Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kondensatorów filtrujących

Zielun 09 Lip 2013 12:06 1449 3
 • #1 09 Lip 2013 12:06
  Zielun
  Poziom 9  

  Witam,

  jest na tym forum mnóstwo tematów w których ktoś pyta jaki kondensator filtrujący zastosować, po czym dostaje odpowiedz że taki bądź inny... W żadnym nie znalazłem informacji według jakich kryteriów go dobrać - nie chodzi mi o grubą teorie raczej do czego są większe pojemności a do czego mniejsze? Czy można jakąś pojemność uznać za uniwersalną?

  Nie rozumiem zagadnień teoretycznych związanych z prądem zmiennym - impedancje susceptancje i inne zespolone czary mary - a chciałbym zmontować sobie - w miarę uniwersalną - listwę filtrującą. Mieszkam w akademiku w którym jakość sieci pozostawia wiele do życzenia. Gdy ktoś z sąsiadów włącza suszarkę, wentylator albo załączy się gdzieś kompresor od lodówki to trzeszczą u mnie głośniki wyłącza się na chwile muszka w komputerze itp. Ogólnie jest to irytujące plus obawiam się o komputer i amplituner. Niestety Acar z filtrem nie pomógł nawet trochę.

  Oglądałem takie kondensatory w sieci i jest ich co najmniej kilkanaście popularnych rodzajów. Bardzo bym prosił o rade w kwestii wyboru kondensatorów lub może innej koncepcji rozwiązania problemu.

  pozdrawiam

  0 3
 • #2 09 Lip 2013 15:33
  benderrodriguez
  Poziom 8  

  Wg mnie tu zapewne chodzi o spadek napięcia sieciowego, i kondenatorami tu nic nie zrobisz. Ja myślę ,że najlepsze rozwiązanie to kupienie akumulatora i zmontowanie "zasilacza bezprzerwowego" który by zapewnił stałe źródło napięcia. No albo zrobić filtr dolnoprzepustowy ale nie myślę żeby coś to dało, bo komputer dalej się będzie zacinał.

  Dodano po 1 [minuty]:

  kondensatorami*

  0
 • #3 09 Lip 2013 16:08
  Szybki Elektron
  Poziom 25  

  Witam. Obawiam się, że filtry u Kolegi nie na wiele się zdadzą. Zakłócenia często przenoszą się "via eter". Suszarki, odkurzacze, miksery to źródła silnych zakłóceń w promieniu kilkunastu metrów. Jeśli fabryczna listwa z filtrem nie pomogła, to raczej trudno będzie odkłócić komputer samodzielnie. Zasilacz komputerowy ma w sobie dostateczne filtry, bo powstrzymać zakłócenia biegnące po przewodach. Nawet jeśli komputer, drukarka itd. mają połączenie z bolcem ochronnym, to w przypadku tzw. zerowania (w starszych obiektach) zakłócenia w urządzeniach mogą być duże. Jeśli sprzęt nie ma ochrony, np. ze względu na brak bolców w gniazdkach, lub niewłaściwych przedłużaczach /o zgrozo!/, to trzeba ją zapewnić.
  Kondensatory w filtrach dobiera się zależnie od widma częstotliwości i amplitudy zakłóceń, dlatego nie ma tu gotowych recept. Pojemności wynoszą często od kilku do kilkuset nanofaradów. Tańsze (czytaj: prostsze) urządzenia są bardziej podatne na zakłócenia lub emitują ich więcej. Pozdrawiam.

  0