z 2500W. Gdyby tą samą moc chcieć uzyskać z PV jak widać potrzeba do tego 10 sztuk 250W.

Moim zdaniem przy małych zasobnikach jest sens zastanowić się nad PV.

Teraz pytanie o ten zasobnik, czy masz tam w nim wężownicę żeby podpiąć kolektory bo jeżeli nie masz to dyskusja jest bezprzedmiotowa.
    BILGO
    Poziom 38  
    idepopizze napisał:
    Teraz pytanie o ten zasobnik, czy masz tam w nim wężownicę żeby podpiąć kolektory bo jeżeli nie masz to dyskusja jest bezprzedmiotowa.

Zasobnik dopiero będzie kupiony i od wyboru źródła zasilania zależy ilość wezownic w zbiorniku ;)
    Właśnie też myślałem o mocy około 2.5kW żeby sensownie grzać.
    A jak jest w lecie? Jak zasobnik jest nagrzany i nie ma odbioru ciepła to płyty się gotują??
    Z prądem to wiadomo... Nie płynie i tyle :)
    idepopizze
    Poziom 32  
    BILGO
    Obserwuję układy z PV i czytałem, że pod taki 250 litrowy baniak jest podpięta połowa z wymaganych tu 10 płyt PV i podobno grzeje, ale oczywiście od razu pojawiają się dodatkowe pytania od jakiej temperatury początkowej, czy całe ciepełko z niego pobierane jest w całości dziennie itd.

Tyle, że przed mocą i tak nie uciekniesz. Jak sobie policzysz na piechotę ile tej mocy potrzebujesz żeby codziennie podgrzać taką ilość wody od sieciowych 10 stopni do użytkowych 60 chociażby w małym 80 litrowym baniaczku

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14292550#14292550

To wychodzi co wychodzi, fizyki nie da się przeskoczyć.

Obliczenia zrobione wyżej są w klasyczny sposób, bo wcześniej wszystko oszacowałem na skróty z założeniem że jeden kolektor (2mx1m) grzeje 100 litrów wody. W ten czy w ten sposób szacunki wychodzą podobne.

PV ma tą przewagę, że łatwo można sobie dopiąć więcej płyt do instalacji, ale w tej instalacji to właśnie płyta jest głównym kosztem i jak się źle oszacuje ich ilość pod własne potrzeby to później, albo będziesz dokładał płyt żeby się w baniaku zrobiło te sensowne 50 stopni albo będziesz miał w domu ciche dni. Ewentualnie drugie dogrzewające źródło ciepła, ale tu się pojawia od razu wątpliwość o sens istnienia tego pierwszego.

Wiem o podstawowym problemie solarów o którym piszesz.
    Odpowiedzią na niego jest drain back, tyle że jest to trudniejszy układ od klasycznego.
    ----------------------------------------
    W klasycznej kupnej glikolówce rozwiązanie wygląda tak że sterownik w nocy pcha nadmiar ciepła z powrotem w kolektor i tak się to podobno chłodzi.
    farmerstain
    Poziom 12  
    Witam. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc przy konfiguracji 123solar do monitorowania PV na linux debian?
    Mam kupiony terminal HP z linuxem, ale nie bardzo wiem co dalej zrobić. Posiadam inwerter Effekta 4200, sprawdzalem, że po kablu rs232 da się ściągać dane o produkcji ale nie wiem jak wszystko skonfigurować żeby działało dobrze.
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam.
    Wojtek
    PV_Albert
    Poziom 20  
    farmerstain napisał:
    Witam. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc przy konfiguracji 123solar do monitorowania PV na linux debian?

Kiedyś rozpaczliwie szukałem pomocy na tym forum i dostałem rozwiązanie.
    Zatem podzielę się swoim skryptem w bash, który "odpytuje" falownik Fronius po rs232 (fslurp) i oblicza (całkuje) dane aktualnej mocy.
    W komentarzu na początku pliku jest opisana niezbędna konfiguracja systemu, czyli ustawienie prędkości, zbindowanie portu usb, tworzenie katalogów itp.
    Skrypt (debian) jest nieco bardziej rozbudowany (komunikacja po rs232 z arduino, strażnik mocy), ale myślę że będzie dobrą inspiracją do stworzenia wersji pod 123solar.
    Nie jest napisany idealnie, ale działa u mnie stabilnie od ponad roku.
    farmerstain
    Poziom 12  
    dziękuję bardzo za pomoc, ale nie wiem czy dam rade , bo nie bardzo umiem programować :(
    marekj31
    Poziom 19  
    Cytat:
    Nad próżniówkami się nie zastanawiałem bo rozszczelnienie takiej rurki to koszt 2 stów, a więc bez sensu bo może być tak że to co system zaoszczędziłby na ogrzewaniu pożre wymiana rurek.

Kiedyś takie ceny były teraz za 50 zł kupisz kompletną rurkę razem z rurka cieplną i radiatorem .Wymiana jest banalnie prosta bez spuszczania czynnika grzewczego .Próżniowe udoskonalili w miedzy czasie typu U ,jest nawet model z baterią słoneczną w środku ,czy absorber bezpośrednio do rurki cieplnej ,ale to droższe rozwiązania .Rozszczelnione rury widziałem tylko przy uszkodzeniach mechanicznych i to też nic się nie dzieje specjalnego, poza tym że słabiej grzeje poprzez utratę szczelności próżni oddaje część ciepła szybciej do atmosfery .Nie mam nic przeciwko kolektorom płaskim też spełniają swoje zadanie :D

Można by dodać jeszcze że rury próżniowe maja punkt śledzenia mocy MPPT jako że są okrągłe to lepiej odbierają energię ze słońca podczas wędrówki po niebie .Zalecane są szczególnie w rejony o słabszym nasłonecznieniu bo odbierają też światło rozproszone :D

Czym mogą być spowodowane takie przebarwienia na panelu PV i w czym to przeszkadza, co to za defekt, panele są niby prosto od producenta :?:
    [/img]
    prose
    Poziom 33  
    Wadliwa cela ale będzie działać normalnie ,jest to spowodowane miejscowym zwarciem i przegrzaniem celi.
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    marekj31 napisał:
    Cytat:
    Nad próżniówkami się nie zastanawiałem bo rozszczelnienie takiej rurki to koszt 2 stów, a więc bez sensu bo może być tak że to co system zaoszczędziłby na ogrzewaniu pożre wymiana rurek.

Kiedyś takie ceny były teraz za 50 zł kupisz kompletną rurkę razem z rurka cieplną i radiatorem .Wymiana jest banalnie prosta bez spuszczania czynnika grzewczego .Próżniowe udoskonalili w miedzy czasie typu U ,jest nawet model z baterią słoneczną w środku ,czy absorber bezpośrednio do rurki cieplnej ,ale to droższe rozwiązania .Rozszczelnione rury widziałem tylko przy uszkodzeniach mechanicznych i to też nic się nie dzieje specjalnego, poza tym że słabiej grzeje poprzez utratę szczelności próżni oddaje część ciepła szybciej do atmosfery .Nie mam nic przeciwko kolektorom płaskim też spełniają swoje zadanie :D

Można by dodać jeszcze że rury próżniowe maja punkt śledzenia mocy MPPT jako że są okrągłe to lepiej odbierają energię ze słońca podczas wędrówki po niebie .Zalecane są szczególnie w rejony o słabszym nasłonecznieniu bo odbierają też światło rozproszone :D

Czym mogą być spowodowane takie przebarwienia na panelu PV i w czym to przeszkadza, co to za defekt, panele są niby prosto od producenta :?:
    [/img]

Może i prosto od niego ale z tej fotografii widać, że to raczej co najmniej klasa B.
    prose
    Poziom 33  
    Bobyx1968 napisał:
    Może i prosto od niego ale z tej fotografii widać, że to raczej co najmniej klasa B.

Mam z podobnym uszkodzeniem i jest klasa A.
    harii
    Poziom 13  
    Panowie pochwalę się : zrobiłem sobie solar trackera , dość duży mieści na sobie 1 kW . Uruchomiłem go wczoraj , dzisiaj pogoda względna a o godzinie 7 rano panele z trackera dawały więcej prądu niż pozostałe 4 kW na dachu ( na dachu garażu są ustawione centralnie na południe ).Mam miejsca sporo więc stawiam łącznie 4 trackery . jak na razie to jestem mega zadowolony .
    ZariPl
    Poziom 10  
    Solar tracker masz na siłowniku liniowym czy jakoś inaczej zrealizowałeś napęd?
    Domagamy się dokumentacji foto :-)