Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 26 Sie 2016 09:08 995607 5970
  • Computer Controls
    borysns22
    Poziom 11  
    Tylko że to całkiem co innego nawet moc paneli.Panele mam na działce kolo domu na gruncie łatwo zobaczyć co tam jest.
    Tech132
    Poziom 22  
    Rejon interesuje bardziej inwerter niż panele ,po za tym nie znają się na panelach dla nich ma się zgadzać na papierze .
    ksysju
    Poziom 11  
    Witam

Faktycznie się gdzieś czepiają paneli ?

Jak zgłaszałem swoję instalacje w Tauronie to nawet nie podawałem typu paneli.

Inwenter jego moc znamionowa i tyle.

--
    ksysju
    borysns22
    Poziom 11  
    U mnie chcą specyfikacje w języku polskim a dałem im w angielskim bo w innym nie znalazłem pewnie jak bym dał inne panele po polsku to by przeszło.
    PV_Albert
    Poziom 20  
    Nie bardzo rozumiem tą niezdrową ciekawość ZE w sprawie producenta i parametrów paneli.
    Wg mnie punkt styku kończy po stronie AC falownika.
  • Computer Controls
    Slak68
    Poziom 19  
    No i co z tego, że jest niezdrowa?
    Urzędasy chcą wiedzieć wszystko, bo nie znają dokładnie przepisów prawa!
    A może takie parametry paneli przydadzą się im kiedyś?
    szarik999
    Poziom 11  
    witam
    Zakupiłem używany komplet paneli 3 KW z inventerem . polowa paneli będzie na dachu płaskim a druga polowa na skośnym od strony wschodnio-poludniowej ( bardziej wschodniej niż południowej). Inventer ma wejście na dwa obwody w związku z tym łatwiej by było połączyć panele z płaskiego dachu w jeden obwód i ze skośnego w drugi. Czy takie połączenie jest dopuszczalne czy raczej starać się połowę paneli z płaskiego dachu połączyć z połowa ze skośnego . Drugie pytanie odnosi się paneli na płaskim dachu . Wiem ze idealnie by było je ustawić na stojaku , jednak puki co nie posiadam takowego i zastanawiam się jak by je dać na płasko ile by wydajność spadła względem paneli ustawionych na stojakach pod odpowiednim kątem . Czy to jest dopuszczalne na krutsza/dluższa metę. Panele kupiłem używane i nie posiadam idealnego dla nich dachu jednak byly znacznie tańsze i dlatego liczę ze to ma sens nawet jak bedą miały mniejsza wydajność . Pozatym w okolicy jest sporo solarów i widzę ze nie wszystkie sa ustawione na połodniowej stronie.
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    szarik999 napisał:
    witam
    Zakupiłem używany komplet paneli 3 KW z inventerem . polowa paneli będzie na dachu płaskim a druga polowa na skośnym od strony wschodnio-poludniowej ( bardziej wschodniej niż południowej). Inventer ma wejście na dwa obwody w związku z tym łatwiej by było połączyć panele z płaskiego dachu w jeden obwód i ze skośnego w drugi. Czy takie połączenie jest dopuszczalne czy raczej starać się połowę paneli z płaskiego dachu połączyć z połowa ze skośnego . Drugie pytanie odnosi się paneli na płaskim dachu . Wiem ze idealnie by było je ustawić na stojaku , jednak puki co nie posiadam takowego i zastanawiam się jak by je dać na płasko ile by wydajność spadła względem paneli ustawionych na stojakach pod odpowiednim kątem . Czy to jest dopuszczalne na krutsza/dluższa metę. Panele kupiłem używane i nie posiadam idealnego dla nich dachu jednak byly znacznie tańsze i dlatego liczę ze to ma sens nawet jak bedą miały mniejsza wydajność . Pozatym w okolicy jest sporo solarów i widzę ze nie wszystkie sa ustawione na połodniowej stronie.

To, że inwerter ma 2 wejścia jeszcze ńie świadczy o tym, że ma 2 MPPT. Sprawdź w specyfikacji. Jak ma 2 to podłącz panel z dachu skośnego pod jeden a te z płaskiego na drugi tracker.
    Panele na dachu płaskim lepiej daj na stojakach. W moim mieście zbudowałem już kilka instalacji i są one raczej na płaszczyznach skośnych. Jedna instalacja natomiast jest na prawie płaskim dachu. Różnica jest taka, że wszystkie instalacji miały dzisiaj wydajność powyżej 5 kWh/kWp natomiast ta płaska w granicach 4,5 kWh/kWp. Niby nie dużo ale daje to 10% dziennie, dla takich samych instalacji.
    borysns22
    Poziom 11  
    Mam teraz inny problem z panelami PWR 180 była tam nieszczelne rama uszczelnień po montażu na stojak na gruncie okazało się ze pomiędzy + a uziomem konstrukcji jest 80 V a pomiędzy uziom a - 216 V miedzy + i -389 V powinno być 440 przy otwartym obwodzie . Czy takie uszkodzenie jest bezpieczne ? Jakoś to działa z Mastervolt wczoraj kolo godz 13 było 1600 W Moc paneli 1800 W. Bawić się w szukanie przebicia czy zostawić tak jak jest pewnie wszystkie będą tragiczne.
    mcz1
    Poziom 19  
    Cytat:
    Mam teraz inny problem z panelami PWR 180 była tam nieszczelne rama
    Widziałem takie panele. Według mnie nieszczelności zrobiły się z pyłu który gromadził się pomiędzy szybą a ramą. Wilgoć, w nocy mróz i powstawała szczelina. Następnym etapem będzie całkowite rozhermetyzowanie folii i wpłynięcie wody na busbary. Wówczas będzie zbyt późno na ratunek i nastąpi awaryjne wyłączenie inwertera. Jednak można wyczyścić szczeliny w których są zanieczyszczenia i spróbować delikatnie zabezpieczyć odpowiednim silikonem.
    Cytat:
    Bawić się w szukanie przebicia czy zostawić tak jak jest

Najpierw zabezpieczyć to może nie będzie przebić. U mnie odpowiednio zabezpieczone panele śmigają aż miło.
    borysns22
    Poziom 11  
    Są juz zabezpieczone z obu stron specjalnym silikonem panele były w suchym miejscu rok czasu silikon tez był dawno nakładany nie na mowy o dostaniu się wilgoci może to jakieś zwarcia na izolacjach
    mcz1
    Poziom 19  
    Cytat:
    Są juz zabezpieczone z obu stron specjalnym silikonem panele były w suchym miejscu rok czasu
    Mówimy o używkach sprzedawanych na znanym portalu? Może i rok były w suchym miejscu, ale wcześniej przynajmniej kilka lat na hektarami kwadratowymi na polach w Niemczech produkowały prąd. Zresztą sam sprzedawca delikatnie uprzedzał o nieszczelnościach w rogach paneli. Widziałem ten typ paneli gdy woda dostała się do środka wywołując korozję. Wówczas taki panel może się nada do inwertera transformatorowego, beztransformatorowy nie będzie współpracował. Oczywiście mówimy tylko o dużych nieszczelnościach.
    borysns22
    Poziom 11  
    Tak kupione na licytacjach na znanym portalu wiedziałem ze są do uszczelnienia pojedyncze baterie trzymają parametry inwerter nie zgłasza błędu ale pewnie do czasu tak z ciekawości sprawdziłem teraz na jednym panelu dołączonym do uziom jest 20 V a na drugim 1 V wszystkich narazić nie mam czasu sprawdzać dwa pierwsze juz są z wadą
    kusiak.darek
    Poziom 10  
    Witam wszystkich . Mam pytanie jak się ma nowa ustawa o OZE w stosunku do instalacji z dotacji tzn. czy też będą rozliczane w stosunku 1 do 0.8 ? Dostałem aneks do umowy z Tauronu proszę zwócić uwagę na punkt Wsparcie . Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra
    Seas
    Poziom 22  
    To znowu coś dziwnego. Nowelizacja wszystkich traktuje jednakowo jeżeli chodzi o finansowanie, dzieli tylko prosumentów ze wzgłędu na moc. 1:0,8 dla instalacji do 10 kW i 1:0,7 dla instalacji 10-40 kW. Zapytaj operatora o co im chodzi.
    akrawiec
    Poziom 15  
    Dodam, że w mojej Umowie z PGE nic o wsparciu czy dotacjach nie ma mowy.
    Wygląda na to, że Tauron przygotował treść Umowy, gdy jeszcze rząd chciał rozróżniać tych z dotacją od tych bez.
    kusiak.darek
    Poziom 10  
    Wysłałem zapytanie dam znać co i jak . Ale to są jaja . Ustawa a każdy robi co chce .
    kusiak.darek
    Poziom 10  
    Mam odpowiedz z Tauronu . Niniejszy druk nie ma wpływu na rozliczenie 1 do 0.8 w moim przypadku lub 1 do 0.7 . Pani odpowiedziała że potrzebne to było jak ktoś miał powiązania z bankami , chodzi o dotacje itp. itd. a w końcu sama przyznała że to jedno wielkie zamieszanie . Jednak czy instalacja jest z dotacją czy bez nie ma wpływu na rozliczanie . Niemniej jednak nie powinni takich druków pisać . Pozdrawiam może komuś się to przyda.
    mcz1
    Poziom 19  
    Cytat:
    z ciekawości sprawdziłem teraz na jednym panelu dołączonym do uziom jest 20 V a na drugim 1 V wszystkich narazić nie mam czasu sprawdzać dwa pierwsze juz są z wadą
    teoretyzując najlepiej byłoby wybrać panele w najgorszym stanie i podłączyć je w stringu tam gdzie jest najniższe napięcie względem uziemionych stelaży. Dobrym panelom nie zaszkodzi napięcie kilkaset wolt względem uziemienia, a słabsze mogą mieć problem z upływnością.
    TALUX
    Poziom 10  
    Orientuje się ktoś ile w praktyce wychodzi to 0,7 albo 0,8 w złotówkach za 1kwh?
    januszss
    Poziom 16  
    Ja też mam pytanie.
    Czy inwerter możemy wpiąć w dowolnym miejscu naszej sieci, czy musi to być gdzieś koło licznika?
    Mam jeden pracujący i ten akurat wpinałem koło licznika, bo tak było najwygodniej. Ale czy to jest konieczne?
    akrawiec
    Poziom 15  
    Można wpiąć w dowolnym miejscu sieci. Wyjątkiem jest przypadek, gdy chcemy oddzielnie mierzyć zużycie energii przez dom, wtedy wpinanie w dowolnym miejscu może skomplikować pomiar. Oczywiście musza być odpowiednie przekroje przewodów elektrycznych ... aby nie wpinać inwertera dużej mocy na cienkim przewodzie.
    Sebi77
    Poziom 13  
    Mam pytanie czy może wiecie jak dostać się do menu serwisowego Kaco Powador 4000XI
    prose
    Poziom 33  
    Sebi77 napisał:
    Mam pytanie czy może wiecie jak dostać się do menu serwisowego Kaco Powador 4000XI

A po co ci menu serwisowe ?