Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja IR z pojazdem

ongzng 11 Lip 2013 15:17 924 2
 • #1 11 Lip 2013 15:17
  ongzng
  Poziom 7  

  Witam, nosze się z zamiarem wykonania konstrukcji gąsienicowej, opartej o komunikację jej z "pilotem" za pośrednictwem IR. Na początku chciałem się komunikować radiowo, później poprzez BT(tutaj muszę się nauczyć programować mikrokontrolery), jednak doszedłem do wniosku, że jak na pierwszy raz spróbuję z czymś, jak mi się wydawało łatwiejszym. Ogólny zarys pojazdu wygląda tak--dwie niezależne gąsienice zasilane silnikami elektrycznymi. Teraz chciałem zapytać w jaki sposób połączyć oddzielnie dwa silniczki z dwoma potencjometrami--które będą obsługiwały silniki? Planuję zastosować potencjometry suwakowe. Chciałbym, żeby jeden potencjometr łączył się z jednym silnikiem, żeby można było skręcać--dostosowując prędkość każdej gąsienicy. Jest coś takiego wykonalne? Jeśli tak to proszę o kilka podpowiedzi, ewentualnie jakieś linki. Z mojego rozumowania wynika, że potrzebuję dwa nadajniki i dwa odbiorniki, ale czy nie będzie się to "gryzło"? Proszę też o podrzucenie w miarę możliwości niezbędnych elementów.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  Bartek.

  0 2
 • Pomocny post
  #2 11 Lip 2013 15:37
  diablok6
  Poziom 15  

  A po co kombinować? zastosuj układ L293D i jakiś układ z rodziny AtMega i gotowe, na Googlach takich schematów jest w bród. A po za tym było tysiące postów na ten temat.

  0
 • #3 13 Lip 2013 15:39
  treker
  Poziom 25  

  Nie możesz sterować prędkością silników tylko potencjometrami. Musisz zastosować sterowniki silników - mostki-h (np.: L293D, TB6612) zależnie od prądu jakie pobierają silniki. Dzięki nim będziesz mógł sterować prędkością generując odpowiedni sygnał PWM np.: mikrokontrolerem lub NE555. Sporo pracy przed Tobą, jednak jak się postarasz to dasz radę :) Najpierw zajmij się tematem mostków.

  0