Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 - Filtrowanie zasilania - pytanie od początkującego

Bąbelek93 12 Lip 2013 02:12 1560 3
 • #1 12 Lip 2013 02:12
  Bąbelek93
  Poziom 6  

  Witam!

  Przeglądając dostępne w internecie kursy programowania mikrokontrolerów z rodziny AVR natknąłem się niejednokrotnie na kwestię filtrowania zasilania elementów układu, który chcemy zaprogramować - chociażby filtrowania zasilania dla diody, którą chcemy po prostu zaświecić, za pomocą odpowiedniego opornika. Moje pytanie dotyczy następującej kwestii: skąd wiedzieć jaka jest odpowiednia wartość rezystancji opornika, którego chcemy użyć w celu filtrowania oraz czy zasilanie należy filtrować zarówno przy katodzie jak i anodzie przykładowej diody (przy założeniu, że oba bieguny podłączone są do portów mikrokontrolera) czy wystarczy umieścić opornik przy jednym z biegunów?

  0 3
 • #2 12 Lip 2013 02:32
  2091744
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 12 Lip 2013 08:50
  perlon
  Poziom 19  

  Zasilania diody się nie filtruje. Filtruje się z grubsza biorąc zasilania układów scalonych czyli nóżek oznaczonych coś około VCC. Filtrowanie zasilania polega na odsprzęgnięciu każdej nóżki zasilania do masy układu kondensatorem typowo 100nF. Jest jeszcze kilka innych zasad prawidłowego filtrowania zasilania ale żadna z nich nie mówi o filtrowaniu rezystorem. Radzę przeczytane kursy przeczytać ponownie bo chyba nie zrozumiałeś co to jest filtrowanie zasilania.

  0
 • #4 12 Lip 2013 09:15
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Jak już koledzy zwrócili uwagę, filtrowanie to nie rezystor szeregowo wpięty z diodą, tylko przede wszystkim kondensatory na liniach zasilających:
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

  Bąbelek93 napisał:
  ... chociażby filtrowania zasilania dla diody, którą chcemy po prostu zaświecić, za pomocą odpowiedniego opornika. Moje pytanie dotyczy następującej kwestii:
  skąd wiedzieć jaka jest odpowiednia wartość rezystancji opornika ...


  Rezystor przy diodzie służy do ograniczenia prądu jaki płynie przez diodę. To istotne dlatego, że często dioda może pobierać znacznie więcej prądu, niż może bezpiecznie podawać pin mikrokontrolera:
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/datasheet-mikrokontroler-prady-pinow.html

  Jeżeli przekroczysz prąd dopuszczalny dla pinu, to uszkodzisz mikrokontroler. Ponieważ pytasz jak wyliczyć rezystor, to powinieneś poznać prawo Ohma:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Ohma

  Aby szybko wyliczyć, możesz korzystać z kalkulatora: http://www.hobby-hour.com/electronics/ledcalc.php

  Musisz jednak znać napięcie pracy diody, które znajdziesz w jej datasheet.

  Zanim zadasz następne pytania, przeczytaj dokładnie załączone linki.

  0
  Szukaj w 5mln produktów