Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ASROCK A780FullDisplayPort - Samoistne resety i wyłączanie się

marverix 11 Jul 2013 19:36 1899 19
    marverix
    Level 10  
    Cześć,

a więc sprawa wygląda tak...

Konfiguracja komputera:
    - płyta ASROCK A780FullDisplayPort
    - procesor AMD Athlon 64 X2 5200+ (2x 2,26GHz)
    - pamięć 4x 1GB Kingston DDR2 800Mhz
    - grafika zintegrowana (AMD Radeon HD3200)
    - dysk Samsung HM201JJ (SATA2)

Objawy:
    - Samoistne resety i/lub wyłączanie się komputera
    - Po odłączeniu kabla zasilającego, CMOS się resetuje

Co zostało sprawdzone:
    - podłączyłem 3 zasilacze (COMPAQ 300W, Codegon 350W, DELTA 300W) - to samo (na niektórych tylko się wyłączał, a na niektórych resetował i czasami wyłączał)
    - sprawdziłem napięcie na bateryjce: wskazuje 3.1V
    - obejrzałem wszystkie kondensatory - żaden nie jest pęknięty lub mega napuchnięty
    - sprawdziłem przyciski na obudowie
    - temperatura na procesorze w trakcie pracy ok. 65°

Obstawiam kondensatory na płycie, ale nie jestem pewien, dlatego też umieszczam linki do dropboxa, więc jeżeli możecie to zobaczcie i byłbym niezmierne wdzięczny za wszelką pomoc i porady.

Zdjęcia płyty:
    ASROCK A780FullDisplayPort - Samoistne resety i wyłączanie się ASROCK A780FullDisplayPort - Samoistne resety i wyłączanie się ASROCK A780FullDisplayPort - Samoistne resety i wyłączanie się ASROCK A780FullDisplayPort - Samoistne resety i wyłączanie się

Pozdrawiam!
    Marek S.
    steganos
    Level 29  
    Podaj pełną konfigurację komputera.
    marverix
    Level 10  
    Poprawiłem posta o konfigurację
    steganos
    Level 29  
    O kondensatorach nic ci z daleka nie powiem, musiałbyś je sprawdzić miernikiem, a żeby to zrobić musiałbyś je wy lutować. Podaj taktowanie procesora bo są dwie wersje. 2x2,6 czy 2x2,7 ??

Dodano po 1 [minuty]:

Nie podałeś pełnej konfiguracji, gdzie grafika , dyski etc??
    steganos
    Level 29  
    Weź narazie nie ruszaj tych kondensatorów, pisałem że są zepsute czy coś ?? To już ostateczność. Podałeś taktowanie procesora 2x 2, 26, a taki athlon 64x2 5200+ w ogóle nie istnieje jest tylko wersja windsor 2x 2,6 i wersja brisbane 2x2,7. Chce się dowiedzieć jakie masz taktowanie żeby wiedzieć jakie tdp ma twoje CPU.

Dodano po 1 [minuty]:

Napisz jeszcze po jakim czasie komputer się resetuje lub wyłącza.
    marverix
    Level 10  
    Faktycznie, sorry... to ten:
    http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Athlon%2...20-%20ADO5200IAA5DO%20%28ADO5200DOBOX%29.html

Brisbane G2 (TDP 65W)

Komputer wyłącza się losowo. Przeszedł całą instalację Windowsa 7 bez problemów, a później w trakcie instalacji aktualizacji już się resetuje. Innym razem potrafi się wyłączyć w trakcie ładowania Windowsa.

Procesor nie tłumaczyłby chyba resetowania się CMOS'a po odłączeniu zasilania?

Dodano po 4 [minuty]:

Quote:
    Maximum operating temperature 55°C - 68°C

<facepalm> Tylko nie mówcie mi, że ona ma taką niską temp. maksymalną ... czyli się po prostu przegrzewa?! O_O

A co z tym CMOSem w takim razie?
    steganos
    Level 29  
    marverix wrote:
    podłączyłem 3 zasilacze (COMPAQ 300W, Codegon 350W, DELTA 300W) - to samo (na niektórych tylko się wyłączał, a na niektórych resetował i czasami wyłączał)

Compaq i codegon to złom, delta powinna to na ledwo ciągnąć ale spróbowałbym na chociaż jakimś fortonie 400 W albo jakimkolwiek od kolegi. Należy też zrobić mem test i smart dysku.

Dodano po 37 [sekundy]:

marverix wrote:
    ylko nie mówcie mi, że ona ma taką niską temp. maksymalną ... czyli się po prostu przegrzewa?! O_O

Miałem ten procesor i też było 65 na rdzeniu, jest ok.

Dodano po 55 [sekundy]:

A Cmos to swoją drogą inna bajka. Płyta wygląda że jest ok.

Dodano po 20 [sekundy]:

Zostaw jedną kość ramu i spróbuj.
    marverix
    Level 10  
    steganos wrote:
    Compaq i codegon to złom, delta powinna to na ledwo ciągnąć ale spróbowałbym na chociaż jakimś fortonie 400 W albo jakimkolwiek od kolegi. Należy też zrobić mem test i smart dysku.

Wczoraj kupiłem Modecoma Feel III 350W, powinno uciągnąć?
    steganos
    Level 29  
    Dziś się o takiego pytałem na forum tylko 400W. Wybuchowy złom. Ja zwracam do sklepu;)
    RADU23
    Moderator of Computers service
    marverix wrote:

Wczoraj kupiłem Modecoma Feel III 350W, powinno uciągnąć?

To nie zasilacz, tylko coś co jest w obudowie zasilacza.
    Prędzej coś "pociągnie" ze sobą niż uciągnie.
    Zmierz mu przynajmniej napięcia miernikiem w moleksie i podaj tutaj odczyty pomiarów.
    marverix
    Level 10  
    To k***a od razu trzeba usuwać cały post? Nie można po prostu wyciąć, albo chociaż napisać? Co moderatorzy? :/

P.S.
    To rozumiem, że jeżeli chcę się spytać ODNOŚNIE KONKRETNIE TEGO KOMPA o zasilacz to muszę utworzyć nowy wątek? :|
    RADU23
    marverix wrote:

To rozumiem, że jeżeli chcę się spytać ODNOŚNIE KONKRETNIE TEGO KOMPA o zasilacz to muszę utworzyć nowy wątek? :|

Jeśli chcesz się zapytać jaki odpowiedni zasilacz kupić do twojego zestawu załóż nowy wątek w dziale "co kupić" podając pełną specyfikację.
    marverix
    Level 10  
    RADU23 wrote:

To nie zasilacz, tylko coś co jest w obudowie zasilacza.
    Prędzej coś "pociągnie" ze sobą niż uciągnie.
    Zmierz mu przynajmniej napięcia miernikiem w moleksie i podaj tutaj odczyty pomiarów.

Anulowałem zamówienie. Kupię inny (fortron czy coś) 350 - 400W (wg strony http://www.enermax.outervision.com/PSUEngine 199W wystarczy).

Postaram się dzisiaj przetestować te kości pamięci i dam znać.

P.S.
    Komputer zresetował się ostatnio w trakcie instalacji aktualizacji siódemki. Po włączeniu kompa od razu ponownie i wejściu w BIOS, procek miał 66°.
    strucel
    Level 33  
    Zasilacze dla compaq robiło hipro i nie jest on jakiś beznadziejny - jeśli ten zasilacz i drugi delty jest sprawny to bez problemu powinny one uciągnąć twoją konfigurację, nawet ten feelIII o ile jest nowy sobie poradzi ,w końcu cały twój komputer pobiera ze 100-120W .Tak jak wyzej kolega napisał sprawdż na kilku swoich ramach pojedyńczo , jeśli będą dalej problemy to ramy można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć. Pożycz wtedy od kogoś procesor i sprawdż na innym - jęsli dalej będzie problem to niestety zostaje płyta . Ja raczej stawiam niestety na płytę - resetowanie cmosu przy sprawnej bateryjce to prawdopodobnie jakiś problem z mostkiem południowym .
    marverix
    Level 10  
    strucel wrote:
    Ja raczej stawiam niestety na płytę - resetowanie cmosu przy sprawnej bateryjce to prawdopodobnie jakiś problem z mostkiem południowym .

I rozumiem, że w takim wypadku płyta nadaje się na złom?
    steganos
    Level 29  
    Miliony razy się trafiało że bateryjka nie trzymała pamięci
    przy dobrym napięciu a i tak mimo tego wszystko działało bez problemu.
    marverix
    Level 10  
    odświeżam temat

Mam teraz zasilacz FORTRON 350W FSP350-60THA-P. Przeleciałem memtest86+ kompa. Każdą pamięć po kolei, we wszystkich 4 slotach. ZAWSZE komp się wyłącza, gdy wchodzi na 2%...

Procka póki co nie mam jak sprawdzić. Może niedługo coś wyczaję.
    RADU23
    marverix wrote:
    Przeleciałem memtest86+ kompa. Każdą pamięć po kolei, we wszystkich 4 slotach. ZAWSZE komp się wyłącza, gdy wchodzi na 2%....

Czyli któraś z kości pamięci jest uszkodzona.
    Dojdź teraz do ładu która.
    marverix
    Level 10  
    RADU23 wrote:
    marverix wrote:
    Przeleciałem memtest86+ kompa. Każdą pamięć po kolei, we wszystkich 4 slotach. ZAWSZE komp się wyłącza, gdy wchodzi na 2%....

Czyli któraś z kości pamięci jest uszkodzona.
    Dojdź teraz do ładu która.

No wszystkie 4 są niby uszkodzone?...
    Mówię, że sprawdziłem każdą kość osobno na każdym slocie (4x4 = 16 testów). I zawsze się zawiesza.