Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 12 Maj 2016 21:33 1018476 5970
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Kolego :)
    Załóżmy, że masz punkty na sieci o napięciu:
    A - 260V po 100m przewodu "x" w punkcie B masz 210V po kolejnych 100metrach w punkcie C masz 160V.
    W punkcie A - falownik nie wystartuje - za wysokie napięcie. W punkcie B - inwerter będzie pracował, w punkcie C - inwerter nie ruszy - napięcie za niskie (nie pamiętam teraz od ilu startują, jeżeli nawet napięcie będzie wystarczające do pracy inwertera to i tak moc jaką będzie oddawał do sieci będzie kilkadziesiąt procent niższa od jego mocy znamionowej)
    Jak naprawisz punkt A ? zwiększając przekrój poprzeczny przewodu doprowadzonego do punktu A obniżysz napięcie czy podwyższysz ? ;) Podwyższenie napięcia spowoduje poprawną pracę inwertera ? oczywiście, że nie, ponieważ jeszcze bardziej przekroczysz jego graniczny zakres pracy.
    Co zrobisz między punktem A i B żeby wyciągnąć większą moc z falownika ? - tutaj oczywiście musisz zwiększyć przekrój poprzeczny przewodu - mniejsze spadki, wyższe napięcie.
    Żeby w ogóle wystartował falownik w punkcie C - to samo, zwiększyć przekrój przewodu.

Poszukałem opis pierwszy lepszy SMA -
    Zakres napięcia AC
    *
    180 V ... 280 V - to jest parametr który Cię interesuje, oczywiście na różne kraje ustawiona zostaje inna norma, te 280V by cię najbardziej satysfakcjonowało - niestety nie wolno go ustawić w Polsce.
    Reasumując - falowniki gubią się przy zbyt wysokim napięciu - albo ich zakres pracy jest zbyt skromny, albo pisać do ZE kiedy zostaje przekroczone umowne 10% napięcie sieci. Zwiększysz przekrój przewodu - zwiększysz napięcie - nie odwrotnie.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Jestem w punkcie C i mam 247V.
    Puszczam od licznika ZE do inwertera przewód 1mm i występuje na nim spadek np. 5V. Inwerter pracuje na napięciu 252V. Zamieniam na przewód 4mm i spadek wynosi 1V. Inwerter pracuje przy 248V.

Zadanie domowe. Co się stanie w obu sytuacjach, kiedy o 15.00 urzędy się zamykają i napięcie sieci wzrasta o 3V?

Bez urazy, ale Ty nie rozumiesz zasady działania falowników i tego w jaki sposób oddają energię do sieci.
    prose
    Poziom 33  
    W tym przypadku kolega @Jan_Werbinski ma rację. Czym grubszy przewód tym napięcie na falowniku jest mniejsze.
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Jan_Werbinski napisał:
    Jestem w punkcie C i mam 247V.
    Puszczam od licznika ZE do inwertera przewód 1mm i występuje na nim spadek np. 5V.

Punkt C to jest Twój licznik z 247V - tak ? między nim a inwerterem masz spadek napięcia i na zaciskach falownika jest 242V - zgadza się ?
    falownik, żeby oddać energię do sieci podbija załóżmy o 2V - czyli zaczyna pracować z napięciem 244V - tak ?
    Prościej - weź 100m przewodu 1mm i podłącz na końcu odbiornik 2kW - zmierz napięcie, zrób to samo ale na przewodzie 4mm - zmierz napięcie - przy którym z przewodów napięcie mierzone na tym odbiorniku będzie wyższe ? - pytanie retoryczne. Teraz w to miejsce podłącz inwerter PV - zwiększając przekrój przewodu nie obniżysz, tylko podwyższysz napięcie, jeżeli ono będzie zbyt wysokie, tym sposobem moim zdaniem nie poprawisz sytuacji.
    Jan_Werbinski napisał:

Inwerter pracuje na napięciu 252V. Zamieniam na przewód 4mm i spadek wynosi 1V. Inwerter pracuje przy 248V.

Zadanie domowe. Co się stanie w obu sytuacjach, kiedy o 15.00 urzędy się zamykają i napięcie sieci wzrasta o 3V?

Bez urazy, ale Ty nie rozumiesz zasady działania falowników i tego w jaki sposób oddają energię do sieci.

Inwertery dostosują się do napięcia sieciowego - jak będzie za wysokie - wyłączą się, problemu nie będą miały te, które na sieci nie uświadczyły 4mm tylko 1mm ;)

Ok - jeżeli się mylę - zwracam honor - może masz możliwość podłączenia na jakiejś rolce 100m przewodu o różnych przekrojach ?
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    W praktyce jest tak że przewód ma 4 mm, a i tak się wyłączają. Często z powodu obluzowanych zacisków. Problem nie istnieje przy małych mocach, ale objawia się kiedy na jednej fazie inwerter produkuje np. 3 kW. Pomaga włączenie bojlera albo suszarki do prania. Nie wykluczam, że może być słaby styk na linii ze słupa do licznika.

Dodano po 3 [minuty]:

kasprzyk napisał:

Punkt C to jest Twój licznik z 247V - tak ? między nim a inwerterem masz spadek napięcia i na zaciskach falownika jest 242V - zgadza się ?
    falownik, żeby oddać energię do sieci podbija załóżmy o 2V - czyli zaczyna pracować z napięciem 244V - tak
    przekrojach ?

W opisanym przypadku falownik załączy się dając napięcie np. 248, a potem w miarę dobrania lepszego punktu pracy paneli zwiększy moc i jeszcze zwiększy napięcie do np. 250V.

Spadki napięcia działają w drugą stronę. Elektrownią jest falownik.
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Musiałbyś pomierzyć IPZ na obwodzie który to robi, wychodzi na to że zbyt wysokie napięcie może nie jest powodem, tylko inny parametr sieci który kontroluje inwerter.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    kasprzyk napisał:
    Musiałbyś pomierzyć IPZ na obwodzie który to robi, wychodzi na to że zbyt wysokie napięcie nie jest powodem tylko inny parametr sieci który sprawdza inwerter.

Też możliwe. IPZ chyba multimetrem nie zmierzę?
    Inwerter sygnalizuje że powodem wyłączenia jest wysokie napięcie. Początkowo podłączyłem przewodem chyba 0,5 mm z chińskiego przedłużacza. Tragedia. 2,5 mm już lepiej. Muszę zrobić doprowadzenie rozdzielni PV do punktu wpięcia przy liczniku. I stąd pytanie.
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Nie - tylko miernik do pomiarów. Powinieneś od tego zacząć, zanim zmienisz przewody.
    Jack3030
    Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    kasprzyk napisał:
    Musiałbyś pomierzyć IPZ na obwodzie który to robi, wychodzi na to że zbyt wysokie napięcie nie jest powodem tylko inny parametr sieci który sprawdza inwerter.

Też możliwe. IPZ chyba multimetrem nie zmierzę?
    Inwerter sygnalizuje że powodem wyłączenia jest wysokie napięcie. Początkowo podłączyłem przewodem chyba 0,5 mm z chińskiego przedłużacza. Tragedia. 2,5 mm już lepiej. Muszę zrobić doprowadzenie rozdzielni PV do punktu wpięcia przy liczniku. I stąd pytanie.

Nie jestem elektrykiem, ale patrząc na zasadę działania invertera i logikę im jest mniejszy pobór w sieci, tym dalej "musi płynąć" prąd , więc inwerter coraz bardziej podbija napięcie, aż dochodzi do granicy działania. Przekrój przewodu łączącego inverter z rodzielnią nie ma tak na to wpływ, jak przekrój poprzeczny kabla przy odbiorcy najdalej położonym i oczywiście te wcześniejsze również. Jednak wyłączenie inwerters deteinujw ten ostatni odcinek.
    Ja mieszkam na gęsto zabudowanym osiedlu i inverter podbija Max o 2-3V. Ja mam napięcia od 222 do 234 V na różnych fazach.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Przekrój ma wpływ, bo podłączyłem początkowo cienkim przewodem i wyłączał się przy byle okazji. Każde zmniejszenie przekroju lub zły styk to rezystancja i dołożenie kolejnego spadku napięcia do ich sumy.
    Przy małej mocy spadek (lub patrząc od strony inwertera niezbędny wzrost) napięcia jest niezauważalny, ale rośnie kiedy jest więcej paneli lub lepsza pogoda, bo U=I*R. Przy mocy 3kW przewód 2,5 mm jest wyraźnie ciepły.

Jakie odległości zachować między inwerterami? Np. dwa SMA SB3300 wg instrukcji 30 cm w poziomie. Co się stanie jeśli zmniejszę ją do 12 cm? Od dołu i góry jest przestrzeń i dobra wentylacja oraz cień. Zmniejszy się żywotność?
    akrawiec
    Poziom 15  
    Może ta odległość ma zwiazek z kompatybilnością elektromagnetyczną.... Być może przy mniejszej mogą się zakłócać wzajemnie.
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Jan_Werbinski napisał:

Jakie odległości zachować między inwerterami? Np. dwa SMA SB3300 wg instrukcji 30 cm w poziomie. Co się stanie jeśli zmniejszę ją do 12 cm? Od dołu i góry jest przestrzeń i dobra wentylacja oraz cień. Zmniejszy się żywotność?

Moim zdaniem rozchodzi się tylko o temp. pracy, być może 30cm jest na wyrost, jednak jeżeli coś wydarzy się na gwarancji, serwis dojeżdża na miejsce, może mieć podstawy do odmowy naprawy.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    U mnie nad inwerterem jest skrzynka z zabezpieczeniami AC i DC wyżej o około 15 cm. Ciepło się unosi to i zabezpieczenia są cieplejsze, inwerter niejednokrotnie miał temperaturę 52oC i skrzynka była wyczuwalnie ciepła, jednak nic złego się nie dzieje. Może kiedyś przykręcę do ściany jakiś kawałek blachy który będzie kierował ciepłe powietrze przed zabezpieczeniami i do góry.
    harii
    Poziom 13  
    Sebi77 napisał:
    Wymiana podstawy pod licznikiem i czyszczenie połączeń niewiele pomogła nadal falownik się włącza

Miałem podobny przypadek ale na innym inwerterze , sunmaster , wyłączał się różnie , czasami chodził całą godzinę i nic a czasami wyłączał się non stop . Ja mam w swoim inwerterze opcję ustawiania norm napięciowych różnych krajów , było ustawione na Dania , przestawiłem na Niemcy i problem zniknął . Przed tym inwerter podbijał napięcie do 255 V , teraz podbija tylko o 2 V więcej niż jest w sieci ZE , jest dużo wydajniejszy rano i wieczorem kiedy nasłonecznienie jest niewielkie , sprawdź u siebie może to tez tylko taka pierdółka .
    Sebi77
    Poziom 13  
    Tylko pytanie jak zrobić to w falowniku Aurora ?
    W tej chwili mam pożyczony falownik EATON 2800(i o dziwo nie wyłącza się), ze względu na brak czasu odstawiłem swój falownik i jak znajdę czas to wrócę do tematu.
    harii
    Poziom 13  
    Nigdy w życiu nie miałem Auroli w ręku więc nie jestem wstanie Ci pomóc , zajrzyj do dokumentacji na pewno jest opisane , albo szukaj na stronie producenta .
    Skoro inny falownik pracuje to znaczy że na 100 % wina nie jest po stronie instalacji tylko konfiguracji inwertera
    clukasz22
    Poziom 6  
    Witam może ktoś przesłać link z allegro jaki licznik mam kupić do mierzenia zużycia prądu oraz wysyłania danych na serwer. Mma w domu 3 fazy ale korzystamy z jednej. Czyli 2 liczniki jednofazowe ?
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    U mnie są dwie 505-ki. Ostatnią kupiłem nówkę za 99zł+wysyłka na Allegro. Jeśli masz instalację trójfazową, to nie kombinuj z jednofazowymi dla kilkudziesięciu złotych. Poza tym trójfazowe mają większy, podświetlany wyświetlacz. Łatwiej odczytać.
    amalino
    Poziom 13  
    Otrzymałem dzisiaj umowę z Energi do wypełnienia. Jest tam taki punkt:
    "Kupujący deklaruje zakup a Wytwórca deklaruje sprzedaż energii elektrycznej w ilości ______________ kWh rocznie."
    Nie wiem co mam tam wpisać, bo wyprodukuje około 2200kWh a zużyje 4500kWh, czyli powinienem wpisać 0 bo nie będę miał nadwyżki?
    Seas
    Poziom 22  
    Wg mnie powinieneś wpisać ile masz zamiar pobrać energii (zakup) i ile przewidujesz wprowadzić do sieci (sprzedaż)
    harii
    Poziom 13  
    amalino napisał:
    Otrzymałem dzisiaj umowę z Energi do wypełnienia. Jest tam taki punkt:
    "Kupujący deklaruje zakup a Wytwórca deklaruje sprzedaż energii elektrycznej w ilości ______________ kWh rocznie."
    Nie wiem co mam tam wpisać, bo wyprodukuje około 2200kWh a zużyje 4500kWh, czyli powinienem wpisać 0 bo nie będę miał nadwyżki?

Ja tez miałem podobny dylemat , zadzwoniłem do infolinii i powiedzieli mi tak: jak zadeklaruje dużą ilość wyprodukowanej energii a wyprodukuję mniej to w rozliczeniu może się okazać że będę musiał sporo dopłacić , mam instalację tak dobraną żeby spokojnie wystarczyło mi na moje potrzeby i jeszcze ( jak na razie ) mam dziennie około 10kW nadprodukcji, więc dopłacać chyba nie będę .
    Policz to tak 70% mocy twojej instalacji pomnóż przez średnio 8 h dziennie x ilość dni w roku minus twoje zużycie , co ci wyjdzie to zadeklaruj .
    synology1
    Poziom 15  
    amalino napisał:

Ja tez miałem podobny dylemat , zadzwoniłem do infolinii i powiedzieli mi tak: jak zadeklaruje dużą ilość wyprodukowanej energii a wyprodukuję mniej to w rozliczeniu może się okazać że będę musiał sporo dopłacić

Nie popadajmy w paranoje jak podasz mniej lub więcej nic się nie będzie działo. Nikt z nas nie przecie widzi jak słoneczko będzie świecić lub wiaterek wiał.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    marek-1983 napisał:
    Może mały off-top ale i tez nie nie wiem czy to nie było poruszane ale jest fajna wiadomość:
    http://tvn24bis.pl/tech-moto,80/sukces-olgi-m...do-telefonow-na-bazie-perowskitow,627149.html

W czym ten prototyp jest lepszy od telefonu z takim samym ogniwem wykonanym w technologii krystalicznej lub cienkowarstwowej?
    Perowskity są jedynie w laboratoriach i nie wiadomo za ile lat będą miały sens ekonomiczny.
    idepopizze
    Poziom 33  
    @Jan_Werbinski
    No nie bardzo, bo jak spojrzysz na te wszystkie smartfojki z popękanymi ekranami to długość życia ogniwa na jego plecach w rzeczywistych warunkach byłaby żadna. Coś elastycznego było by genialne. Dach z nadrukowaną taką powłoką też wygląda ciekawe. Oczywiście wszystko jak zawsze jest zależne od ekonomii
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Przecież już są panele elastyczne, a poza tym ekran jest bardziej wrażliwy. Nie widzę sensu tego podniecenia. Zwłaszcza że technologia ciągle ma poważne problemy na etapie badań i nie wychodzi z laboratorium.
    BILGO
    Poziom 38  
    Ciekawa opcja w Fronius Symo. Jak to może działać? Jeśli np odbiorniki w domu mają moc 2kW a aktualna moc PV to 1kW... Co wtedy? :) W ogóle jest dopuszczalne włączenie tej opcji? Jaki są dopuszczalne czasy wyłączenia mikroinstalacji (OSD np Tauron) ?
    Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra
    Opcja wcześniej przydatna dla osób z problemem napięcia ;) tylko jak wiadomo nie jest ta moc zużywana...
    Bumcys
    Poziom 13  
    Witam. Może jest tu ktoś kto ma zgłoszoną instalację PV w Enea S.A i podpowie na jakich zasadach jest rozliczany za wprowadzoną energię do sieci, czy na starych, czy z zastosowaniem zmian po 1 stycznia 2016r. Ja w grudniu otrzymałem z Enea S.A Poznań projekt nowej umowy do podpisania, z uwagi na zmiany w sposobie rozliczania. Podpisana umowa nie wróciła do mnie do połowy kwietnia br. Dopiero jak w kwietniu otrzymałem z Enea S.A Bydgoszcz kolejny projekt umowy do podpisania (umowa praktycznie taka sama jak poprzednia), zadzwoniłem do Poznania i dowiedziałem się że obowiązującą umową będzie ta z Bydgoszczy i mam ją podpisać, dodatkowo musiałem podpisać zgodę, że odkupię od Enea licznik , który zamontowali mi przy inwenterze, bo w sumie to nie musieli (zmiana prawa) i jak teraz podpisze zgodę to sprzedają mi go za 3 zł :). Po mojej interwencji z Poznania otrzymałem obustronnie podpisaną umowę i z Bydgoszczy również. W żadnej nie było wspomniane ani słowem o sposobie rozliczania za energię wyprodukowaną z PV i wprowadzoną do sieci. Po 1 stycznia 2016r tylko raz otrzymałem informację z odczytu liczników i ilości energii wprowadzonej do sieci. Rachunki za energię otrzymuję tak jak przed podłączeniem instalacji PV do sieci, są jednak dużo niższe. Wysłałem zapytanie do Enea S.A Bydgoszcz z zapytaniem o sposób rozliczania. Otrzymałem odpowiedź ,że moje zapytanie przesłano do Poznania. Przez prawie miesiąc żadnej odpowiedzi nie otrzymałem. Po interwencji, Enea Bydgoszcz wysłała ponaglenie do Poznania i od tygodnia cisza. od 01 stycznia 2016r nie wystawiłem do Enea rachunku za wprowadzoną energię do sieci. Wysyłam jedynie kwartalne informacje o ilości energii wyprodukowanej z PV i wprowadzonej do sieci. Czy dobrze robię?