Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

średnica drutu na uzwojenie pierwotne

virus213 09 Jul 2013 18:15 2565 10
    virus213
    Level 11  
    Witam, moze mi ktos powiedziec jakiej srednicy drutru mam uzyc do nawiniecia trafa 420W. Obliczylem ilosc zwoi na 230V wyszlo mi 437, ale za nic nie moge znalezc wzoru na obliczenie srednicy tego drutu.
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    I=420VA/230V=1,83A
    d=(I/2)^0,5=(1,83/2)^0,5=0,96mm
    Wybierz drut 1mm.
    virus213
    Level 11  
    Dzieki wielkie za odpowiedz i wzor. A moglbys jesscze sprawdzic czy moje obliczenia co do ilosci zwojow sa prawidlowe. A i prosilbym o opisanie tego wzoru jesli mozna.
    fuutro
    Level 43  
    Pokaż dane wejściowe. Ten wzór na średnicę jest trafny dla gęstości prądu 2,55A/mm^2.
    Zasadniczo S (przekrój) jest równy stosunkowi prądu I do gęstości prądu J. Gęstość prądu możesz tu przyjąć miedzy 2 a 3A/mm^2. Z tego dostajesz powierzchnię a z niej średnicę drutu obliczasz ze zwykłej relacji między polem a średnicą drutu o przekroju kołowym.
    Oczywiście dając cieńszy drut zaoszczędzisz na miedzi i zajmowanym miejscu przez uzwojenie ale kosztem większych strat cieplnych samego tego jednego uzwojenia. Podałem dość bezpieczne rozwiązanie tutaj.
    A jaki masz rodzaj rdzenia i przekrój?
    Quarz
    Level 43  
    fuutro wrote:
    I=420VA/230V=1,83A
    d=(I/2)^0,5=(1,83/2)^0,5=0,96mm
    Wybierz drut 1mm.
    Można mniej, ponieważ wartość gęstości prądu mniej jak 2,5Amm² to rozrzutność:
    1,83A/(Π•1²mm²/4)=2.33A/mm²
    A poza tym, to taki gruby drut może nie zmieścić się na karkasie - trzeba to sprawdzić poprzez policzenie wartości współczynnika zapełnienia miedzią.
    virus213
    Level 11  
    rdzen hmm podwojne O kolumna srodkowa ma przekroj 22,5cm, a jesli wychodzi 437 zwojow drutem fi 1 mm to spokojnie sie zmiesci. moze wytlumacze dokladniej mam dwa rdzenie w ksztalcie O chce je wykorzystac w jednym transformatorze w taki sposob ze bedzie to wygladalo jak podwojne o, tzn OO a na srodkowej kolumnie uzwojenia
    Quarz
    Level 43  
    virus213 wrote:
    rdzen hmm podwojne O kolumna srodkowa ma przekroj 22,5cm, a jesli wychodzi 437 zwojow drutem fi 1 mm to spokojnie sie zmiesci. moze wytlumacze dokladniej mam dwa rdzenie w ksztalcie O chce je wykorzystac w jednym transformatorze w taki sposob
    Pisownia - po raz kolejny - ohydna.
    Zamiast opisu zamieść tu rysunek tego magnetowodu z podaniem jego rozmiarów.
    virus213
    Level 11  
    No więc? Dobrze policzyłem?
    Jaś Kula
    Level 33  
    Witam.

Pomocne:
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans6/trans.htm

Przyjmując indukcyjność rdzenia = 10 000 Gausów i jego moc= 420W, odczytujemy średnicę rdzenia z nomogramu i wynosi ona 26 cm2. Prowadząc prostą od kolumny B do kolumny S/Po, w miejscu przecięcia z kolumną N/U odczytujemy ilość zwoi na jeden wolt. W tym wypadku wynosi ona około 1,75. Mnożąc tę liczbę przez wartość napięcia 230V i odejmując 5% (przeczytaj komentarz do nomogramu) otrzymujemy ilość zwoi uzwojenia pierwotnego (382,4 zwoi). Mnożąc wartość napięcia po stronie wtórnej przez 1,75 i dodając 5% otrzymasz ilość zwoi uzwojenia wtórnego.

Jedna uwaga! Jeżeli posłużysz się rdzeniem o przekroju 22,5 cm2, to moc transformatora odczytana z nomogramu wyniesie około 325 VA, czyli o prawie 100 VA mniej niż zakładasz.

Pozdrawiam.
    virus213
    Level 11  
    ok. dzięki za pomoc :)