Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 - nie można wgrać programu do ATmega8

Tamister 08 Lip 2013 20:04 2013 7
  • #1 08 Lip 2013 20:04
    Tamister
    Poziom 8  

Witam!

Niedawno zacząłem przygodę z elektroniką no i czytam sobie jakiś kurs programowania pod Mikrokontrolery AVR. Zakupiłem płytkę stykową oraz ATmege8 by stworzyć sobie jakiś układ. Niestety napotkałem problem z wgraniem programu do tejże ATmegi. Chciałem to zrobić przy pomocy programatora "USB ISP AVR ATMEL" oraz programu WinAVR. Niestety coś nie wychodzi i AVRdude wysyła taki oto komunikat: "stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00". Dodam, że wcześniej zmieniłem opcje w pliku Makefile tak jak należy.
    Programator podłączony jest pod portem COM1, bynajmniej tak mi się wydaje, ale zauważyłem pewna dziwną rzecz a mianowicie, iż gdy nawet gdy programator nie jest podłączony wyskakuje taka sama informacja jak powyżej. Natomiast przy zminie portu na np UDB czy COMx lub lptx wyrzuca informacje "can't open device "usb": Nie można odnaleźć określonego pliku.". Męczę się już z tym bodajże 3 dzień, czytam fora szukam w googlach i niestety nie mogę sobie poradzić...
    Dodam, po podłączaniu programatora do komputera zaświeca się na nim dioda czyli, że działa(teoretycznie).
    Wrzucę także jak podłączam wszystko na płytce stykowej by ewentualnie tam również, znaleźć błąd o ile istnieje:

ATmega8 - nie można wgrać programu do ATmega8

Tak dla jasności 2 kropki pod ATmegą to numery 6 i 3, a te 3 ułożone w "trójkącik" znajdujące się nad odpowiednio patrząc od lewej to 4 5 i 1.

Bardzo proszę o pomoc. :)
    Pozdrawiam
    Tamister

0 7
  • #3 09 Lip 2013 11:36
    atom1477
    Poziom 43  

1. Brak podłączenia zasilania co już wyżej kolega napisał.
    2. Brak kondensatorów.
    3. Niewłaściwe podłączenie pinów programatora do procka.
    Jak dla mnie to dużo za wcześnie jak na rozpoczynanie zabawy z mikrokontrolerami.

0
  • #4 09 Lip 2013 12:07
    Tamister
    Poziom 8  

No niestety ale jestem samouczkiem, na studiach tego jeszcze nie przerabiamy a chciałbym być do przodu z tym, ponieważ programowanie mnie interesuje( kilka lat w c i c++) i fajnie było by coś na tej podstawie stworzyć tylko tak jak mówię, z elektroniką prawie styku nie miałem, gdyż nikt z rodziny i znajomych tym się nie interesował...
    Czy mógłbym was prosić byście wrzucili zedytowane to moje zdjęcie jak należy podłączyć, by nie było więcej niedociągnięć w tym aspekcie?

A co do masy to do stabilizatora podłączony jest zasilacz 9V więc chyba wszystko gra?

0
  • #6 09 Lip 2013 15:26
    Tamister
    Poziom 8  

Trzeba zrobić ten układzik z resetem do zaprogramowania czy kiedy jest on niezbędny?

0
  • #8 10 Lip 2013 14:16
    Tamister
    Poziom 8  

Nie jestem pewien ale sądzę, że mój komputer nie do końca może skomunikować się z moim programatorem AVR isp USB. Po pierwszym podłączeniu programatora Windows 7 automatycznie go zainstalował, w urządzeniach widnieje jako USBHID. Tak jak pisałem wyżej za pomocą WinAVR próbowałem wrzucić program do mikrokontrolera ale przez żaden port nie idzie - "can't open device "usb": Nie można odnaleźć określonego pliku. ". Próbowałem także AVR Studio, tam wybierałem "Display the 'connect' Dialog" -> Platforma: AVR isp, Port: Auto i także nie może się połączyć. Dużo szukałem już w internecie itd. ale nic nie mogłem znaleźć. Nie wiem w ogóle czemu jest USBHID jak powinno być USBasp tak mi się wydaje.

0