Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATmega8 dzielnik napięcia dla pomiaru referencyjnego

Jackziom 08 Jul 2013 21:12 1986 7
Testo
    Jackziom
    Level 23  
    Witam!

Otóż chcę zrobić wskaźnik stanu akumulatora Li-Ion (pojedyncza cela 3,7V). Wiem, że taki akumulator ma 4,2V po naładowaniu. Minimalne, wręcz krytyczne napięcie to 3V- mam wersję akumulatorka z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem. Jako początkujący chcę oprzeć swoją konstrukcję o "megę8" bo mam pod ręką. Ogólnie to proste urządzenie działało by w ten sposób; przyciskam microswitch, atmega mierzy napięcie baterii i dla ustalonego zakresu steruje dwukolorową diodą czerwono- zieloną.

Wiem, że ATmegi 8 w zależności od wersji mierzą napięcie referencyjne w zakresie 1 do 1,2V ( chodzi mi o wewnętrzne napięcie odniesienia). Założenie jest takie, żeby nie trzeba było stosować osobnego zasilania dla ATmegi tylko będzie ona zasilana z tego samego źródła z którego będzie robiła pomiar.

Orientuję się tyle, że trzeba zrobić dzielnik napięcia. Liczyłem ale wychodzi mi szkopuł... Może mi ktoś wyjaśnić jak powinienem to zrobić. Bo sam się trochę pogubiłem...

Z góry dziękuję za każdą pomoc! Pozdrawiam!
  • Testo
  • Testo
    Jackziom
    Level 23  
    alstadi wrote:
    Jak zasilasz ATMegę? Jak przez stabilizator 5V to podłącz tak:
    https://sites.google.com/site/qeewiki/_/rsrc/...ide/analog-input/ADC%20-%20Power%20Hookup.JPG

I nie będzie potrzebny żaden dzielnik.

A dzielnik napięcia możesz zrobić z 2 rezystorów połączonych szeregowo, V out = (Vin*R1)/(R+R1), mierzysz spadek napięcia na R1

Napisałem (a może nie), że chcę zasilać atmegę z tego samego akumulatorka litowo-jonowego (czyli atmega wtedy mierzy tak jakby poziom własnego napięcia zasilania i za pomocą diody sygnalizuje) ponieważ jego maksymalne napięcie wynosi 4,25V. Jakbym chciał zastosować zewnętrzne odniesienie napięcia, np. bardzo popularny i w sumie lubiany TL431 (2,5V) ,to jak go muszę podłączyć? Moja propozycja to Anoda do zasilania, katoda do masy, a ref do AVCC...

Jeżeli to jest błąd to proszę mnie poprawić, lub wysunąć jakąś propozycję.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    Jackziom wrote:
    [ ... ]
    Napisałem (a może nie), że chcę zasilać atmegę z tego samego akumulatorka litowo-jonowego (czyli atmega wtedy mierzy tak jakby poziom własnego napięcia zasilania i za pomocą diody sygnalizuje) ponieważ jego maksymalne napięcie wynosi 4,25V. Jakbym chciał zastosować zewnętrzne odniesienie napięcia, np. bardzo popularny i w sumie lubiany TL431 (2,5V) ,to jak go muszę podłączyć? Moja propozycja to Anoda do zasilania, katoda do masy, a ref do AVCC...

Jeżeli to jest błąd to proszę mnie poprawić, lub wysunąć jakąś propozycję.
    to nie tak, jak chcesz z TL431 mieć jego wartość napięcia referencyjnego - typowo; 2,495V - to łączysz jego anodę (wg opisu z Noty Katalogowej) do GND, a wejście referencyjne zwierasz z jego katodą (wg opisu z Noty Katalogowej) i pomiędzy to połączenie a plus zasilania VCC - ≧3,3V - dajesz rezystor ograniczający R o wartości nie większej od:
    R ≦ (VCC - 2,495V)/1,5mA.
    W ten sposób otrzymujesz wysokostabilną diodę Zenera a pracującą jako stabilizator parametryczny.
    Oczywiście, wartość rezystancji tego rezystora R należy stosownie zmniejszyć, jeśli będziesz pobierać z wyjścia tego stabilizatora parametrycznego prąd I0 o wartości;
    I0 = 2,495V/R0.
    Patrz obliczenia dla układu ze zwykłą diodą Zenera oraz obciążonego rezystancją R0 - wartość rezystancji obciążenia stabilizatora parametrycznego.
    Pozdrawiam
    Jackziom
    Level 23  
    Quarz wrote:
    [...] a wejście referencyjne zwierasz z jego katodą (wg opisu z Noty Katalogowej) i pomiędzy to połączenie a plus zasilania VCC - ≧3,3V[...]

A co (bo może się tak zdarzyć) jeżeli napięcie zasilania (akumulatorek Li-po 3,7V) spadnie poniżej 3,3V na przykład do skrajnych 3V?
    Quarz
    Level 43  
    Jackziom wrote:
    Quarz wrote:
    [...] a wejście referencyjne zwierasz z jego katodą (wg opisu z Noty Katalogowej) i pomiędzy to połączenie a plus zasilania VCC - ≧3,3V[...]

A co (bo może się tak zdarzyć) jeżeli napięcie zasilania (akumulatorek Li-po 3,7V) spadnie poniżej 3,3V na przykład do skrajnych 3V?
    Prawo Ohma znasz? To policz sobie...
    Jackziom
    Level 23  
    Quarz wrote:
    Jackziom wrote:
    Quarz wrote:

Prawo Ohma znasz? To policz sobie...

Nie no, chodziło mi o to, bo (być może źle) zrozumiałem, że 3,3V to jakaś wartość graniczna...
    Jackziom
    Level 23  
    Temat nieaktualny, zamykam.