Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

robot omijający przeszkody - wzmocnienie wyjścia

mcartur0 08 Lip 2013 21:09 1452 5
  • #1 08 Lip 2013 21:09
    mcartur0
    Poziom 9  

Panowie mam problem...
    zrobiłem robota który ma jeździć i omijać przeszkody...
    wszystko zaprogramowane działa poprawnie ale...
    poniżej na filmiku jest przedstawione działanie które wykonuje procesor.
    zamiast silników na kazde wyjście podpiąłem dwie diody - czerwona sygnalizuje obroty lewe żółta obroty prawe
    teraz w czym problem...
    problem w tym ze jak widac na filmiku uP przesterowywuje napięciem na wyjściach ale jest tam okolo 4,5 V
    jak podepnę serwomechanizm(przerobiony by krecił się 360*) to poprostu nie sa w stanie zakręcić...
    pewnie chodzi o to ze potrzebują większego prądu a widocznie na wyjściu tyle nie ma...
    teraz pytanie co mogę zrobić?
    da się za pomocą tranzystorów pokombinować żeby wzmocnić sygnał?

serwa mam takie:

http://cyber-fly.pl/pl/p/Serwo-HK-928BB/3148

wcale tak wiele prądu nie potrzebują prawda?

link do filmiku

http://w909.wrzuta.pl/film/7S1p8SyUrHa/20130708_202410

0 5
  • #2 08 Lip 2013 21:41
    nsvinc
    Poziom 35  

Ja mam zwidy czy ty faktycznie zasilasz serwo z procesora??

Serwo steruje się z procka, a zasila się z żródła o dużej wydajności prądowej, rzędu min. 0.5A.
    Sygnał sterujący serwem jest niewielki, najpewniej ponizej 1mA, i bez problemu procek moze go wystawiać. Ale nie zasilanie!...

Resztę pytań możesz kierować do wróżki - nie udostępniłeś schematu ani założeń projektu.

0
  • #3 10 Lip 2013 03:47
    emarcus
    Poziom 35  

mcartur0 napisał:
    Panowie mam problem...
    zrobiłem robota który ma jeździć i omijać przeszkody...
    wszystko zaprogramowane działa poprawnie ale...

teraz w czym problem...

jak podepnę serwomechanizm(przerobiony by krecił się 360*) to poprostu nie sa w stanie zakręcić...
    pewnie chodzi o to ze potrzebują większego prądu a widocznie na wyjściu tyle nie ma...

Skoro "wszystko zaprogramowane działa poprawnie" , to nie powinno byc tego postu...
    Jeżeli jednak wystepuja problemy to prawdopodobnie źle sterujesz servo.
    Cytat:

problem w tym ze jak widac na filmiku uP przesterowywuje napięciem na wyjściach ale jest tam okolo 4,5 V

No właśnie, serva modelarskie RF nie steruje się poziomem napięcia lecz długością impulsu. Jeżeli pulsujesz servo co 20 msec. impulsem o czasie trwania 1 do 2 msec. to mierzone napięcie na wyjściu nie sięgnie 4.5V, ani też podłączona tam dioda nie będzie świecic tak jasno.
    Żaden dodatkowy układ wzmacniajacy nie jest tu potrzebny.
    Servo zasilasz napięciem zgodnie zaleceniem w datasheet, i jezeli układ kontrolny tam wbudowany, zdekoduje sygnał wtedy jest załączany pełny prąd do silnika o odpowiedniej polaryzacji (lewo lub prawo).
    Z twojego lakonicznego opisu i filmu wygląda że masz niepoprawnie modulowany sygnał kontrolny do serva, albo przeróbka samego serva do pracy ciągłej się nie powiodła.

e marcus

0
  • #4 10 Lip 2013 10:30
    mcartur0
    Poziom 9  

Nie do końca mnie zrozumieliście... Serwa maja "wypruta" elektronike ze środka jeest tylko silniczek i przekladnie. Jak bezposrednio wepne pod zasilanie ok 5v to kreci się ładnie.

0
  • #5 10 Lip 2013 12:25
    xamrex
    Poziom 28  

mcartur0 napisał:
    da się za pomocą tranzystorów pokombinować żeby wzmocnić sygnał?

Tak, dokładnie.
    Musisz użyć tranzystora.
    Unipolarnego (jak tutaj:)
    robot omijający przeszkody - wzmocnienie wyjścia

lub jakiś bipolarny.
    (emiter do masy, baza wraz z rezystorem do pinu UC, a do kolektora podepnij silnik i to do vcc)
    Pamiętaj o diodzie równolegle do silniczka

0
  • #6 10 Lip 2013 12:28
    emarcus
    Poziom 35  

mcartur0 napisał:
    Serwa maja "wypruta" elektronike ze środka jeest tylko silniczek i przekladnie. Jak bezposrednio wepne pod zasilanie ok 5v to kreci się ładnie.

Więc to już nie są serva !!! (nie udana przróbka ?)....
    Nawet po poprawnie dokonana konversja do pracy ciągłej, formalnie eliminuje nazwę "servo" - brak sprzężenia zwrotnego (!)

W takim razie potrzebujesz zastosowac /(zbudowac) do każdego z nich układ mostkowy (H-Bridge) abyś je mógł wysterowac do pracy w dwóch kierunkach.
    Np.
    L298 / L298D
    L6201 - L6203
    A3966
    i masa innych
    Wiele sklepów modelarskch lub dystrybutorów serv sprzedają je, już poprawnie przerobione do pracy 360st. (Continuous-rotation servo), więc nie ma potrzeby stosowania mostków w ich zasilaniu i sterowaniu.
    np.
    http://www.servodatabase.com/servo/springrc/sm-s4303r

e marcus

0