Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii JM Tronik-działanie magnesem.

10 Lip 2013 20:38 3651 5
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator - Elektryka
  milosek napisał:
  Czyli prowadzący nie miał racji mówiąc, że działanie polem magnetycznym ma wpływ na elektronikę licznika?

  Trzeba go zapytać o to.
 • Poziom 13  
  Elektronika licznika jest zupełnie niewrażliwa na działanie magnesem. Nawet największy magnes jaki znajdziesz na rynku nie zakłóci pomiarów. Można jednak licznikowi utrudnić w pewien sposób pracę magnesem. Po kilku sekundach takiej próby fakt ten zostanie zarejestrowany i będzie nieusuwalny dla użytkownika. Stosowne służby podczas kontroli dowiedzą się kiedy i przez jaki czas był przyłożony magnes i ile energii w tym czasie zostało pobrane. Nie polecam takiej zabawy bo licznikowi raczej nie zaszkodzisz, a kary są wysokie.

  Jeśli znajdziesz odpowiednio duży magnes to zanim uda Ci się go przyłożyć do licznika najprawdopodobniej stracisz palce wkładając go do metalowej skrzynki z bezpiecznikami.
 • Poziom 24  
  Sama elektonika nie jest wrażliwa, ale niektóre liczniki elektroniczne (w zależności od konstrukcji) mają wewnątrz transformatory na fazach napięciowych i wewnętrzne przekładniki prądowe lub czujniki (np. Halla) na fazach pradowych. A one już są wrażliwe na zewnętrzne pole magnetyczne.
  Kilka lat temu badnia na ten temat robił nasz GUM i np. w takim Evo 1L razem z licznikiem Politecha, Q-meter liczydło blokowało się całkowicie, a w niektórych Landisach, Pozytonach i Schlumbergerach błędy były w zakresie od -30 d0 -98% w zależności od sposobu zasilania. Zaznaczam, że dotyczy to liczników elektronicznych. To było kiedyś, teraz już pewine konstrukcje są poprawione.