Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Transoptor z nieznanych elementów myszki

12 Lip 2013 13:44 5535 27
  • Poziom 11  
    Chcę wykorzystać elementy (dioda + fototranzystor) z myszki kulkowej do zbudowania enkodera szczelinowego.
    Takich tematów na tym forum jak i w innych miejscach jest bardzo wiele ale zawsze brakuje mi jednej podstawowej informacji.
    Dobieranie rezystorów do zasilania obu elementów.
    Problem w tym, że co schemat to inna koncepcja i rezystory różniące się od siebie diametralnie od kilkudziesięciu do kilku tysięcy omów i to przy założeniu jednego zasilania np 5V.
    Niestety elementy w myszce nie są w żaden sposób opisane i nie mam jak sprawdzić ich danych technicznych, żeby policzyć stosowne rezystory.
    Co do diody IR to można znaleźć informacje o napięciu (1,5V do 2V) i prądzie (15mA do 20mA) i tu bym użył rezystora około 200 ohmów.

Ale co z fototranzystorem (czy fotodiodą bo nie wiem co tam jest)? Jaki rezystor użyć?
    A co jakbym chciał podłączyć diodę i fototranzystor (jest podwójny w jednej obudowie) pod wspólne zasilanie 5V?

Jak dam za mały to jak rozumiem mogę spalić elementy, a jak za duży to pewnie nie zadziała bo prąd będzie poniżej progu działania elementów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Cytat:
    A co jakbym chciał podłączyć diodę i fototranzystor (jest podwójny w jednej obudowie) pod wspólne zasilanie 5V?

A proszę bardzo, co miałoby przeszkadzać?
    Cytat:
    Problem w tym, że co schemat to inna koncepcja i rezystory różniące się od siebie diametralnie od kilkudziesięciu do kilku tysięcy omów...

Ograniczenie od strony małych wartości wiąże się - jak słusznie zauważyłeś - z oczekiwaniem dłuższej, niż kilka sekund, pracy "do spalenia".
    W układach zasilanych z baterii skraca też czas pracy.

Górną granicę, pomijając zmiany wzmocnienia tranzystora wyjsciowego i szumy własne, w zasadzie wyznaczy to, co pod enkoder podepniesz.
    Wejście tego czegoś też bierze pewien prąd i aby wykryć stan wysoki, kiedy tranzystor enkodera jest zatkany, potrzebuje, aby tzw. "rezystancja podciągająca" nie była za duża.
    Wprawdzie w dobie układów CMOS, dla zapewnienia powyższego, może ona być baaaardzo duża, ale przy próbie jej nadmiernego zwiększania, wcześniej ujawniają się inne sprawy:
    - szumy - zakłócenia elektromagnetyczne, które w obwodach wysokorezystancyjnych mogą indukować duże napięcia, grożące nieoczekiwanym przełączeniem;
    - wydłużający się czas przełączania, co może być kłopotliwe, kiedy zechcesz wykrywać szybkie zmiany.

Tak że, jak nie wiesz ile, stosuj starożytną zasadę "złotego środka" - kilkaset om do kilku - kilkunastu kiloom.
    I będzie Pan zadowolony. :)

Edit:
    Właśnie karol_85 - okazuje się że można krócej i zwięźlej.
  • Poziom 30  
    Z diodą IR myślisz prawidłowo więc tu nie powinno być problemu
    Natomiast fototranzystor po prostu działa jak klucz więc nie ma tu problemów z zasilaniem.
    Najlepiej na kolektor podłącz +5V przez rezystor np. 1kOhm, natomiast emiter bezpośrednio do GND. I wyprowadź sobie podłączenie pomiędzy rezystorem, a kolektorem - wtedy będziesz miał w tym miejscu ok.0.7V (logiczne '0') przy nieprzeciętej wiązce IR, natomiast jak przesłonisz elementy to będzie tam ok. +5V (logiczne '1').
  • Poziom 11  
    fotonn napisał:
    Cytat:

A proszę bardzo, co miałoby przeszkadzać?

Nie mówię, że ma przeszkadzać, ale wtedy i rezystor inny powinien być niż jak zasilanie idzie tylko na diodę. Jak nie wiem jaki ten tranzystor jest to nie wiem jak doliczyć do obliczenia rezystancji. Stąd moja wątpliwość.
  • Poziom 43  
    karol_85 napisał:
    W szereg z diodą podłączasz amperomierz i potencjometr 1k ustawiony na maksymalną [m]wartość. Zmniejszasz rezystancję potencjometru i patrząc na amperomierz ustawiasz powiedzmy 15 mA, więcej nie potrzeba. Dla foto tranzystora ja zawsze używałem 10k i było git. Możesz oba elementy podłączyć pod wspólne zasilanie.
    I po co te całe ceregiele z amperomierzem, itd. skoro wiadomo, że napięcie na tamtej fotodiodzie - w podczerwieni - wynosi ok. 2V, a wartość napięcia zasilania autor tego tematu zna.
    Wobec powyższego, wystarczy podstawowa wiedza z Elektrotechniki Teoretycznej aby policzyć wartość tego rezystora, a ograniczającego wartość prądu fotodiody.
    Natomiast wartość 15mA dla tej przedmiotowej diody to jej "zabójstwo"... :!: :cry: ... wystarczy 5mA.
  • Poziom 11  
    Quarz napisał:

Natomiast wartość 15mA dla tej przedmiotowej diody to jej "zabójstwo"... :!: :cry: ... wystarczy 5mA.

No właśnie w tym problem. W wielu miejscach czytam, że prąd dla diod jest w okolicy 15-20mA a tu piszesz, że wystarczy 5mA. I bądź tu mądry. Zatem zamiast pierwotnych 200 ohmów muszę dać prawie 700 do zasilania z 5V samej diody.
    Jak nie mam specyfikacji konkretnego elementu to skąd mam wiedzieć czego on potrzebuje?

Moje pytanie jednak bardziej dotyczyło sytuacji gdy chcę podłączyć szeregowo napięcie do diody i fototranzystota, którego danych tym bardziej nie znam. Wtedy nie wiem jaki jest dla niego optymalny prąd (i napięcie) więc i rezystora trudno mi dobrać.
  • Poziom 43  
    mac310 napisał:
    Quarz napisał:

No właśnie w tym problem. W wielu miejscach czytam, że prąd dla diod jest w okolicy 15-20mA a tu piszesz, że wystarczy 5mA. I bądź tu mądry. Zatem zamiast pierwotnych 200 [spacja zbędna][ohmów]Ω muszę dać prawie 700 do zasilania z 5V samej diody.
    Jak nie mam specyfikacji konkretnego elementu to skąd mam wiedzieć czego on potrzebuje?
    Dlatego też napisałem to, co tam napisałem - aby było bezpiecznie, a do działania tej fotodiody jest to już dostatecznie duża wartość prądu.

mac310 napisał:
    Moje pytanie jednak bardziej dotyczyło sytuacji gdy chcę podłączyć szeregowo napięcie do diody i fototranzystota, którego danych tym bardziej nie znam. Wtedy nie wiem jaki jest dla niego optymalny prąd (i napięcie) więc i rezystora trudno mi dobrać.
    A tego nie rozumiem - napisz to innymi słowami, a jeszcze lepiej, to narysuj stosowny schemat ideowy tego... :idea:

P.S. Wytłuszczenia w cytatach moje.
  • Poziom 11  
    Quarz napisał:

mac310 napisał:
    A tego nie rozumiem - napisz to innymi słowami, a jeszcze lepiej, to narysuj stosowny schemat ideowy tego... :idea:

P.S. Wytłuszczenia w cytatach moje.

Zatem załączam schemat.

Transoptor z nieznanych elementów myszki

Zasilanie 5V idzie na diodę oraz na podwójny fototranzystor. Przepraszam za "szeregowo". W szeregu idzie jeden rezystor R1, który ogranicza prąd dla diody i odbiornika. I to jego wartość jest poszukiwana.

No i druga sprawa, czy tego podwójnego fototranzystora, który ma 3 nóżki nie muszę podłączyć gdzieś do masy?

Dodano po 4 [minuty]:

pawel-jwe napisał:
    Natomiast fototranzystor po prostu działa jak klucz więc nie ma tu problemów z zasilaniem.
    Najlepiej na kolektor podłącz +5V przez rezystor np. 1kOhm, natomiast emiter bezpośrednio do GND. I wyprowadź sobie podłączenie pomiędzy rezystorem, a kolektorem - wtedy będziesz miał w tym miejscu ok.0.7V (logiczne '0') przy nieprzeciętej wiązce IR, natomiast jak przesłonisz elementy to będzie tam ok. +5V (logiczne '1').

Nie bardzo rozumiem Twojej koncepcji podłączenia całości w przypadku schematu jaki przed chwilą zamieściłem.
    Na wspólny kolektor daję zasilanie, to rozumiem, ale że mam wyjść z kanałami A i B przed tranzystorem (między zasilaniem a tranzystorem), to tego nie rozumiem.
  • Poziom 28  
    Cytat:

Nie pisałeś wcześniej, że chodzi o szeregowe połączenie.
    Ale, skoro już, trzeba powiedzieć jasno: możesz taki układ zastapić zworką.
    Jedyny parametr jaki wówczas musisz dobrać to prąd - mniejszy niz topiący drut.

A jeśli chcesz przesłaniac strumień światła - rezystor weź taki, jak dla samej diody.
    Ale nie ma pewności, że to w ogóle zadziała.
  • Poziom 11  
    A może jednak tak to podłączenie powinno wyglądać?
    Z wyjściem do masy przez dodatkowe rezystory.

Tak czy inaczej chciałbym dobrze określić wartości dla poszczególnych rezystorów od R1 do R5.
  • Poziom 43  
    mac310 napisał:

Tak czy inaczej chciałbym dobrze określić wartości dla poszczególnych rezystorów od R1 do R5.
    Tak możesz podłączyć, ale ten zespół - nadawczy LED, fotodiody, myszkowe kółeczko to przesłaniające - stanowi nie tylko układ do zliczania ilości przesłon fotodiody, ale również wykrywa kierunek obrotu tego kółeczka, a to za sprawą specjalnej konstrukcji (przypatrz się temu dokładnie) szczelin w owym kółeczku oraz układu analizującego kolejność pojawiania się impulsów z fototranzystorów.
    A jak potrzebujesz stosowny układ do tego celu - układ wykrywania kierunku ruchu (słowo kluczowe do forumowej szukajki) - to poszukaj sobie w moich tu starych postach.
  • Poziom 11  
    Quarz napisał:
    mac310 napisał:

Tak możesz podłączyć, ale ten zespół - nadawczy LED, fotodiody, myszkowe kółeczko to przesłaniające - stanowi nie tylko układ do zliczania ilości przesłon fotodiody, ale również wykrywa kierunek obrotu tego kółeczka, a to za sprawą specjalnej konstrukcji (przypatrz się temu dokładnie) szczelin w owym kółeczku oraz układu analizującego kolejność pojawiania się impulsów z fototranzystorów.
    A jak potrzebujesz stosowny układ do tego celu - układ wykrywania kierunku ruchu (słowo kluczowe do forumowej szukajki) - to poszukaj sobie w moich tu starych postach.

Wszystko jasne. Wykrywanie kierunku, analiza sygnału kwadraturowego itp już przerobiłem. To wszystko załatwia mi kontroler PoKeys. Ja zbudowałem taki enkoder z dwóch transoptorów szczelinowych, ale jego rozmiar wymaga koła o średnicy ponad 30 cm co jest dla mnie za duże. Dlatego podszedłem do tematu wybierając zminiaturyzowane elementy z myszy.
    Generalnie potrzebuję tych przesuniętych sygnałów z 2 detektorów na wyjściu A i B. To wszystko. Tam ma się pojawić sygnał wysoki 3,3V lub 5V bo to mogę wprowadzić na wejścia PoKeys.
    Tu pytam tylko o kwestię dopasowania całego układu elektrycznie dobierając stosowne wartości rezystorów. Z tym mam wątpliwości ze względu na rozbieżne wartości w schematach, które znalazłem.
    Zatem proszę o sprawdzenie i ewentualną korektę wartości rezystorów od R1 do R5. Dalej mam ogarnięte.
  • Poziom 43  
    mac310 napisał:
    [ ... ]
    Wszystko jasne. Wykrywanie kierunku, analiza sygnału kwadraturowego itp już przerobiłem. To wszystko załatwia mi kontroler PoKeys. Ja zbudowałem taki enkoder z dwóch transoptorów szczelinowych, ale jego rozmiar wymaga koła o średnicy ponad 30 cm co jest dla mnie za duże. Dlatego podszedłem do tematu wybierając zminiaturyzowane elementy z myszy.
    Generalnie potrzebuję tych przesuniętych sygnałów z 2 detektorów na wyjściu A i B. To wszystko. Tam ma się pojawić sygnał wysoki 3,3V lub 5V bo to mogę wprowadzić na wejścia PoKeys.
    Tu pytam tylko o kwestię dopasowania całego układu elektrycznie dobierając stosowne wartości rezystorów. Z tym mam wątpliwości ze względu na rozbieżne wartości w schematach, które znalazłem.
    Zatem proszę o sprawdzenie i ewentualną korektę wartości rezystorów od R1 do R5. Dalej mam ogarnięte.
    Zauważ, że wartością napięcia, jaką są zasilane kolektory fototranzystorów jest napięcie 'zbierane' z nadawczego LEDa (od 1,5V do 2,0V), tak więc, nie możesz spodziewać się tam - na wyjściu - większej wartości na rezystorach R4 oraz R5 od tegoż.
    Proponowałbym zastosowanie - jako translatora poziomów - podwójnego komparatora typu; LM193A (LM293A, LM393A, LM2903) - ZOBACZ - gdzie jedno z jego obu wejść na dzielnik rezystorowy napięcia 1:2 - napięcie odniesienia - (złożony z rezystorów po np. 10kΩ i zasilany z anody nadawczego LEDa), a drugie - i każde oddzielnie - do połączenia emiter-rezystor (R4. lub R5), a rezystory R2 i R3 są wtedy zbędne.
    Zaś ów komparator zasilasz z w/w napięcia +5V (czy +3,3V) i, oczywiście, na ich wyjściach dajesz od tego plusa stosowne rezystory kolektorowe, ponieważ są to wyjścia typu OC - otwarty kolektor - a skąd już masz dopasowanie do dalszej części układu, a dzięki użytym w/w komparatorom nie obciąża się wyjść z fototranzystorów.

EDIT: W/w komparatory są do odzyskania z PC-etowych PSU - są tam w wielu ich typach - a jak ich nie masz, to pisz do mnie PW, mam takie z wylutów.
  • Poziom 30  
    mac310 napisał:

pawel-jwe napisał:

Nie bardzo rozumiem Twojej koncepcji podłączenia całości w przypadku schematu jaki przed chwilą zamieściłem.
    Na wspólny kolektor daję zasilanie, to rozumiem, ale że mam wyjść z kanałami A i B przed tranzystorem (między zasilaniem a tranzystorem), to tego nie rozumiem.

Ja skupiłem się na przykładowym sposobie podłączenia pojedynczego fototranzystora, Ty na schemacie pokazałeś już układ dwóch tranzystorów (które dodatkowo są w jednej obudowie i częściowo są już tak a nie inaczej podłączone). Jednak, jak by nie patrzeć to jest to oparte o tą samą zasadę "kluczowania" fototranzystorem.
  • Poziom 11  
    pawel-jwe napisał:

Ja skupiłem się na przykładowym sposobie podłączenia pojedynczego fototranzystora, Ty na schemacie pokazałeś już układ dwóch tranzystorów (które dodatkowo są w jednej obudowie i częściowo są już tak a nie inaczej podłączone). Jednak, jak by nie patrzeć to jest to oparte o tą samą zasadę "kluczowania" fototranzystorem.

No właśnie nie chodziło mi o przykładowe połączenie bo teoretycznie to ja wiem co i jak. Na podstawie schematu podłączenia pojedynczego transoptora (używanego jako przełącznik impulsowy) zbudowałem sobie encoder wg poniższego schematu i wszystko elegancko działa.
    Niski stan na wyjściach A i B ma ok 0,08V, a wysoki ok 2,5V i to super działa z PoKeys. Problem w tym, że gabaryty są za duże i koło encodera by musiało mieć ponad 30 cm średnicy.

Znalazłem na stronie http://members.shaw.ca/swstuff/mouse.html opis jak podłączyć elementy z myszki podobnej do mojej (dioda z 3 pinami i odbiornik z 4 pinami). Podłączyłem wszystko wg poniższego schematu:
    I niestety nie działa z PoKeys. Sprawdzając miernikiem mam stan niski przy 0,08V, a wysoki przy 1,4V i nie wiem czy to właśnie nie jest przyczyna braku reakcji mikrokontrolera. Ten impuls z odbiornika chyba jest zbyt niski, żeby go potraktować jak stan wysoki i wygenerować reakcję.
    W dokumentacji do PoKeys znalazłem, że HIGH-level input voltage min. 2V.

Czy zatem mogę inaczej podłączyć zasilanie i zmienić/dodać rezystor (rezystory), czy koniecznie muszę wprowadzać dodatkowe tranzystory na wyjściach A i B żeby wzmocnić sygnał?
    Szczerze mówiąc wolałbym nie dokładać kolejnych elementów komplikując schemat. Chciałbym żeby był jak najprostszy, ale jeśli nie ma wyjścia... to trudno.
  • Poziom 43  
    mac310 napisał:
    [ ... ]
    Znalazłem na stronie http://members.shaw.ca/swstuff/mouse.html opis jak podłączyć elementy z myszki podobnej do mojej (dioda z 3 pinami i odbiornik z 4 pinami). Podłączyłem wszystko wg poniższego schematu:
    I niestety nie działa z PoKeys. Sprawdzając miernikiem mam stan niski przy 0,08V, a wysoki przy 1,4V i nie wiem czy to właśnie nie jest przyczyna braku reakcji mikrokontrolera. Ten impuls z odbiornika chyba jest zbyt niski, żeby go potraktować jak stan wysoki i wygenerować reakcję.
    W dokumentacji do PoKeys znalazłem, że HIGH-level input voltage min. 2V.

Czy zatem mogę inaczej podłączyć zasilanie i zmienić/dodać rezystor (rezystory), czy koniecznie muszę wprowadzać dodatkowe tranzystory na wyjściach A i B żeby wzmocnić sygnał?
    Szczerze mówiąc wolałbym nie dokładać kolejnych elementów komplikując schemat. Chciałbym żeby był jak najprostszy, ale jeśli nie ma wyjścia... to trudno.
    I najprawdopodobniej nie działa z powodu braku po drodze translatora poziomów logicznych, a o którym napisałem w poście #14, przeczytaj go jeszcze raz uważnie.
  • Poziom 11  
    Quarz napisał:
    I najprawdopodobniej nie działa z powodu braku po drodze translatora poziomów logicznych, a o którym napisałem w poście #14, przeczytaj go jeszcze raz uważnie.

Jest to możliwe, ale ja nie bardzo wiem jak konkretnie włączyć taki translator w mój schemat. Gdybyś mógł to narysować to byłoby super.

Ja się jeszcze zastanawiałem, gdyby tak zasilać oddzielnie diodę i oddzielnie odbiornik to może wtedy na wyjściu byłyby sygnały o wyższym napięciu?
  • Poziom 43  
    mac310 napisał:
    Quarz napisał:

Jest to możliwe, ale ja nie bardzo wiem jak konkretnie włączyć taki translator w mój schemat. Gdybyś mógł to narysować to byłoby super.
    Trochę to potrwa nim narysuję schemat - mam inne pilne prace - a tu odpiszę En Pasant i z doskoku... :idea:

mac310 napisał:
    Ja się jeszcze zastanawiałem, gdyby tak zasilać oddzielnie diodę i oddzielnie odbiornik to może wtedy na wyjściu byłyby sygnały o wyższym napięciu?
    A to jest dobry pomysł, czyli zamiast tam zasilania z anody LEDa, zasil to z owych +5V, czy +3,3V, a dalej bez zmian.
  • Poziom 11  
    Quarz napisał:

mac310 napisał:
    A to jest dobry pomysł, czyli zamiast tam zasilania z anody LEDa, zasil to z owych +5V, czy +3,3V, a dalej bez zmian.

To chyba do mnie bardziej przemawia ;)
    Zatem po modyfikacji będzie coś takiego:
    I dla uściślenia kilka kolejnych wątpliwości:
    Czy odpinając zasilanie odbiornika od LEDa mam pozostawić ten sam R1 na 330 ohmów?
    Czy podpinając oddzielne 3,3V na zasilanie odbiornika nie muszę wstawić dodatkowego rezystora R2, a jeśli tak to jaki?
    I czy potrzebne są rezystory R3 i R4 na wyjściach A i B (takie zawsze widzę w przykładowych schematach dokumentacji PoKeys)?

Na razie jak podłączyłem jak na powyższym schemacie gdzie R1 - 330 ohmów, R2 brak lub 12k, to na wyjściach A i B (bez R3 i R4) mam stale około 3,3V niezależnie od przysłonięcia szczeliny. Jak jest ten R2 12k to jest niewielka zmiana o może 0,1V, ale i tak ciągle mam tam ponad 3V.
  • Poziom 43  
    mac310 napisał:
    Quarz napisał:

mac310 napisał:

To chyba do mnie bardziej przemawia ;)
    I dla uściślenia kilka kolejnych wątpliwości:
    Czy odpinając zasilanie odbiornika od LEDa mam pozostawić ten sam R1 na 330 ohmów?
    Tak, jest tam potrzebny, on przecież ogranicza wartość prądu płynącego przez nadawczego LEDa.

mac310 napisał:
    Czy podpinając oddzielne 3,3V na zasilanie odbiornika nie muszę wstawić dodatkowego rezystora R2, a jeśli tak to jaki?
    Nie, R2 nie jest tam potrzebny, ale patrz niżej...

mac310 napisał:
    I czy potrzebne są rezystory R3 i R4 na wyjściach A i B (takie zawsze widzę w przykładowych schematach dokumentacji PoKeys)?
    Tak, są potrzebne, one stanowią zabezpieczenie obwodu fototranzystorów, jak nie ma żadnego rezystora - patrz wyżej - w obwodzie ich kolektorów.
  • Poziom 28  
    Cytat:

Jeśli już, to takiego:
    Przecież miałeś dobrze w poście #13.
    Rezystory nieoznaczone daj wg uznania: kilka - kilkanaście kiloom.
  • Poziom 43  
    fotonn napisał:
    Cytat:

Jeśli już, to takiego:
    A fakt, zmęczone mam już dziś oczy i nie zauważyłem - tam wyżej w mojej replice - oczywistej zamiany kolektorów z ich emiterami.
    A i schemat tam nie do końca w pełni ideowy..
  • Poziom 11  
    fotonn napisał:
    Cytat:

Jeśli już, to takiego:

Dzięki za potwierdzenie. Właśnie skleciłem całość i mam ok. 3,2V w stanie wysokim i 1,4V w niskim. Powinno wystarczyć do wysterowania dekoderem w PoKeys.
    Zaraz podłączę i się okaże.

Po podłączeniu do PoKeys działa aż miło :)
    Teraz trzeba będzie ogarnąć część mechaniczną i miejmy nadzieję, że te kilka nieprzespanych nocy w końcu zmaterializuje się w postaci działającego encodera.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Ciekaw jestem jak podłączyć odbiornik, który ma 4 wyjścia zamiast 3 (niektóre myszy tak mają)? Przy trzech było zasilanie i 2 wyjścia podłączane rezystorem do masy jak na załączonym schemacie. Przy 4 wyjściach jest zasilanie, masa i dwa wyjścia A i B. Znalazłem informację, że w takim przypadku wyjścia A i B można podłaczyć bezpośrednio do mikrokontrolera (rozumiem, że nadal z użyciem tych 390 ohmowych rezystorów), a jedno wyjście do masy.
    Jak mi zabraknie tych przetestowanych elementów z 3 wyjściami to poeksperymentuję z 4 wyjściowymi.
  • Poziom 43  
    mac310 napisał:
    [ ... ]
    Po podłączeniu do PoKeys działa aż miło :)
    Teraz trzeba będzie ogarnąć część mechaniczną i miejmy nadzieję, że te kilka nieprzespanych nocy w końcu zmaterializuje się w postaci działającego encodera.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.
    Proszę... :lol:
    I to mnie najbardziej cieszy... :idea:

mac310 napisał:
    Ciekaw jestem jak podłączyć odbiornik, który ma 4 wyjścia zamiast 3 (niektóre myszy tak mają)? Przy trzech było zasilanie i 2 wyjścia podłączane rezystorem do masy jak na załączonym schemacie. Przy 4 wyjściach jest zasilanie, masa i dwa wyjścia A i B. Znalazłem informację, że w takim przypadku wyjścia A i B można podłączyć bezpośrednio do mikrokontrolera (rozumiem, że nadal z użyciem tych 390 ohmowych rezystorów), a jedno wyjście do masy.
    Jak mi zabraknie tych przetestowanych elementów z 3 wyjściami to poeksperymentuję z 4 wyjściowymi.
    Ale to najprawdopodobniej masz tam oba fototranzystory wyprowadzone oddzielnie (oba ich emitery oraz oba ich kolektory) - łatwo to sprawdzić w ich oryginalnym układzie.
    Możliwe jest też, iż jest tak, jak tu napisałeś w swym przedostatnim zacytowanym tu zdaniu - i dobrze tam rozumujesz.
  • Poziom 11  
    fotonn napisał:
    Cytat:

Jeśli już, to takiego:

Pozwolę sobie zagadnąć jeszcze w tym temacie.
    Mam różne myszki i różne efekty dają na wyjściu z odbiorników. Przykładowo okazuje się, że przy powyższym podłączeniu mam stan wysoki przy ok. 1,4V, a niski 0,08V (pisałem o tym efekcie wcześniej). To jest za mało dla mikrokontrolera, żeby rozpoznać różnicę stanów i zawsze mam wtedy na wejściu brak sygnału. Zasugerowano mi zastosowanie rezystorów pull-up przy 5V.

Czy zatem poniższy schemat (dodatkowe rezystory R6 i R7 podłączone do +5V) będzie realizował stosowne wzmocnienie sygnału powyżej oczekiwanych 2V w stanie wysokim?

Czy mogę zamiast +5V podłączyć +3.3V z PoKeys (jak na poniższym schemacie) realizując ten sam efekt?

• Poziom 28  
    W tych układach, z kolei nie uzyskasz stanu niskiego.

Na początek zmierz napięcia na wyjściach transoptorów (emitery tranzystorów).
    Jeżeli w stanie wysokim jest na nich ponad 2V, spróbuj wyrzucić rezystory 390Ω z wyjść albo przynajmniej zmniejszyć ich rezystancję.

Jeżeli napięcie nie osiąga 2V - zmierz, czy w stanie wysokim nadal masz 3,3V napięcia zasilania, bo to ono może "przysiadać".
    Jeżeli zasilanie jest ok. i nie masz oczekiwanych 2V na emiterach, zobacz, czy dioda transoptora prawidłowo oświetla odbiorniki, a skoro i to jest w porządku, zmniejsz trochę rezystor 330Ω, zasilający diodę - np. do 200Ω - i zobacz, jaki efekt.

W końcu, jeśli nic nie pomoże, dodaj wzmacniacze, jak na poniższym rysunku
    (warunek: zasilanie 3,3V ma dobrą obciążalność, bo wezmą po ok. 20mA każdy).
    Tranzystory w zasadzie dowolne, np. BC237, 547 itp.
    Odwracają one fazę sygnału, ale pisałeś wcześniej, że zrobiłeś podobny układ na dwu osobnych transoptorach i to nie przeszkadzało.
  • Poziom 11  
    Przećwiczyłem kilka ukłądów z myszek i udało mi się znaleźć noty katalogowe do scalaków w nich użytych. Dzięki temu wyjaśniło się, że wyjścia z fototranzystorów są podciągnięte do masy rezystorami 20K. Układ działa bez stosowania dodatkowych wzmacniaczy więc zamykam temat. Dzięki za wszelkie uwagi.