Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diody, Policyjny kogut miganie przemian

jareczek47 12 Jul 2013 10:37 3516 8
 • #1
  jareczek47
  Level 9  
  Cześć. Zawsze chciałem zrobić sobie te lampki które mają policjanci lecz nie mam wystarczającej wiedzy żeby je skonstruować. Wiem jak działają rezystory diody i kondensatory lecz nie mogę rozgryźć tych tranzystorów i tych taimerów. Chciałem sobie zrobić coś takiego jak jest na grilu Dodgea.
  http://www.youtube.com/watch?v=mbsTTKC8soA&list=PLF2A7D3C7D76737E9
  Ale bardziej skomplikowane tzn. chciał bym żeby częstotliwość migania była następująca:
  Niebieski, niebieski, czerwony, czerwony, niebieski, czerwony, niebieski, czerwony i od początku. Świetnie to widać na przedniej szybie w górnym lewym rogu.
  Wiem że na necie jest wiele schematów jak zrobić takie lampki lecz albo są one nie poprawne albo nie działają a z filmików nic nie wywnioskuje ponieważ jak już wspominałem mam niewystarczającą wiedzę. Chciał bym żeby ktoś kto zna się naprawdę na rzeczy podał mi prosty i działający schemat i opis co należy użyć do zbudowanie tego układziku. Najlepiej z regulacją tempa migania i z 6 diod LED 5mm na jeden kolor i napięcie
  12 V, DC gdyż posiadam taki zasilacz. Proszę pytać w razie jakiś niejasności.
  Z góry bardzo dziękuje.
 • #3
  czterookipotwor
  Level 9  
  Myślę, że zanim zaprojektowało by się coś takiego używając timerów i tranzystorów, to dużo łatwiej zajęło by nauczyć się programować np. 8-bitowe mikro-kontrolery ( atmega-8 od której chyba zaczynają wszyscy zaczynający zabawę w te klocki, chociaż atmega-8 jest już stara i przez co bywa droższa od innych mikro-kontrolerów o większej mocy obliczeniowej itd... czasami nawet 7zł ;), do takiego zadania wystarczył by dowolny mikro-kontroler, byle by tylko miał dość wyprowadzeń, po 1 na każdą lampkę tj. po 1 na każdy tranzystor sterujący lampką, umiesz programować 1, to praktycznie umiesz każdy, z wiedzy o programowaniu trzeba minimalnego C i pierwsze 3 lekcje dowolnego kursu/książki o mikro-kontrolerach ).

  Odnośnie tranzystorów to tak: bipolarne- sterowane są prądem, do sterowania służy prąd płynący w baza-emiter, baza-emiter działa jak dioda czyli jej rezystancja działa tak żeby odkładało się na niej 0.6V a następnie jej lawinowy spadek (czyli bez opornika na bazie poleci prądu ile fabryka dała) prąd bazy liczy się zatem jako $$I_{b} = \frac {U_{be}-0.6}{R}$$ "Zadany" prąd kolektor-emiter będzie większy tyle razy ile ma wzmocnienia tranzystor (np 400 dla bc 548 o ile mnie pamięć nie myli) Czyli $$I_{ce}=I_{be}*h$$ i taki by właśnie popłynął prąd gdyby C-E było zasilane bez opornika z jakiegoś źródła napięcia. Ten prąd nazywa się prądem nasycenia. Ale jeśli obwód kolektor-emiter-zasilanie ograniczymy dając w szereg np. jakiś opornik to może popłynąć mniejszy niż "zadany" prąd. (Po raz kolejny obliczany z prawa ohma- po prostu, a spadek napięcia przy całkowicie otwartym tranzystorze na C-E zależy od tranzystora, przy tranzystorach małej mocy do pominięcia).

  Najbardziej łopatologicznie jak umiem, z mosfetami jest podobnie tylko sterują one prądem a steruje się nimi napięciem na Gate-Source. I generalnie przyjmuje się , że nie pobierają prądu (tj nie płynie prąd między Gate-Source, dzięki czemu nie martwimy się spadkami napięć).........

  Dla podobnych rozkmin polecam prosty symulator, i fajne przykłady : http://www.falstad.com/circuit/
 • #4
  jareczek47
  Level 9  
  To co napisał czterookipotwor nic nie zrozumiałem a co do D214d3k to nic tam nie ma co by ni pomogło rozwiązać problem.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  oj
  Level 42  
  Tak jak w opisie będzie migał ten (AVT2720):
  jareczek47 wrote:
  Niebieski, niebieski, czerwony, czerwony, i od początku

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2515168.html


  jareczek47 wrote:
  Niebieski, niebieski, czerwony, czerwony, niebieski, czerwony, niebieski, czerwony i od początku


  Aby tak migał, ten schemat się nie nadaje, trzeba by zrobić inaczej aby uzyskać taki efekt  Inna wersja, to samo co wyżej:
  http://www.elportal.pl/pdf/W05_01/74_57.pdf
 • #8
  jareczek47
  Level 9  
  Dzięki wszystkim za pomoc będę realizował schemat który załączył Oj. Chciał bym też podziękować administratorowi tego działu który usuną wcześniejszy mój temat który wygląda identycznie. Dzięki!
 • #9
  jareczek47
  Level 9  
  Nie jestem przekonany czy ten mój układzik będzie dobrze działał proszę o pomoc w usprawnieniu tego mojego układziku. Tylko proszę nie używac języka technicznego ponieważ ja mam dość, bardzo podstawową wiedzę na temat elektroniki. Uczono mnie podstaw. O to i on.

  Diody, Policyjny kogut miganie przemian

  Aha zapomniałem dodać ze układ ma działać na napięcie stałe 12 V, diod ma być po sześć każdego koloru. Dodam jeszcze projekt z Crocodile Clips w załączniku.