Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45

koni1997 13 Jul 2013 13:09 25764 32
    User removed account
    User removed account  
  • IGE-XAOIGE-XAO
    koni1997
    Level 17  
    dj-MatyAS wrote:

Nie chce mi się teraz nawet liczyć, ale już na pierwszy rzut oka widzę tu wartości elementów brane z sufitu... Może lepiej byłoby oprzeć się o jakieś (dostępne przecież, chociaż niedoskonałe)wzory?
    Jak na razie to ta zwrotnica wygląda dość dziwacznie - wspomniany wcześniej kondensator 1uF nie pracuje raczej jako element filtru, a bardziej jako korekcja impedancji - tylko czemu bez rezystora szeregowego? Równie dobrze można by go całkowicie pominąć... i tak nic nie daje.
    Dalsze rady "z kapelusza" mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku...

Chętnie wykonał bym dobrą zwrotnicę,lecz nie posiadając parametrów głośników,a bez tego nie mogę dokonać nic.Budowa takiej zwrotnicy do takich głośników to jak gra na loterii.Czasami dobrze zagra,a czasami nie.
    Elementy zostały dobrane wg. znanych kanonów np. wszechobecny 4,7uF na wysokotonowy. Wydaje mi się że więcej korekt nie warto wprowadzać,bo i tak nie uzyskamy nic rewelacyjnego.Z moim budżetem wiadomo co z tego wyszło.Ale nie chcę tych kolumn od razu skazywać na śmierć :) Po prostu chciałem zbudować kolumny, dowiedzieć się "z czym to się je" , nauczyć się czego :)

Zapraszam do dalszego komentowania.

Aktualizacja 22.08.2013.
    Trafiły mi się tanim kosztem nowe woofery 165mm firmy Radicon. Produkt made in Korea.

Nie wyglądają na byle co.
    Ładna polipropylenowa membrana,impedacja 4 Ω,moc 40 wat.

I tu mogę uwieżyć w tą moc,ponieważ grały kilkanaście godzin dość ciężkich klimatów (Metallica) na wzmacniaczu kewnwood KA4020 przy dość dużej głośności,kopułki nawet nie były ciepłe.

Zastąpiły membrany bierne,i wpłynęło to pozytywnie na parametry kolumn.
    Może uda mi się kiedyś zmierzyć te kolumn w profesjonalnych warunkach.
    Aiwa została odgrodzona,tworzy więc BandPass 4 rzędu.Woofery Radicona pracują w zamkniętej obudowie,wytłumionej mocno pianką poliretanową.Zwrotnica dla nich to kondensator 4,7 uF wraz z cewką 0,2 mH.
    (licznik- http://www.elektronikjk.com/elektroakustyka2/g2.html)

Także w miedzy czasie powstał subwoofer SoundStar Sub S-60.

Jest to klasyczny aktywny subwoofer bass reflex oparty na głośniki alphard LW800.Napęd TDA2052.

Nie ukrywam że konstrukcja "ekonomiczna" ponieważ została stworzona z resztek po kolumnach :D

Głośnik pracuje w komorze 25,5l bass reflex 60x150mm (średnica,długość).
    Pierwszy raz pokusiłem się o wykonaniu wpustu na głośnik.Nie ukrywam że zrobienie wpusty nie było aż takie proste.
    Wpust ostrożnie wykonany,dlatego głośnik nie wpada cały,lecz na ok.4 mm.
    Wygląda lepiej niżby miał wystawać cały,ponieważ jego rant to aż 11 mm.

Obecnie kolumny grają z onkyo A8640,oraz z w/w subwooferem.Zestaw 2:1 który stworzyłem naprawdę pięknie odzwierciedla dźwięk (wiadomo że hi-end to nie jest) ale zaspokaja on moje uszy.Wysokie tony są przyjemne,nie rzucają "piachem"
    Bas dzięki 4x165mm w kolumnach w zamkniętych komorach jest szybki,i doskonale sprawdza się w grach.Subwoofer wprowadza do tego trochę "zamieszania" :)
    Zestaw nie został stworzony z myślą o głośnym graniu,a o przyjemnym brzmieniu oraz uniwersalności którą osiągnąłem.

W planach dorobienie satelit,i głośnika centralnego aby utworzyć zestaw 5:1 (planowane satelitki chcę już wykonać na teslach,lub tonsilach)

Warto wspomnieć że moc kolumn wynosi obecnie około 105 wat,a subwoofera 60w.

Prezentuje zdjęcia obecnego sprzętu :)

Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45 Pierwsze prezentowane na forum kolumny koniego.SoundStar m45
    elektryku5
    Level 38  
    Parametry głośników można zmierzyć samemu, szczególnie łatwo pomierzyć TS oraz cha-kę impedancji.

Zwrotnice z poprzedniej strony ciężko w ogóle nazwać zwrotnicami, GDWK mogłeś dać chociaż najtańszego STX, ogólnie to mogłeś zrobić całość na STX, albo TVM (trudno teraz dostać), wyszłoby zapewne drożej nieco, ale już byłoby coś. Gotowych projektów zwrotnic trochę jest, a znaczenie jednak mają, sam kondensator to w badziewiu z najgorszej półki.