Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vertical dipole 2 band - Dopasowanie

zabex 10 Lip 2013 09:59 2352 8
  • Pomocny post
    #2 11 Lip 2013 07:23
    c2h5oh
    Moderator

zabex napisał:
    ...Czy potrzebny jest balun dopasowujący (300->75ohm) dla RX?
    Długość przewodu 45m, RG6

Czy w opisie anteny jest coś wspomniane o dopasowaniu z 300Ω do 75Ω? Chyba nie.
    Jest napisane, że antenę zasilano odcinkiem przewodu 50Ω o przypadkowej długości.
    Czy będzie to 50Ω czy 75Ω to w Twoim przypadku nie ma znaczenia (jest do pominięcia).
    W linku który podałeś jest wszystko dokładnie wyjaśnione i opisane.
    Wpisz w Google zwrot "antena slim jim" lub "j-pole" i będziesz wszystko wiedział.
    http://www.google.pl/search?q=antena+slim+jim...SBI3LsgbSioHoBQ&ved=0CCoQsAQ&biw=1016&bih=627

Tak wygląda przykładowe przyłączenie linii zasilającej:
    Impedancję możesz dopasować poprzez zmianę miejsca przyłączenia kabla.

• #3 11 Lip 2013 16:18
    zabex
    Poziom 22  

Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

• #4 12 Lip 2013 11:46
    c2h5oh
    Moderator

Zwrócono mi uwagę, że antena z linku jest zupełnie inną konstrukcją niż antena typu J.
    Tak to prawda. W linku przedstawiony jest dipol a właściwie dwa dipole połączone równolegle. Jeden z nich pracuje w paśmie 2 m a drugi w paśmie 70 cm.
    Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Oczywiście są też anteny j-pole które obsługują dwa pasma:
    http://nt1k.com/blog/2011/open-stub-j-pole-project-completed-many-times/

• #5 12 Lip 2013 15:51
    zabex
    Poziom 22  

Głównie chodziło mi o ten balun z tego względu, że wykorzystywany jest w wielu konstrukcjach. W linku który podałem go nie ma ale też nie widzę aby był tam stosowany jakiś wzmacniacz jak w moim przypadku.
    http://p.alejka.pl/i2/p_new/42/05/wzmacniacz-fp-6-l-5-2400-mhz_0_b.jpg
    Reasumując... Stosować balun dla anteny odbiorczej typu dipol czy nie? Jeśli tak to w jakich sytuacjach zachodzi konieczność stosowania owego baluna? Przepraszam za upierdliwość ale naczytałem się różnych stron traktujących o budowie anten i jak to bywa "im głębiej w las, tym więcej drzew" także jeśli to możliwe prosiłbym o wyjaśnienie tego tematu kogoś doświadczonego.

• #6 12 Lip 2013 21:22
    c2h5oh
    Moderator

zabex napisał:
    ... Stosować balun dla anteny odbiorczej typu dipol czy nie? Jeśli tak to w jakich sytuacjach zachodzi konieczność stosowania owego baluna? ...

Na mój gust to lepiej zrobić dobrą antenę zwartą dla napięcia stałego.
    Nie jest prosto wykonać dobrze działający balun dla częstotliwości o których piszesz.
    Wydaje mi się, że kombinowanie z dołączeniem balun-a przyniesie więcej strat niż korzyści zwłaszcza, że chodzi tylko o odbiór. W Twoim wypadku możesz poeksperymentować z balunami 1:1.
    Oczywiście jest to tylko moje zdanie.

http://www.google.pl/search?q=balun+1:1&tbm=i...hIsWGtAagwIDwAw&ved=0CCoQsAQ&biw=1173&bih=623

• #7 13 Lip 2013 00:02
    zabex
    Poziom 22  

Dziękuję za odpowiedzi.
    Zrobię antenę na 2m i porównam pracę z i bez baluna.
    Tym bardziej, że zależy mi na wzmacniaczu "in-line", co oczywiście wpłynie na pracę owego zestawu.
    Zwykłe anteny szeroko-pasmowe (tzw siatki) wykorzystują dopasowanie 300-75ohm i to mnie najbardziej zastanawia.
    Bo jak by nie patrzeć na podobnej zasadzie działa zwykły dipol.
    Krótkie 2 pytania! Stosować balun czy nie? A jeśli tak to dlaczego?
    Przepraszam ale oczekuje konkretnych odpowiedzi!

• #8 13 Lip 2013 06:56
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

zabex napisał:
    Zwykłe anteny szeroko-pasmowe (tzw siatki) wykorzystują dopasowanie 300-75ohm i to mnie najbardziej zastanawia.

Ponieważ tzw. "symetryzator" to takie DWA w Jednym.
    Symetryzatory wykorzystywane przy antenach do TV, to:
    - symetryzator (antena symetryczna na kabel koncentrczny niesymetryczny)
    - transformator impedancji (z np. 300Ω na 75Ω)

Cytat:
    Bo jak by nie patrzeć na podobnej zasadzie działa zwykły dipol.

Nie do końca jest tak jak piszesz.
    Dla dipola 2 x ¼λ można wykorzystać symetryzator z baluna 1:1 .
    Impedancja takiego dipola jest około 75Ω (w zależności od powieszenia go nad Ziemią)

Cytat:
    Krótkie 2 pytania! Stosować balun czy nie?

Przy dipolu 2 x ¼λ - NIE.
    Cytat:
    A jeśli tak to dlaczego?

To taka "sztuka dla sztuki" aby przechodzić z 75Ω na 50Ω lecz przejściem z symetryczności na niesymetryczność to już chwila zastanowienia.

Zawsze możemy dopasować impedancję (prawie każdej anteny) do 50Ω, przykład :
    - dla dipola - zmniejszając kąt pomiędzy ramionami do 135st. - zmniejszasz impedancję do 50Ω pozostawiając rezonans.
    - dla ¼GP - kąt pomiędzy pionowym wibratorem a przeciwwagami, to jak [90st.] imp. 33Ω , [135st.] imp. 50Ω , [180st.] imp. 75Ω (to już jak dipol).

Pozdrawiam.

• #9 13 Lip 2013 07:06
    zabex
    Poziom 22  

Reasumując.. w moim przypadku nie jest ważny balun dopasowujący jak sam przewód zasilający który notabene ma 45m.
    Poprawne wykonanie anteny jest ważniejsze jak cała reszta o której pytałem.
    Dziękuję Adam za konkrety i poświęcony czas oraz koledze "kondensator" za słuszną poprawkę :)

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson