Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie studia wybrać? Profil matematyka, fizyka, informatyka

12 Lip 2013 19:29 5544 13
  • Poziom 2  
    Witam!

Obecnie zacznę uczęszczać do 2 klasy Liceum o profilu mat-fiz-inf. No i najwyższa pora w końcu pomyśleć nad swoją przyszłością. Nie mam za bardzo pojęcie na jakich studiach podjąć naukę i co robić w przyszłości. Bardzo błagam was o jakąś podpowiedz.

A więc z przedmiotów na maturze na pewno będę zdawał rozszerzoną matematykę, fizykę, informatyką jeszcze nie wiem. Liceum jest na wysokim poziomie w województwie więc matura nie powinna wypaść najgorzej. Myślałem nad Politechniką Warszawską, Krakowską, Lubelską studia dzienne.

Ale nie mam pojęcia na jaki kierunek się szykować. Bo tak w sumie to za bardzo wiedzy technicznej nie mam. Głownie to potrafię tylko prace fizyczne w polu :( Interesuję się motoryzacją, ale to raczej chleba mi nie da i nie znam się na tyle aby samu złożyć auto rozebrane od podstaw, mam nie wiele doświadczenia potrafię tam naprawić jakiś stary motocykl jak nie odpala.
    Trochę w prawdzie interesuję się elektroniką, od dziecka kochałem wszystko co się świeci i z tym najbardziej wiązał bym chyba swoją przyszłości. Ale też nie mam w tej dziedzinie za dużo wiedzy bo np: nie potrafię przewijać cewki czy tym podobnych. Tylko czy po elektrotechnice jest się zwykłym elektrykiem którego w każdej chwili może porazić prąd? Czy ten zawód ma duże ryzyko?
    Ciekawi minie także kierunek Automatyka ale w ogóle nie mam pojęcia na czym on polega.
    Informatyka raczej mnie nie kręci, ponieważ gdzieś się zapomnę i nie dam np: przecinka i cały program na nic.
    Czy na studiach nauczą mnie chociaż trochę praktyki a nie samą teorię?

Chciał bym porostu aby kiedyś po skończeniu studiów miał pracę najlepiej w kraju i w miarę dobrze płatną aby było mnie stać utrzymać rodzinę.

Co byście mi polecili? W prawdzie mam jeszcze trochę czasu ale chciałem zacząć już teraz szykować się w pewnym kierunku. Bardzo liczę na waszą pomoc i z góry za nią dziękuję. Jakie inne kierunku także proponujecie?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 12  
    mati932

Zawsze odpowiadam w takich tematach, bo jestem na biężąco i nie zajmuje to dużo czasu. Napiszę to, co zawsze => gorąco polecam automatykę.

Ogólnie ja będąc w liceum spędziłem na forach, czy po prostu w necie wiele godzin, albo i dni i znalazłem wszystko, czego chciałem. Rozwala mnie to, że co dwa dni trafiają tutaj tego typu pytania. Przecież google nie bolą...

Ale dobra, do rzeczy... pracę dobrze płatną możesz mieć po każdym kierunku, wystarczy być dobrym. :)

No ale nie oszukujmy się, że są kierunki, które zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu. Jest nim automatyka. Pytasz, że nie wiesz, o co chodzi, więc w skrócie... moi koledzy pracują w bardzo wielu dziedzinach, programowanie robotów, testowanie szaf sterowniczych, projektowanie ich, pisanie programów PLC, projektowanie instalacji elektrycznych, inteligentne budynki, przemysł. W sumie chyba wszędzie, no i właśnie tym jest automatyka. Jest ona wszędzie, w samochodach, fabrykach, mikrofalach, na platformach wiertniczych. Najłatwiej będzie ci pogooglować. Pracy jest dużo, sam miałem kilka ofert, a jeszcze nawet inżyniera nie zrobiłem, wystarczy tylko chcieć i dać coś od siebie, zainteresować się. W trakcie studiów walczysz o całe swoje życie, więc warto nie dać dupy. Tak myślę. Resztę sobie wyszukaj w necie i nie mów, ze nie ma, bo jak pisałem wyżej, wiem, że jest.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Witam!

mati931 napisał:
    Trochę w prawdzie interesuję się elektroniką, od dziecka kochałem wszystko co się świeci i z tym najbardziej wiązał bym chyba swoją przyszłości.

Proponowałbym kierunek elektrotechnika z możliwością późniejszych specjalizacji (elektronika, maszyny elektryczne, metrologia, wysokie napięcia, automatyka i inne dostępne na tym kierunku w zależności od uczelni i wydziału). Może na początek warto wybrać się na tzw. "dni otwarte politechniki", można sporo ciekawych rzeczy dowiedzieć się od samych studiujących. Obejrzeć samą uczelnię (potem dezorientacja nie będzie już tak duża, przynajmniej będziesz wiedział jak się poruszać, gdzie szukać sal wykładowych, laboratoriów itd). Warto też poczytać trochę o danym kierunku na uczelni (internet jest tu bardzo bogatym źródłem, a zacząć od strony internetowej danej uczelni), tak jak pisał Notorious 16.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 13  
    Ja znam trochę środowisko Politechniki, ale Wrocławskiej (kończyłam tą uczelnie - choć kilka lat temu). Uważam, ze jest to ogólnie dobra uczelnia.
    Z tego co wiem, to kierunki tj. mechatronika czy fotonika (na Wydziale Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów - WEMiF: http://www.wemif.pwr.wroc.pl/index.dhtml) są godne polecenia - z resztą jednym z lepszych wydziałów z interesującymi Cię kierunkami jest właśnie WEMiF. Znajomi, którzy skończyli te kierunki znaleźli pracę praktycznie po zaraz po studiach - więc o czymś to świadczy (w dodatku w zawodzie, co wcale nie jest oczywiste) - z tego co wiem wydział ten ma dobry poziom nauczania no i jak widać uczy dostatecznie 'życiowo', że można po studiach dostać pracę.
    Innym interesującym wydziałem jest Wydział Mechaniczno-Energetyczny: http://www.wme.pwr.wroc.pl/index.dhtml - z tego co wiem, to też się dosyć dobry wydział.
    Jest jeszcze Wydział Elektryczny - ale nie wiem nic na jego temat.

Tak jak powiedział buczo11 - warto odwiedzić uczelnię wcześniej, ale przede wszystkim, żeby porozmawiać ze studentami jak to wygląda z ich perspektywy.
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Informatyka raczej mnie nie kręci, ponieważ gdzieś się zapomnę i nie dam np: przecinka i cały program na nic.

Nie wierz w to. Obecne środowiska, w których się programuje takie błędy wyłapują w locie i same poprawiają, a tobie pozostawiają tylko logiczne myślenie. Poza tym Informatyka to bardzo szeroki zakres. Możesz po niej tworzyć strony Internetowe, programować, zajmować się grafiką komputerową i wiele więcej. Oczywiście jeżeli to Cię nie kręci to nie ma co się pchać. Na Informatyce jest też tak, że liczy się głównie samemu zdobyta wiedza i Twoje chęci. Bo studia można skończyć tak na prawdę nie znając się na niczym jeżeli Ci się nie będzie chciało. Jedno masz pewne teraz i myślę, że w przyszłości też, na pewno po Informatyce znajdziesz pracę. Ja właśnie skończyłem pierwszy rok i nie miałem problemu ze znalezieniem płatnego stażu co myślę, że na innych kierunkach jest bardzo trudne.
    A tak poza tym myślę, że jakiego byś kierunku ścisłego na politechnice nie skończył to i tak możesz być spokojny o pracę. A przynajmniej o wiele bardziej niż po jakiś innych studiach.
    A warto jeszcze sobie przejrzeć jeżeli nie wiesz dokładnie czego będziesz się uczyć na danym kierunku Sylabusy z nich. Uczelnie udostępniają wszystkie przedmioty i tematy, które są poruszane na danym kierunku. Warto też poczytać opinie o uczelniach.
  • Poziom 32  
    daverdalas napisał:
    (...) Na Informatyce jest też tak, że liczy się głównie samemu zdobyta wiedza i Twoje chęci. (...)

Na każdych studiach tak jest. Materiał przekazywany na wykładach to zwyczajowo jedynie część tego, co jest wymagane do zaliczenia kursu, a co dopiero do pojęcia dziedziny.

Cytat:
    (...) Bo studia można skończyć tak na prawdę nie znając się na niczym jeżeli Ci się nie będzie chciało. Jedno masz pewne teraz i myślę, że w przyszłości też, na pewno po Informatyce znajdziesz pracę. (...)

Z pierwszego zdania łatwo wywnioskować, dlaczego drugie jest bez sensu.

Cytat:
    (...) A tak poza tym myślę, że jakiego byś kierunku ścisłego na politechnice nie skończył to i tak możesz być spokojny o pracę. (...)

Na jakiej podstawie tak myślisz? Bo moim zdaniem ta opinia jest całkowicie błędna. Do tego sprzeczna z tym, co pisałeś wcześniej. Jeśli myślisz, że dyplom uczelni daje automatycznie pracę, to możesz już teraz martwić się o swoją informatyczną przyszłość. By coś rzeczywiście osiągnąć, nawet w tak popularnej dziedzinie, jak informatyka, trzeba być w pełni pogodzony z tym, że wybiera się przyszłość niepewną i nieprzewidywalną, gdzie konkurencja jest silna i liczna. Wybierając taką karierę wybiera się też konieczność nieustannego rozwoju, nie da się zrobić sobie przerwy w poznawaniu nowych technologii, bo bardzo łatwo wypaść z obiegu. Ja już przed zaczęciem obecnej pracy zastanawiałem się, co będę robił po niej, w jakie umiejętności inwestować czas i jak zaplanować sobie przyszłość w następnej pracy.

Cytat:
    (...)A warto jeszcze sobie przejrzeć jeżeli nie wiesz dokładnie czego będziesz się uczyć na danym kierunku Sylabusy z nich. Uczelnie udostępniają wszystkie przedmioty i tematy, które są poruszane na danym kierunku. Warto też poczytać opinie o uczelniach.

A ja mogę sprzedać uniwersalną opinię o polskich uczelniach, one po prostu same w sobie nie są nic warte... Zacofane, zarządzane przez obsiadywaczy stołków, oderwane od rzeczywistości.
  • Poziom 28  
    Witam!
    McMonster napisał:
    A ja mogę sprzedać uniwersalną opinię o polskich uczelniach, one po prostu same w sobie nie są nic warte... Zacofane, zarządzane przez obsiadywaczy stołków, oderwane od rzeczywistości.

No proszę nie przesadzać! Taka opinia dla wielu uczelni w Polsce jest bardzo krzywdząca. Wiele jest prawdy w tym co piszesz, ale nie jest to
    McMonster napisał:
    uniwersalną opinię o polskich uczelniach
  • Poziom 9  
    daverdallas:
    Cytat:
    Jedno masz pewne teraz i myślę, że w przyszłości też, na pewno po Informatyce znajdziesz pracę.

Zgadzam się.
    Pracy w magazynach jako pakowacz nie brakuję.
    Do zbioru wiśni i truskawek też ludzi szukają.

Jednak jeśli chodzi o szeroko rozumiane IT, to już wcale nie jest tak łatwo.
    Łatwość znalezienia pracy w sektorze i zarobki z nią związane to jedna z miejskich legend.
    Jak w większości legend jest tam ziarno prawdy. Ale żeby je wyłuskać trzeba trochę z ludźmi porozmawiać, poczytać lub samemu spróbować.
  • Poziom 12  
    Cpt Kirk

Praca i wysokie zarobki po IT to mit? Proszę Cię... praca i wysokie, a może i bardzo wysokie zarobki dla tych, którzy są dobrzy, którzy ciężko pracowali przez studia to nie jest żaden mit, ani standard. Nie wrzucajmy do jednego worka wszystkich, bo oczywiście,że papier niczego nie daje i tak jest po wszystkich kierunkach włączając w to infę, automatykę, prawo czy medycynę. One tylko dają szansę, ale niczego nie zapewniają.
  • Poziom 8  
    wysokie zarobki (czy nawet praca w IT) to mit, w pewnej dużej polskiej firmie cały dział programistów Javy i C++ niedawno przenieśli do Indii bo hindus jest w stanie robić za 1/8 tego co Polak.
  • Poziom 12  
    To, ze ktoś się przeniósł do Indii, żeby ciąć koszta oznacza, że wysokie zarobki w Polsce to mit? Przecież to w ogóle nie bangla ze sobą, wręcz odwrotnie. :) Pomijając to... no popatrz...ja sam w IT się nie bawię, ale moi dobrzy kumple tak, zarobki nie są tajemnicą i większość społeczeństwa marzy o takich. Parę lat temu, w ogólniaku słyszałem jak to jest ciężko z pracą, jakie lipne pieniądze... szczerze? Póki co w ogóle tego nie widzę, tylko tak jak mówię, na studiach trzeba coś robić, a nie siedzieć na dupie i lecieć na wałkach myśląc, że jak dostanie się dyplom, to jak złapać Pana Boga za nogi. Wybacz, ale nigdy się nie zgodzę, że nie ma pracy. Nie dla każdego, ale dla każdego ambitnego/dobrego.
  • Poziom 11  
    mati931

Sam do niedawna miałem podobny problem ( i wątpliwości są nadal). Chyba nie będę zbyt oryginalny jeżeli powiem "Wybierz to co Ci się podoba" i bądź co bądź trochę w tym prawdy jest. Również jestem po LO właśnie czekam na przyjęcie na politechnikę i powiem Ci jedno: ja z praktyką jeszcze gorzej niż Ty stoję, po prostu trzeba na to więcej czasu poświęcić i tyle :). A co do zwykłego elektryka po elektronice to jest tak : ja idę na energetykę ..... marzenia i plany żeby stworzyć jakiś wolny od spalin i kosztów napęd owszem są, ale zawsze można też skończyć latając po słupach lub dokładając do pieca węgiel .....Prawdą jest że nie ma się co męczyć z nielubianym przez nas kierunkiem, ale też nie można się obijać tylko trzeba zacisnąć zęby :).
  • Poziom 14  
    Siemka
    Widzę, że temat jest już trochę starawy ale rzeknę ze dwa słowa... Obojętnie co byś nie wybrał musisz mieć świadomość tego, że pracując u kogoś ZAWSZE będziesz wyrobnikiem, lepiej lub gorzej opłacanym. Zawsze jakiś przełożony będzie patrzył Ci na ręce. Jeśli chcesz osiągnąć sukces pomyśl o własnym interesie. Wtedy to Ty będziesz zatrudniał innych i czerpał z nich zyski ew. możesz działać sam dla siebie (bardzo komfortowa sytuacja w świetle nadzoru szefa) i dąż do tego by być możliwie najlepszym w tym co robisz. Prawdą jest, że tylko lenie i obiboki nie mają co robić reszta zapier...la na nich
  • Użytkownik usunął konto