Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wspólpraca AVR (AT90S2313) z kwarcem 32768Hz

06 Mar 2005 14:07 3981 11
  • Poziom 29  
    Witam kolegów i koleżanki :) Chcę zmiejszyć częstotliwośc taktowania uC AVR ze standardowych kilku MHz na 32768kHz, jak podłączyc rezonator kwarcowy o takiej częstotliwosci? jakie zastosować kondensatory? pare lat temu gdy stosowałem ten kwarc w mierniku czestotliwosci czy zegarku to pracował w układzie dwa rezystorki + dwa kondensatory + dwa inwretery, jak najprosciej podłączyc taki kwarc pod AVR?
  • Poziom 42  
    Poszukaj w nocie aplikacyjnej, byc moze wystarczy dołączyć jak inny oscylator kwarcowy i będzie działać.
  • Poziom 29  
    No własnie nie działa :| podłączyłem z kond 33p a potem dorzucilem jeszcze po 100p czyli w sumie 130 i nie chodzi.
  • Poziom 33  
    Kwarc miniaturowy zegarkowy jest zasadniczo produkowany jako szeregowy czyli nie powinien miec zadnych kondesatorów do masy, lub kilka pikofaradów do ustawienia częstotliwości. Powinien działać w sprzeżeniu zwrotnym z fazą zero a nie z inwerterem. Dodatkowo nie może być przeciążony bo ulega uszkodzeniu. Spróbój dać po 10pF do masy i szeregowo rezystor 10K z wyjscia XTAL2.
    Nowsze AVRy mają specjalny oscylator do tych kwarców.
    Pozdr. N.
  • Poziom 29  
    Jednak mi to nie chce działac :( czy ktos mógłby narysować schemacik (układ połączen) jak podłączyc kwarc zegarkowy 32768Hz pod mikrokontroler AT90S2313 ? :)
  • Poziom 29  
    Przypomniało mi sie jak podłączałem je kiedys w ukladzie generatora z inwerterem CMOS i podobnie podłaczyłem pod AVR

wspólpraca AVR (AT90S2313) z kwarcem 32768Hz

i teraz na XTAL1 mam taką śmieszną sinusoide (ogladalem na oscyloskopie) z dużym grzbietem przypomninającą bardziej prostokąt a na XTAL2 przebieg o amplitudzie około 0,2 - 0,3 V a uC strasznie wariuje i nie działa tak jak powinien....
  • Poziom 22  
    Jeśli np: przydałby Ci się dodatkowo zegar czasu rzeczywistego, to kup DS1307. Wystarczy ustawić bity RS0 i RS1 na 1 i na wyjściu masz 32768Hz. Ponadto w http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/DS1307.pdf masz schemat wewnętrzego generatora. Możesz też spróbować podłączyć PCF8583 i brać sygnał zegarowy dla uP z wyjścia OSCO (2) PCF'a.
  • Poziom 29  
    Eeee no pewnie, że można i tak.... heh ale ja chciałem bez takich kombinacji alpejskich.. po prostu podłączyc kwarc, zresztą nie mam juz miejsca na płytce na dodatkowe scalaki (a takie płytki mam 4) jakies rezystorki czy kondensatorki bym jeszcze zmiescił.
  • Poziom 22  
    W tej nocie katalogowej jest schemat wewnętrznego generatora na inwerterze, podobnego do tego, aki jest w AVR. Według mnie spróbuj podłączyć, z dużym rezystorem ( >100k) i 1 kondensatorem.
  • Poziom 19  
    A nie łatwiej przerobić program??
  • Poziom 29  
    midas78 napisał:
    A nie łatwiej przerobić program??
    niestety nie, bo chciałem zmniejszyc BAUdrate na mały a minimalny to Fkwarcu\16*256
  • Poziom 22  
    Baudrate=8 ?, lub niżej ?. Lepiej rozwiąż transmisję programowo, z wykorzystaniem przerwań.