Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eksplorator Windows działa niestabilnie, sprzęt czy software?

jakhuragan 10 Lip 2013 10:28 2130 8
  • #1 10 Lip 2013 10:28
    jakhuragan
    Poziom 6  

Witam,

mam poważny i dokuczliwy problem z komputerem, którego nie potrafię sam rozwiązać, więc proszę o pomoc i radę ludzi którzy się na tym znają.

Zacznijmy od opisu komputera.Jest to trzyletni laptop Acer Aspire 7740, z zainstalowanym systemem Windows 7 Home Premium, Service Pack 1, wszystkie aktualizacje systemu instalowane na bieżąco.
    O ochronę dba u mnie program "McAfee Internet Security Suite".Komputera używam głównie do internetu, poczty, serwisów społecznościowych i do słuchania muzyki.Instaluję mało programów, a jeśli, to zawsze ze sprawdzonego źródła.Przez trzy lata nie doświadczyłem żadnych poważniejszych problemów, nic czego nie dałoby się rozwiązać poprzez przywracanie systemu czy instalację nowej wersji javy czy flasha.Jedynym wymienianym elementem komputera był napęd DVD, rok, a może półtora temu.

Aż do feralnej środy...I tutaj zaczynam historię problemu.Korzystając z "Opery", przeglądałem newsy.W pewnym momencie komputer się zawiesił.Nie przejąłem się tym zbytnio - czasem tego typu problemy sprawiał mi stary sterownik od karty graficznej.Zresetowałem, pokazał się monit CHDSK'a, oczywiście zgodziłem się.Zrobił swoją robotę, znalazł parę błędów (ale nie żeby jakoś dużo).System wystartował ponownie i nic nie było już takie samo...Spróbuję opisać ogólne objawy : komputer zaczął działać wolno, szczególnie w przypadku procesów windowsowych.Eksplorator systemu Windows zaczął często "bieleć" i nie odpowiadać.Norma stało się "trwa oczekiwanie".Po dysku mogę poruszać się wedle woli komputera : czasem to mi się udaje, czasem nie.Nie uruchamia się Windows Media Player.Mam problemy z zamykaniem systemu i najczęściej muszę to robić fizycznie klawiszem.Zdarzał się komunikat "trwa odtwarzanie dźwięku wylogowywania".Kiedy próbuję przeskanować komputer w antywirusie, cały czas kręci się kółeczko ale proces nie posuwa się do przodu, liczba elementów to cały czas zero.Kiedy próbowałem przywracania systemu, to proces dochodził ( bardzo powoli ) do fazy "trwa inicjowanie przywracania systemu".Po półtorej godzinie czekania dałem sobie spokój...Przeglądarki internetowe, podobnie jak i inne programy czasem się uruchamiają, czasem nie.Zauważyłem też że w menedżerze zadań Windows, pojawiło się sporo znanych procesów, ale z adnotacją *32....Próbowałem uruchamiać komputer w trybie awaryjnym czy bez dostępu do sieci - nie powodowało to żadnych różnic.Kiedy wczoraj włączyłem ponownie CHDSK'a to moją uwagę przykuły takie komunikaty jak - "usuwanie błędów w mapie bitowej woluminu" i "odzyskiwanie odzielonego pliku" w dużej liczbie....

Czy może mi ktoś pomóc zdiagnozować problem i doradzić kroki które powinienem podjąć żeby doprowadzić system do pełnej sprawności?Myślałem o wizycie w serwisie, ale to ostateczność.Najpierw chciałbym poznać opinie specjalistów i dobrych Samarytan, którzy jak mniemam, tłumnie nawiedzają to forum.

A więc jeszcze raz : proszę o porady, o pomysły i instrukcje które pokierują moim postępowaniem.Z góry dziękuję za pomoc,

jakhuragan

0 8
  • #2 10 Lip 2013 10:33
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Pobierz program Crystal Disc Info portable i daj z niego zrzut ekranowy tak żeby było widać wszystkie atrybuty w tabeli. Prawdopodobnie dysk twardy uległ uszkodzeniu i trzeba to zbadać.

Do tego powiedz, czy laptop przez te 3 lata był czyszczony w środku z kurzu?
    Jeżeli dasz radę to daj też zrzut z programu HW Monitor podczas gdy nic nie robisz i w stresie. To program do pomiaru temperatury.

Jeżeli wyjdzie, że dysk jest sprawny (okaże się to po tym jak dasz zrzut z Crystal disc info) to będzie trzeba przeskanować system przez bootowalny skaner np Kaspersky Resuce Disc.

0
  • #3 10 Lip 2013 11:58
    jakhuragan
    Poziom 6  

Laptop nigdy nie był czyszczony z kurzu.

HW Monitor pokazuje wartości które wydają mi się niższe od notowanych w przeszłości o 10-15 stopni C

Dodano po 4 [minuty]:

To są wartości temperatury przy użyciu 48 % pamięci fizycznej.

0
  • #4 10 Lip 2013 15:49
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Obciąż porządnie procesor i pokaż temperatury. Używanie pamięci fizycznej to nie obciążenie. Najprościej obciążyć procesor programem OCCT trzeba włączyć test na 10minut.
    Laptopa bez względu na to czy się grzeje czy nie (zobaczymy jak porządnie obciążysz) przydało by się wyczyścić przez 3lata nazbierało się tam pewnie dużo kurzu, a widzę że ma już nabite ponad 12tys. godzin pracy to na pewno jest tam dość dużo kurzu przy wylocie powietrza zaraz za wentylatorem.
    Z dyskiem jest na szczęście wszystko ok, choć możesz zrobić jeszcze dokładne skanowanie programem MHDD, aby zobaczyć szybkości odczytów sektorów.
    Zrób skan programem Malwarebytes Anty Malware, pełne skanowanie i wcześniej aktualizacja bazy wirusów.
    Zrób skan przez ADW Cleaner i usuń co znajdzie.
    Pokaż zrzut z msconfig zakładki uruchamianie.
    Wykonaj defragmentacje dysku za pomocą Auslogics Disk Defrag.
    Wykonaj czyszczenie rejestru i systemu za pomocą Ccleaner.
    Zainstaluj też najnowszą wersję sterownika do karty graficznej, skoro sprawia on jakieś problemy. Wcześniej usuń stary sterownik.

Jeżeli nie dasz rady przeskanować dysku skanerem Malwarebytes Anty Malware spod windowsa, bo zacznie ci coś wieszać to musisz wypalić na płytkę(czy na pendrive) Kaspersky Resuce Disc, zbootować i przeskanować dysk.

0
  • #5 10 Lip 2013 23:13
    jakhuragan
    Poziom 6  

Malwarebytes udało się zainstalować ale się zawiesza.Ccleaner nie chce się zainstalować.
    Msconfig nie daje się uruchomić ( jako administrator). Wedle instrukcji nagrałem Kaspersky Rescue Disc na pendrive'a i właśnie skanuje dysk.Ile to może potrwać?

0
  • #6 11 Lip 2013 09:35
    jakhuragan
    Poziom 6  

Kaspersky Rescue Disc przeskanował system i znalazł jedno zagrożenie : Trojan Program HEUR Expl.Usunąłem, nie zmieniło to niczego w działaniu komputera.

0
  • #7 11 Lip 2013 10:16
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Komputer wygląda na zawirusowany lub ewentualnie jest uszkodzeny dysk, a SMART tego nie wykazał.
    Czy kasperskiego aktualizowałeś przed skanem?
    Wypal na płytkę MHDD zbootuj i włącz skanowanie 2 razy przycisk F4 jak skończy skanować zrobisz zdjęcie (tak zdjęcie aparatem, bo zrzutu się nie da) z wynikiem skanowania.
    Wyczyść laptop z kurzu koniecznie!
    Skan przez MHDD:
    http://forum.hotfix.pl/sprzet-komputerowy/ska...ie-powierzchni-dysku-programem-mhdd-t753.html
    Przed wystartowaniem MHDD musisz z biosie ustawić tryb dysku na IDE, bo a AHCI(sata) nie zobaczy dysku.

Zrób na wszelki wypadek temat w dziale pogotowie komputerowe.

0
  • #8 11 Lip 2013 10:37
    jakhuragan
    Poziom 6  

Nie, po uruchomieniu tego systemu Kasperskyego nie miałem połączenia z internetem.Pokazywał stan aktualizacji na 7.7.2013 i out of date.Jak mam wyczyścić laptop z kurzu tak żeby go nie uszkodzić?

0
  • #9 11 Lip 2013 11:46
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Ostrożnie. Odłącz kabel zasilający i wyjmij baterię. Musisz dostać się do wentylatora, odkręcić go i wyczyścić ten kurz co zobaczysz po zdjęciu wentylatora w wylocie powietrza z obudowy i do wyczyszczenia wentylator. Jeżeli się boisz sam to oddaj komuś kto wie jak to zrobić.

0
  Szukaj w 5mln produktów