Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy uziemiać konstrukcję kl I zasilaną z transformatora bezpieczenstwa?

12 Lip 2013 08:20 2937 17
 • Poziom 15  
  Witam, zwracam się do Was z następującym zapytaniem: we wnętrzu metalowej konstrukcji stojącej na chodniku, będzie oświetlenie LED. Obiekt jest ruchomy (rzeźba - metaloplastyka) tak więc nie można zapewnić stałego uziemienia. Zasilanie z transformatora separacyjnego-ochronnego 12V będzie podawane przewodem H07rn, a sam transformator schowany przed dostępem.
  Czy w tej sytuacji konieczne jest uziemienie konstrukcji trzecim przewodem do PE przyłącza zasilającego transformator, czy fakt że jest to transformator separacyjny bezpieczeństwa zapewnia wystarczającą ochronę przeciw porażeniową?
  Pozdrawiam
  Piotr
 • Sklep HeluKabel
 • Specjalista elektryk
  Czy urządzenie to będzie spełniać wymagania stawiane obwodom SELV?
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 15  
  Raczej nie będzie części przewodzących dostępnych, no chyba, że ktoś celowo rozdłubie leda gwoździem, wewnętrzne części czynne będą odseparowane od konstrukcji, ani połączone z innymi urządzeniami.
 • Poziom 33  
  PeterBernard314 napisał:
  ...czy fakt że jest to transformator separacyjny bezpieczeństwa zapewnia wystarczającą ochronę przeciw porażeniową?

  Gdyby transformator bezpieczeństwa zapewniał ochronę bez konieczności uziemiania rdzenia, to nie byłby wykonany w pierwszej klasie tylko w drugiej.
  Nie chcesz dociągać przewodu PE to poszukaj "gotowego" transformatora w drugiej klasie.
 • Poziom 15  
  Sam transformator jest następujący: http://www.noratel.pl/?dzial=produkty&akcja=produkt&id=7 oczywiście będzie zainstalowany w skrzynce IP67.
  Moją wątpliwość, a w zasadzie brak wiedzy, budzi to, czy przy takim zasilaniu powinienem doprowadzić PE do konstrukcji metalowej stojącej na ulicy bez zadaszenia.

  Kurcze teraz widzę, że w tytule tematu chyba pomyliłem klasę urządzenia, taki sposób zasilania to klasa III ? No i jeszcze dla wyjaśnienia, skrzynka z transformatorem będzie poza konstrukcją, do rzeźby dochodzi tylko przewód 12Vac.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Bronek22 napisał:
  W ten sposób zepsujesz 2 klasę.

  Wnioskuję, że dodatkowe uziemienie pogorszy ochronę?
  Bronek22 napisał:
  Musisz poszukać norm i zasad na takie obiekty.

  Czy to właśnie norma 60364?

  Dodano po 13 [minuty]:

  Bronek22 napisał:
  Tak chcesz zrobić konstrukcję ?


  Ja mam ją jedynie podświetlić i chcę to zrobić bezpiecznie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Wiem żem laik w temacie ochrony toteż dlatego chodzi mi o tę prostą poradę.

  Skonsultuję sprawę ze znajomym pomiarowcem.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Tak właśnie zamierzam, z tym że obudowa z poliamidu lub poliestru termoutwardzalnego wzmacnianego włóknem szklanym. Litraż skrzynki 5x obj transformatora 210VA, straty w żelazie 7W, w miedzi dla In =7W, moje obciążenie będzie max 90W po stronie dc. Właśnie prowadzę test: trafo, prostownik, kondensator filtracji i sztuczne obciążenie 95W. Prąd ładownia kondensatora 22.000uF może przekracza 17A, ale wartość RMS jest podobna do poboru prądu stałego więc trafo będzie obciążone w 45% mocy znamionowej. Dziękuję za pomoc i podpowiedzi. klikam POMÓGŁ.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Ja zapytam z innej beczki - jak duży ten obiekt? Nie powinien być uziemiony w celach odgromowych?
 • Poziom 15  
  Kolego Bronku, widzę, że bardzo lubisz sobie pokrzyczeć, moim zdaniem, nigdy nie analizowałeś oscyloskopowo tego co się dzieje w realnym zasilaczu. Jeśli pobór DC wynosi 8A a kondensator elektrolityczny ładowany jest impulsami 4ms z 10 milisekundowego trwania pulsacji napięcia sieciowego to wnioski wyciągnij sam. Wiem co piszę, gdyż są to wartości przeze mnie zmierzone. Jeśli zajmujesz się elektroenergetyką, to chyba wiesz o problemach jakie wystąpiły w sieciach w skutek masowego stosowania urządzeń elektronicznych z przetwornicami napięcia. Skąd stosowanie PFC? Kondensator to nie rezystor prąd nie płynie cały okres, a jedynie wtedy gdy wartość chwilowa napięcia źródła jest większa niż na kondensatorze. Impulsy prądu ładującego kondensator zasilacza są przeciętnie 2-3 ( zależnie od wartości rezystancji rozproszonych) raza większe niż wartość prądu po stronie DC. Dokładniejszej analizy nie mam czasu przytaczać. To samo dotyczy każdego zasilacza impulsowego. Era transformatorów trwać będzie jeszcze długo. Zasilacze impulsowe nie mogą być traktowane jako separacja bezpieczeństwa, gdyż tam ze względu na rozmiary transformatora, między uzwojeniem pierwotnym, a wtórnym jest tylko izolacja podstawowa dodatkowo wysoka pojemność między uzwojeniowa, oraz wszechobecne kondensatory Y do masy, uważasz za separację w kontekście zasilania SELV, o której sam napisałeś, że PE + trafo II klasy jest zabronione? To jak mam zastosować zasilacz impulsowy o prądzie upływności 500uA i nie uziemić? Gratuluję logiki koledze. Może są specjalne wykonania, lecz nie znalazłem takowych, a handlowcy przeważnie nie potrafią odpowiedzieć na żadne szczegółowe zapytanie, czasem co bardziej ambitni podeślą coś ala DTRkę. Myślisz, że nie wiem, że prostownik się grzeje przy takim prądzie? Pływanie napięcia stałego 13-16V nic złego ledom nie uczyni. Uważasz, że będę podłączał je bezpośrednio do źródła?

  Odnośnie instalacji przeciw odgromowej zapytam autora dzieła czy brał pod uwagę.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Nie czytasz z uwagą poprzednich wpisów. Napisałem, że pomyliłem się w tytule tematu. Wyjaśniliśmy, że podwójny kwadrat to najwyższy stopień ochrony, a ty nadal krzyczysz. Zamykam.