Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kable koncentryczne i gniazda podtynkowe - prośba o uratowanie sytuacji

skabanos 12 Lip 2013 01:58 10368 39
  • #31 12 Lip 2013 01:58
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

jurek.adam napisał:

Instalację robią w całym domu, należy się gniazdko ze zwrotnicą do dekodera i modemu oraz we wskazanym miejscu drugie do analogu. Zakończona jest sprawdzeniem, czy wszystko działa. Kabla nikt nie żałuje tylko wpisuje w protokół tyle ile poszło. Nawet UPC nie odstawia takiej tandety tylko robi wszystko na markowych komponentach, a praca monera jest kontrolowana na etapie montażu - jak się spisał i zmieścił w normie, to modem rejestruje się w sieci, a jak nie to poprawia do skutku.

Autorowi tylko fachowiec pomoże i na tym można zakończyć.

Jasne. Ja podczas remontu wykonałem sobie sam całą instalacje. Wszystko w peszlach pod tynkiem z rewizjami i rezerwami. Jak przyszedł fachowiec z UPC nawet nie chciał się do niej dotykać. Zaproponował jedynie swoje słuszne rozwiązań, czyli przeprowadzenie przewodu od skrzynki do komputera luźnymi zawijasami wzdłuż listew przypodłogowych. Dopiero po interwencji w BOK raczyli przysłać kogoś, kto zrobi to tak jak należy - jakoś się dało prześwietlić i sprawdzić istniejącą infrastrukturę.
    Ja się nie dałem ale jak trafią na laika to zrobią po najniższej linii oporu. Podejście monterów - oby działało i leżało za szafą. Nie tylko UPC, wcześniej Aster i inni mieli podobne praktyki.
    Co do nie istniejącego już Aster, monterzy mieli tylko metrowe kawałki przewodu aby uruchomić modem, resztę to martw się kliencie sam.
    Wszystko fajnie jak na infolinii zawierasz umowę :D

• #32 12 Lip 2013 12:08
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

jurek.adam napisał:

Ewentualne poprawianie na odcinku w domu wcale nietanim wzmacniaczem dowodzi jedynie, że nie pomyślano na etapie projektu. Ale jak autor ma za dużo pieniędzy, a to co wykonał nie będzie się nadawało po ocenie montera, to oczywiście może sobie zamówić usługę wzmacniacz + montaż, będzie miał nauczkę na przyszłość i będzie uboższy o kilka stów, bo nie zapytał przed faktem.

Tylko fachowiec pomoże uratować sytuację i na tym można zakończyć.

Załóżmy ze UPC dostarczy koledze sygnał zgodny z norma wewnętrzną UPC na poziomie 57dBuV, załóżmy ze kolega ma duży dom, ładuje kolega 50 metrów bardzo dobrego RG6, do tego nisko stratny rozdzielacz na którym powiedzmy ma kolega 7dB stratę (3 porty) - razem daje to nam ok 16db stratę - odejmijmy wiec od 57 te 16 dB i zostanie nam 41dBuV - jak kolega bez wzmacniacza zamierza skompensować stratę? bo 41dBuV nie wystarczy do poprawnego odbioru QAM256 - w tej chwili mierze taki setup przy pomocy referencyjnej EFA z R&S (a wiec miernika wyższego o kilka klas niż mierniki instalatorów) - sygnał 40.8dBuV, MER(RMS)=30.8, BER pre RS 5.4E-5 a wiec praktycznie blisko granicy odbioru. Wzmacniacze są jednym z elementów instalacji - po prostu trzeba je używać z głową i być świadomym ich ograniczeń pamiętając że żaden wzmacniacz nie poprawi jakości sygnału.

• #33 12 Lip 2013 12:59
    jurek.adam
    Poziom 43  

Żadna kablówka nie montuje wzmacniaczy z kanałem zwrotnym w domu klienta, wyregulowanie sygnału, tak, aby starczyło robią dalej. Plus odpowiednie elementy w lokalu. Nie podważam sensu istnienia wzmacniaczy, ale instalację u siebie można i trzeba robić tak, aby nie były potrzebne. W tym konkretnie przypadku też się dało, do podłączenia jest przecież tylko modem, dekoder oraz tv analogowy. Można sobie puścić kabel pod tynkiem, ale, żeby go "przygarnęli" bez gadania musi być poprowadzony z głową i o podobnych lub lepszych parametrach do tego jaki stosują, nie łączony po drodze żadnymi nakręcanymi wtykami, beczkami czy niskiej jakości rozdzielaczami. Nieraz sam zrobiłem sobie w domu całość, sam tez sprawdziłem jak działa, monter jedynie łączył i regulował poza moim lokalem. Robiłem też czasem znajomym, czy rodzinie, kompletnym laikom - zostawiam kartkę dla montera z opisem i wszystko przebiegało gładko. Naprawdę nie robią problemu jeśli widzą, że coś jest wykonane porządnie.

Gdyby autor zapytał przed całą operacją z pewnością nie popełniłby czegoś takiego. Teraz niech szykuje flaszkę dla instalatora.

• #34 12 Lip 2013 14:05
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

jurek.adam napisał:
    Żadna kablówka nie montuje wzmacniaczy z kanałem zwrotnym w domu klienta, wyregulowanie sygnału, tak, aby starczyło robią dalej. Plus odpowiednie elementy w lokalu.

Oczywiscie ze nie montują ale tez nie zabraniają montażu zwłaszcza jeśli instalacja klienta jest nietypowa - co więcej certyfikuje wzmacniacze domowe

http://www.intronics.nl/netherlands/en_US/product/cai-house-line-amplifier-td4008

http://www.inhomenetwork.nl/epages/Inhomenetw...ops/Digiproof/Categories/%22UPC%20specials%22

Pomijasz nie wiem czemu ze UPC czy inny operator może zmienić sygnał w niewielkim stopniu i raczej nie będzie specjalnie dla jednej osoby przebudowywał całego trunka - jedna szafka dystrybucyjna obsługuje grupę abonentów i każda zmiana wpływa na cała grupę - uwierz mi ze większość odbiorników nie będzie poprawnie pracować jeśli poziom sygnału będzie zbyt wysoki a de facto by po tłumieniu rzędu 16 - 20dB mieć dalej sygnał powyżej 57dBuV to na wejściu trzeba byłoby ten sygnał o tyle wzmocnić - ktoś kto ma już np 58dBuV będzie miał po takim zabiegu 78dBuV a to może być zbyt wiele (chociaż większość tunerów radzi sobie z poziomami w granicach 80 - 83dBuV szczególnie te starsze ale nowsze mogą mieć już problem a najnowsze posiadające full band capture tunery np BCM3383 będą mieć poważne kłopoty zwłaszcza jeśli tilt będzie większy niż 10 - 12dB - po prostu rozjedzie się ADC przy tak dużych różnicach).

• #35 12 Lip 2013 14:14
    jurek.adam
    Poziom 43  

Nie taką regulację miałem na myśli, a cała teoria, o której piszesz, a także inne niuanse nie interesują klienta. Nie widzę sensu rozpisywania się o tym jak to robią w danym przypadku akurat w tym wątku, bo dla autora jako laika te informacje nie są przydatne. Klient ma usługę na internet, cyfrową i analog i to ma chodzić, a parametry sygnału mają być w normie. I zapewniam Cię, że tak robią, bo inaczej nie zakończą pracy rejestracją urządzeń. Co do instalacji, to ta wykonana przez dostawcę ma gwarancję, a ta poprawiona przez klienta nie, czyli jak coś się zepsuje, przyjedzie serwis, zobaczy jakieś wzmacniacze, beczki itp. to nie będzie się w tym dłubał, bo to nie jest ich problem. Co najwyżej zaproponują odpłatnie zrobienie wszystkiego od nowa, metodą opisaną przez Łukasz-O.

• #36 12 Lip 2013 14:44
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

jurek.adam napisał:
    Cała teoria, o której piszesz, a także inne niuanse nie interesują klienta, ma usługę na internet, cyfrową i analog i to ma chodzić, a parametry sygnału mają być w normie. I zapewniam Cię, że tak robią, bo inaczej nie zakończą pracy rejestracją urządzeń. Nie widzę sensu rozpisywania się o w tym szczegółowo w tym wątku, dla autora te informacje nie są przydatne.

To nie jest teoria tylko praktyka - po prostu UPC ci odmówi podłączenia jeśli okaże się ze twoja instalacja nie spełnia warunków i nie wierze ze będą przebudowywać czy trunk czy twoja instalacje w domu tylko po to by sprzedać ci usługę a już zwłaszcza za darmo.

jurek.adam napisał:

Co do instalacji, to ta wykonana przez dostawcę ma gwarancję, a ta zrobiona przez klienta nie, czyli jak coś się zepsuje, przyjedzie serwis, zobaczy jakieś wzmacniacze, beczki itp. to nie będzie się w tym dłubał, bo to nie jest ich problem. Co najwyżej zaproponują odpłatnie zrobienie wszystkiego od nowa, metodą opisaną przez Łukasz-O.

Teoria jest piękna a w praktyce gwarancja może nie być możliwa do wyegzekwowania w praktyce - założyć sprawę w sadzie, włóczyć się 5 lat by na koniec okazało się ze firma już nie istnieje i zwinęła żagielek by otworzyć działalność w inny miejscu i pod inna nazwa.

Napisałem już ze poprawnie położona instalacja będzie działać tak samo niezależnie czy robi to wielka firma czy osoba prywatna i czy jest na nią gwarancja czy nie.

A wiele firm instalacyjnych po prostu popełnia błędy podczas tak trywialnej czynności jak wciąganie do peszli przewodu współosiowego - sprawdzasz swoje instalacje TDR? Ja nie znam żadnej firmy instalacyjnej która używa TDR do weryfikacji CATV, większość instalator pewnie nawet nie wie ze jest coś takiego jak TDR. Używanie najlepszego kabla, złączek, i innego osprzętu nie gwarantuje sukcesu.

jurek.adam napisał:
    Nie taką regulację miałem na myśli

A jaka miałeś regulacje na myśli? Chodziło ci o poziom uplinka podnoszony po negocjacji z CMTS?

• #37 12 Lip 2013 15:03
    jurek.adam
    Poziom 43  

Serwis UPC usuwa awarie bezpłatnie (sam wzywałem wielokrotnie jak siadała jakaś usługa), ale nie w udziwnionych przez klientów instalacjach ze wzmacniaczami i łączonym kablem. Chyba z 5 razy wspomniałem, że monterowi modem podczas instalacji nie zarejestruje się w sieci, jeśli po drugiej stronie wykryte zostaną parametry poza normą, a przecież montaż pod kilka usług plus różne multiroomy jest czymś powszechnym, a więc da się. Używanie dobrego kabla, złączek i innego osprzętu jako standard, to połowa sukcesu i byle monter UPC tym dysponuje, nie bez powodu.

Na tym w zasadzie mogę zakończyć ze swojej strony ten poboczny wątek, a o pracy infrastruktury UPC (widziałem ją od środka) nie będę też się tu offtopowo nadmiernie produkował. To co trzeba opisałem na tyle prosto, aby i autor zrozumiał, bo to jego temat.

• #38 13 Lip 2013 17:04
    skabanos
    Poziom 7  

Dzięki wszystkim za pomoc - co prawda teraz już to zeszło na jakiś off-top, ale przynajmniej czegoś nowego się dowiem :)

Postanowiłem, że 2 kable połączę jedną beczką - w ten sposób powstanie jeden kabel długości ok 12 metrów - i ten kabel wskażę monterowi i powiem, żeby się do niego podłączył przy drzwiach wejściowych, a potem żeby zainstalował rozdzielacz sygnału na trzy u mnie w pokoju.

Mam nadzieję, że 12 metrów kabla, w tym jedna beczka, nie sprawią, że poziom sygnału spadnie na tyle, że nie będzie się dało nic z tym zrobić :)

Pytanie: mogę gdzieś jako zwykły człowiek kupić porządną beczkę by zminimalizować straty? Wiem, że trzeba to będzie jeszcze umiejętnie założyć, ale większe szanse jeśli beczka będzie dobra :)

• #39 13 Lip 2013 17:39
    jurek.adam
    Poziom 43  

"Beczka":
    http://www.dipol.com.pl/profesjonalne_przejscie_gniazdo_f_-_gniazdo_f_pct-81-f-dfg_E80380.htm
    Nakręcany wtyk F dobierasz do rozmiaru kabla:
    http://www.dipol.com.pl/jak_dobrac_wlasciwy_typ_zlacza_f_bib57.htm

Jeśli później będzie dostęp do miejsc łączenia, to monter poprawi po Tobie (zostaw delikatny zapas, żeby mógł zacisnąć swoje wtyki). A jeśli nie będzie takiej możliwości postaraj się zrobić to najlepiej jak umiesz, kup F-ki z zapasem i potrenuj na kawałku kabla. Jest masę poradników sieci o tym jak prawidłowo nakręcać, także przy odrobinie samozaparcia osiągniesz mistrzostwo, chyba, że masz 2 lewe ręce :)

• #40 13 Lip 2013 17:56
    skabanos
    Poziom 7  

Jestem mańkutem, więc dwie lewe byłyby dla mnie jak znalazł :) Zrobię tak, że potem będzie dostęp - miało tam być gniazdo podtynkowe, a teraz będzie po prostu zaślepka a w puszce złączone kable. Potrenuję :)