Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 19 Paź 2013 00:58 1022055 5970
    Herbatniczek
    Poziom 16  
    kitolcio napisał:
    pv1 napisał:
    Trzeba zewrzeć plus z minusem(z głową :D )

Hehe, czyli w nocy :D
    Taka ciekawostka:teraz o 22,10 odłączyłem grzałkę od paneli i miałem w układzie napięcie jałowe 5V przy pełni księżyca :D z max około 300V w dzień nieźle ;P
    Jeszcze trochę i będziemy mieć prąd 24/h :D

oooo...przy zaćmieniu az tyle ? :) :)
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    pv1
    Poziom 15  
    Tomasz Gumny napisał:
    Nie wiem. Przydałaby się opinia praktyka, bo ja mogę tylko teoretyzować i to na podstawie pobieżnej lektury dostępnych dokumentów.
    Ten moduł radiowy to chyba nie jest moduł WiFi a nadajnik do Sunny Beam, który opcjonalnie można połączyć przez USB z PC.

Tak jak piszesz to nie jest moduł WiFi tylko moduł radiowy do RS485 i działa tylko z urządzeniem SUNNY BEAM.
    Thew_666
    Poziom 20  
    Herbatniczek napisał:
    kitolcio napisał:
    pv1 napisał:
    Trzeba zewrzeć plus z minusem(z głową :D )

Hehe, czyli w nocy :D
    Taka ciekawostka:teraz o 22,10 odłączyłem grzałkę od paneli i miałem w układzie napięcie jałowe 5V przy pełni księżyca :D z max około 300V w dzień nieźle ;P
    Jeszcze trochę i będziemy mieć prąd 24/h :D

oooo...przy zaćmieniu az tyle ? :) :)

Panowie 5V to nic ja kiedyś miałem podpięty pod szereg pasek ledowy na 12V i w nocy świecił.

Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

Jak tam Panowi jest moc dziś ?
    Słoneczko w pełni wyniki

Sieciówka:

Grzanie wody

Ładowanie akumulatorów 48V

Dodał bym jeszcze wiatrak ale wczoraj wiało dziś świeci więc wiatru brak.
    A jak wasze wyniki ?
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    prose
    Poziom 33  
    U mnie chmury 1250 w do 1960 w suma 3200 w dopiero.
    I walczę z kablami.
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    A u mnie chmury, jasne ale tylko chmury. I tylko 1000-1200W. Bida.
    rwxw
    Poziom 22  
    Ja się powoli bawię 4ma małymi panelami w sumie 144Wp i generuje mi się obecnie 106W. Jak na końcówkę października, to uważam, że całkiem nieźle.
    Inna sprawa, to zacząłem się zastanawiać nad prosumenckim podłączeniem i licznikiem. Wiecie może jak ma działać docelowy dwukierunkowy licznik ? Czy zlicza prąd niezależnie z każdej fazy, a następnie zużycie sumuje ? Jeśli tak, to w zasadzie wszystkie sekcje domowej instalacji powinny być wpięte do tej samej fazy na której będzie pracował inwerter, co jest pomysłem średnim. Macie jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu ?
    Thew_666
    Poziom 20  
    U mnie już są chmury na akumulatory poszło 4.1kWh poszło by wiecej ale cień komin z domu rzuca a konstrukcji na balkonie jeszcze nie skończyłem nie wiem ile na grzanie wody ale pewnie nie biedniej jak z 4kWh bo to na tracku a cały dzień do 14.30 bezchmurnie było.
    no i sieciówka 3,6kWh
    Thew_666
    Poziom 20  
    Z innej beczki;

"Na 180 krajów, uznanych przez ONZ, 140 z nich ma preferencyjne warunki dla producentów energii z małych instalacji, ale oczywiście Polska chce być awangardą i my zamiast ułatwiać – będziemy utrudniać. I pytanie nieco szersze – jakim prawem tekst ustawy dotyczący 10 milionów gospodarstw domowych jest procedowany bez konsultacji społecznych? Przypomnę, że jest to ustawowy obowiązek rządu. Podstawą do przeprowadzenia konsultacji społecznych w rządzie są choćby przepisy ustawy o działach administracji rządowej z 4 września 1997 roku, ustawy o Radzie Ministrów z 8 sierpnia 1996 roku, ustawy o związkach zawodowych z 23 maja 1991 r, czy ustawy o organizacjach pracodawców z 23 maja 1991 r."

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12812791#12812791

Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne 245W
    Dane w linku
    putas
    A to tegotygodniowe osiągi mojej farmy.
    Bardzo cieniutko, bo w tygodniu walczyłem z kablami, z panelami i cała instalacja była co chwila rozłączana i przerabiana.
    Odczyty już z SMC6000
    Code:
    rok 2013 - odczyty w kW od 18-08-2013          Atmega | SMC6000

tydzień   33   34   35   36   37   38   39   40   41  | 42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   
    odczyt    34   123  209  301  351  421  485  591  647 | 099
    wynik     00   89   86   92   50   70   64   106  56  | 28
    putas
    Jakie macie średnie dzienne zużycie prądu w domu?
    Ja licząc ostatnie 2 faktury za prąd (czyli 4 miesiące) mam średnio 10,5kWh dziennie.
    Jakby było rozliczanie bilansowe 1:1 to w skali roku wyszedł bym jeszcze trochę na plus.
    Jak to u Was wygląda z zużyciem?
    Herbatniczek
    Poziom 16  
    u mnie średnio 200PLN na mieś więc około 330kWh miesięcznie. Na razie niestety ciepła woda przepływowo a to się zmieni po podłączeniu PV :)
    90% to ciepła woda a reszta jest dość oszczędna (zamiast PC laptop, brak zwykłych żarówek i brak urządzeń w stanie czuwania, lodówka oszczędna, mikrofala i piekarnik też a odkurzacz o mocy 200W ale bez problemu sobie radzi).
    Gdy zrobię ciepłą wodę to spodziewam się zużycia na poziomie max 30kWh miesięcznie.
    Thew_666
    Poziom 20  
    U mnie kiedyś było średnio 8kWh z haczykiem wyliczenie na podstawie pół rocznego zużycia energii.
    Był bojler elektryczny ale przeszedłem na fotowoltaike na grzanie i dużo ledów ale wcześniej świetlówek było większość ale nie wszędzie.
    Zużycie spadło do 4-5kWh na dobę dodatkowo ciepłej wody jest dużo w sezonie nawet w nadmiarze używam do prania rocznego i do pralki też ciepła woda idzie do czajnika również czajnik kuchnia gazowa.
    Potem był system 24V bateryjny znowu ale małe oszczędności potem
    System 48V duży UPS drastyczna zmiana zużycie z sieci półroczne 328kWh
    Można by jeszcze mniej ale niestety niektórzy domownicy wpinali w sieć zamiast w alternatywę niejednokrotnie.
    Jak wszystko by było podpięte w sieć na grid tie to był bym sporo na plusie.
    Gorzej trochę będzie w zimie chyba że ładna słoneczna w tym roku i mroźna się trafi.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12812791#12812791

Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne 245W
    Dane w linku
    masakra234
    Poziom 11  
    U mnie przy obecnym systemie z 11kWh na 2.5kWh dzień średnio.
    putas
    No to ja mam jakoś chyba za duże zużycie prądu w domu.
    Praktycznie większość LED'ów, trochę energooszczędnych i kilka zwykłych żarówek - tam gdzie mam czujki ruchu.
    Z drugiej jednak strony w domu wszystko na prąd.
    - mocna płyta w kuchni - max 11kW,
    - pralka, zmywarka
    - własna pompa do wody,
    - 2 duże lodówki w kuchni,
    - akwarium (niby nic a w miesiącu ciągnie 43kWh i więcej)
    - komp. laptop, telewizory, tunery satki.
    Kurde, dużo tego. I pobór się nazbiera w miesiącu.
    Fakturka za prąd rządu 380 co 2 miechy. Ale nie płacę dodatkowo za gaz ani za wodę z wodociągu - to się już lepiej bilansuj.

Dodano po 56 [sekundy]:

masakra234 napisał:

Ale Ty piszesz jaki masz uzysk z instalacji, czy ile pobiera cały dom?
    rwxw
    Poziom 22  
    U mnie 17 kwiecień - 18 październik ubiegłego roku wyszło 2064kWh, z czego 940 droga, 1124 tania taryfa. Uśredniając 11kWh/dobę. Jest to bez cwu i gotowania, ale akwa swoje ciągnie ;-)
    Thew_666
    Poziom 20  
    putas napisał:
    No to ja mam jakoś chyba za duże zużycie prądu w domu.
    Praktycznie większość LED'ów, trochę energooszczędnych i kilka zwykłych żarówek - tam gdzie mam czujki ruchu.
    Z drugiej jednak strony w domu wszystko na prąd.
    - mocna płyta w kuchni - max 11kW,
    - pralka, zmywarka
    - własna pompa do wody,
    - 2 duże lodówki w kuchni,
    - akwarium (niby nic a w miesiącu ciągnie 43kWh i więcej)
    - komp. laptop, telewizory, tunery satki.
    Kurde, dużo tego. I pobór się nazbiera w miesiącu.
    Fakturka za prąd rządu 380 co 2 miechy. Ale nie płacę dodatkowo za gaz ani za wodę z wodociągu - to się już lepiej bilansuj.

Dodano po 56 [sekundy]:

U mnie kiedyś bez alternatywnej energiii było 320-350zł co 2 mies.
    Obecnie w sumie w domu tv rzadko pracuje nie oglądam od łądnych paru lat 1laptop 1pc w domu 1 lodówka była kiedyś zamrażarka ale już odpięta
    kuchenka gazowa ale piecyk w niej elektryczny ale jak moge to ze słońca się piecze dusi.
    po za tym woda z sieci ale do oczka wodnego dopuszczam wody pompa ale tez prąd ze słoneczka.

U ciebie na pewno sporo ta płyta łyka najwieksze koszty zawsze grzanie czy też piec płyta lub żelazko albo CWU zawsze największy pobó wiec warto eliminować do minimum.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 56 [sekundy]:

masakra234 napisał:

Ale Ty piszesz jaki masz uzysk z instalacji, czy ile pobiera cały dom?

Koledze chodziło że zjazd w dół z zużyciem z 11 na 2,5kWh na stan obecny
    zibq
    Poziom 28  
    U mnie dobowe zużycie to ok. 5 kWh. CWU z kolektorów, gotowanie na gazie.
    Myślę, że najważniejsza jest ilość domowników oraz ich, nazwijmy to "świadomość".
    U mnie to 3 dorosłych, dwoje małych dzieci.
    putas
    zibq napisał:
    Myślę, że najważniejsza jest ilość domowników oraz ich, nazwijmy to "świadomość".

Świadomość jest najważniejsze.
    U siebie bardzo zmniejszyłem zużycie wymieniając prawie wszystkie żarówki na LED'y. Ale przede wszystkim przyzwyczajenia domowników: gaszenie światła jak wychodzisz z pokoju, wyłączanie TV jak nikt nie ogląda, gotowanie pod przykrywką, jak wstawiasz wodę na poranną kawę - lej wodę w dzbanku lekko nad grzałkę, a nie do pełna itp., itp...
    pv1
    Poziom 15  
    No tak ale w twoim przypadku nie po to inwestujesz w PV żeby teraz jeszcze oszczędzać na maxa to mogą robić ci co nie mają PV. Oczywiście dzieci trzeba uczulać na takie rzeczy.
    kitolcio
    Poziom 17  
    putas napisał:
    Mam pytanie odnośnie komunikacji inwertera ze światem.
    Czy ktoś bawił się czymś takim jak Npotr 5232 Link.
    Znajomy dziś mi pożyczył do zabawy, ale nie umiał mi nic konkretnego doradzić poza tym, że chyba rozwiąże mój problem.
    Parę lat temu podłączał to do jakichś czujników włamaniowych i chyba do kamer w systemie monitoringu. Ale już nie ma żadnych materiałów o tym.

Czy coś zdziałałeś w temacie połączenia z internetem?
    Zastanawiam się czy była by możliwość przesyłania danych za pomocą małego terminala z systemem XP Embeded? Ma ktoś doświadczenia, albo pomysł żeby to wykorzystać, bo taki terminal jest bardzo tani i prądu "zjada" 10-20W.
    Można zamontować moduł Wi-fi, jest port RS 232, więc nie powinno być problemów.
    putas
    kitolcio napisał:

Na razie brak sukcesów.
    Pożyczyłem Nport5232, wejście RS422/485, wyjście LAN. Ale chyba jest walnięty. Niby po odpaleniu softu można konfigurować, ale np. wchodząc po sieci na niego (przez www) już się kaszani, strona się nie otwiera lub tylko w części.
    Program Sunny Control Data też go nie znajduje po LAN'ie.
    Chcę wypróbować przejściówkę RS485>USB i zobaczyć czy RS w inwerterze nie jest przypadkiem uwalony.
    Dam znać za kilka dni czy coś ruszyło.

Ale dziś "przyłapałem" inwerter jak rano startował.
    Mgła, że szok, zero słonka, jeszcze półmrok, godzina 7:20 - a inwerter ruszył. I proszę bez śmiechu teraz - produkcja 2W.
    Przez mgłę światło rozproszone, no chyba bardziej rozproszonego nie da się już.
    kitolcio
    Poziom 17  
    To inwerter masz świetny, mój niestety startuje od 10W i 150V, można to pewnie zmienić w ustawieniach za pomocą programu, ale mam obawy czy to nie spowoduje problemów ze stabilnością pracy inwertera, poza tym jest odłączony na razie.
    Ciekawy jestem Twoich wskazań bieżących, fajnie było by mieć możliwość wglądu na aktualną pracę inwertera i dlatego pytałem.
    Ciekawe czy da się jakoś przekierować połączenie za pomocą takiego terminala, ale nie mam żadnego doświadczenia z tym sprzętem, no i raczej kiepsko u mnie z ustawieniami sieciowymi.
    Thew_666
    Poziom 20  
    putas napisał:
    kitolcio napisał:

Na razie brak sukcesów.
    Pożyczyłem Nport5232, wejście RS422/485, wyjście LAN. Ale chyba jest walnięty. Niby po odpaleniu softu można konfigurować, ale np. wchodząc po sieci na niego (przez www) już się kaszani, strona się nie otwiera lub tylko w części.
    Program Sunny Control Data też go nie znajduje po LAN'ie.
    Chcę wypróbować przejściówkę RS485>USB i zobaczyć czy RS w inwerterze nie jest przypadkiem uwalony.
    Dam znać za kilka dni czy coś ruszyło.

Ale dziś "przyłapałem" inwerter jak rano startował.
    Mgła, że szok, zero słonka, jeszcze półmrok, godzina 7:20 - a inwerter ruszył. I proszę bez śmiechu teraz - produkcja 2W.
    Przez mgłę światło rozproszone, no chyba bardziej rozproszonego nie da się już.

To że 2W nie ważne sukces że rano zawsze ledzik będzie świecił jakiś.
    Tylko że to normalne bo wysokie napięcie w szeregu troszkę światła i już leci prąd.
    putas
    Przekierować to co jest widoczne w sieci Ethernet na świat to bez problemu można zrobić. Ja ma opisywany wcześniej Lan Kontroler i przekierowanie na świat. Więc sądzę, że jakbym jakoś dogadał się z inwerterem w sieci domowej to i ze świata dogadam się.
    W najgorszym wypadku powinno działać bez problemu podłączenie inwertera do jakiegoś starego lapka. I dopiero laptop dalej w świat.

Thew_666 masz rację, wysokie napięcie robi swoje.
    Thew_666
    Poziom 20  
    Teraz są fajne danfossa inwertery 15kW 3 fazowe maja MPPT 430 do 800V
    a max 1000v systemowe rozwarcie robi się system na 750-800V pracy a start ma od 250V wiec wtedy śmiga od rana i w kiepskich warunkach również.
    rwxw
    Poziom 22  
    putas napisał:
    proszę bez śmiechu teraz - produkcja 2W.

Tylko, czy mówi prawdę. Jak testowałem swojego Froniusa to widzę na wyświetlaczu 150V, 0.4A i 60W. Październikowa pogoda, 3 małe panele po 36Wp - no po prostu rewelacja. Mierzę miernikiem, a tam 150V i 0,1A...
    Thew_666
    Poziom 20  
    Tak niektóre falowniki pokazują moc DC a na AC jest co innego lekko wiem mierzyłem miernikiem energii takim w gniazdko
    putas
    Mój pokazuje Pac, czyli wiadomo.
    Thew_666
    Poziom 20  
    Ok a jak nazwiesz to ?
    Kiedyś na moim danfossie output moc wyjściowa nie ?
    A jednak ktoś kłamie ?
    Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra
    putas
    Ja obstawiam, że miernik gniazdkowy kłamie, ale kto wie...
    Mam już za sobą pierwszy krok do odczytów produkcji przez sieć. Kumpel zdalnie mi wszystko poustawiał i teraz jadę do domu podłączyć się do inwertera i zobaczymy czy coś ruszy.