Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 12 Jul 2016 08:21 1059825 5970
Optex
 • #5911
  Michał031987
  Level 12  
  Koledzy mam problem bo chciałbym monitorować moje PV. I wczoraj niemogąc spać przeglądałem ddr falownika i mogę wydzielić łączny przewód neutralny falownika i tam wpiąć bocznik. Tylko, że prąd maksymalny jaki osiągnę to ok 14-16A ale niema takich boczników są 15A ale 60mV ale są drogie i 20A 60mV lub 75mV. Czy pod Lan kontroler wystarczy czy nie lepszy byłby 20A 100mV, ale takich nie mogę znaleźć w rozsądnej cenie.
 • Optex
 • #5912
  zibq
  Level 28  
  Na popularnym portalu wpisz "bocznik 20A 100mV" - całe 4 zł.
  Kolega (z elektrody) Dareltek zrobi Ci bocznik jaki chcesz. To nie jest reklama.
 • #5913
  idepopizze
  Level 33  
  @Michał031987
  Wygląda mi na to, że działanie rządu z OZE było jednak głęboko przemyślane i celowe.
  Gdyby tak więcej ludzi założyło na dachy PV to te śmieszne ZE zajeździliby tych biednych wymieniaczy liczników, a tak jest problem tylko z hobbystami.
 • Optex
 • #5914
  Michał031987
  Level 12  
  zibq bocznik 20A 100mV ale chyba w wykonaniu PCB?
  Ja myślałem o taki dużym gdzie są śrubki m5 i ma podstawę do mocowania. Wolę zapłacić 20zł i się nie zastanawiać kiedy ulegnie uszkodzeniu.
 • #5916
  Komisarz_L
  Level 14  
  Do boczników (chińczyków) należy dołożyć radiator. Lubią się mocno grzać przy prądzie znamionowym. Mój 50A/75mV potrafi poparzyć przy 40A. Najlepiej małe radiatorki od tranzystorów ze starych monitorów kineskopowych. Po prostu odkręciłem bocznik od podstawy, podłożyłem radiatorek pod pasek i przykleiłem silikonem następnie skręciłem.
 • #5917
  BILGO
  Level 38  
  Witam czy napięcie DC i początkowe napięcie MPPT powinno być takie same? Fronius Symo.
  22 paneli poli. Napięcia ustawione są na 600V. Trochę mi się to ustawienie nie podoba...
  Według mnie napięcie DC powinno być ustawione 680V przy 22 panelach szeregowo. A początkowe napięcie np 200V.
  Jak myślicie? Jakie wy macie ustawienia?
 • #5918
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Co to jest napięcie DC i jak się je ustawia?

  U mnie np. jest bardzo wiele napięć DC a ponadto jest ono ustawiane w sposób ciągły.
 • #5919
  prose
  Level 35  
  BILGO wrote:
  Witam czy napięcie DC i początkowe napięcie MPPT powinno być takie same? Fronius Symo.
  22 paneli poli. Napięcia ustawione są na 600V. Trochę mi się to ustawienie nie podoba...
  Według mnie napięcie DC powinno być ustawione 680V przy 22 panelach szeregowo. A początkowe napięcie np 200V.
  Jak myślicie? Jakie wy macie ustawienia?

  Ustaw na MPPT ,anie
  ręcznie.
 • #5920
  BILGO
  Level 38  
  Tryb MPPT jest ustawiony na AUTO ale oprócz tego takie są ustawienia. Jutro zrobię zdjęcie z ustawień MPPT.
 • #5921
  chrobry25
  Level 14  
  W jakich towarzystwach macie ubezpieczone instalacje ? Dokładnie chodzi mi o ubezpieczenie paneli na gruncie + inwerter w pomieszczeniu gospodarczym. Czy w ogólnej umowie ubezpieczenia domu instalacja PV powinna być jakoś wyróżniona ?
 • #5922
  synology1
  Level 16  
  W PZU na gruncie nie ma problemu i nie jest to jakość wyszczególnione,przede wszystkim ma być od przepięć i oczywiście budynek gospodarczy ubezpieczony i nie prowadzić działalności w tym budynku ja mam polisę komfort i zawiera ona wszystko,należy pamiętać o tym by mieć protokół z pomiarów elektrycznych w przypadku burzy i wystąpienia przepięcia może być nie wypłacone raz na 5 lat musi być wykonany pomiar instalacji jeśli ma ktoś uprawnienia SEP może wykonać sobie protokół sam takie info dostałem od ubezpieczyciela.W PZU od kradzieży na gruncie w standardowej polisie nie ubezpieczysz.
 • #5923
  mcz1
  Level 19  
  Quote:
  W jakich towarzystwach macie ubezpieczone instalacje ?
  Prowadziłem dzisiaj rozmowę z agentem ubezpieczeniowym w temacie ubezpieczenia domu razem z instalacją pv i glikolową na dachu. Pierwsze pytanie było czy panele są przytwierdzone do dachu. Agent wspomniał też coś o ryzyku uderzenia pioruna, ale nic bliższego. Podejrzewam że gdy rozpozna bliżej temat to dowiem się więcej. Niestety mieszkam na terenie zalewowym a to znacznie ogranicza liczbę towarzystw ubezpieczeniowych ubezpieczających na wypadek powodzi.
 • #5924
  Pioter-
  Level 12  
  Ja w liberty. Pytałem jak wygląda sprawa z fotowoltaiką. Odpowiedzieli że nie ma problemu. Ubezpieczają wszystko od przepięć czy pioruna. Nie ważne czy to telewizor, lodówka etc... czy panele na dachu. Dodatkowej opłaty za same panele nie ma. suma ubezpieczenia stałych elementów od przepięć i zdarzeń losowych to 600000 ,zaś ruchomości domowe od tego samego to 50000.
 • #5925
  koniszua
  Level 15  
  Witam Mam następujący problem szukam PV dokładnie takich SHARP NA-E120G5 (Mikro-amorph)(mam takiego kupionego w zeszłym roku na testa- tak się trafiło że ostatnią sztukę kupiłem! :)) aktualnie w pl nigdzie nie można ich dostać może ktoś ma info gdzie są dostępne? Obowiązkowo nowe i faktura imienna!
  Dodatkowo mam pytanie odnośnie inwertera o mocy nominalnej 1kW of-grid tak zwany wyspowy (do PV cienkowarstwowych z izolacją galwaniczną!) na napięcie po stronie aku 12V!! (nie interesują mnie 24,36,48V!!! z powodów problemów technicznych i osprzętu wszystko ustawione na 12V jest! :/) jaki byście polecili? Oczywiście chodzi o jak najtańszy!
  Nie mogę przejść na PV Polii Mono bo w nich jest poważny problem z zacienianiem o ile latem mam wszystko fajnie to na jesień/zima mam ciągłe zacienienie dlatego od 2l testowałem cienkowarstwowe i sprawdzają się w tych warunkach a dodatkowo przy zachmurzeniu a jak wiadomo mamy bardzo duże w okresie jesienno zimowym :/
  Potrzebuje ogólnie instalację około 1kW postawić na Inwerter i PV dysponuję aktualnie gotówką około 3tyś. proszę o propozycje kolegów z doświadczeniem co warto kupić?!

  Docelowo instalacja cała ma za zadanie nabić wszystkie podpięte aku na ful nadwyżkę prądu przekierować w grzanie wody w boilerz, priorytetem jest nabijanie aku i nie czerpanie z nich na inne cele niż ja potrzebuję użyć czyli bojler of jeśli brak jest słońca moc tylko w aku jak aku pełne wtedy bojler grzanie wodyz nadwyżki. Co do zasilania tych urządzeń z silnikami indukcyjnymi to sytuacje sporadyczne w tygodniu po 2 może 3 razy jeden silnik moc nominalna 150W ale długie przeciążenie startowe 2 moc nominalna 800W często ruszający i stający małe przeciążenie startowe reszta to tylko aku na ful i grzanie wody. Nie zależy mi na posiadaniu napięcia 230V stale mam wszystko pod 12V co potrzebuję do mocy 200W do zasilania pozostałych urządzeń.

  P.S.
  Zamiast inwertera jakiś konkretny step up/przetwornica 12V-230V pod silniki indukcyjne do 1kW nominalna moc startowa/chwilowa 2kW?!!
  P.S.
  Jedynie na DE znalazłem te panele co mnie interesują cena interesująca około 200zł (49eu) za sztukę ale co i jak z wysyłką to nie mam pojęcia, wchodząc na zamówienie cena w podsumowaniu wzrasta drastycznie za co i dlaczego nie mam pojęcia bo tylko w eng jest dostępna strona :|
  strona firmy http://www.photovoltaikguenstiger.de/shop/index.php?cPath=1_7_20
 • #5927
  grzegorz-965
  Level 7  
  Mam pytanie do osób którzy maja umowę z PGE.Dostałem aneks do umowy w zwiazku z nowelizacją ustawy OZE i w załączniku rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji jest pkt.8 mówiący cytat"Nadwyżka ilosci energii elektrycznej wprowadzonej przez Prosumenta do sieci OSD wobec ilości energii elektrycznej pobranej przez niego z tej sieci staje się własnością Sprzedawcy" koniec cytatu.Myslałem że za nadwyżkę energii wyprodukowanej dostanę jakieś grosze a tu taki numer.Co o tym sądzicie?Jak jest w innych umowach np. z Tauronem?
 • #5928
  synology1
  Level 16  
  grzegorz-965 wrote:
  Myslałem że za nadwyżkę energii wyprodukowanej dostanę jakieś grosze a tu taki numer.Co o tym sądzicie?Jak jest w innych umowach np. z Tauronem?

  Przecież cały czas jest to wszystko wałkowane na tym forum od 1.08.2016 Działają Opusty ty w sieć 1kW a odbierasz 0.8 obojętnie o której porze.A energia nie wykorzystana w okresie rozliczeniowym zostaje oddana za darmo.
 • #5929
  ksysju
  Level 15  
  Witam

  r.keson wrote:
  Może ma ktoś z was jakieś większe doświadczenie z Wattrouter M MAX 100A mianowicie chodzi mi o podstawy konfiguracji i czy do niego można podpiąć proste liczniki ORNO OR-WE 501 czy trzeba takie bardzo drogie jak producent zaleca Carlo Gavazzi EM10 . https://www.shmmetershop.co.uk/shop/files/attachments/145/EM10DINDSENG210711.pdf


  Może być ORNO, lub inny byle impulsami/kW


  --
  ksysju
 • #5930
  usmarinecoventry
  Level 16  
  r.keson wrote:
  Może ma ktoś z was jakieś większe doświadczenie z Wattrouter M MAX 100A mianowicie chodzi mi o podstawy konfiguracji i czy do niego można podpiąć proste liczniki ORNO OR-WE 501 czy trzeba takie bardzo drogie jak producent zaleca Carlo Gavazzi EM10 . https://www.shmmetershop.co.uk/shop/files/attachments/145/EM10DINDSENG210711.pdf


  Dla bardziej precyzyjnej odpowiedzi to licznik musi posiadać wyjście impulsowe. Na znanym portalu aukcyjnym szukaj wspomniane przez Ciebie Orno 501, wcześniej kupowałem te po ok 55 zł, jednak topiły się. Z Orno nie ma problemu. Z Wattrouterem działam od 4.2014.
 • #5931
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Mam dwie sztuki ORNO OR-WE 505. Działają poprawnie jednocześnie z Wattrouterem i Lankontrolerem do pvmonitor.pl.
  Wattrouter MAX 100A dla instalacji jak u mnie (kilkanaście kW mocy przyłączeniowej) nie ma sensu i tańszy oraz dokładniejszy jest Wattrouter 20A. Jak się da, to wymień moduł pomiarowy wattroutera.
 • #5932
  januszss
  Level 16  
  Można również na element pomiarowy nawinąć 2 -3 razy przewód prądowy. W watrouterze zmienić dzielnik i pomiar będzie dokładniejszy nawet na tym 100A.
 • #5933
  msz123
  Level 1  
  Lesio_Q wrote:
  Noo n.p. tak można:


  Witam ,wykonałem układ zgodnie ze schematem, ale nie do końca zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami, tzn na wyjściu jest napięcie (ok 120v ) nawet przy braku sygnału PWM , natomiast po podaniu na PWM wypełnienia można sterować do 240V
  - testowa żarówka świeci jaśniej lub ciemmniej ale zawsze świeci...
  W związku z tym pytanie do schematu: rozumiałem że 10R to opornik 10 OHM,
  nie jest ważne dla 1.5ke400A ktorą stroną został wlutowany(nie jest elementem kierunkowym),
  Jeżeli odpowiedź na oba pytania jest twierdząca, to proszę o sugestie gdzie szukać błędu, co sprawdzać...
  z góry dzięki Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra
 • #5934
  satanetv
  Level 12  
  Potrzebuje Certyfikatu dla paneli Solar REC 235 PE. Energa się upiera ze maja być w języku polskim. Z inwerterem nie mam problemu bo akurat producent daje w kilku językach. Jeżeli ktoś ma to poproszę o info na PW
 • #5935
  BILGO
  Level 38  
  A może tłumacz przysięgły? Czy musi być orginal w języku polskim?
 • #5936
  Seas
  Level 22  
  Dane swoich paneli przetłumaczyłem sam i sam podpisałem. PGE nie robiła żadnych problemów.
 • #5937
  Tech132
  Level 25  
  satanetv wrote:
  Potrzebuje Certyfikatu dla paneli Solar REC 235 PE. Energa się upiera ze maja być w języku polskim. Z inwerterem nie mam problemu bo akurat producent daje w kilku językach. Jeżeli ktoś ma to poproszę o info na PW
  Masz tu po polsku ale inne panele może ci się przyda https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=771652
 • #5938
  hostii
  Level 25  
  Pozdrowienia dla ENEA i wszystkich OFF-GRID-owców...
  rachunek za 2 miesiące :) taryfa G12W
  Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra
 • #5939
  Seas
  Level 22  
  Miło coś takiego widzieć. Mógłbyś jeszcze podać moc instalacji i cenę 1 kWp off gridu, oczywiście z uwzględnieniem magazynu.:-)
 • #5940
  hostii
  Level 25  
  Instalacja na początku miała 1080W po 3 miesiącach 3,2kW teraz już 3,6kW, ale niestety regulator jest do 3,2kW i 4 panele się rozłączają jak za mocno przyświeci. Cigsy mają też duży minus (właściwie plus) kiedy popada deszcz i wyjdzie czyste słońce produkcja przekracza 4,5kW i regulator robi off, tak 3 razy i musi być ręczny restart.Ciężko oszacować bo dużo elementów nie jest kupione z racji zawodu. Instalacje traktuję hobbystycznie/inwestycja przy off-gridzie zawsze coś jest do poprawy, chyba nigdy nie dobrze. Niektórzy chyba wiedzą o co chodzi :)