Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 15 Kwi 2016 12:49 993894 5970
    Edek45
    Poziom 28  
    ZariPl napisał:
    Solar tracker masz na siłowniku liniowym

Ja mam na siłowniku ręcznym, prawa ręka luzuje śrubę, lewa ręka popycha tracker i jest pełny obrót 360 stopni :D
  • Computer Controls
    idepopizze
    Poziom 32  
    harii sukces takich konstrukcji można odtrąbić dopiero po przeżyciu burzy :)
    harii
    Poziom 13  
    ZariPl napisał:
    Solar tracker masz na siłowniku liniowym czy jakoś inaczej zrealizowałeś napęd?
    Domagamy się dokumentacji foto :-)

Hehe, zaraz porobię parę fotek.
    zrobiłem go na siłowniku liniowym 60 cm wysuw 300 kg udźwig , jest to tracker jednoosiowy z sterownikiem na fotodiodach , całe " zawieszenie " zrobiłem ze zwrotnicy starego poloneza i oczywiście sworznie które kupiłem w sklepie .
    jest dużo stabilniejszy niż fabryka , porównywałem , jeden z moich sąsiadów handluje takimi rzeczami i sam był pod wrażeniem.

Dodano po 13 [minuty]:

harii napisał:
    Hehe, zaraz porobię parę fotek.
    Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

Dodano po 3 [minuty]:

oczywiście trzeba jeszcze porządnie pomalować. ale to jak będzie bardziej sucho , raz już malowałem ale nie wiem dlaczego na fotkach jakieś takie plamy powychodziły , w realu tego nie ma
    wnoto
    Poziom 32  
    harii napisał:
    zisiaj pogoda względna a o godzinie 7 rano panele z trackera dawały więcej prądu niż pozostałe 4 kW na dachu

A po całym dniu jak ma się różnica ?
    cytus
    Poziom 1  
    harii napisał:
    Panowie pochwalę się : zrobiłem sobie solar trackera , dość duży mieści na sobie 1 kW . Uruchomiłem go wczoraj , dzisiaj pogoda względna a o godzinie 7 rano panele z trackera dawały więcej prądu niż pozostałe 4 kW na dachu ( na dachu garażu są ustawione centralnie na południe ).Mam miejsca sporo więc stawiam łącznie 4 trackery . jak na razie to jestem mega zadowolony .

Coś mi się wydaje , że na trackerze jest 0,5kW - czy mam rację ?
    Seas
    Poziom 22  
    Jaki wymiar paneli na zdjęciu? 160x100, czy mniejsze?
  • Computer Controls
    Komisarz_L
    Poziom 13  
    miireek napisał:
    putas napisał:
    Siesie123 napisał:
    Grzałki załączam ręcznie każdą z osobna przewaznie jest tylko 600w załączona w te pochmurne dni jak teraz.Wiem mogę wpiąć sterownik do grzałek ale jest mi trochę za drogi, możne polecicie coś za rozsądną cenę.

Ja Ci z czystym sumieniem mogę polecić Lan Kontroler (LK) za ok. 120PLN + do zrobienia końcówki mocy za 50-100PLN.
    Na tym, LK możesz zrobić kaskadę 5-cio stopniową + sterowanie grzałkami przez PWM. Jakby co to służę radą i pomocą.
    Sam na nim teraz pracuję, co prawda wykorzystuję jego inne funkcje bo mam inwerter on-grid.
    .
    Witam,
    właśnie zaczynam przygodę z LK1.2. Mam pytanie (przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi) czy mogę z wyjścia PWM lan kontrolera wysterować wprost tranzystor załączający grzałkę, czy trzeba układ dopasowujący? Soft 3.2 ma wszystkie ustawienia do sterowania grzałką.
    Pisałeś, że nad tym pracujesz.
    Pozdrawiam
    Mirek

Mam LK (dwa LK 1.2 i 2.0 z oprogramowaniem do PV) i za Chiny nie wiem jak rozwiązać problem sterowania 5 stopniowego.
    harii
    Poziom 13  
    idepopizze napisał:
    harii sukces takich konstrukcji można odtrąbić dopiero po przeżyciu burzy :)

Masz rację , wstrzymuję temat do najbliższej wichury , mam nadzieję że nie będę z działki zbierać paneli , hehe
    marekj31
    Poziom 19  
    To czego się obawiacie ze konstrukcja nie wytrzyma , czy panele popękają.Konstrukcję można jeszcze usztywnić jak się buja .Można na tył zabudować za panelami blachę np ocynkowaną ,czy co tam pod ręką , to też usztywni i ochroni przed podmuchami wiatru od tyłu.
    koniszua
    Poziom 15  
    harii napisał:
    Panowie pochwalę się : zrobiłem sobie solar trackera , dość duży mieści na sobie 1 kW . Uruchomiłem go wczoraj , dzisiaj pogoda względna a o godzinie 7 rano panele z trackera dawały więcej prądu niż pozostałe 4 kW na dachu ( na dachu garażu są ustawione centralnie na południe ).Mam miejsca sporo więc stawiam łącznie 4 trackery . jak na razie to jestem mega zadowolony .

To poproszę o foto i schematy elementów!!
    Mi by starczył tani tracker na 2-4PV, zawsze coś większego na mniejsze potrzeby można adoptować! ;)
    Oki...
    foty są... to teraz schemat całości poproszę!! :D ;)
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Komisarz_L napisał:
    Mam LK (dwa LK 1.2 i 2.0 z oprogramowaniem do PV) i za Chiny nie wiem jak rozwiązać problem sterowania 5 stopniowego.

Warunki załączenia kolejnych wyjść ustawia się w Evens Config.
    Dokładnie jest to opisane w manualu do LK.
    harii
    Poziom 13  
    marekj31 napisał:
    To czego się obawiacie ze konstrukcja nie wytrzyma , czy panele popękają.Konstrukcję można jeszcze usztywnić jak się buja .Można na tył zabudować za panelami blachę np ocynkowaną ,czy co tam pod ręką , to też usztywni i ochroni przed podmuchami wiatru od tyłu.

Konstrukcja jest sztywna , panele raczej same nie popękają ,moim zdaniem najsłabszym punktem jest napęd , nie wiem ile wytrzyma siłownik w czasie silnego wiatru , udźwig ma duży ale zawsze jakaś niespodzianka może wyskoczyć
    Komisarz_L
    Poziom 13  
    putas napisał:
    Komisarz_L napisał:

Warunki załączenia kolejnych wyjść ustawia się w Evens Config.
    Dokładnie jest to opisane w manualu do LK.

To jest proste dla prądu lub napięcia, ale nie ma tam warunków dla mocy :( . Jeszcze lepiej by było dla mocy wyliczanej ze wskazań z wejść licznikowych (impulsowych). Szukałem takiego rozwiązania do wykonania prostego SM.
    Pracuje nad projektem prostego SM opartego o przetwornik f/U. Zobaczę jak zadziała w praktyce.
    idepopizze
    Poziom 32  
    @Komisarz_L
    Tak z czystej ciekawości - co miałby robić przetwornik częstotliwość->na napięcie (przetwornik f/U) w tym układzie ?
    Komisarz_L
    Poziom 13  
    Zamieniałby impulsy z licznika energii na napięcie a to porównywane by było z napięciem z licznika produkcji. Różnica sterowała by kaskadowym (w przyszłości PWM) dodatkowym obciążeniem. Pomysł chyba dość banalny :). Jak pisałem wcześniej zobaczymy w praktyce.
    bat13
    Poziom 9  
    Koledzy będę instalował panele 6x120w do grzania wody jakie zabezpieczenie założyć pomiędzy panelami a grzałką ?
    idepopizze
    Poziom 32  
    @Komisarz_L
    Dla mnie to dość dziwny pomysł, bo najpierw impulsy będziesz starał się zamienić na napięcie, później to napięcie pewnie będziesz mierzył w przetworniku AC a później coś z tą informacją zrobisz i pójdzie w wyjście PWM.
    Nie prościej po prostu zliczać te impulsy w przerwaniu ?

Założyłem z góry że planujesz to zrobić cyfrowo a nie analogowo.

@bat13
    Do poczytania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2948683.html
    Komisarz_L
    Poziom 13  
    Niestety analogowo ;( Może sposób niedokładny ale moim zdaniem prosty. Nie widziałem gotowego rozwiązania cyfrowego. Może ktoś by pomógł. Układ ma obciążać załączać elektryczne ogrzewanie podłogowe i drabinkę w łazience, gdy inwerter ma nadwyżki. Za dużo o ok 200W załącza, mniej lub równo wyłącza. Podłogówka i drabinka ok 180W
    harii
    Poziom 13  
    Edek45 napisał:
    harii, jaki jest kąt obrotu trackera ?

Robił pełne 180 ale ograniczyłem go do 160
    koniszua
    Poziom 15  
    @harii mam do ciebie pytanie o mocowanie tych PV na trackerze masz po 2 uchwyty na stronę czyli 4 punktowe na PV nie za mało? mam cienkowarstwowy sungena 120W wymiary z pamięci coś około chyba 1,4 x 1m i sposób montażu jest na 6 uchwytów po 3 na stronę według specyfikacji.
    Jakie masz wymiary PV i długość uchwytów mocujących? Jak około 1.2m długości to na 2 z jednej strony powinny być bodaj ze 240mm a takich to ze świecą szukać na rynku dostępne są te 120mm :|
    Seas
    Poziom 22  
    Czy któryś z kolegów ma problemy z pracą swoich inwerterów w związku z niedotrzymywaniem właściwych parametrów przez sieć?. Padały kiedyś takie stwierdzenia, nie wiem jednak, w którym temacie, a szukać trudno. Prosiłbym na PW o jakieś szczególy. :-)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    BILGO
    Poziom 38  
    Seas napisał:
    z niedotrzymywaniem właściwych parametrów przez sieć?.

A o jakich parametrach mowa? :) Napięcie?
    clukasz22
    Poziom 6  
    Witam chciałbym monitorować swoją instalację fotowoltaiczną mój inwerter to PVIN04K6S
    Posidam 20 paneli całość ma prawie 5 kW

czy ktoś byłby wstanie poprawadzic mnie od A do Z poprzezz zainstalowanie jakiegoś LK v1,2.

lub czegoś podobnego kwota do 400 zł

Pozdrawiam Łukasz
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    BILGO napisał:
    Seas napisał:
    z niedotrzymywaniem właściwych parametrów przez sieć?.

A o jakich parametrach mowa? :) Napięcie?

Jakie są obowiązujące normy maksymalnego i minimalnego napięcia sieci?
    Seas
    Poziom 22  
    BILGO napisał:
    A o jakich parametrach mowa? Napięcie?

Ktoś zbliżony do procedowania ustawy OZE poprosił mnie o informację nt. problemów prosumentów wynikających ze złych parametrów sieci. Może to więc dotyczyć parametrów sieci nad i pod częstotliwościowych i nad i pod napięciowych. Podobno są obszary w Polsce gdzie napięcie 180-200V to norma.
    Komisarz_L
    Poziom 13  
    prose napisał:
    clukasz22 napisał:
    czy ktoś byłby wstanie poprawadzic mnie od A do Z poprzezz zainstalowanie jakiegoś LK v1,2

Masz wszystko na http://www.pvmonitor.pl/sprzet.php

A w najnowszym sofcie do LK 1.2, to nawet wyjścia opisane są parametrami "długiego linku".

LK 1.2 jest najlepszy. Mam również 2.0 więc mam porównanie :) .