Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205.

Heinzek 08 Lip 2013 13:24 4056 14
  • #1 08 Lip 2013 13:24
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

Po burzy drukarka nie chciała się uruchomić.
    Wykręciłem płytę zasilacza:
    Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205. Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205.

Sprawdziłem bezpieczniki i są dobre.

W części pierwotnej napięcie z sieci jest aż do 4 diod a dalej prąd stały aż do żółtej przetwornicy. Za przetwornicą nie ma nic.

Czy ta przetwornica może być uszkodzona? Jak ją sprawdzić?

0 14
  • Relpol
  • #2 08 Lip 2013 13:37
    Prepond
    Poziom 19  

ja widzę ze kondensator wywaliło, ten po prawej najmniejszy...

0
  • #3 08 Lip 2013 13:51
    Heinzek

Na zdjęciu wygląda jak by był uszkodzony ale niestety to nie on.

Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205. Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205. Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205. Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205.

Na zdjęciu z pierwszego postu od strony ścieżek poza "granicą" Primary, nigdzie nie ma jakiegokolwiek napięcia.

0
  • Relpol
  • #4 08 Lip 2013 14:24
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Heinzek napisał:
    Na zdjęciu wygląda jak by był uszkodzony ale niestety to nie on.

Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205. Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205. Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205. Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205.

Na zdjęciu z pierwszego postu od strony ścieżek poza "granicą" Primary, nigdzie nie ma jakiegokolwiek napięcia.
    sprawdź - a najpierw wylutuj - dwa półprzewodniki a umocowane tam do radiatora (zapamiętaj też, gdzie był który).
    Ich oznaczenia podaj tu.

Pozdrawiam

0
  • #5 08 Lip 2013 14:28
    Heinzek

Już grzeje lutownicę.

Ten bliżej dużego kondensatora to:
    STR
    W6051S
    0610K

SK
    MA166S
    06 L

Jak je sprawdzić/mierzyć?

0
  • Pomocny post
    #6 08 Lip 2013 14:51
    Quarz
    Poziom 43  

Heinzek napisał:
    Już grzeje lutownicę.

Ten bliżej dużego kondensatora to:
    STR
    W6051S
    0610K

SK
    MA166S
    06 L

Jak je sprawdzić/mierzyć?
    Kiepsko to widzę, ten pierwszy STR-W6051S , to kontroler specjalizowany - taki All_In_One - przetwornicy typu Flyback Converter - Current Mode Control PWM Regulator IC For Switching Power Supplies - i kupienie go na sztuki w Polsze będzie graniczyć z cudem.
    A ten drugi, SKMA166S, to tranzystor polowy albo triak - jak podają w innym miejscu - i tu również jak wyżej.
    Lepiej już poszukaj całego zasilacza, np. na znanym Serwisie Aukcyjnym, czy w innych sklepach internetowych.
    Podaj tu oznaczenia tego zasilacza (również jego wartości parametrów).

0
  • #7 08 Lip 2013 15:08
    Heinzek

No to pięknie :(

Płyta jest częścią drukarki i samej nikt nie sprzedaje. Zasilacz ma "trochę" wyjść co widać na pierwszym foto koło kodu kreskowego dodatkowo złącze 230V po przekaźniku na jakiś element drukarki i kilka osobnych złączy przez śrubki na płycie podpisanych THV, MHV, OPC1, DEVE i SUPPLY.

Chyba najtaniej wyjdzie kupić nową drukarkę.
    Dzięki za pomoc.

0
  • #8 08 Lip 2013 15:18
    Quarz
    Poziom 43  

Heinzek napisał:
    No to pięknie :(
    Raczej niepięknie... :cry:

Heinzek napisał:
    Płyta jest częścią drukarki i samej nikt nie sprzedaje. Zasilacz ma "trochę" wyjść co widać na pierwszym foto koło kodu kreskowego dodatkowo złącze 230V po przekaźniku na jakiś element drukarki i kilka osobnych złączy przez śrubki na płycie podpisanych THV, MHV, OPC1, DEVE i SUPPLY.
    Fakt, przypomniałem teraz sobie i zajrzałem do mojego archiwum na HDD - naprawiałem kiedyś taką samą i nawet wiem kto taką ma, i może by ją sprzedał.

Heinzek napisał:
    Chyba najtaniej wyjdzie kupić nową drukarkę.
    Popatrz, poszukaj na 'wystawkach', czy w uszkodzonych na znanym Serwisie Aukcyjnym, może co znajdziesz za "parę groszy", a zasilacz będzie tam sprawnym.

Heinzek napisał:
    Dzięki za pomoc.
    Proszę bardzo... :lol:

0
  • #9 08 Lip 2013 15:39
    Heinzek

Quarz napisał:
    Fakt, przypomniałem teraz sobie i zajrzałem do mojego archiwum na HDD - naprawiałem kiedyś taką samą i nawet wiem kto taką ma, i może by ją sprzedał.

Jeśli byś mógł zapytać.

Quarz napisał:
    Popatrz, poszukaj na 'wystawkach', czy w uszkodzonych na znanym Serwisie Aukcyjnym, może co znajdziesz za "parę groszy", a zasilacz będzie tam sprawnym.

Niestety nic nie ma.

Znalazłem w tunerze sat
    STR W6251 tylko czy on nie zaszkodzi?
    Już szukam datasheet i porównam.

0
  • Pomocny post
    #10 08 Lip 2013 16:14
    Quarz
    Poziom 43  

Heinzek napisał:
    Quarz napisał:

Jeśli byś mógł zapytać.
    Trochę potrwa, ponieważ właściciel tego wyjechał sobie na zagraniczne wywczasy...

Heinzek napisał:
    Quarz napisał:

Niestety nic nie ma.
    Ale dziś nie ma, a jutro może być, dlatego nie ustawaj w przeszukiwaniach.

Heinzek napisał:
    Znalazłem w tunerze sat
    DataSheet masz tu ode mnie.
    Jest cała ich rodzina i o różnych maksymalnych prądach, więc całe czterocyfrowe oznaczenie musi zgadzać się.

0
  • #11 09 Lip 2013 13:00
    Heinzek

Poczytałem trochę te noty i są w nich różne napięcia.

Znalazłem w jednym sklepie STRW6053S z noty wynika że jest on na większy prąd. Czy on by się nadał?

0
  • Pomocny post
    #12 09 Lip 2013 13:32
    Quarz
    Poziom 43  

Heinzek napisał:
    Poczytałem trochę te noty i są w nich różne napięcia.

Znalazłem w jednym sklepie STRW6053S z noty wynika że jest on na większy prąd. Czy on by się nadał?
    Nie, nie nada się - patrz tu mój post #10;
    Quarz napisał:
    Heinzek napisał:
    Znalazłem w tunerze sat

Jest cała ich rodzina i o różnych maksymalnych prądach, więc całe czterocyfrowe oznaczenie musi zgadzać się.

0
  • #13 12 Lip 2013 15:22
    Heinzek

Po dokładnym przeanalizowaniu noty od STRW605xS doszedłem do wniosku że różnica jest tylko w prądzie maksymalnym.
    Znalazłem w jednym sklepie STRW6052S wlutowałem i zasilacz uruchomił się.
    Drukarka działa prawidłowo.

Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję za poprawną diagnozę i lokalizację uszkodzonej części.

0
  • #14 12 Lip 2013 16:48
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Heinzek napisał:
    Po dokładnym przeanalizowaniu noty od STRW605xS doszedłem do wniosku że różnica jest tylko w prądzie maksymalnym.
    Znalazłem w jednym sklepie STRW6052S wlutowałem i zasilacz uruchomił się.
    Drukarka działa prawidłowo.
    przetwornica działać będzie, ale przy jej przeciążeniu grozi to "ugotowaniem się" transformatora - a właściwie to dławika wielouzwojeniowego, izolowanego - (możliwość nasycenia się magnetowodu, itd.), zobacz:
    Uszkodzony zasilacz do drukarki Samsung SCX-3205.
    i porównaj sobie amplitudy prądów wyłączanych - sprzętowo - przez ten Inteligentny Łącznik, dla jego poszczególnych typów.
    Wobec tego, warto nie ustawać w poszukiwaniu właściwego typu - i zastosowanego tam - przez producenta tego układu.
    Przypomnę tu to, co napisałem w poście #10
    Quarz napisał:
    Heinzek napisał:
    Znalazłem w tunerze sat

Heinzek napisał:
    Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję za poprawną diagnozę i lokalizację uszkodzonej części.
    Proszę bardzo... :lol:
    Cała przyjemność po mojej stronie, że mogłem Tobie pomóc.
    Zaś 'poprawna diagnoza' to nic innego jak przywołana retrospekcja ze stycznością - kiedyś - z tymi Układami... :idea:

Pozdrawiam

0
  • #15 12 Lip 2013 17:23
    Heinzek

Quarz napisał:
    przetwornica działać będzie, ale przy jej przeciążeniu grozi to "ugotowaniem się" transformatora

Skoro przetwornica na STRW6051S działała z drukarką i na takim obciążeniem działa z STRW6052S to chyba nie zostanie przeciążona choć teraz
    Quarz napisał:
    ten Inteligentny Łącznik

Może przepuścić większy prąd.

Mam nadzieję że STR6051S pojawi się w polskich sklepach i pójdzie go dostać. Będę szukał i jak znajdę to wymienię.
    Pozdrawiam.

0