Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAID na płytach głównych -

andrewal 10 Lip 2013 23:25 4056 9
  • #1 10 Lip 2013 23:25
    andrewal
    Poziom 8  

Witam.
    Jestem przed zakupem płyty głównej, a chce taką która umożliwia zbudowanie RAIDu sprzętowego, a nie jakiegoś fakeraid. Zasięgnąłem więc języka w serwisie Gigabyte'a i otrzymałem odpowiedź: "Wszystkie płyty główne GIGABYTE oparte na chipsetach Intel Z77,H77 oraz Z87 i H87 oferują sprzętowe wsparcie dla macierzy RAID"
    Sprzętowe ok, ale czy jest to pełen sprzętowy RAID?
    Takie samo info otrzymał kolega o chipsecie z68 i po wyjęciu jednego z dysków RAID system sie nie uruchomił.
    Szukając znalazłem info na wiki:
    https://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1155
    według tego chipset Z68 wspiera" Intel Rapid Storage Technology (RAID)" - programowalny RAID
    a chipsety Z77,H77 oraz Z87 i H87 wspierają RAID.

Miał ktoś z tym do czynienia i pomoże wyjaśnić sprawę ?

Dzieki
    Pozdrawiam

0 9
  • #3 11 Lip 2013 13:11
    andrewal
    Poziom 8  

nie. RAID 1

0
  • #4 11 Lip 2013 13:55
    bolekis
    Poziom 34  

Do pełnego sprzętowego RAID-a potrzebowałbyś osobny kontroler z własnym procesorem, pamięcią i nawet baterią do podtrzymania pamięci. Zwykle droższy niż płyta główna - wstawia się takie do serwerów. Pozostaje więc taki pseudo sprzętowy RAID w chipsetach producentów. Spokojnie nadaje się do RAID 0 i 1, do 10 zapewne też, budowanie RAID 5 jest odradzane na takich zintegrowanych z płytą kontrolerach.

1
  • #5 11 Lip 2013 20:52
    andrewal
    Poziom 8  

Chce tylko zbudować RAID 1, tak żeby system działał jeśli sypnie sie jeden z dysków. Kolega z płytą na chipsecie Z68 po odłączeniu jednego z dysków otrzymał info " boot failure insert system disk and press enter". Nie chce takiej sytuacji.
    Pozdrawiam

1
  • #7 12 Lip 2013 10:31
    bolekis
    Poziom 34  

Na starszych płytach RAID 1 działa bez problemu także i na jednym dysku. RAID został założony w BIOS-ie kontrolera przed instalacją systemu, któremu następnie trzeba wskazać sterowniki już do kontrolera RAID zamiast standardowych. Nie uważam żeby nowsze płyty były gorsze pod tym względem. U kolegi może jest coś nie tak z konfiguracją,

1
  • #8 12 Lip 2013 22:29
    andrewal
    Poziom 8  

Witam.
    U kolegi to według mnie jest starsza płyta, przynajmniej ze starszym chipsetem Z68. Może by się zgadzało i coś źle skonfigurował.
    Pytanie tylko jak załadować stery do Linuxa jeśli producent nie udostępnił ich na stronie? Niestety, nie mam doświadczenia z RAIDem pod Linuxem.

Pozdrawiam

0
  • #9 13 Lip 2013 18:29
    bolekis
    Poziom 34  

Miałem na myśli jeszcze starsze płyty, P35 dla przykładu. Sterowniki do Linuxa powinny być w każdej dystrybucji jako dmraid.

0
  • #10 13 Lip 2013 22:45
    andrewal
    Poziom 8  

Witam.
    No to z tego co czytałem : http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=22641 i nie tylko ten artykuł, wchodzimy w fakeraid , albo raid software'owy. Nie bedzie to pełen sprzętowy, który w momencie instalacji z CD widzi tylko jeden dysk.
    Tak to widzę na podstawie artykułów, ale moge sie mylić, bo jeszcze nie miałem doświadczenia z RAIDem.
    Pozdrawiam

0