Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG Flatron W2241S, miganie ekranu, paski na ekranie.

09 Lip 2013 19:19 3459 3
  • Poziom 2  
    Zacznę od specyfikacji komputera:
    Płyta główna- Gigabyte GA-880GM-D2H /880G+SB710/VGA/DDR3/AM3+/mATX
    (GA-880GM-D2H)
    Procesor- AMD PHENOM II X4 965 3,4GHz S-AM3
    Zasilacz-Whitenergy ATX 2.2 120mm 500W
    Karta graficzna- Radeon 7770 MSI 1GB
    Dysk twardy- WD Greenline, 500
    RAM- DDR3 4 GB 1600MHZ PATRIOT CL11 (PSD34G16002)
    Monitor- LG Flatron W2241S 21"

Wszystko działa na 64 bitowym Windows 7. Zainstalowałem najnowsze sterowniki karty graficznej zaś sterowniki do płyty głównej z nią dostarczone.

Mój problem pojawił się mniej więcej tydzień temu. Dwa tygodnie temu kupiłem wspomniane wyżej kartę graficzną i zasilacz (tak, potem się skapnąłem że jest na "Czarnej liście" i zamierzam wymienić gdy będzie tylko możliwość), jedynym problemem było to, że przez przejściówkę (monitor ma tylko wejście VGA) DVI-VGA karta nie wykrywa monitora, pewnie zwyczajnie olewa sygnał analogowy więc to raczej nie problem, nie znalazła mojej rozdzielczości (ustawiłem ją ręcznie za pomocą AMD Catalyst) i nie ma mowy o większym odświeżaniu niż 60. Tak czy inaczej szczęśliwie żyłem około tygodnia i nagle rozpoczęło się:

Monitor działa całkowicie poprawnie, aż nagle w grach, początkowo tylko w Tombriderze zaczęły wyskakiwać pionowe paski szerokości około 3 centymetrów (i tak co cztery centymetry gdzieś) na pierwszy rzut oka białe, po przyglądaniu się długo można dojrzeć tam jakieś barwy, a te paski złożone są z milimetrowych poziomych pasków (tak co milimetr). Takie mignięcia raz po raz, nie spowalniające sprzętowo animacji, ale po mignięciu wydaje się że kilka klatek zostało zabranych z naszego życia. Dało się nawet pograć jakiś czas zanim się "uruchomiły", jednak nie było ich początkowo np. w Skyrim, GTA IV, Sims 3. Po jakimś czasie paski zaczęły się pojawiać również w tych grach (ale np. w menu Tombridera ich nie ma, jedynie w grze). Po dłuższym czasie "męczenia" pasków w grze przez chwilę występowały nawet na pulpicie ale raczej ich tutaj nie ma.

Co zrobiłem:
    Wykluczyłem kartę graficzną- ma tydzień, i pod monitorem kolegi (również Flatron, 19 cali), paski nie występują w ogóle.
    Zasilacz- cóż, no u kolegi na monitorze nic nie ma, temperatury w całkowitej normie (Afterburner), a zazwyczaj można się tam jeszcze chłodzić.
    Przełączkę- to samo na dwóch przełączkach, moja karta graficzna nie znajduje też jego monitora pod żadną z nich, ale pasków nie ma.
    Przewody- kombinowałem w każdą stronę, paski niezmienne.

Monitor u kolegi działał początkowo normalnie, ale za którymś razem kiedy nie ustępowałem w poszukiwaniach, na jego przewodach z moim monitorze u niego również pojawiły się paski (w Sims 3) na Windows XP. Doszedłem więc do tego, że to monitor.

Zauważyłem, że monitor w teorii się przegrzewa, chociażby przy otwartym oknie paski potrafią ustępować, ale nie rozumiem dlaczego paski w Tombriderze włączają się od razu, zaś np. w Neverwinter Nights można pograć dłużej? Czy monitorowi robi różnicę co wyświetla?

Ponadto podczas oglądania filmów, seriali w internecie i korzystania z pulpitu mowy o paskach nie ma, pojawiają się raczej w grach. Używam w większości gier i na pulpicie tej samej rozdzielczości 1680x1050.

Dokładnie w momencie w którym piszę ten opis stała się dziwna rzecz... gdy przeglądarka jest włączona (tutaj jest stosunkowo jasno) pasków nie ma, a wyskakują gdy zminimalizuje okno gdzie mam ciemną tapetę.

Pytaniem jest: Co dzieje się monitorowi? Czy coś się przegrzewa, może to coś jak "zimne luty"? A może pada cała matryca i nie opłaca się naprawiać? Monitor mam od roku ale kupiłem używany, dotychczas nie było problemów. Otworzyłem go dzisiaj i jest czyściutki, te "bębenki" nie są opuchnięte i wszystko wygląda według mnie wzorowo.

PS: Nagrywanie pulpitu nie wyświetla pasków, nie widać też żadnych przycinek, zaś nagrać jakąś kamerką, telefonem na razie nie mam jak, spróbuję zrobić to gdy będzie konieczne.
  • Pomocny post
    Moderator
    Kolego - jedno ważne pytanie - czy masz pojęcie o elektronice, masz narzędzia?
    Objaw wskazuje ( choć nie musi - opis bardzo rozwlekły ale mało sensowny)na uszkodzenie matrycy. Najbardziej pomogły by zdjęcia lub film nagrany z objawami uszkodzenia. To oczywiście przypuszczenie.
  • Poziom 2  
    Do tej pory próbowałem i nie narzekałem na efekty, gdybym tym razem również mógł sam sobie pomóc to nie napisałbym tutaj, Kolego.
    Nie wiem o jakich narzędziach mówisz konkretnie, tak samo jak nie wiem w jaki sposób to może pomóc odpowiedzieć na pytanie: Czy takie uszkodzenia w ogóle mogą być warte pieniędzy za naprawę?
    Opis był rozległby bo i problemy są niejednostajne, gdybym miał paski które budzą się z monitorem i zasypiają z nim, lub jakiekolwiek paski wcześniej opisane na różnych stronach, wrzucone na Youtube (A szukałem długo zanim pisałem temat sam) to byłbym nawet zadowolony.

Tak czy inaczej jak najszybciej postaram się to nagrać i wrzucić, rzeczywiście chyba trudno to wyjaśnić bez filmu.

Póki co poszukałem na Youtubie zepsutych matryc, i mój problem wygląda mniej więcej tak:

Link

Link
  • Pomocny post
    Moderator
    Hary0n napisał:
    Nie wiem o jakich narzędziach mówisz konkretnie
    - masz miernik , sprawdź napięcia na zasilanie płytki main, oraz na matrycę. Sprawdź czy taśma nie wysunęła się. Obserwuj czy podczas migotania nie zmieniają się napięcia.
    Hary0n napisał:
    Czy takie uszkodzenia w ogóle mogą być warte pieniędzy za naprawę?
    - to jest Twój monitor. Czy opłaca się naprawiać, musisz ocenić sam. Jeśli masz pojęcie, to sam wycenisz czy warto. Jeśli oddasz do serwisu, podniesie się o koszty usługi. Jeśli okaże się ze uszkodzona matryca- to koszt matrycy + ewentualna wymian.