Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] opticum mh1 - obrotnica kręci tylko w jedną stronę

09 Lip 2013 15:35 3075 12
  • Poziom 10  
    Witam, posiadam obrotnice opticum mh1 i mój problem polega na tym że przesuwa się bezproblemowo tylko w jedną stronę, Natomiast aby ruszyła się w drugą muszę dłużej kręcić w jedną stronę a później szybko wrócić w drugą, te same objawy zarówno przy sterowaniu z tunera jak i z przycisków na obrotnicy. Co ciekawe reset do punktu 0 działa prawidłowo.
    Co może być nie tak??
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Docelowo obrotnica ma działać pod przerobionym nboxem a w chwili obecnej testuje ją na technisacie DIGIT CD Plus.

Wczoraj rozebrałem obrotnicę na części i podłączyłem sam silniczek pod elektronikę z tej obrotnicy i również w jedną stronę obracał się idealnie a w drugą jak mu się chciało. Raz ruszał normalnie a innym razem tylko pykał, a temu pykaniu towarzyszyło pomarańczowe światełko, z instrukcji obsługi obrotnicy wynika że oznacza to przeciążenie. I jaką byście postawili diagnozę?? Silniczek czy Elektronika??
    (nie posiadam sprawnego miernika aby dokonać pomiarów)
    Znacie może jakiś sklep gdzie można było by dokupić części do tej obrotnicy?? lub jakiś sposób by to naprawić??
  • PCBway
  • Poziom 43  
    max95100 napisał:
    Docelowo obrotnica ma działać pod przerobionym nboxem
    max95100 napisał:
    pomarańczowe światełko, z instrukcji obsługi obrotnicy wynika że oznacza to przeciążenie

Czyli dekoder/tuner prądowo na głowicy nie wyrabia, i nie daje rady zasilić samej obrotnicy, jak i konwertera w jednym momencie w tej samej chwili przy obrocie talerzem.
    Cytat:
    "Pobór mocy: 40 mA (czuwanie)
    200mA (normalna praca)
    350mA (maksymalnie)
    "
    Oczywiście kolega zdaje sobie sprawę, by ta obrotnica działała jak kolega zamyślił, to dekoder musi wspierać DISEqC 1.3 USALS.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    mihal2002 napisał:
    DiSEqC 1.2 USALS, ta dla jasności.

Nie wydaje mi się:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/DiSEqC
    Cytat:
    "DiSEqC 1.0 - pozwala na przełączanie pomiędzy 4 satelitami (konwerterami)
    DiSEqC 1.1 - odbiór do 16 źródeł sygnału (satelitów)
    DiSEqC 1.2 - wybór pomiędzy 16 satelitami oraz możliwość poziomego pozycjonowania anteny
    DiSEqC 1.3 (USALS) - antena wymaga jedynie centralnego ustawienia na południe; wszystkie pozycje ustawiane są automatycznie
    DiSEqC 2.0 - dodaje możliwość dwustronnej komunikacji do protokołu DiSEqC 1.2. W praktyce mało wykorzystywany".
  • Poziom 10  
    nbox jest przerobiony pod enigmę i w menu normalnie mam ustawienia pozycjonera usals a nawet funkcję Go to x. rozumiem że sprzętowo nbox może nie wyrabiać, bo fabrycznie operator wypuścił go bez obsługi disecq.
    Natomiast technisat nawet w instrukcji obsługi ma dokładnie opisaną konfigurację tunera pod obrotnice a i tak jest to samo co w przypadku nboxa, na zachód antenka ładnie się przesuwa ale przy powrocie na wschód to już totolotek kilka razy ją przekręci a kilka nie.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    max95100 napisał:
    nbox jest przerobiony pod enigmę i w menu normalnie mam ustawienia pozycjonera usals a nawet funkcję Go to x. rozumiem że sprzętowo nbox może nie wyrabiać, bo fabrycznie operator wypuścił go bez obsługi disecq.

Chodzi o to, że ta funkcja musi być też sprzętowo zaimplementowana na płycie głównej dekodera/tunera, czyli muszą być do tego układy na płytce PCB, samo oprogramowanie do tak zaawansowanej funkcji nie wystarczy.
    max95100 napisał:
    Natomiast technisat nawet w instrukcji obsługi ma dokładnie opisaną konfigurację tunera pod obrotnice a i tak jest to samo co w przypadku nboxa, na zachód antenka ładnie się przesuwa ale przy powrocie na wschód to już totolotek kilka razy ją przekręci a kilka nie

A, że tak głupio zapytam, czy po zamontowaniu obrotnicy i zamontowaniu do niej talerza:
    KOCUREK1970 napisał:
    DiSEqC 1.3 (USALS) - antena wymaga jedynie centralnego ustawienia na południe

zrobiłeś?.
  • Poziom 10  
    tak zrobiłem, dokładnie to w instrukcje obrotnicy miałem ustawić "punkt 0". I jak jadę anteną ze wschodu na zachód prawidłowo satelity mi się zgłaszają, gorzej jak chce wrócić. Raz jest ok a raz antena stoi w miejscu i zapala mi się czerwona dioda na obrotnicy.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Więc, albo uszkodzona obrotnica (mechanizm, silnik, elektronika), albo jak napisałem wyżej tuner/dekoder prądowo nie wyrabia.
    Choć gdyby nie wyrabiał, to obrotnica by w ogóle nie ruszyła.
    Takie dziwne "odpały" obrotnicy wskazują, na jej winę.
    Reklamuj, zgłoś to do sprzedawcy.
  • Poziom 10  
    też mi się tak wydawało, na gwarancji to ona już nie jest bo zachciało mi się samemu grzebać. I tak też myślałem że to wina albo silniczka albo elektroniki bo podłączałem to na krótko i silniczek w jedną stronę też miał problemy z załapaniem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    max95100 napisał:
    na gwarancji to ona już nie jest bo zachciało mi się samemu grzebać

Jak nie było na niej plomby, to nikt się nie pozna, złóż to do "kupy" i reklamuj.
  • Poziom 10  
    Udało mi się rozebrać oraz wyczyścić tą obrotnice, niestety po roku było to samo. Obecnie korzystam z anteny WaveFrontier T90, na której mam ustawionych 13 satelit.