Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jaki kocioł/komin do czterokondygnacyjnego budynku?

papista 08 Jul 2013 12:52 1524 5
 • #1
  papista
  Level 2  
  Dzień dobry,
  właśnie padła mi Mora atmosferyczna i zgodnie z zaleceniami kominiarzy chcę wymienić kocioł na turbo. W związku z tym mam całe mnóstwo pytań, na które nie potrafi mi odpowiedzieć prawie nikt, a kilka dni już nad tym spędzam. Proszę o sugestię, jaką markę wybrać, przy następujących założeniach:
  1. długość komina z rurą 120mm - 4 kondygnacje x 3,3m = 13,2m. Zakładając, ze rura z kotła wchodzi do rury kominowej na wysokości około 2,8m, a kocioł będzie wisiał te 1, 5 m nad ziemią to daje około 12 metrów i dwa kolana (przyłącze do szachtu).
  2. system kominowy przewiduję zorganizować tak, że w rurę, która jest (120mm) wsadzę kolejną, 80 mm. Innego wyjścia nie ma, bo za ścianą jest klatka schodowa i pokój. Podejrzewam, że rozdzielny system spowoduje wychładzanie pomieszczenia zimą, skropliny i w konsekwencji grzyb. Mam rację?
  Generalnie chodzi mi o to, czy istnieje taki kocioł turbo (nie kondensat), który wyciągnie mi spaliny w takiej instalacji kominowej? Kiedyś obiło mi się o uszy, że termet ma dość mocny wiatrak.
  Próbowałem zadać to pytanie kilku instalatorom, ale chyba trafiłem na jakichś niekumatych, bo nie potrafili mi odpowiedzieć. Sam również próbuję czytać specyfikację, ale nie znam tematu aż tak, by mieć pewność, ze dobrze interpretuje tabele.
  Proszę o pomoc, bo CW nie mam, i póki co, może tak być, ale niedługo zima:)
  Edit:
  Właśnie rozmawiałem z jednym instalatorem i powiedział mi, żebym pomyśłał, aby pociągnąć powietrze rurą z piwnicy, którą mam pod łazienką. Można tak zrobić? Czy są przepisy, które to ograniczają? Dodam, ze to stare budownictwo i piwnica jest generalnie mało szczelna:)
 • #2
  W0jtek92
  Level 37  
  Witam. Nie rób zaciągu z piwnicy. Kominarz nie zezwoli na to. Trzeba zrobić zaciąg z zewnątrz bądź wprowadzić fi 80 spalinowy do obecnego komina i rozszczelnić kocioł by brał powietrze do spalania z mieszkania. Na to kominiarz może się zgodzić.
 • #3
  papista
  Level 2  
  A czy jak zrobię oddzielny dopływ powietrza, to spaliny mogę ładować w istniejącą rurę 120 mm i nie będzie problemów? Do tej pory nic mi się nie skraplało z komina, mimo tych prawie 14 metrów. Czy temperatura spalin na wyjściu w atmosferyku jest większa niż w turbo?
 • #4
  W0jtek92
  Level 37  
  Możesz władować komin spalinowy do obecnego komina poprzez redukcję kwaso odporną, zaciąg albo tak jak opisałem wcześniej albo z drugiego wolnego komina na systemie rozdzielczym. Jeśli komin jest czysty to możesz brać powietrze do kotła z szachtu, jeśli jest brudny to dla zaciągu musisz zrobić osobny wkład fi 80 aż na dach. Różnicy w temperaturach spalin nie odczujesz specjalnie.
 • #5
  papista
  Level 2  
  Ja to wszystko rozumiem, ale nie stać mnie na wkład z montażem. Czy mogę zrobić tak, że zapodam mu rurę doprowadzającą do piwnicy i później przez tamtejsze okno na zewnatrz?
  I czy jak termet przy rozłącznym ma 25 m długość komina, a w beretcie napisane jest że przy syst. rozdzielnym jest max długość 10+10, to znaczy, że 10 do wlotu i 10 do wylotu, czy co?

  Dodano po 33 [minuty]:

  Dobra, już wiem, że beretta junior nie pociagnie mi komina 13m. To teraz jeszcze jedno pytanie: jaka jest różnica między minitermem a termasterem?
 • Helpful post
  #6
  piotr_boncza
  Level 29  
  papista wrote:
  Ja to wszystko rozumiem, ale nie stać mnie na wkład z montażem. Czy mogę zrobić tak, że zapodam mu rurę doprowadzającą do piwnicy i później przez tamtejsze okno na zewnatrz?
  Dobra, już wiem, że beretta junior nie pociagnie mi komina 13m.

  Przejrzyj dyskusje od początku roku. Nie mam teraz czasu na grzebanie, ale pamiętam, że ktoś niedawno, w podobnej dyskusji wymieniał kotły, które sprostają Twoim potrzebom. Pamiętaj, że każde kolano wlicza się do całkowitej długości przewodu jako 0,75 do 1,5 m w zależności od kotła, kąta, średnicy... do sprawdzenia każdorazowo w instrukcji.
  Z tego co pamiętam miniterm ma wymiennik bitermiczny, czyli ciepłą wodę produkuje tak jak terma - przepływowo. O termasterze nie mam wiedzy poza tym, że też wymiennik bitermiczny i chyba model na markety, więc nie można się wiele spodziewać. Popatrz na dostępność serwisu w okolicy, skąd jesteś?