Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w wyborze - Przepływowy podgrzewacz gazowy do wieżowca

haiabuzi 11 Jul 2013 11:54 2181 4
 • #1
  haiabuzi
  Level 9  
  Witam!
  Zastanawiam się jaki wybrać przepływowy podgrzewacz wody na gaz. na forum są podobne tematy jednak ze względu na postęp technologii i mój przypadek tj. mieszkanie w wieżowcu (4 pietro) spadki ciśnienia wody- pozwoliłem sobie na osobny temat. Z tego co zdążylem się zorientować to ludzie polecają NECKARA - cena bardzo przystepna jednak byłbym wdzięczny za opinie jakiegoś fachowca i ewentualne doradzenie czegoś w podobnej cenie.

  P.S. może coś WRDP?
 • Helpful post
  #2
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Neckar to niby-Junkers (Junkers, ale nie niemiecki). Ja bym polecił prawdziwego Junkersa, właśnie WRDP (zapłon na baterie - praktycznie nie podnoszą kosztów eksploatacji, gdyż wytrzymują nawet 2 lata, a świeczka pali się tylko w chwili zapłonu), przy czym wielkość (moc) piecyka dobrać w zależności od tego, czy to jest prysznic lub mała wanna, czy też duża wanna. Do prysznica (czy małej wanny) najlepiej dać model o mocy 19,2 kW (WRDP 11-2B), gdy jest duża wanna to dać wersję o mocy 23,6kW (WRDP 14-2B) - jest on tylko minimalnie droższy niż WRDP 11-2B. Wersja o mocy 30kW (WRDP-18-2B) jest niepotrzebna, gdyż ta zapewnia już możliwość równoczesnego poboru ciepłej wody z 2 punktów czerpalnych (na ogół nikt równocześnie nie kąpie się i nie myje np. naczyń). Piecyk WRDP 14-2B posiada moc minimalną tę samą jak piecyk WRDP11-2B (tylko różni się mocą maksymalną), czyli przy pray minimalną mocą jest równie oszczędny. Typ WRDP 11-2B charakteryzuje się także małymi gabarytami, więc zajmuje niewiele miejsca w łazience. Piecyki te działają także przy niskim ciśnieniu wody (zwłaszcza ten najmniejszy), ale wtedy najlepiej jest ustawić pokrętło wody na piecyku w pozycji małego wydatku wody (ale dużego przyrostu temperatury). W ogóle to 4-te piętro bywa najgorsze, gdyż ciśnienie z sieci miejskiej bywa niedostateczne a może nie być jeszcze tam ciśnienia hydroforowego (w pewnych budynkach ciśnienie hydroforowe jest od 4-go piętra włącznie, w pewnych dopiero powyżej 4-go; oczywiście w budynkach 4-piętrowych zawsze jest wyłącznie z sieci miejskiej). Na tych kondygnacjach także źle działają automaty spłukujące w WC (niskie ciśnienie).
 • Helpful post
  #3
  -west
  Heating systems specialist
  Neckara już niestety nie ma. Kup Junkersa WRDP11-2B. Na spadki ciśnienia nie ma urządzeń. Brak ciśnienia brak ciepłej wody
 • #4
  haiabuzi
  Level 9  
  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Zastosuję się do wskazówek. W moim przypadku jest to prysznic więc odpowiedź jest już prosta co wybiorę. Pozdrawiam!
 • #5
  piotr_boncza
  Level 29  
  Na spadki ciśnienia i nieregularny przepływ najlepszy jest pojemnościowy podgrzewacz. Dodatkową zaletą jest mniejsza moc i mniejsze ryzyko zaczadzenia. Ariston, Junkers, pewnie jeszcze jakiś się znajdzie.