Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optymalna temperatura jednostki

jacoksc 11 Lip 2013 22:12 2592 8
  • #1 11 Lip 2013 22:12
    jacoksc
    Poziom 13  

Witam. Jak sądzicie jaka powinna być optymalna temperatura pracy karty i procesora podczas spoczynku jak i podczas obciążenia ?

Płyta główna: biostar p4m800-m7a, LGA775
    Procesor: Intel Pentium 4, 2933 GHz
    Pamięć RAM: 1024 MB (2x 512Mb DDR SDRAM)
    Karta graficzna: ATI Radeon x1950 GT (512Mb\256bit)
    Zasilacz: Delta Electronics 500W GPS-500AB A

Mam też zamontowany dodatkowy wentylator z tyłu obudowy odprowadzający ciepło.

0 8
  • #2 12 Lip 2013 03:42
    2091744
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 12 Lip 2013 07:52
    Iwantcookie
    Poziom 16  

Z całym szacunkiem ale mówienie że 85 st. dla procesora jest normalne to bzdura. Chyba że mówimy o Fahrenheitach i wyłączonym komputerze. Dla procka 55-60 st. w stresie to jest temp. na tyle bezpieczna, że nie masz się czego bać. Dla karty może być nawet więcej niż 85 st.

Ja mam w domu 130W farelke (Athlon X2 6000+) i na boxowym chłodzeniu i zamkniętej obudowie ma w stresie 57 st. (wentylator nawet nie zbliża się do maksymalnych obrotów) i tak powinno być.

Jak masz jeszcze wątpliwości to poszukaj w internecie bezpiecznego zakresu temperatur pracy dla swojego modelu, często producent takie informacje umieszcza i łatwo je znaleźć.

Inną rzeczą jest że P4 Prescott to grzała. Sprawdź jaki masz model w CPU-Z. Niezależnie od tego - nie powinien przekraczać w stresie 65 st, w spoczynku w ciepłe dni czterdzieścipare też jest ok. Dla porówna u mnie w pracy stare P4 chodzą w budowach z pasywną wentylacją na boxowych coolerach na 39-42 st. w spoczynku w cieplejsze dni w nieklimatyzowanych pomieszczeniach.

Jeśli jednak się grzeje to najlepsze rady są następujące:
    -czyszczenie coolera procesora
    -porządkowanie kabli w obudowie w celu zapewnienia dobrego przepływu powietrza
    -wymiana pasty na procesorze na dobry sprawdzony produkt oraz poprawne je założenie
    -zamontowanie dodatkowego wentylatora obudowy (w Twoim przypadku nadmuchującego zimne powietrze, najlepiej u dołu przedniego panelu obudowy oraz zamknięcie całej obudowy aby wymusić prawidłowy obieg)

Resztę pseudonaukowych dywagacji kolegi powyżej przemilczę. Pytanie było konkretnie więc niech odpowiedź też będzie.

0
  • #4 12 Lip 2013 12:20
    jacoksc
    Poziom 13  

Dzięki wielkie ;) a czy są jeszcze jakieś inne sposoby zmniejszania temperatury albo lepszego chłodzenia jednostki ? :D

0
  • #5 12 Lip 2013 13:30
    2091744
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 12 Lip 2013 13:57
    Iwantcookie
    Poziom 16  

Może go nie zniszczy od razu ale spowoduje jego mało wydajną pracę i jednoznacznie świadczy o tym że coś jest nie tak z układem chłodzenia:)

Cytat:
    a czy są jeszcze jakieś inne sposoby zmniejszania temperatury albo lepszego chłodzenia jednostki

Zawsze możesz go na okno wystawić:P A poważnie to nie za bardzo. Ewentualnie zmiana coolera procesora. Co do wentylacji obudowy, tani i w miarę dobry wentylator (np. SilentiumPC Zephyr 120mm to kwestia 16 zł jeśli o to chodzi więc nie jest to duża inwestycja;) A Co chcesz osiągnąć? Podaj pomiary temperatur z jakiegoś Everesta czy SpeedFana to coś konkretnego Ci poradzimy:)

0
  • #8 12 Lip 2013 15:26
    Dawid afg
    Poziom 12  

Z całym szacunkiem, ale pisanie, że 85oC to optymalna temperatura pracy dla takich układów, to według mnie co najmniej nie porozumienie.

Wiele kart graficznych gdyby nie pracowało przy 85oC i większych, nie trafiałoby na złom czy reballingu (a przecież niektóre mogą pracować nawet i do 105oC).

Im temperatura wyższa, tym szybciej następuje utlenianie się metalu oraz zmniejsza/zwiększa swoją długość przez wahania temperatury (tak jak kable na słupach - ciepły dzień, są długie, zima - są napięte prawie na styk). To prowadzi w końcu do mikro pęknięć i powstawania zimnych lutów, zwłaszcza w obecnej technologii bezołowiowej.

Co do samej temperatury 85oC dla intela... Owszem, procesory działają, ale na przykładzie mojego 2630QM widzę wyraźnie, że już przy 80oC wyłącza tryb turbo, a przy łapaniu wspomnianych 85oC schodzi poniżej swojej wartości, bo z 2Ghz do 1,4Ghz co dla mnie nie jest pożądanym efektem gdy potrzebuje wydajności (a nie mam). Jakby to miało mu nie szkodzić, producent raczej nie majstrowałby z nim już przy takich temperaturach.

Według mnie optymalna temperatura pracy jaką procesor oraz grafika nie powinny przekraczać to okolice 70oC, do 80oC dla wersji mobilnych. W praktyce im bliżej temperatury pokojowej, tym lepiej.

jacoksc napisał:
    Dzięki wielkie ;) a czy są jeszcze jakieś inne sposoby zmniejszania temperatury albo lepszego chłodzenia jednostki ? :D

-Zmiana pasty termo przewodzącej na lepszą,
    -zmiana układu chłodzącego na wydajniejszy,
    -lepsza wentylacja w obudowie.

0
  • #9 12 Lip 2013 15:30
    Iwantcookie
    Poziom 16  

Dawid afg napisał:
    Według mnie optymalna temperatura pracy jaką procesor oraz grafika nie powinny przekraczać to okolice 70oC, do 80oC dla wersji mobilnych. W praktyce im bliżej temperatury pokojowej, tym lepiej.

Podpisuję się pod tym "ręcami i nogami". Przy czym co do grafik nie był bym aż tak restrykcyjny, choć generalizując jest to dobre podejście.

A co do sposobów na niższe temperatury to to wszystko już wcześniej napisałem:) Niech kolega czyta temat od początku.

0