Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka cewki dzwonka do drzwi z 220V na 8V

11 Lip 2013 09:27 3465 4
  • Poziom 10  
    Witam,

Wziąłem ze starego mieszkania dzwonek do drzwi, który był na 220V. W nowym mieszkaniu instalacja jest na 6-8V. Myślałem o tym, żeby i tu nie wiem.. odwinąć z cewki kilkaset zwojów czy nawinąć jeszcze więcej zwojów, aby dzwonek działał z napięciem 8V?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    atze napisał:
    Witam,

Wziąłem ze starego mieszkania dzwonek do drzwi, który był na 220V. W nowym mieszkaniu instalacja jest na 6-8V. Myślałem o tym, żeby i tu nie wiem.. odwinąć z cewki kilkaset zwojów czy nawinąć jeszcze więcej zwojów, aby dzwonek działał z napięciem 8V?

Cewkę nawinąć na nowo (mniej zwojów odpowiednio grubszym drutem), albo (jeśli 8V to prąd przemienny) prościej - użyć transformatora 230V/8V włączonego odwrotnie (czyli uzwojeniem 230V do dzwonka a uzwojeniem 8V "do ściany").
    Jeszcze inne wyjście - kupić/zrobić nowy dzwonek na 8V.
  • Poziom 38  
    Witam
    Nie wiem czy to dobry pomysł,gdyż cewka na 8V będzie nawinięta drutem o innej grubości i innej ilości zwojów.Nie lepiej wymienić dzwonek w sklepie na inny.
  • Poziom 33  
    Lepiej kup nowy dzwonek lub nową cewkę. Na cewce 8V zwojów musi być nawinięte odpowiednio mniej niż na 220V ale musi być to nawinięte grubszym drutem(mówiąc fachowo-o większej średnicy).
  • Poziom 36  
    Nie próbuj przerabiać dzwonka, to nieopłacalne nawet jakbyś miał materiały i czas za darmo (oraz oprzyrządowanie i doświadczenie). Są lepsze wyjścia:
    1. Transformator 230V/5...10V, moc 1...5W. Opłacalne tylko jeżeli osobiście, bezwysyłkowo, lub najlepiej poszukaj niepotrzebnego, uszkodzonego zasilacza wtyczkowego transformatorowego (np. zepsuty prostownik, stabilizator, ale transformator dobry). Większość takich zasilaczy będzie na odpowiednie napięcie (rzadko <5V i >12V).
    Transformator można ukryć w wydłubanym w ścianie zagłębieniu zakrytym dzwonkiem, w dodatkowej puszce lub w oryginalnej obudowie od takiego zasilacza wtyczkowego. Sposób bdb także w przypadku odwrotnym tj dzwonek na 8V AC i zasilanie 230V AC.
    2. Zrobić sobie dzwonek elektroniczny (w końcu to forum elektroniczne...) zasilany niskim napięciem, masz już takie tylko AC, wystarczy dodać prostownik 4 diody (w skrajnym uproszczeniu jedna) i kondensator elektrolityczny. Opisów dzwonków elektronicznych jest ogromna ilość;
    Możesz też zamiast dzwonka elektronicznego podłączyć buzzer (piszczyk) na niskie napięcie (są nawet takie z tonem przerywanym);
    Można też (zamiast lub dodatkowo) zastosować przekaźnik (nawet odległy i zasilany cienkimi przewodami) który włączy coś innego (np. dzwonek na 230V umieszczony w innym miejscu...).
    Zaraz napiszesz że to za drogo i tańszy jest nowy dzwonek. Niekoniecznie, koszt elementów może zamknąć się w 0 (zero) zł, wystarczy chwilę pomyśleć - potrzebne elementy można wziąć np. z wyrzuconego zepsutego telewizora, monitora CRT.