Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie znaczenie ma kondensator w obwodzie prądu stałego?

06 Mar 2005 13:24 5385 8
 • Poziom 14  
  przez kilka lat wmawiano mi w szkole że kondensator w obwodzie prądu stałego jest zwykłą przerwą w obwodzie. pytanie jest takie: jakie znaczenie ma kondensator w obwodzi prądu stałego??
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 34  
  1) Filtruje wahania napięcia.
  2) Bocznikuje układ w chwili włączenia zasilania.
 • Poziom 40  
  Przede wszystkim magazynuje energię :) Pochdną tego faktu wykorzystuje się na wiele sposobów. Jest wykorzystywany np. w obwodach opóźniających lub rózniczkujących sygnał, generatorach etc.
 • Poziom 14  
  a w układzie zmiennego napięcia??
 • Poziom 34  
  Wtedy przewodzi. Im mniejsza pojemność, tym od wyższej częstotliwości przewodzi.

  Dodano po 2 [minuty]:

  marcinj12 napisał:
  ... w obwodach opóźniających lub rózniczkujących sygnał, generatorach etc.

  To jest w obwodzie prądu stałego?
 • Poziom 40  
  Cytat:
  To jest w obwodzie prądu stałego?


  No tak, jak podasz na układ opóźniający RC np. napięcie z 9V baterii to napięcie na wyjściu bedzie narastać zgodnie ze wzorem. Jak podasz to samo napięcie na ukłąd różniczkujący otrzymasz impuls (np. do resetowania mikroprocesora). Nie wiem, może źle zrozumiałem autora postu, ale wydawało mi się że pyta o zasotosowanie kondensatora w układach gdzie jest prąd stały, np. cyfrowych.
 • Poziom 34  
  No tak, ale to już nie jest kondensator w obwodzie prądu stałego, tylko układ RC w takim obwodzie.
  Pytanie było bardzo ogólne, a my chyba niepotrzebnie się zagłębiamy, obaj mamy rację. :)
 • Poziom 33  
  morda85 napisał:
  przez kilka lat wmawiano mi w szkole że kondensator w obwodzie prądu stałego jest zwykłą przerwą w obwodzie. pytanie jest takie: jakie znaczenie ma kondensator w obwodzi prądu stałego??

  Cześć nie mogli ci wmawiać że jest "zwykłą przerwą" bo właśnie jest "niezwykłą przerwą". Zwykła przerwa to po prostu brak połączenia czyli inaczej przecięty przewód. Kondensator dla prądu stałego stanowi nieskończona impedancję czyli przerwę ale w obwodzie np. zasilania zwiera składową zmienną która istnieje zawsze w rzeczywistych układach. W efekcie wygładza napięcie zasilania.
  To tyle tej dydaktyki, może się przyda.
  Pozdr. N.
 • Poziom 28  
  To nie jest do końca prawda, że kondensator jest przerwą w obwodzie prądu stałego. Kondensator podlega tym samym prawom zarówno włączony w obwód prądu zmiennego jak i stałego. Zachęcam do przeczytania jakiegoś podręcznika do fizyki czy podstaw elekrotechniki i zapoznania się z charakterystykami ładowania i rozładowywania kondensatora zarówno w funkcji czasu jak i innych czynników oraz zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi kondensatora.

  W skrócie napiszę o co chodzi. Do kondensatora naładowanego do jakiegoś napięcia podłączonego do źródła napięcia o wyższym potencjale zaczyna wpływać prąd, który powoduje ładowanie się kondensatora do wyższego napięcia, kondensator ładuje się aż osiągnie napięcie z którego się ładuje. Potem prąd do kondensatora już nie wpływa ani nie wypływa. Zrób eksperyment >> bateria (źródło napięcia stałego) dioda LED + rezystor + kondestator 1000uF (albo większy >> elektrolit - pamietaj o prawidłowej biegunowosci) połącz szeregowo i zobacz co się stanie. W pierwszej chwili gdy kondensator jest rozładowany (warto znac charakertsytykę Jc = f(t) ) wpływa do niego duzy prąd (dioda Led swieci) prąd ten stopniowo maleje i po kliku sekundach gdy kondensator się naladuje przestaje płynąc (teoretycznie) i dioda LED stopniowo gasnie.

  Teraz podsumowując : przez kondensator płynie prąd podczas ładowania (wpływa) i rozladowywania (wypływa). Jak to się ma do obwodu prądu stałego >> kondensator włączony szeregowo w obwód prądu stalego ładuje się (bądz rozładowuje) i dopiero po naładowaniu (rozładowaniu) przestaje płynąc przez niego prąd i zachowuje się jak wspomniana wczesniej przez Ciebie przerwa w obwodzie.

  Kondensator włączony w obwód prądu zmiennego (jak i przemiennego) podlega tym samym prawom. W toczącej się wyzej dyskusji koledzy pomylili pojęcia. Mianowice prąd zmienny jest to prąd o stałej biegunowosci ale zmieniającej sie wartosci i kondensator włączony w obwód gdzie płynie taki prąd równiez po jakims czasie sie naładuje (rozładuje) i stanie się wspomnianą juz wczesniej przerwą w obwodzie.

  Jak zachowuje się kondensator włączony w obwód prądu przemiennego? Dla uproszczenia rozważan przyjmy, że prąd ma kształt sinusoidalny. Przez pierwszą dodatnią połówkę (własciwie to ćwiartkę) sinusoidy kondensator się ładuje, następnie jest rozładowywany przez ujemną połówkę sinusoidy i znowu ladowany w dodatniej połówce, sutuacja taka powtarza się i kondensator taki ciągle przewodzi wskutek cykliczngeo ładowania i rozładowywania ( w I połówce magazynowany jest ładunek Q a w drugiej do Q dodawany jest -Q i suma wynosi 0) .

  Kondensator przez który przepływa prąd sinusoidalny przewodzi a to jak przewodzi określa jego cecha nazywana reaktancją pojemnosciową. W uproszczony sposób przedstawia ją wzór :

  $$ Xc = \frac{1}{2\cdot \pi \cdot f \cdot C} $$ (wzór słuszny tylko dla sinusoidy) Widać więc, że kondensator przewodzi tym lepiej im większa jest jego pojemnośc i częstotliowosc płynącego prądu.