Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny estradowe-zwrotnice

luk24 06 Mar 2005 14:17 1569 7
  • #1 06 Mar 2005 14:17
    luk24
    Poziom 2  

mam głośniki kappa pro 15lf2 eminence 600W pasmo przenoszenia 35Hz-2kHz efektywność 98 db, głośnik beyma 8m100 100W pasmo przenoszenia 150hz-7 kHZ efektywność 95 db, wysoki tonsil 150W gdwt 12-19\150 - 4kHz -20kHz 102db. Czy ktoś by mi poradził jak zbudować dobrą zwrotnicę do tego zestawu.wszystkie głośniki 8 ohm

0 7
  • #2 06 Mar 2005 15:07
    wisnia_18
    Poziom 11  

Po co masz sie meczyc i ryzykowac spaleniem wzmacniacza albo głośników poprostu kup zwrotnice na Allegro i najlepiej kup dwódrożną

0
  • #3 06 Mar 2005 15:53
    kiepol
    Poziom 16  

Witam...

Powiedz mi, wymienione przetworniki grają w jednej skrzyni, jako jedna kolumna ?

A tak wogole to nie zgadzam się z przedmówcąm, uważam że lepiej jest zrobić zwrotnice samemu, ponieważ można dopierać wszystkiej jej parametry według uznania (np.: częstotliwości podziałów, gdzie w zwrotnicy kupionej, gotowej, są one narzucone od góry i raczej się ich nie zmienia...)

0
  • #4 06 Mar 2005 16:00
    adammc

Poziom 26  

Szczerze trudno badzie ale i tak lepsza wyjdzie zrobiona samemu niz jakas ciulowa z allegro nawinieta drutem 0,6mm.

Wiec tak proponuje co zwrotnice 6/12/6/12dB.
    O podziale wlasnie pasowlao by pierwszy dosc nisko 500Hz ale a powodu tego ze glosnik srednitonowy jest dosc slaby (wysokotonowy do takiej mocy kolumny zreszta tez) wiec porponuje podzial ok 1kilo i ok 5-6kilo.
    Na pólslepo zwrotnica jak na schemacie jest to podprowadzona zwrotnica z kolumny 3d elestry z drobnymi modyfikacjami dla glosnika wysokotonowego.

I tak cewka do basowego powietrzna (!) i drut pasuje o srednicy 1.6mm albo wiecej takiej raczej nie kupisz trzeba wykonac samemu (bedzie wielka i duzo drutu wejdzie ), przy takiej mocy nie ma mowy o cewkach rdzeniowych (nie widzialem ktora by podolila wiecej jak 200W) do sredniotonowego moga byc juz jakies fabryczne nawijane drutem 0,8-1mm. Kondensatory tylko suche (nieelektrolity) napiecie powiedzmy 250V.
    Oczywiscie nie jest to zwrotnica optymalizowana pod te glosniki wiec nie spodziewaj sie rewelacji ale przynajmnije podola pradowo i nie spowoduje nispodzianki typu spalony wzmacniacz.

Jest jeszcze sprawa o ktorej pisalem na poczatku ten sredni i wysoki moga byc (i beda) za slabe do takiego basowego, tutaj najlepiej (a i tak ten glosnik basowy srednio sie do tego nadaje) zrobic uklad 2 drozny z driverem 2" przy podziale 600-800Hz np z PSD3003 ale to kawalek kaski

0
  • #5 06 Mar 2005 17:44
    Djelvis
    Poziom 16  

Sadze ze do Tonsila GDWT 12-19 lepiej dac zwrotnice 18dB/Okt. przy podziale 5kHz, gdyz mialem GDWT 12-19/150FP w zestawie ze zwrotnica 12dB/okt przy 5kHz i przy wzmacniaczu 200W sin. na kanal, odmowil posluszenstwa po miesiacu, fakt kolumny byly w miare ostro eksploatowane...

0
  • #6 06 Mar 2005 19:04
    Gonzo
    Poziom 15  

Witam.

Przy tych mocach robienie zestawu na zwrotnicach pasywnych to trochę kontrowersyjny pomysł, co prawda sytuację łagodzi lekko dość wysoki podział ale cewke dla woofera to chyba na wiadrze będziesz musiał nawinąć ;)... z tym sprzętem zrób (o ile dysponujesz przynajmniej dwoma wzmacniaczami) lepiej pierwszy podział na aktywnej zwrotce... czyli woofer na czysto pod jeden amp, a średnio-wysoki zestaw z pasywną zwrotką na drugim ampie, szkoda taki wooferek obciążać zwrotką po wysokiej stronie sygnału, a i takie rozwiązanie pozwoli na elastyczniejsze dostrojenie podziału bez specjalnych nakładów, biorąc pod uwagę lekkie niedopasowanie mocowe głośników dostrajanie pierwszego podziału może zadecydować o sensie zestawu...

Pozdrawiam.

0
  • #7 06 Mar 2005 20:20
    luk24
    Poziom 2  

zestaw ten pracuje w jednej kolumnie a końcówki mocy mam 2 jedna ads 2 razy 250w druga 2 razy 500 w ale przy 4 ochm potrzebne mi jest ciepłe brzmienie i najlepiej na jedną końcówke 2 razy 500 W gram na weselach ale to brzmienie mi się nie podoba a pozaym 2 razy spalił mi sie wysoki czy ktoś by się podioł zrobienia zwrotnicy proszę o kontakt podaj nr tel. ja podaje swój 696-347-758 z góry dzięki

0
  • #8 06 Mar 2005 21:56
    toadi
    Spec od akustyki

Tez bylbym za aktywnym podzialem co prawda przy wykorzystaniu dosc grubego drutu mozna by to pasywnie zrobic ale koszt wykonania zwrotnicy takiej to pewnie z 200zł/sztuke (licze ze na cewke 2mH nawinieta grutem 1,8mm wejdzie pewno z 2 kilo drutu bo to jest pi razy oko 400 zw na szpuli o wewnetrznej srednicy 4cm).

Ale jestem calym sercem za podzialem aktywnym (za kase kora trzeba by wydac na zwrotki mozna kupic croosover) ADSa wykorzystac do napedu sekcji srednio/wysokiej a tego drugiego do glosników basowych mozna by wtedy dzielic bas/sredni 500Hz sredni/wysoki pasywnie 5-6kilo 12 lub lepiej 18dB

0