Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lenovo g780 instalacja nowego win8 na ssd

mariusz85zmc 11 Lip 2013 11:15 5289 12
  • Poziom 9  
    Witam. Otóż jestem posiadaczem nowego laptopa lenovo g780 z win8 64bit
    Laptop ma dość wolny dysk 1tb.
    Zamierzam wywalić napęd dvd wstawić tam kieszeń na dysk (tylko nie wiem jaką ) i wsadzić tam ten 1tb. A normalnie zakupić dysk ssd i na nim postawić system.

Ale jak to zrobić ....

Doczytałem że klucz do win jest zaszyty w biosie ale skąd wziąć nośnik z win 8 i jaki to ma być wersja.

Co z ukrytymi partycjami na tym 1tb dysku, czy to można usunąć ?
  • Poziom 20  
    Nosnik Windowsa bierzesz po przeczytaniu instrukcji z istniejacego komputera.
    Są jak znam życie 2 opcje.

1. To backup systemu na nośnik zewnętrzny przy pomocy programu dostarczonego przez producenta komputera - taka kopia będzie duża , i jej zrobienie będzie długotrwałe - tu do tego przydaje sie bardziej Dysk na USB wielkosci 30 GB niż Pendrive - bo na HP jak robiłem na Penie to po 10 godzinach dałem sobie spokój.

2. Backup z poziomu systemu , mniej miejsca brak crapware dostarczonego z kompem.

Oba wyjścia wymagają użycia nośnika w postaci USB.
    Więcej nie pomogę , win 8 przegrałem na pena i zainstalowałem Win7 :D

Co do pytania czy możesz skasować partycje ukryte na dysku 1TB - tak po zrobieniu kopi. Pamiętaj jedynie że w przypadku punktu 1. Przywracanie kopi ustawi partycje tak jak było. (nie wiem czy sobie poradzi jak dysk będzie innego typu/pojemności)
    W przypadku drugim , powinno być możliwe przywrócenie systemu z ustawieniem własnych partycji.
    Więcej nie pomogę bo Win8 był na kompie 7 dni , do czasu zmiany na 7. I to była najlepsza decyzja.
  • Moderator - Komputery Serwis
    mariusz85zmc napisał:

Ale jak to zrobić ....

Doczytałem że klucz do win jest zaszyty w biosie ale skąd wziąć nośnik z win 8 i jaki to ma być wersja.

Co z ukrytymi partycjami na tym 1tb dysku, czy to można usunąć ?

Z taką wiedzą proponuje dać komputer komuś kto będzie miał o tym pojęcie.
    Sam wyrządzisz więcej szkód niż pożytku.
  • Poziom 20  
    RADU23 : najpierw wymage jest przeczytanie instrukcji do sprzętu :)
    Wtedy by wiedział już jak to się robi - bo to jedna z części instrukcji - ale większość ludzi tego nie czyta , bo po co :P Poźniej za to jest płacz w serwisie bo serwis chce 100 zł za nośnik z systemem :)

W sumie nie rozumiem ludzi, kupuja sprzęt zawalony crapwarem i pierwsze co chcą robic to dodawac szybszy dysk.
    A wystarczy zrobić czystą instalację systemu i jest o niebo lepiej - nie wiem jednak czy w win8 o coś daje :). Ale to juz moja prywatna opinia na temat tego systemu.
  • Poziom 9  
    Nie mam oryginalnego win 7 a chciałbym mieć w 100% oryginalny system. Już się przyzwyczaiłem do win8 i nie jest źle. Instrukcje mam tylko w wersji skróconej i jakaś książeczka o zagrożeniach. Ale już pobrałem ze strony producenta i będę czytał.......

W ogóle to ciężko mi się było przesiąść z desktopa na lapka zwłaszcza dobija minie błyszczący ekran .....

Większość crapwaru już wywaliłem ale dysk 5400obr. daje mi się we znaki. Na desktopie miałem raid 0 z 4 dysków samunga 322gj 320 giga

czy poza widocznymi programami lenovo instaluje coś specjalnego tzn czy całkowicie odinstalowanie aplikacji od lenovo to już będzie znaczące czy musi być czysta instalacja ...
  • Poziom 20  
    Nie wiem jak jest w lenovo - ja wiem ze u mnie nie pomogło - tzn system Win8 jak dzialał w stopniu niezadowalającym mnie tak nadal mnie denerwował.
    Skończyło się na dokupieniu licencji Win7 :P bo też lubie mieć orginały. :)

Natomiast w twoim przypadku gdy masz miejsce na jeden dysk - pomyśl może o dysku hybrydowym, lub wysokowydajny dysk 2.5 - ale tak aby mieć dysk tej samej pojemności co ten co masz. Wtedy problemów z przywróceniem systemu nie będziesz mieć. Tzn będzie to wymagać od ciebie minimum wiedzy.
    A ten 1TB z kompa w kieszeń i jako przenośny.
  • Poziom 9  
    szczepar napisał:

Natomiast w twoim przypadku gdy masz miejsce na jeden dysk - pomyśl może o dysku hybrydowym, lub wysokowydajny dysk 2.5

Możesz coś polecić ?
  • Poziom 20  
    Nie :)
    To kwestia zasobności , ile chcesz wydać aby uzyskać wydajność na W8 porównywalną z W7 ;)
    Poszukaj testów wydajności , ewentualnie załóż drugi temat - tu nie pomogę bo pomóc mógłby ktoś kto ma do czynienia z masą dysków na co dzień.

Wiem ze jak interesowałem się tematem do Segate wypuściło Momentus, od tego czasu mineło pół roku jak nie więcej. Więc dużo mogło się po zmieniać.
    Nie będę wprowadzać w błąd.
    Zresztą wg mnie to nadal jest zaleczanie przypadłości a nie leczenie przyczyny choroby. (ale to już moja osobista wycieczka do W8 ;P )
  • Poziom 9  
    Witam ponownie. Długo mnie nie było, miałem wypadek samochodowy. Samochód skasowany ja z rodziną ledwo uszliśmy z życiem....

Laptop uległ w tym wypadku zniszczeniu : pękła matryca i jest lekko "zgięty" obok płytki dotykowej. Mam gwarancję przedłużoną specjalną i będę próbował serwis.

Idąc dalej z tematem .......
    Wykonałem kopię systemu za pomocą programu lenowo i za pomocą narzędzi systemowych i potrafię z nich przywrócić system, ale w zasadzie nic mi to nie daje....
    Czy jeśli pobiorę z sieci win 8 x64 build XXXX i zainstaluje sobie po swojemu i jeśli ten system zaakceptuje klucz zapisany w biosie i na dodatek we właściwościach "mój komputer" będzie pisało : system aktywowany....
    To czy wtedy będę pełnoprawnym posiadaczem legalnego systemu win 8 ?

Pozdrawiam
  • Moderator - Komputery Serwis
    mariusz85zmc napisał:

Czy jeśli pobiorę z sieci win 8 x64 build XXXX i zainstaluje sobie po swojemu i jeśli ten system zaakceptuje klucz zapisany w biosie i na dodatek we właściwościach "mój komputer" będzie pisało : system aktywowany....
    To czy wtedy będę pełnoprawnym posiadaczem legalnego systemu win 8 ?.

Klucz nie jest zapisany w biosie.
    Jeśli masz na spodzie notebooka naklejkę licencyjną i pobierzesz "identyczną" wersję z internetu to będzie legalna pod warunkiem iż klucz zostanie zaakceptowany podczas aktywacji systemu.
    Pamiętaj iż takie "pobierane" systemy mają niekiedy problemy z prawidłowym/stabilnym funkcjonowaniem.
  • Poziom 9  
    Na spodzie oczywiście jest naklejka z win 8.
    Wszędzie czytałem że klucz pobierany jest z biosu podczas instalacji i aktualizacji jeśli kolega wie jak dokładnie jest z tym kluczem to ja bardzo chętnie się dowiem, albo jakiś link do tematu z tym związanym.
    W sklepie nie potrafili mi powiedzieć o co chodzi z tym kluczem do win 8 a w google są szczątkowe informacje albo nie po polsku :)
  • Poziom 2  
    Lapki Lenovo fabrycznie maja zaszyty klucz do win8 na plycie glownej.
    Jak wejdziesz do biosu, to na samym dole pierwszej karty masz napisany typ licencji (np. win8 std mlt).

@RADU23 naklejki z kodem sa do win7, vista, xp. Windows8 w wersjach OEM maja zaszyte klucze aktywacyjne na płycie głównej, a na spodzie jest tyko naklejk z logiem windowsa i to wszystko.

Mariusz jak pobierzesz odpowiednia wersje windowsa 8 to klucz powinien sie spokojnie aktywowac, (ale to tylko domysly, bo nigdy nie probowalem).
  • Poziom 9  
    Witam. Dorobiłem się dysku SSD !!
    Pobrałem z sieci windows 8 ( był opisany jako WIN8 HE OEM)
    Zainstalowałem go bez problemów, klucza nie musiałem wpisywać i od razu się aktywował więc gitarrra.
    JEDNO ALE we właściwościach MÓJ KOMPUTER brak napisu LENOVO i np. aplikacja LENOVO RECOVERY nie działa ..... komunikat : obecny system nie jest wspierany.
    Nie wiem jak z resztą bo nawet nie instalowałem :)
    Niewiarygodne ale prawdziwe od wciśnięcia guziczka POWER za 8 sekund mogę już korzystać z systemu .... Po zainstalowaniu reszty sterowników i programów czas wydłużył się do ok 17 sekund ale i tak jestem zadowolony.
    Dokupiłem jeszcze kieszonkę na drugi dysk zamiast napędu dvd i jestem teraz w pełni zadowolony !

Pozdrawiam.