Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

bosch GBH 2-24DSR - GRZEJA SIE I SMIERDZI

taldeko 10 Jul 2013 23:14 4614 14
    taldeko
    Level 9  
    Witam.Jakiś czas temu próbowałem rozwiazać na forum problem z moja wiertarka bosch gbh 2-24dsr,a mianowicie chodziło o to że podczas pracy z wiertarki zaczynało smierdzieć spalenizna i traciła ona obroty.Ostatni zaczolem dociekac przyczyny i poszedłem za porada że to moga byc łożyska które podczas pracy nagrzewaja sie i stwarzaja opór.Po dokładnych ogledzinach rozgrzanych łozysk stwierdziłem że przyczyna jest inna,a mianowicie w mechanizmie udaru wiertarki pracuja dwie tuleje,jedna robi za tłok a druga jest cylindrem.Tuleja która jest tłokiem robi ruch posuwisty a druga ruch obrotowy.W trakcie pracy wiertarki po nagrzaniu sie tych elementów zaczynaja sie one zakleszczac i stawiaja opor wirnikowi który zaczyna sie ngrzewac i smierdzi.Po wystygnieciu praca wiertarki wraca do normy az do nastepnego rozgrzania sie tych elementow.Dolanczam zdjecie elementów i prosze o pomoc jak ten problem rozw bosch GBH 2-24DSR - GRZEJA SIE I SMIERDZI iazac.
    nikusert
    Level 40  
    Witam
    Widać że te części są przytarte,proponuję wymianę tych elementów.Możesz jeszcze włączyć sam silnik,by się upewnić czy diagnoza jest prawidłowa.
    taldeko
    Level 9  
    silnik jest ok czy delikatne rysy na tulei -tłoku maja aż tak wielkie znaczenie podczas pracy wiertarki?
    nikusert
    Level 40  
    Właśnie te dość mocne rysy mogą powodować ,grzanie się i zacieranie. Gdy to wypolerujesz drobnym papierem ściernym ,może się nie będzie grzać i zacierać ,lecz już nie będzie szczelne.
    taldeko
    Level 9  
    czy można kupic te elementy i jaki może byc kosz tych czesci oddanie wiertarki do serwisu okaze sie pewnie duzym wydatkiem i lepiej kupic nowa
    nikusert
    Level 40  
    To trudno odpowiedzieć .Rozpiskę części do tego modelu znajdziesz na internecie.
    Ja naprawiałem nie tak dawno 26-tkę.Części do Boscha kupisz w byle serwisie,lub zamówią .Również orientacyjnie powinni powiedzieć,jaki będzie ich koszt.Co do oddania jej do serwisu na naprawę ,to wiadomo że Cię skasują.Nowa oczywiście będzie droga.Myślę że powinno to kosztować około 200-300zł.

Dodano po 5 [minuty]:

Zobacz na tą część w formie otworu.Jest to stalowe ,to nie powinno być problemu żeby to przegładzić.Myślę że prędzej do wymiany ten tłok,bo jest z aluminium,jeżeli dobrze pamiętam.Koszty wtedy zmaleją.
    adamkol45
    Level 17  
    Kosz tłoka to cennikowo 30 zł+VAT. Ja jednak zastanowiłbym się nad wymianą cylindra/uchwytu narzędzia. Na zdjęciu przynajmniej wygląda to na mocno przegrzane, mogło się odkształcić. Sama wymiana tłoka może nie rozwiązać problemu. Uchwyt narzędzia - koszt oryginału 145 zł+VAT, zamiennik ze Zgierza ok. 100 zł+VAT. Do wymiany też przy okazji o-ring na bijaku.

Pozdrawiam
    taldeko
    Level 9  
    sprubuje od przeszlfowania tłoka papierem wodnym bo tam sa rysy a pozniej przepoleruje i zobacze jaki bedzie efekt,cylinder wyglada dobrze wiec problemem chyba jest tłok
    taldeko
    Level 9  
    Witam.wracam ponownie do wiertarki bosch bo dopier dzisiaj miałem chwile żeby sie nia zając a do kladnie do tłoka.wymontowałem go z całego mechanizmu korbowego i zauważyłem że po wlożeniu do cylindra przesuwa sie z oporem i to nie małym i wydaje mi sie że tak nie powinno być?mam wrażenie że pasowanie jest za ciasne nawet po usunięciu rys papierem wodnym.???????
    nikusert
    Level 40  
    Czy ten opó jest na całej długości gdy wsuwasz tłok?.Musisz sprawdzic jaka jest tego przyczyna,czy tłok nie jest owalny przypadkiem.
    taldeko
    Level 9  
    Opór jest na całej dlugości tłoka
    PtasiorWro
    Level 27  
    Sprawdź czy w tulei nie jest uszkodzony pierścień z całym zestawem bijaka, on prawdopodobnie spowodował zatarcie cylindra.

bosch GBH 2-24DSR - GRZEJA SIE I SMIERDZI
    taldeko
    Level 9  
    Witam po długiej przerwie ale nie miałem czasu zajac sie wiertarką.Poszedłem tropem tłoka(czyli zacierania się tloka w cylindrze) i tak jak pisałem wczesniej zauwarzyłem że części tłok-cylinder chodzą ciężko.Potraktowałem tłok papierem sciernym 80 a póżniej wodnym żeby nie było rys.Złożyłem wszystko do kupy,wrzuciłem smaru łt 4 i okazuje sie że maszynka chula.Dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

Proszę poprawić pisownię wszystkich postów! [retrofood]
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    taldeko wrote:
    wrzuciłem smaru łt 4 i okazuje sie że maszynka chula.Dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

ŁT-4 jest smarem przeznaczonym do łożysk.W serwisie elektronarzędzi bez problemu dostałbyś odpowiedni smar.
    PtasiorWro
    Level 27  
    taldeko wrote:
    Taki smar plecili mi w firmie w której przewijają silniki i robia naprawy elektryczne wiertarek i elektromarzedzi.Mam nadzieje że nie zaszkodzi to wiertarce?

Jestem ciekawy co to za serwis :D pozdrowienia dla nich.