Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb

21 Lip 2013 20:01 13938 55
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    wycior01
    Poziom 21  
    Kable są ok, ale można je kupić w tme od ok. 6zł+vat, więc cena lekko przesadzona, oto dowody : http://www.tme.eu/pl/details/cable-505-75-0.5/kable-polaczeniowe-koncentryczne/bq-cable/#
    http://www.tme.eu/pl/details/cable-505-50-2/kable-polaczeniowe-koncentryczne/bq-cable/# - wg. mnie nie liczy się to jaki jest ten kabel, oczywiście lepszy elastyczny w izolacji wytrzymującej wszystko, ale po co? Na początek wystarczy prosty i tani, dopiero jak się okaże, że nie spełnia oczekiwań to dokupuje się lepszy np. http://www.tme.eu/pl/details/bnc-mm_50_2/kable-polaczeniowe-koncentryczne/amphenol/#
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    wycior01, ten pierwszy to akurat 75om wiec się nie nadaje.
    Drugi to taki jak autor sobie kupił. Niestety kable te są sztywne i drut - żyła gorąca, łatwo się łamie. Zanim kupiłem zaciskarkę, to kupiłem kilka takich, potem poszły albo do wyrzutu, albo spinają jakieś nieruchome połączenia.
    Amphenol trochę drogi, taniej wyjdzie kupić same wtyki i zaprawić.
  • TermopastyTermopasty
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    LX2000 - RG58 w wykonaniu wojskowym kupić trudno. Ale można kupić RG58, który jest nieźle wykonany i całkiem niedrogi.

To jest przyzwoity kabel: http://radio-sklep.pl/pl/p/RG-58/88
    Krzysiek007
    Poziom 20  
    Osobiście mam mieszane uczucia, co do PROXXONA
    Posiadam proxxona w wersji IB/E i za takie pieniądze, ile za to ustrojstwo dałem, to według mnie nie warto (kiedyś dałem za niego 500zł)

Co prawda mam go, już kilka lat, ale tak naprawdę nie eksploatuje go za mocno, kilka razy co miałem jakieś szlifowania, lub inne pierdoły, do robienia, to narzędzie musiał po kilka razy odpoczywać, nie wytrzymywało ciągłej pracy.
    Część aluminiowa robiła się mocno gorąca, że nie szło utrzymać szlifierki w ręce.
    Łożyska ślizgowe w silniku, przeniesienie mocy z silnika zrobione za pomocą PLASTIKOWEJ zębatki, co do tego łożyskowanie przy samym uchwycie na narzędzie pozostawia wiele do życzenia:/.

Dla ścisłości w całym narzędziu jest użyte tylko jedno łożysko kulkowe.

Moja opinia jest taka, że nie takiego sprzętu się spodziewałem, za 500zł i Ja osobiście nic więcej nie kupie firmy proxxon, jeśli nie wezmę narzędzia do ręki i nie zobaczę jak pracuje.

Jakiś czas temu zakupiłem mini wiertarkę stołową na alledrogo, za 200zł i od tamtego czasu mój proxxon poszedł w odstawkę.
    I niesamowicie jestem zadowolony z tej wiertarki.
    A zapomniał bym, że stabilizacja obrotów w proxxonie, to raczej ściema, bo jest to na mój gust tylko regulator fazowy nic więcej.

W załączniku kilka fotek.

Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb
    Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb Doposażenie warsztatu - oscyloskop, zasilacz, wiertarka do pcb
    KGS
    Poziom 23  
    Proxxon Micromot 50/E zasilany jest z zewnętrznego zasilacza 18V DC, przez co i nagrzewanie się tego narzędzia w czasie pracy jest znacznie mniejsze. Oczywiście używając go głównie do wiercenia PCB (nawet hurtowego) nie zauważam by jakoś okrutnie się nagrzewał, nawet przy 20.000 obr/min i wiertłach VHM. Ponieważ służy (wraz ze statywem) głównie do wiercenia PCB zachowuje w dalszym ciągu idealną precyzję i zero bicia wiertła. Do szlifowania, frezowania, cięcia używam MEG-4901 Mastermax (Austria) zasilanego z 230V AC i mającego 130W. Cóż każde narzędzie ma swoje przeznaczenie i dedykowany zakres zastosowań. Dlatego nie generalizowałbym na podstawie jednego przypadku, że wszystkie narzędzia danej firmy są do niczego. Pozdrawiam !
    Krzysiek007
    Poziom 20  
    Wszystko się zgadza, ale cena do jakości w proxxonie, to nie dla mnie.

co innego kiedy narzędzie kosztuje tak jak kolega przytoczył MEG-4901 (60zł), a co innego kiedy proxxon kosztuje 500zł. Ja jakość tego proxxona bym wycenił nie na wicej jak 150 do 200zł, ale na pewno nie na 500zł.

W pracy na innych działach mają Micromot 50/E i przy cenie 150zł, to jest, to cena/jakość do przyjęcia.
    W innej pracy mieli jeszcze taką samą szlifierkę jak ja tylko z mocno przedłużonym uchwytem na statyw. i cena do jakości już nie jest do przyjęcia, tak jak i w IB/E
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  
    Krzysiek007 napisał:
    W pracy na innych działach mają Micromot 50/E i przy cenie 150zł, to jest, to cena/jakość do przyjęcia.
    To nie jest chyba cena ze statywem?
    Krzysiek007
    Poziom 20  
    Tyle kosztuje sam micromot 50/E.
    wycior01
    Poziom 21  
    Jeszcze zasilacz ~100zł za najtańszy współpracujący z tym modelem i statyw za ~200, no chyba, że sam zrobisz wystarczająco precyzyjny i stabilny. Taniej wyjdzie kupić wiertarkę stołową, która będzie wygodniejsza w użyciu. Ja swoje płytki wiercę tanią wkrętarko-wiertarką akumulatorową z najbliższego marketu, która działa już od kilku lat, a po drobnej regulacji zniwelowałem bicie praktycznie do zera i ustawiłem uchwyt tak, że łapie wiertła 0,5mm. Można ręcznie wiercić wiertłami 1mm, bez większych obaw. Oczywiście taki sprzęt nie nadaje się do PCB, ale jako rozwiązanie przejściowe/ekonomiczne działa.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    ruido napisał:
    Dzięki.

Wyniknął taki problem. Otóż zapomniałem, że potrzebuję odpowiednich przewodów do pomiarów. Sondy do oscyloskopu mam, ale żeby połączyć np. oscyloskop z generatorem? Tu będę potrzebował prawdopodobnie kabli koncentrycznych zakończonych z dwóch stron końcówkami BNC. Czy obojętne jakie kable kupie czy są też lepsze/gorsze i ma to wpływ na pomiar? Od razu spytam czy jeszcze jakieś przewody mogą być przydatne?

Na spokojnie obejrzyj ten film:

http://www.youtube.com/watch?v=OiAmER1OJh4

i nie czytaj kolegów wypisujących bzdury - impedancja przewodu, dopasowanie falowe to elementarz techniki pomiarowej zwłaszcza w.cz. - jeśli ktoś mówi ze nie ma znaczenia czy używa się przewodu współosiowego 50 czy 75 ohm to nigdy w życiu nie przeprowadzał wiarygodnych pomiarów.

Sprawdź jaka impedancje wejściowa ma oscyloskop i jaka impedancje wyjściową ma generator i użyj połączenia dopasowanego do impedancji obu tych urządzeń.

Większość przewodów możesz wykonać sobie samemu - zwróć uwagę na rodzaje używanego osprzętu BNC - są dwa rodzaje BNC - 75 i 50 ohm - impedancja 50 ohm jest nieformalnym standardem pomiarowym i większość urządzeń pomiarowych używa właśnie BNC 50 ohm - 75 ohm to głownie osprzęt wizyjny - nie używaj wtyczek BNC 75 ohm z osprzętem 50 ohm bo po prostu zniszczysz gniazdka BNC - środkowy pin w BNC 75 ohm jest grubszy i uszkodzi 50 ohm - z kolei wtyki 50 ohm nie zapewniają dobrego kontaktu z gniazdami 75 ohm (często kontaktu nie ma wcale i sprzężenie ma charakter pojemnościowy) - bez problemu dostępne są praski do BNC - zazwyczaj wtyki i praski dostosowane są do parametrów typowego kabla RG-58 - w praktyce taki kabel może być zbyt gruby i mało wygodny na stole warsztatowym - warto wtedy zaopatrzyć się np w kabel klasy RG-178 lub RG-174 (popularny kabel WiFi) i stosowne wtyki oraz osprzęt do jego zarabiania - wyższa tłumienność takiego kabla nie ma większego znaczenia bo na stole operujemy rzadko odcinkami większymi niż 1 - 2 metry.
    mikstu2
    Poziom 27  
    deus.ex.machina napisał:
    ... bez problemu dostępne są praski do BNC - zazwyczaj wtyki i praski dostosowane są do parametrów typowego kabla RG-58 - w praktyce taki kabel może być zbyt gruby i mało wygodny na stole warsztatowym - warto wtedy zaopatrzyć się np w kabel klasy RG-178 lub RG-174 (popularny kabel WiFi) i stosowne wtyki oraz osprzęt do jego zarabiania - wyższa tłumienność takiego kabla nie ma większego znaczenia bo na stole operujemy rzadko odcinkami większymi niż 1 - 2 metry.

Bardzo pouczająca wypowiedź, bo bo mam słabą wiedzę dot. pracy z w.cz.
    Doznałem na własnej skórze, że grube i sztywne kable, chocby nawet o najlepszych parametrach są bardzo niewygodne przy pomiarach.
    Więc czy mógłbyś podać bliżej, jakie to mają być wtyki i osprzęt do zarabiania kabli klasy RG-178 lub RG-174.
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    Do kabla RG174, należy kupić wtyki na tenże kabel. Wszystko OK, kabel miększy i cieńszy, ale kupić tanio dobry wtyk na RG174, to już nie tak łatwo. Chińczyk, się nie nadaje, bo się kabel kompletnie nie trzyma. Amphenol drogi 15-20zł.
    Natomiast na RG58, w TME masz chińskie wtyki po 2zł, co prawda nie są rewelacyjnej jakości, ale trzymają się kupy.

Zaciskarka, najczęściej zaciska RG58 i RG174.

deus.ex.machina napisał:

Sprawdź jaka impedancje wejściowa ma oscyloskop i jaka impedancje wyjściową ma generator i użyj połączenia dopasowanego do impedancji obu tych urządzeń.

Oscyloskop najczęściej ma impedancję wejściową 1Mom, więc jak tu zestawisz 50om z 1Mom?
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    Do kabla RG174, należy kupić wtyki na tenże kabel. Wszystko OK, kabel miększy i cieńszy, ale kupić tanio dobry wtyk na RG174, to już nie tak łatwo. Chińczyk, się nie nadaje, bo się kabel kompletnie nie trzyma. Amphenol drogi 15-20zł.
    Natomiast na RG58, w TME masz chińskie wtyki po 2zł, co prawda nie są rewelacyjnej jakości, ale trzymają się kupy.

Nie bardzo rozumiem porównanie - mechaniczna wytrzymałość RG-174 jest zawsze mniejsza niż RG-58 i tu nie trzeba przeprowadzać żadnych prób wytrzymałościowych bo gabaryty kabli są kompletnie nieporównywalne.
    Z moich doświadczeń nie wynika ze chiński BNC na RG-58 jest OK a na RG-174 jest NOK. Być może po prostu wtyk był niewłaściwie zaprasowany? Obserwując czasem różne kable widzę ze niektóre po prostu są niewłaściwie zarobione - tak prosta rzecz jaka jest zaprasowanie wtyczki na kablu zdaje się nie jest aż tak prosta dla niektórych osób.

Zaciskarka, najczęściej zaciska RG58 i RG174.

To zależy od zaciskarki - dlatego nie chciałem uogólniać bo są spotykane różne i warto wybrać dedykowana bądź dobrej jakości z wymiennymi modułami by uniknąć ewentualnych problemów.

deus.ex.machina napisał:

Oscyloskop najczęściej ma impedancję wejściową 1Mom, więc jak tu zestawisz 50om z 1Mom?

A po co mam zestawiać bezpośrednie połączenie z generatorem? by pooglądać sobie przebiegi? W większości wypadków pomiędzy generatorem a oscyloskopem znajdzie się badany układ i to on będzie określał impedancje wyjściową i wejściową - a układy są różne i często można spotkać transformatory impedancji (rezystancyjne/transformatorowe/LC) które często są integralna częścią urządzenia - w wypadku połączenia bezpośredniego stosuje się zwyczajowe zasady połączeń - ja używam T connector (trójnika) 50 ohm na wejściu oscyloskopu i terminatora 50 ohm wymuszającego impedancje widziana przez generator za pośrednictwem linii transmisyjnej (w tym wypadku odcinka przewodu współosiowego o impedancji falowej 50 ohm) - czy Ty robisz inaczej?

Dodano po 19 [minuty]:

mikstu2 napisał:

Bardzo pouczająca wypowiedź, bo bo mam słabą wiedzę dot. pracy z w.cz.
    Doznałem na własnej skórze, że grube i sztywne kable, chocby nawet o najlepszych parametrach są bardzo niewygodne przy pomiarach.
    Więc czy mógłbyś podać bliżej, jakie to mają być wtyki i osprzęt do zarabiania kabli klasy RG-178 lub RG-174.

W.cz. to tak naprawdę nie tylko technika RF ale tez i technika cyfrowa - można zaryzykować twierdzenie ze od 20MHz w cyfrówce powoli trzeba stosować rozwiązania znane z technik w.cz.

Co do wtyków BNC na kable współosiowe - spróbowałbym tu http://www.speckable.pl kupić przewód razem z pasującymi wtykami (pamiętając że inne są wtyczki do linki a inne do drutu i te same zasady obowiązują tak w świecie skrętki jak i w świecie kabli współosiowych) - warto przy okazji kupić łączniki, trójniki, terminatory by mieć taki mały, podstawowy zestaw połączeniowy.

Warto tez powoli wprowadzać w własnych urządzeniach połączenia mniejsze gabarytowo choćby znane powszechnie z technik w.cz. (WiFi) jak np SMA.
    Technika mikrofalowa teraz uległa takiemu spopularyzowaniu ze osprzęt ten dostępny jest w podobnych cenach co BNC a zazwyczaj jest po prostu lepszy.
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    deus.ex.machina napisał:

deus.ex.machina napisał:

A po co mam zestawiać bezpośrednie połączenie z generatorem? by pooglądać sobie przebiegi?

Przecież proponujesz tu zestawienie generator z oscyloskopem.

Umiem zaprasować BNC, ale niestety BNC dla przewodów o małej średnicy, nie kupisz tanio, czyli chińczyk, bo się rozpadają. Trzeba kupić np Amphenola, który jest dużo droższy niż chiński BNC dla RG58 - 2zł. A w przypadku amatorskich zastosowań, wygoda cienkiego kabelka, ma tak wielkie znaczenie, że warto wydać 30zł więcej na ten sam kabel.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Przecież proponujesz tu zestawienie generator z oscyloskopem.

Ja? Coś ci się chyba pomyliło.

Umiem zaprasować BNC, ale niestety BNC dla przewodów o małej średnicy, nie kupisz tanio, czyli chińczyk, bo się rozpadają. Trzeba kupić np Amphenola, który jest dużo droższy niż chiński BNC dla RG58 - 2zł. A w przypadku amatorskich zastosowań, wygoda cienkiego kabelka, ma tak wielkie znaczenie, że warto wydać 30zł więcej na ten sam kabel.

Jeśli jakość wtyków jest tak złą to trzeba je reklamować - serio - trzeba eliminować kiepskie produkty z rynku. I zaryzykowałbym z tanim chińczykiem do amatorskich zastosowana.
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    deus.ex.machina napisał:

Tu proponujesz podłączenie oscyloskopu do generatora, może czytaj to co piszesz? Ale mniejsza z tym.

Tani chiński wtyk, można kupić, ale do kabla RG58, do RG174 trzeba kupić dobrej jakości wtyki, które są dużo droższe, z resztą dobrej jakości RG174 jest droższe od RG58.
    Drugie, używam około 20 kabli wykonanych z RG58, nigdy jakoś nie miałem problemów z ich sztywnością, wręcz przeciwnie, grubszy, sztywniejszy kabel, wytrzymuje dłużej, aniżeli cienki miękki RG174, RG316 którego po prostu łatwo urwać.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Tu proponujesz podłączenie oscyloskopu do generatora, może czytaj to co piszesz? Ale mniejsza z tym.

Problem w tym ze ty nie czytasz co ja pisze i co piszą inni i nie rozumiem po co cała ta dyskusja trwa skoro nie chce ci się przeczytać tego co napisał ktoś i do czego się odnosisz.
    Tak dla przypomnienia by nie przeciągać ponad miarę:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2607028-30.html#12556148

O łączeniu generatora z oscyloskopem napisał autor wątku.

Tani chiński wtyk, można kupić, ale do kabla RG58, do RG174 trzeba kupić dobrej jakości wtyki, które są dużo droższe, z resztą dobrej jakości RG174 jest droższe od RG58.
    Drugie, używam około 20 kabli wykonanych z RG58, nigdy jakoś nie miałem problemów z ich sztywnością, wręcz przeciwnie, grubszy, sztywniejszy kabel, wytrzymuje dłużej, aniżeli cienki miękki RG174, RG316 którego po prostu łatwo urwać.

Nie mam nic przeciwko RG-58 - jednak w wielu wypadkach jest on zbyt sztywny a do wieszania prania proponuje używać sznurka albo suszarki (wole urwać kabel niż wyrwać gniazdo z urządzenia albo zrzucić sprzęt pomiarowy)

Jeszcze raz napisze - nie widzę niczego złego w kupnie chińskich wtyków - jeśli okaże się ze wtyki te się rozsypują to zwyczajnie trzeba je zareklamować i tyle.

Sprzedawca następnym razem sprzeda lepsze.
    gutek77
    Poziom 14  
    Akurat mam Oscyloskop PM3244 pasmo do 50 MHz spisuje sie świtnie . Podwójna podstawa czasu i lupa elektroniczna coś dobrego . Szkoda że jest duży :) . Ale i tak ma swoje miejsce na biurku . Szczerze polecam oscyloskopy Philipsa serii PM . Dobra holenderska robota z Eindhoven . Mój ma podświetlana siatkę na pomarańczowo . Twój jest nowszy i ma inny design ale lampa ta sama .Swój kupiłem w 2008 na allegro od gościa z Wrocławia . W domu miał mnóstwo sprzetu A jakiego to tektronixa nabyłeś z ciekawosci zapytam ?

Zasilacz polecam . Także mam KA 3005D bo nie było z literką P w komisie jurajskim . Swietna sprawa . Chodź z kanałem M5 to problem mam a na M4 mi dioda nie świeci . Nie obciążałem go nigdy np 2 V 5 A , 15 V 5 A ale być może da rady. natomiast 13 v 5,5 A szło na silniku modelarskim i dawał rady .Ten z literką P ma ponoć port do podłączenie z softem na PC
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    gutek77, PM3244 ma inną lampę, aniżeli PM3065, pierwszy D14-125GH, drugi D14-372GH. Oba to również dwie zupełnie różne konstrukcje.
    gutek77
    Poziom 14  
    Teraz przyjrzałem się bliżej nocie i widzę że to nie ta sama konstrukcja ani rodzina oscyloskopów . Ale i tak zachwalam Philpsa jak na firmę która typowo nie wytwarzała samych oscyloskopów .
    wycior01
    Poziom 21  
    O Philips'ach nie słyszałem złego słowa, tak samo jak o Tektronix'ach.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  
    ruido napisał:
    Wybór padł na na Proxxon'a FBS 240/E oraz statyw wiertarski MB 140/S tej samej firmy. Mam nadzieję, że będzie służyć. Jednocześnie dziękuję wszystkim za pomoc w temacie.
    Czy masz już ten sprzęt? Robiłeś jakieś próbne odwierty?